Gönderen Konu: pentax k10d ve k20d arasında kaldım kullanım amacım portre ve manzara çekimi  (Okunma sayısı 6510 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hs1409yb

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba arkadaslar forumda yeniyim tecrübeli ark lardan yardım ve öneri bekliyorum k10d ile k20d arasında kaldım hangisini almalıyım arasındaki farklar neler kullanım amacım portre cekim ve manzara cekimi olucak ayrıca portre ve manzara için hangi lensleri tavsiye edersiniz simdiden tsk...

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Birbirine denk olan iki gövdeyi sormuşsunuz, en önemli özellikleri sensörleridir. 2.el alacağınız için az yıpranmış olan gövdeyi tercih edin.
Pentax K10D “CCD“ (Charge Coupled Device) ilk nesil sensör kullanılmıştır.
Pentax K20D “CMOS“ (Complementary Metal Oxide Semiconductor) yeni nesil az ısınan ve daha az enerji tüketen sensör kullanılmıştır.
Kullanım amacınıza uygun olarak portreler için Pentax 50mm ve 135mm tercih etmenizde fayda vardır. Manzara çekimleri için 28mm veya daha geniş açıyı kapsadığı için Kit lens 18-55mm.yi tercih etmenizi öneririm. Bu objektifleri bütçeniz elverdiği ölçüde auto focus veya diyafram açıklığı fazla olan objektife yönelebilirsiniz.
İlik etapta bütçe/performans açısından Pentax-DA 18-55mm objektifle başlamanızı öneririm. Kullanıcılar yadırgasa da genel kullanım için 18-55mm lens benim vazgeçilmezimdir. 

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Bence k20d yada samsung gx20 alın.

saturation:1 , keskinlik :2  ve kontrast:2 değerlerini verdikten sonra ortaya çıkan renklere bayılacaksınız.

Lens olarak 50mm ve en güzeli 135mm tavsiye ederim.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
K10D'nin renkleri güzel
K20D'nin iso'su var.
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
pentax k10d =2006
pentax k20d =2008
pentax k5    =2010
pentax k5ııs =2012

Maddi imkan varsa her zaman için daha yeni olan modelleri seçerdim ben nede olsa elektronik cihaz bunlar zamanla metal yorgunluğu plastik maddelerin özelliklerini yitirmesi lastik contaların sertleşmesi gibi olaylar hiç kullanılmasa da tüm cihazlarda olan bir durum alacağınız model ne kadar eskiyse son sahibi olma olasılığı o kadar yüksek demektir. Ben bu sebeplerden dolayı imkanlarımı zorlayarak k5 aldım çok fazla gövde değiştiren biri değilseniz almışken 1 defa alacam diye düşünün derim. Önce bütçenizi sonra gönlünüzden geçeni seçin ama yeni her zaman yenidir her modelin bir önceki modelinden biraz daha üstünlükleri var kalitede hepsinin ortası k5

Çevrimdışı hs1409yb

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
öncelikle yorum yazan herkese cok tsk verdiginiz bilgiler ve öneriler beni aydınlattı ins bende aranıza katılıcagım amatör hobil olarak cekim yapıcagım için temiz uygn fiyatlı k10d veya k20d 50mm portre lensi ve 18-55 kitlens ile baslamayı planlıyorum buarda malum pentax ikinci eli az bulunan bir makine nerden fiyat arastırması yapabilirm bildiginiz ikinciel makina ve lens bulabilecegim site ve forum tavsiyelerinizi alabilirmiyim ve ikinci el makina ve lens alırken encok nelere dikat etmek gerekir simdiden cok tesekkür ederim=)

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
Manzara çekimlerinde k10d hala en iyi gövdelerden bir tanesi, portre de eğer gündüz çekilecekse hiçbir sıkıntı yaşatmaz. k10d'nin zayıf yönü hava kararmaya yakın yani ISO isteyen çekimlerdir ve RAW çekip işlemeniz lazım jpeg çıktıları çok kaliteli değildir, k20d bu konuda iki eksik konusunda daha iyidir ama imaj kalitesi sensörü farklı olduğu için k10d kadar kaliteli değil ( tabi bu kötü anlamına gelmesi sadece kıyas olarak) Ama şu da var 500 TL gibi bir paraya alabileceğiniz (k10d,k20d) başka kaliteli gövde de mevcut değil gibi birşey,rakipsiz diyebilirim bu konuda.

Manzara için 18-55 kendi lensi de dahil 28mm altı istediğiniz lensi alabilirsiniz ama en iyisi hangisi derseniz 15mm ltd'dir. Portre için FA 50mm f1.4 veya F 50mm f1.7 500 TL civarında çok çok kaliteli portre ve genel kullanım lensidir. Daha sonra 77,85 ve 135mm açılara eğer ihtiyacınız varsa çıkarsınız çünkü bu açılar illa olmazsa olmaz değil ilk başta.

Hobi amaçlı kullanıyor genelde Pentax'çılar haliyle yorulmuyor çok fazla makineler.Forumda bulduğunuz ürünleri satın alabilirsiniz gönül rahatlığı ile. Şu anda satılık ilanları da var piyasa değerine satılıyorlar. Pentax alırken az sabırlı davranmak lazım para bir yana istediğim ürün bir yana durumu anında her zaman olmaz ama illa ki her ürünü bir şekilde satılığa çıkar.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı hs1409yb

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
iyi geceler arkadaslar sonunda bende aranıza katıldım canj23 adlı arkadasımdan k10d ve TAMRON 28 75 F2.8 lens ile birlikte aldım inş k10d secimim için pişman olmam :))

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun. Raw çekip işleyip jpeg'e döndürdükten sonra hiçbir şekilde pişman olmazsın.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı Ozzcob

• Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba hocam. Hayırlı olsun. Shutterınıza kuvvet :) Ben de yakın zamanda k5 aldım. Ama tecrübeli pentax kullanıcıları tarafından okadar çok seviliyor ki k10d gönlümün bir yanı da k10d de kaldı.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Benim de önerim K10d olurdu herhalde. :) Güzel seçim. LCD'si beni çok yanıltıyor ama ürün çekimlerinde de hayranım o cihaza. :) Hayırlı olsun.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı hs1409yb

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
cvp yazan herkese cok tsk herzaman yeni makina daha iyidir ama baslangıc için cok güzel bi makina oldugunu düşünüyorum büyük ihtimal son sahib olurum yedek makinam olucak en kötü canj23 arkadasıma tesekkürler makinaya gözü gibi bakmıs body de lenste kozmatik acından cok temiz =)))

Çevrimdışı canj23

• Üye
  • PENTAXİ(C)AN
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun kardesim begendigine sevindim temiz ve iyi bir ekipman sahibi oldun ışığın bol olsun :)
PENTAX K5
SİGMA 17-70MM F2.8 4.5 MACRO
PENTAX 55-300MM F4.5.8

Çevrimdışı hs1409yb

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
eyw kardesim hepimizin ısığı bol olsun malum k10d karanlıktan pek haz etmio=)

28-80 mm Pentax lens mi? sigma 28-80mm macro lens mi?

Başlatan cronos10

Yanıt: 13
Gösterim: 6406
Son İleti 19 Ekim, 2012, 23:17:48
Gönderen: ercan69
Live ve Vizörden Farklı Sonuç Alıyorum (Pentax-M Lens)

Başlatan canerilgaz

Yanıt: 20
Gösterim: 7881
Son İleti 20 Aralık, 2016, 10:24:33
Gönderen: dgncsk
Pentax x70 Fotograf makinemi Bilgisayarda Görüntü almak istiyorum.

Başlatan seymen

Yanıt: 3
Gösterim: 1946
Son İleti 01 Mart, 2019, 11:16:00
Gönderen: Baha
Pentax DSLR makinalarda AF Fine tuning (AF hassas ayarı)

Başlatan drgunaydin

Yanıt: 20
Gösterim: 12416
Son İleti 02 Ocak, 2014, 14:14:59
Gönderen: itasdemir
Pentax Yetkili Servisi >>>> Sun Dijital ve Özgür Foto Teknik

Başlatan Baha

Yanıt: 80
Gösterim: 63276
Son İleti 05 Nisan, 2018, 20:49:35
Gönderen: fgpinarli