Gönderen Konu: Lenste keskinlik herşey mi? 28-75 vs 18-135  (Okunma sayısı 6304 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Lenste keskinlik herşey mi? 28-75 vs 18-135
« : 19 Kasım, 2014, 10:35:47 »
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle amacım lens karşılaştırma testi yapmak değil, sadece doğru bildiğimiz yanlışlar ya da sürekli pompalanan bilgi yığınlarının gerçekte ne kadar anlam taşıdığını sizlerin de vereceği örneklerle tekrar ederek hepimizi sürekli ''daha keskin lens'' arayışından ''daha doğru ışık ve kompozisyon'' arayışına yönlendirmek. Lens seçimimizde kıstasımız keskinlikten ziyade çekim alışkanlıklarımız, lensin renk ve kontrast yorumu, ters ışık karşısındaki tepkisi, meraklısı için bokeh yorumu, sağlam ve uzun ömürlü yapısı, hatta ağırlık ve bunlar gibi aslında çoğunlukla es geçtiğimiz özellikler olmalı.
Tabii örnek fotoğraflarını vereceğim lensler için biraz elma-armut durumu var ne aralıkları ve f değerleri örtüşmüyor fakat belki bu durum anlatmak istenileni daha iyi açıklayabilir.
Örnek fotoğraflar Zoom Lensler içinde referans olabilecek Tamron 28-75 ve testlerde ''ortalama'' sonuçlar alan Pentax 18-135 ikilisiyle çekilmiş %100 croplardır , iç mekanda olanlar 50mm f4.5, dış mekanda olanlar 35mm f5.6 ile çekilmiştir. Özellikle hangisinin, hangi lens olduğunun belirtmedim ki önyargılı bakmayalım.
Yorumlarınızı ve sizin de tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Lenste keskinlik herşey mi? 28-75 vs 18-135
« Yanıtla #1 : 19 Kasım, 2014, 10:37:40 »
Bunlar da açık hava çekimleri  ;)
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı faryd_aly

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Kasım, 2014, 10:39:30 »
1 NOLU TEST FOTOLARI TAMRON UN MU ?

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #3 : 19 Kasım, 2014, 10:46:44 »
Lensin verdiği renk bence daha önemli..Örneğin Tamron 17-50 ve 16-45 lensi çoğumuz kullanmışızdır. Bana göre tamron biraz daha keskindi ama 16-45 in verdiği renk tamrondan daha iyidi ve benim favorim 16-45 ti. Ultra keskinlik fetişistliği yapmaya gerek yok ama orta karar keskinlik bir lenste olması gereken özelliktir. 
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #4 : 19 Kasım, 2014, 10:53:30 »
Abi zaten lensin vereceği keskinlikten daha beterini biz elimizin titremesi ile ya da fokus kaçırarak sebep oluyoruz.
Bence keskinlik ürün, makro ve manzara için önemli, ve tabi ki perspektif kadar önemli değil. Perspektif için doğru açı ve kompozisyon için de tecrübe ve göz gerek.

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Kasım, 2014, 11:01:26 »
Abi zaten lensin vereceği keskinlikten daha beterini biz elimizin titremesi ile ya da fokus kaçırarak sebep oluyoruz.
Bence keskinlik ürün, makro ve manzara için önemli, ve tabi ki perspektif kadar önemli değil. Perspektif için doğru açı ve kompozisyon için de tecrübe ve göz gerek.
Aslında bazen keskinlikle kontrastı karıştırdığımızı fark ettim, örnekleri kurcalamadım ama biraz kontrast ve curves uğraşınca bizim anlayabileceğimiz farklar yok arada. Tabii bahsettiğin ürün, makro, manzara için FF'e burun kıvıran profesyoneller var, böööyle geniş açıyla çekilmiş, ormanın içindeki çürük yaprağı yiyen karıncanın dıdısını görmek lazım gelebilir kimine  :D
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Kasım, 2014, 11:05:54 »
Birşey daha farkettim ki şartlar eşit olsun diye manuel çekince denediğim tüm pentax lensler, tamron'lara göre daha çok ışık alıyor. Bu da sanki f değerlerinin 1/3 stop kadar yüksek gösterildiği hissi uyandırdı??
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı polydorion

• Üye
« Yanıtla #7 : 19 Kasım, 2014, 11:06:29 »
8, 6, 3,1 deki renkler daha hosuma gitti benim
K-3

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #8 : 19 Kasım, 2014, 11:11:08 »
Aslında bazen keskinlikle kontrastı karıştırdığımızı fark ettim, örnekleri kurcalamadım ama biraz kontrast ve curves uğraşınca bizim anlayabileceğimiz farklar yok arada. Tabii bahsettiğin ürün, makro, manzara için FF'e burun kıvıran profesyoneller var, böööyle geniş açıyla çekilmiş, ormanın içindeki çürük yaprağı yiyen karıncanın dıdısını görmek lazım gelebilir kimine  :D
Abi bence ürün, makro ve manzara için FF'in tek avantajı diferaksiyon limiti. Geniş açı bir lenste APS-C 16mp ile f/8'de diferaksiyona takılırsın FF 24mp'de takılmazsın. Bunun dışında bir fark olduğunu düşünmüyorum.
Dijital'de de çeşitli yöntemler var bunun için. Şimdi aklıma gelmeyen bir yöntem far bir kaç yerden fokuslayıp birleştiriyorsun fotoyu.
Tabi perspektif avantajı da var ama bir zahmet biraz geri gidersin yakalarsın o açıyı APS-C ile de...

