Gönderen Konu: ilk makrolarım  (Okunma sayısı 4335 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
ilk makrolarım
« : 24 Nisan, 2012, 01:36:09 »
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Haftasonu dere kenarında yaptığım çekimler.
ilk 9 kare 80mm+ters50 f:22
diğerleri vivitar 70-210 ile çekildi.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
Ynt: ilk makrolarım
« Yanıtla #1 : 13 Kasım, 2013, 11:14:41 »

pentax ?
pentax A 50mm f:1.2
sigma 17-50mm f:2.8
METZ 58 AF-2

Çevrimdışı enis.acar

• Üye
  • Sokak hayvanlarını aç bırakmayın!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Kasım, 2013, 22:13:27 »
Merhaba,
Elinize sağlık güzel kareler olmuş :) Renkler çok hoşuma gitti. Makro ile uğraşmış ve bu yüzden kafayı yemiş biri olarak ve haddim olmayarak gördüğüm eksiklikleri dile getireyim :)

Bazı Fotoğraflarda biraz netlik kaybı ve net alan derinliği sıkıntısı var. Bazı fotoğraflarda da netleme yanlış noktaya yapılmış. Fakat bu büyütme oranları ile makro çekerken bu problemler çok normaldir. Daha az büyütme oranları ile çalışmak veya focus stacking yöntemi çözüm olabilir.

Ayrıca sanırım sensörde veya objektifte tozlanma var. Objektifte olduğunu sanmıyorum. Lekelerin yerleri hep aynı. Ufak bir temizlik gerekebilir.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Kasım, 2013, 22:31:03 »
eleştiri banaydı sanırım :)
teşekkürler yorumun için. makineyi ilk aldığım zamanlar her şeye saldırıyordum aç gözlü gibi :) elimde de sadece manuel lensler vardı. çok fazla lens değiştirmekten sensör baya bir kirlendi. hala da kirli :( focus stack hareketli nesnelerin çekiminde zor olmaz mı. lens önüne takılan ters 50mm ile stack yapabilir miyim.
tekrar teşekkür ederim yorumunuz için.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Kasım, 2013, 22:34:05 »

net olan bölgenin gölgede kalması talihsizlik olmuş. harici ışık kaynağı olmadan makro çekmek gerçekten çok zor. sizin ve benim fotoğraflarımda olduğu gibi gölgeli ve çok ışıklı bölgeler oluşuyor. bulutlu bir havada çekim yaparak daha kaliteli kareler elde edilebilir. tabi onda da makineyi titretmemek gerekir. daha güzel karelerinizi görmek isteriz.

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Kasım, 2013, 22:43:44 »
net olan bölgenin gölgede kalması talihsizlik olmuş. harici ışık kaynağı olmadan makro çekmek gerçekten çok zor. sizin ve benim fotoğraflarımda olduğu gibi gölgeli ve çok ışıklı bölgeler oluşuyor. bulutlu bir havada çekim yaparak daha kaliteli kareler elde edilebilir. tabi onda da makineyi titretmemek gerekir. daha güzel karelerinizi görmek isteriz.

haklısınız ben 18-55 +ters 50mm cekıp yaptım gercekten zor ıs bırde sunu anladım makro ıcın rıng flaş şart :)
pentax ?
METZ 58 AF-2

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Kasım, 2013, 22:46:47 »
birkaç fotoğraf daha :) her türlü eleştiriye açıktır

pentax ?
METZ 58 AF-2

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Kasım, 2013, 23:53:10 »
Gittikçe güzelleşmiş kareler valla... Eline sağlık...

Aslında makro fotoğraflarda en düşük diyaframda çekim yaparlar ama uzun nesnelerde bu bir handikap yaratır...

Arka planı silmek adına yapılır, kabul; ama yarısı netlenmemiş böcekler çiçekler pek keyif vermez açıkçası...

Gerekli diyaframı ve gerekli arka plan uzaklığı vererek aynı arka plan fluluğu ile daha net obje-nesne vs. çekimi yapılabilir...

Aynı kareyi en açık diyaframdan itibaren 3-4 stop tek tek kısarak çekim yaptığınızda ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır... :)
« Son Düzenleme: 13 Kasım, 2013, 23:54:21 Gönderen: fatihtekin88 »
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Kasım, 2013, 00:00:23 »
birkaç fotoğraf daha :) her türlü eleştiriye açıktır

sizde ışık var bence. ring flaştan ziyade evde dahili flaşınızı macro için uygun duruma getirebilirsiniz. biraz karton, alüminyum folyo, bant vs. yardımıyla, flaşın ışığını çekmek istediğiniz objeye aktarabilirsiniz. buna benzer bir şey yaptım evde. sonuçlar fena değildi. ama biraz daha modifiye etmem lazım :)