Gönderen Konu: K-5 K-5 II K-5 IIS Arasındaki Farklar  (Okunma sayısı 7016 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emrah.afacan.79

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
K-5 K-5 II K-5 IIS Arasındaki Farklar
« : 26 Kasım, 2014, 09:19:59 »
Arkadaşlar Merhaba,
Pentax K-5  K-5 II K-5 IIS Arasındaki Farkları kısaca açıklayabilir misiniz? (Pentax K-5 alırsam pişman olur muyum?)
Teşekkürler...

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Ynt: K-5 K-5 II K-5 IIS Arasındaki Farklar
« Yanıtla #1 : 26 Kasım, 2014, 10:20:20 »
Üçünden hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız.
Size objektif bir siteden göstereyim:
http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Pentax-K-5-II-versus-Pentax-K-5-IIs-versus-Pentax-K5___829_830_676

Ayrıca aynı sitede sensör rating'de bu kameralar şu şekilde sıralanmıştır (link)
K5IIs: 26
K5II: 29
K5: 33

Üç kamerada semi-pro olup şahsi kanaatimce K3'den sonra alınabilecek en iyi APS-C cihazlardır.
Nacizane tavsiyem eğer imkanınız varsa son zamanlarda Haberiniz var mı? başlığı altında paylaşılan K5IIs gövdeyi tercih etmeniz. Bu fiyata böyle bir gövde her zaman nasip olmaz...

Aşağıda yazdıklarım sadece kafanızı karıştırır. İsterseniz okumayın :)
K5IIS AA filtreye sahip olmayan APS-C sensörlü bildiğim tek gövdedir (K3 hariç). Ayrıca 16Mp sensörü ile f/11'e kadar diferaksiyon limitine takılmadan fotoğraf çekebilmenizi sağlar. Sadece AA filtresi olmadığı için moire etkisi olabilecek fotoğraflardan kaçınmak gerekir.

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Kasım, 2014, 11:58:57 »
Hiç biri pişman etmez. Çok ufak farklar var arada.

İi serisinde ekran geliştirildi ve af sistemi safox 10 a terfi edildi.

S modelinde aa filtre düzenlendi daha detaylı fotoğraf üretiyor ama birbirini tekrar eden desenler de moire denen bozunumu yapıyor. Tarzınıza göre ii veya ii s seçersiniz.

K-5 ile arada 3-4 fark var kısaca. Arada çok fiyat farkı varsa k-5 alabilirsiniz. Duruma göre.

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Kasım, 2014, 12:31:30 »
Öncelikle hoş geldiniz diyelim,
Hiçbiri ile pişman olmayacağınız gerçeği bir kenara , Arkadaşların bahsettiği gibi kağıt üstüne birer ikişer madde var fark olarak, hunlardan gerçek hayatta size lazım olacak ya da fotoğrafınızı etkileyecek bir indir var ise tercih etmelisiniz, mesela ilk K5ii'mı alırken dağda hasas bir AF sisteminin avantajlı olabileceğini düşünmüştüm oldu da ama mesela hiç bahsedilmeyen arka lcd.nin hava boşluksuz olması günlük kullanımda, yansımasız olması da çok rahat ettirdi diyebilirim. Şimdi kullandığım K5iis için yazılan tek fark hakkında dxomark.com sitesindeki yorum aynen şöyle;
K5ii ile K5iis arasında aynı sensor olmasına rağmen ölçülebilir pixel olarak %25 fark olmasına rağmen, K5iis (16mpx )ile K3 (24mpx) arasında %10 fark tespit edebildik.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Kasım, 2014, 14:18:46 »
Formunuza Hoşbuldum, Cevaplar için ayrı ayrı herkese teşekkür ederim. Kompakt bir makine kullanıyorum ve alacağım ilk prof. makine olacak.İlk düşündüğüm makine Canon 650d idi ancak pentax k30 makinenin sağlamlığı beni kendine çekti.Tam K30 makine alacakken forumdaki yorumlar doğrultusunda K-5 makine almaya karar verdim.
İlk makinemin K-5 olması prof makineleri tanımamda zorluk çıkartır mı?(Zorluk çeker miyim?)
Tşkler...

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Kasım, 2014, 16:10:53 »
Formunuza Hoşbuldum, Cevaplar için ayrı ayrı herkese teşekkür ederim. Kompakt bir makine kullanıyorum ve alacağım ilk prof. makine olacak.İlk düşündüğüm makine Canon 650d idi ancak pentax k30 makinenin sağlamlığı beni kendine çekti.Tam K30 makine alacakken forumdaki yorumlar doğrultusunda K-5 makine almaya karar verdim.
İlk makinemin K-5 olması prof makineleri tanımamda zorluk çıkartır mı?(Zorluk çeker miyim?)
Tşkler...

Çıkartmaz. Zaten bir yerde takılırsanız buraya yazdığınız da çoğu kişi yardım edecektir. Pentax kullanması en kolay markalardan biri.. Okuldaki arkadaşlarım da 6D, 610D, 1100D, D7000 gibi cihazlar var hepsini baya kullandım özellikle canon çok kötü gelmişti. Menüsü ve diğer tuşlarıyla. K-30 da güzel makinedir bu arada. K-5 ile fotoğraf kaliteleri hemen hemen aynı. Tabii para varsa k-5 alın.

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Kasım, 2014, 08:59:30 »
Teşekkür Ederim.Pentax K-5 18-55 lens ile birlikte ikince el 1.450,00 fiyat aldım.Fiyatı 1400,00 e çekerse almayı düşünüyorum.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Kasım, 2014, 11:42:28 »
Kullanımı basit, alışırsınız hemen K-30 eğer fiyatı uygunsa onu tercih edin. Bunlar arasından pek park yok. 1450 TL eğer temizse alın derim, şu an Amerika'da Noel öncesi indirim var her zaman olduğu gibi ama o fiyatlar sizi aldatmasın, kapatıyoruz gibi düşünebilirsiniz o indirimleri ülkemizde ki. O furya bitince yine fiyatlar eski haline gelir haliyle ülkemizdeki ikinci ellerde.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı mremre

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Kasım, 2014, 02:00:41 »
K-30 ile K-5 iis arasındaki farklılıklardan bazıları

K5 iis:
artılar: 14 bit raw çekebiliyor, iso 80'den başlıyor, battery gripi var, üst ekran ve 1/8000, 7 fps çekim, magnezyum alaşımlı gövde
eksiler: videoda af yok, video frame oranı düşük

K30:
artılar: Video frame oranı daha yüksek ve videoda af var, bana göre gövde yapısı daha çekici
eksiler: 12 bit raw, 1/6000 enstantene hızı(sanki 1/8000 kullanıyoruz da:) ), 6 fps, bana göre magnezyum alaşımlı gövde, grip ve üst ekran eksiği var.

Bunları sıralayınca çok fark var gibi göründü ama bu farklılıkları kim ne kadar kullanıyor derseniz amatörler için üst ekran ve grip farkı daha çok öne çıkar. O nedenle fazla takmaya gerek yok diye düşünüyorum. :)
Ayrıca zaten K-5 yarı pro bir gövde, K-30 ise giriş seviyesi, yani farklar normal.

Çevrimdışı is_system

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Aralık, 2014, 11:04:13 »
K-30 ile K-5 iis arasındaki farklılıklardan bazıları

K5 iis:
artılar: 14 bit raw çekebiliyor, iso 80'den başlıyor, battery gripi var, üst ekran ve 1/8000, 7 fps çekim, magnezyum alaşımlı gövde
eksiler: videoda af yok, video frame oranı düşük

K30:
artılar: Video frame oranı daha yüksek ve videoda af var, bana göre gövde yapısı daha çekici
eksiler: 12 bit raw, 1/6000 enstantene hızı(sanki 1/8000 kullanıyoruz da:) ), 6 fps, bana göre magnezyum alaşımlı gövde, grip ve üst ekran eksiği var.

Bunları sıralayınca çok fark var gibi göründü ama bu farklılıkları kim ne kadar kullanıyor derseniz amatörler için üst ekran ve grip farkı daha çok öne çıkar. O nedenle fazla takmaya gerek yok diye düşünüyorum. :)
Ayrıca zaten K-5 yarı pro bir gövde, K-30 ise giriş seviyesi, yani farklar normal.

konu kirliliği için kusura bakmayın aramalarda bulamamışım bu konuyu, yaşlandık sanırım  ??? konuyu silip buradan devam edeyim istedim sorularıma ama malum konuyu silemedim. en azından tek bir konu altında devam etmesi açısından aklıma takılan soruları buradan sorayım artık. K-5 için belli serilerin sensöründe leke ve af sorunu varmış diye okudum. dedikodu kazanı da olabilir bu tabi. bunun doğruluk oranı nedir? Şuan ki düşüncem K-5 ii almak. K-5 ii modelinde bilinen bir kronik arıza varmıdır dikkat etmem gereken? birde K-5 iis modelini almadığım için çok şey kaybetmiş olurmuyum?

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Aralık, 2014, 19:01:11 »
konu kirliliği için kusura bakmayın aramalarda bulamamışım bu konuyu, yaşlandık sanırım  ??? konuyu silip buradan devam edeyim istedim sorularıma ama malum konuyu silemedim. en azından tek bir konu altında devam etmesi açısından aklıma takılan soruları buradan sorayım artık. K-5 için belli serilerin sensöründe leke ve af sorunu varmış diye okudum. dedikodu kazanı da olabilir bu tabi. bunun doğruluk oranı nedir? Şuan ki düşüncem K-5 ii almak. K-5 ii modelinde bilinen bir kronik arıza varmıdır dikkat etmem gereken? birde K-5 iis modelini almadığım için çok şey kaybetmiş olurmuyum?
Kronik bir arıza çıkmadı bu seride ve IIs almadığınız için birşey kaybetmezsiniz.Ancak fotolar daha ilk seferde daha canlı ve keskin olacağı için IIs kullanması biraz daha keyiflidir.Ancak bu benim görüşüm.Neticede ps ve benzeri fotoğraf işleme programları hepsini hallediyor.