Gönderen Konu: Dijital Mi ? Analog Mu ? (Test)  (Okunma sayısı 5209 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mast3rly

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://500px.com/SD-7
Dijital Mi ? Analog Mu ? (Test)
« : 15 Nisan, 2015, 13:30:04 »
Yabancı bir siteden bulduğum daha sonra çevirerek ve bazı eklentiler yaparak oluşturduğum bir konudur. Konuyu doğru yere mi açtım tam bilmiyorum ama ilgilenen arkadaşlar bakabilir.

http://www.analoghane.com/2015/03/dijital-mi-analog-mu-test.html

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dijital Mi ? Analog Mu ? (Test)
« Yanıtla #1 : 15 Nisan, 2015, 14:31:25 »
   Uzun yıllar film kullanmış biri olarak "analoğ" tercihim hep ileride olmuştur. Son on yıldır dijital kullanıyorum ve gözlerim görüntüyü hep yadırgıyor. Analog görüntü sanki daha keskin ve hatları daha doğal gösteriyor, ama dijital görüntüye masa başında müdahale etmek fotoğrafı keyifli kılıyor.

İşin teknik yönü aslında karmaşık değildir. Firmalar optikleri dijital veya filmli gövdeler için dizayn etmiş olsalar da gerçekte kullanıcıyı yanıltmaktan başka birşey değildir. Kullanıcılar ego tatmini ile "en güzel görüntüyü ben şu ekipmanla yapıyorum" diyerek aslında pahalı ekipmanı olduğunu teşhir etmek için görüntü paylaşımı yapmaktadır. Gerçekte basit ekipman ve optikle her tür görüntüyü kaydeder, ama keyfe keder ne işe yaradığı halen belli olmayan "FF" gövde peşine takılmış durumdalar. Tam kare görüntü kaydedip dörttebirini kullanmak abesle iştigaldir. Ben şahsen ekonomik yönden crop gövde DSLR kullanıp kadrajın tamamına yakınını kullanıyorum.

Film kullanıp tarayıcıdan geçirmek dengeleri alt üst eder. Elde ettiğiniz görüntü yarı yarıya analog/dijital karışımı bir şey oluyor. Tabi olanaklar elvermediği için böyle bir yol izliyoruz. Film çeşidi, banyo muhteviyatı ile süresinden başka baskı esnasında kullanacağınız fotoğraf kartı çeşidi ile banyo formülü herşeyi belirliyor. Kısaca karanlık oda bilgisi ve kimyasal tepkime bilgi ve birikimi gerekiyor.

Tüm kullanıcılara dijitali tavsiye ediyorum. Kaydettiğiniz görüntüleri masa başında çayınızı yudumlarken Photoshop programları ile kendinizi heba etmeden en güzel görüntüyü yaratırsınız. Analog-Dijital tartışmasına girmeden kompozisyon yaratmaya ve yakalamaya gayret gösterin, fotoğrafçının işi an yakalamaktır, görüntü net olup olmaması veya keskin kontrast olması pek önemli değil, Ama hobi olarak A'dan Z'ye Analoğ öğrenin, dijitalde daha başarılı olursunuz. Shutter acıyın ve olta ile balık tutmayın gördüğünüz ve istediğiniz görüntüyü kaydedin... Herşey gönlünüzce olsun. 

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Nisan, 2015, 22:28:02 »
Pentax'ın en iyi tarafı, dijital makineyi analog gibi kullanabilme (ki benim dijital makine alırkenki tercihimde etkisi büyüktür). Tabii ki TRI-X, Pantomic-X, APX 25, Velvia 50, Portra 160 gibi filmeler ile aynı tadı vermiyor ama o kadar kusur kadı kızında da olur :)
Arslan Türegün

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Nisan, 2015, 23:33:24 »
Konuya bende şöyle yaklaşayım,15 sene önce analog bir makineyle çektiğim bir fotoğrafı geçen gün filminden taratıp tekrar kağıda bastırdım.ama öyle sanıyorumki digital çekenlerin çoğu 10 sene onceki fotoğraflarını bir çok sebebten çoktan kaybetmişlerdir.(bilgisayara format,usb belleğin bozulması,cd nin artık okunamaz hale gelmesi,o anki ruh haliyle fotoğrafı silme vb vb)oysa kağıda basılmış bir resmin yada banyosu yapılmış bir filmin ömrü çok daha uzundur.

Dijital Fotoğraf Makinası Simülatörü

Başlatan vedib

Yanıt: 20
Gösterim: 25484
Son İleti 03 Mayıs, 2015, 13:58:51
Gönderen: Desperado
Dijital Arkalık (Digital Back)

Başlatan vedib

Yanıt: 2
Gösterim: 11473
Son İleti 21 Haziran, 2012, 12:38:13
Gönderen: vedib