Not: Geleceği bilmem ama bu yazıyı yazdığımda A7 FF gövde kullanıyorum...

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Kasım, 2014, 11:32:37 »
8, 6, 3,1 deki renkler daha hosuma gitti benim
Ben de aynı fikirdeyim ama enteresanlık orda işte , 1 ve 3 aynı lens, 6 ve 8 de aynı lens ama birbirleriyle aynı lens değiller, iç ve dış diye ondan ayırdım.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı polydorion

• Üye
« Yanıtla #10 : 19 Kasım, 2014, 11:38:41 »
bi kere eger cekim degerleri ayni ise  4 fotograf daha aydinlik.

Bu etkenlerden uzak mesafede renklerin farklilasmasi normal. diye dusunuyorum

K-3

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Kasım, 2014, 11:38:47 »
Abi bence ürün, makro ve manzara için FF'in tek avantajı diferaksiyon limiti. Geniş açı bir lenste APS-C 16mp ile f/8'de diferaksiyona takılırsın FF 24mp'de takılmazsın. Bunun dışında bir fark olduğunu düşünmüyorum.
Dijital'de de çeşitli yöntemler var bunun için. Şimdi aklıma gelmeyen bir yöntem far bir kaç yerden fokuslayıp birleştiriyorsun fotoyu.
Tabi perspektif avantajı da var ama bir zahmet biraz geri gidersin yakalarsın o açıyı APS-C ile de...

Not: Geleceği bilmem ama bu yazıyı yazdığımda A7 FF gövde kullanıyorum...
Çözüm bulunur tabii, daha önce ürün çekim işine inat için bulaştığımi yazmıştım, yatak örtüsü çekimi yapan birisi için adamlar başka A4 baskı ve internet satış yapacakları halde hicbir şeye önem vermeyip "abi adamınki 50 mega pixel" deyince ben de olayı matris usulü 4 karede çekip birleştirdum "alın size 50 mpx" diye :). Manzarada da aynısı geçerli kafayı takmaya gör.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Kasım, 2014, 11:44:10 »
bi kere eger cekim degerleri ayni ise  4 fotograf daha aydinlik.

Bu etkenlerden uzak mesafede renklerin farklilasmasi normal. diye dusunuyorum
6 ve 8'de aydınlığın sebebi parçalı bulutlu havadaki 15-20 saniyelik güneş farklı olabilir, bi ara Av moduna deneyeceğim.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #13 : 19 Kasım, 2014, 11:48:41 »
Çözüm bulunur tabii, daha önce ürün çekim işine inat için bulaştığımi yazmıştım, yatak örtüsü çekimi yapan birisi için adamlar başka A4 baskı ve internet satış yapacakları halde hicbir şeye önem vermeyip "abi adamınki 50 mega pixel" deyince ben de olayı matris usulü 4 karede çekip birleştirdum "alın size 50 mpx" diye :). Manzarada da aynısı geçerli kafayı takmaya gör.

Eh işte aynen öyle abi. Eğer yaptığın işten para kazanıyorsan yani profesyonelsen her türlü çözümü bulursun. Sadece düğün fotoğrafları için bence FF gerekli. O da gelin damat çekimleri için değil ama düğün esnasında anlık pozlamalarda. Çünkü FF'in perde hızı ve iso avantajı var.

Tabi bir de toplu çekimlerde APSC'ye nazaran daha geniş alan aldığın için fotoğrafın kenarında kalan arkadaşların kafası abuk subuk şekil almaz distorsiyon yüzünden. Çoğu APSC kullanan arkadaş tammy 17-50 kullanıyor toplu fotolarda. tammy'nin 17mm distorsiyonu ise inanılmaz fazla :S. Aynı açı FF'de 28mm ile sağlanır ve herkes düzgün çıkar :).

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 19 Kasım, 2014, 11:55:43 »
Eh işte aynen öyle abi. Eğer yaptığın işten para kazanıyorsan yani profesyonelsen her türlü çözümü bulursun. Sadece düğün fotoğrafları için bence FF gerekli. O da gelin damat çekimleri için değil ama düğün esnasında anlık pozlamalarda. Çünkü FF'in perde hızı ve iso avantajı var.

Tabi bir de toplu çekimlerde APSC'ye nazaran daha geniş alan aldığın için fotoğrafın kenarında kalan arkadaşların kafası abuk subuk şekil almaz distorsiyon yüzünden. Çoğu APSC kullanan arkadaş tammy 17-50 kullanıyor toplu fotolarda. tammy'nin 17mm distorsiyonu ise inanılmaz fazla :S. Aynı açı FF'de 28mm ile sağlanır ve herkes düzgün çıkar :).
Hic denemedim ama, özellikle Mudanya'ya çekime gelenlerden gördüğüm,  gergin gelinler, uzak durmam için yeterli o işten, merak telaş ve çok bilmişlik, geri dönülemez anlar, kısıtlı zaman, elti-görümce durumları beni çok gerer:) FF'in o işte lazım olduğu bir gerçek tabii.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler