Gönderen Konu: eski bir pentaxçıdan bir soru..  (Okunma sayısı 5811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
eski bir pentaxçıdan bir soru..
« : 12 Nisan, 2015, 02:05:09 »
arkadaşlar herkese selamlar,ben ilk digital makinemi 2006 senesinde aldım bir k100d,hala ilk gün aldığım kit lensimle kullanmaktayım.makinemi seviyorum ancak bir limited lens alsam sahip oldugum gövdenin eski teknoloji olmasından ötürü paramın bir kısmını sokağamı atmış olurum sizce?

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: eski bir pentaxçıdan bir soru..
« Yanıtla #1 : 12 Nisan, 2015, 02:43:38 »
Şahsen lense yatırılan para hiç bir zaman çöpe gitmez diye düşünüyorum, lens gövde gibi değil teknolojisi değişmiyor aynı lensin bir üst modeli olmuyor. Kaliteli bir kaç lensiniz oldumu zamanla gövdeyi yükseltebilirsiniz ama pentaxın tüm modellerinde aynı lens lazım sonuçta

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Nisan, 2015, 03:00:32 »
aslına bakarsanız evet haklısınız lens konusuda,k100d yanında 1955 model bir kodak retina 3c var üzerinde 50mm f/2 schneider kreuznach lensle,ne yalan söyleyim onla çektiğim fotoların tadını alamıyorum kit lensle k100d de.

Çevrimdışı Uniquee_x3

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Nisan, 2015, 07:02:44 »
arkadaş haklı pentaxla devam edicekseniz lense yatırım mantıklı

Çevrimdışı Ender Işık

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Nisan, 2015, 10:55:19 »
arkadaşlar herkese selamlar,ben ilk digital makinemi 2006 senesinde aldım bir k100d,hala ilk gün aldığım kit lensimle kullanmaktayım.makinemi seviyorum ancak bir limited lens alsam sahip oldugum gövdenin eski teknoloji olmasından ötürü paramın bir kısmını sokağamı atmış olurum sizce?

Ben de eski bir pentaxçı olarak yanıtlamaya çalışayım sorunuzu. Çünkü ben de ilk dijital SLR'mi bir K100D olarak 2006 senesinde ilk çıktığında almıştım ve halen zaman zaman kullanıyorum.

Geçmişe gidersek sorunuzun cevabı otomatik olarak çıkar ortaya.
DA 40mm f:2.8 ltd üretim tarihi Şubat 2006
DA 21mm f:3.2 ltd üretim tarihi Şubat 2006
DA 70mm f:2.4 üretim tarihi Eylül 2006

Bu lensler Pentax'ın özellikle dijital SLR'leri için tasarlanmış DA serisi lensler. Ve ilk üretildikleri tarihte K10D henüz üretilmemiş. Hatta 40mm ve 21mm üretildiği tarihte K100D bile yok piyasada. Sadece İst serisi dijital gövdeler var.  Kıssadan hisse; Pentax mühendisleri o zamanın teknolojisi ile üretilen gövdelerde fark yaratacağını düşünmeselerdi o tarihlerde üretmezlerdi bu limited lensleri. K100D diğer hiçbir konuda günümüz teknolojisi ile üretilen gövdelerin yanına yaklaşamaz belki ama İmaj kalitesi konusunda pek de geride kalmaz. Bir limited lens ile de kit lense göre çok fark yaratacağına emin olabilirsiniz. Daha doğrusu şöyle ifade etmek lazım. Bir limited lens ile kit lens farkını gövde teknolojisinden bağımsız düşünmelisiniz. Her gövdede farkı hissedersiniz.   
« Son Düzenleme: 21 Nisan, 2015, 11:40:16 Gönderen: Ender Işık »

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Nisan, 2015, 12:42:00 »

Geçmişe gidersek sorunuzun cevabı otomatik olarak çıkar ortaya.
DA 40mm f:2.8 ltd üretim tarihi Şubat 2006
DA 21mm f:3.2 ltd üretim tarihi Şubat 2006
DA 70mm f:2.4 üretim tarihi Eylül 2006

Bu lensler Pentax'ın özellikle dijital SLR'leri için tasarlanmış DA serisi lensler. Ve ilk üretildikleri tarihte K10D henüz üretilmemiş. Hatta 40mm ve 21mm üretildiği tarihte K100D bile yok piyasada. Sadece İst serisi dijital gövdeler var.     

Gerçekten çok ilginç. Günümüzde burun kıvrılan İst gövdesi varken üretilmiş olmaları çok garip.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 31 Ocak, 2016, 21:02:08 »
Asla parayı sokağa atmış olmazsın. Yani bu düşüncem çok sabit. :) K100D KAF3 desteklemiyordu sanırım yada güncelleme ile destekliyor olabilir. Ama KAF2 desteklediğinden eminim. Mesela 50mm FA 1.4 yada 43mm FA 1.9 alırsan K100D de bile ciddi kalite farkını yakalayabilirsin. :)
« Son Düzenleme: 31 Ocak, 2016, 21:07:35 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 31 Ocak, 2016, 21:29:55 »
Film>ccd>cmos.., bence hala değişen birşey yok(bilgisayarda oynamadıktan sonra)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Şubat, 2016, 18:49:15 »

Büyüklük sıralaması mı o? Yoksa sadece yazım tekniği mi?
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Şubat, 2016, 20:34:15 »
Sıralama nitelikti...uzun süredir filmli makine kullanıyorum,k100d yide 10 senedir kullanıyorum.İlk defa bir Cmos sensor deneme imkanım oldu;düşük ışıkta mükemmel bence(özellikle kapalı mekan),yinede eskiden tungsten ışıklı ortam filmler vardı bilen bilir,onun tadını vermez.Ama kurcaladıktan sonra gördümkü ks2 yi bu işi seven insan her türlü yapar.Bence harika bir makine yapmışlar.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 09 Şubat, 2016, 09:29:07 »

Tespitiniz çok doğru... Gerçekte fotoğraf dünyasında son 50-100 yıl içerisinde köklü bir değişiklik olmadı. Photoshop müdahaleleri zaten fotoğrafçılıkla hiçbir ilgisi yok, tamamen bilgisayar oyunu... Optikler basit müdahaleler dışında hiç değişmedi. Film doğal görüntüye daha yakın iken, bilinçsiz kullanıcılar elektronik görüntüyü (CCD, CMOS) zaten bilgisayar müdahalesi ve çok geniş açılı optiklerle tamamen doğallıktan uzaklaştırmaktadırlar.