Gönderen Konu: kadınmı olsaydım ?  (Okunma sayısı 7631 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bigbigbig

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: kadınmı olsaydım ?
« Yanıtla #15 : 04 Mayıs, 2015, 18:22:45 »
dünyanın neresinde olursan ol insanın kafasına objektifi çevirip fotoğraf çekerseniz tabiki rahatsız olur.
bu fotoğrafları bide düzenleyip yayınlarsanız nerde özel hayata saygı

mesela kız arkadaşımın izinsiz çekilmiş fotoğrafını fotokritikte görsem sinirlenirim
biraz empati yapalım

bu bir hoşgörü meselesi değil . ben fotoğraf çekmeden önce izin alırım öyle çekerim

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 11 Mayıs, 2015, 00:28:29 »
Geçen gün instagramda bununla ilgili bir yorumda bulunmuştum.saniyorum avusturyaliydi.bir takipcimin beğendig sokakta cektigim (hatta bornova pazariydii )bir fotografimin altina yorumundan sonra "sanıyorum kadın olmanın avantajı" diye cevap vermiştim pek anlayamadı tabi.Türkiye'de cinsiyeti en azından dezavantaja dönüşmemiş ender mesleklerden biri sanırım fotoğrafçılık.Başkalarını bilmiyorum ama sokaklarda -ki bu izmir basmane gürçeşme ist. balat da oldu- hic bir çekiminde rahatsız olan biriyle karsilasmadim.hatta bahçesinin evinin kapısını açanlar bile oldu.ama şunu söylemeliyim.asla rızasız iş yapmadim.bu cocuk bile olsa.bu izin mevzusu bazen sözle bazen beden diliyle cevap buldu benim için.nezaketli olmaya çalıştım.elbette haber verilmeksizin doğal bir anda kaydedilmiş fotograflarin da ayrı bi kıymeti olsa da bunu farkettirmeden yaptım ama sonra fark ettiğini gördüğümde de rahatsız olmadı. Gerçi bir kez kovalandigim da olmuştur😁😁 sunu biliyorum erkek olmanın da kadın olmanın da avantaja yada dezavantaja dönüştüğü şeyler olabiliyor...

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 11 Mayıs, 2015, 11:34:58 »
Bazen, habersiz çekilmiş (candid) fotoğrafların etik olmadığı konusunda laf işitiyorum. Bu durum, genellikle "candid" ile "paparazzo" arasındaki kıldan ince sınır fotoğrafçı tarafından aşıldığı için veya bilgisizlik nedeni ile, bu iki kategorinin aynı olarak değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkmakta. Ayrıca bir de, DSLR makinelerin artmasıyla herkesin "birşey photography" olması sonucu, insanların artık bunalmış olması, durumu kötüleştirmekte. DSLR dedim çünkü bilgisiz bir sürü insan herhangi bir kompakt makina veya cep telefonu ile çekilen fotoğrafı fotoğraftan saymıyor ve ayrıca DSLR makinenin "profesyonel" olduğunu düşünüyor.
(Profesyonel = Bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan kimse. Yani, araçtan profesyonel olmaz, aracı kullanan profesyoneldir!)
Bu kadar lafı niye ettim? Karşınızdaki kişiyi fotoğraflarken, bu fotoğrafı bir şekilde kendi çıkarınıza (dolaylı veya dolaysız kazanç sağlamak amacı ile) kullanmayı düşünüyorsanız izin almak mecburiyetindesiniz. Bu izin de sözlü değil MUTLAK SURETTE yazılı olmalıdır. Ancak, sokak fotoğrafı çektiğiniz zaman genellikle tercih edilen konunuzun (modelin) en doğal halidir. Bu durumda da haber vermeniz, izin almanız olayı tamamen farklı yöne çeker. O fotoğraf artık "sokak fotoğrafı" değil "sokakta çekilmiş" fotoğraf haline gelir. Örneğin, kız arkadaşını düşünerek hayallere dalmış bir gençten izin istediğinizde mutlak surette kendisine dönmüş objektifi düşünecektir.
Benim izlediğim iki yöntem var; fotoğrafta model de kullanmak istiyorsam gidip önceden izin isterim. Böylece onu istediğim şekilde yönlendirme imkanım olabilir. Sokak fotoğrafı kategorisinde çekim yapıyorsam ve ortam uygun ise, fotoğrafı çektikten sonra yanına gidip fotoğrafı göstererk izin isterim, kullanmamı istemiyor ise de silerim. Bu ikinci yöntemin istisnası, herhangi bir halka açık konsar, parti, sokak olayı vb. gibi durumlardır. O gibi durumlarda zaten ne kişinin yanına gidip izin alabilirsiniz (mesela gezi olayları) ne de buna gerek vardır çünkü o kişi fotoğrafının çekilebileceğini önceden bilerek orada bulunmaktadır.
Gelelim kadın olmanın avantajına. Bence evet. Amatör veya hobi amaçlı çekimlerde, özellikle diğer kadınların fotoğrafını çekerken kadın olmanın az da olsa avantajı var. Tabii burada, yukarıda bahsettiğimi "bişey photography" arkadaşların yarattığı olumsuzluk büyük etken. Kadınların çoğunda, elinde makine ile dolaşan erkeği potansiyel kadın avcısı görme gibi bir durum yarattılar.
İyi moda ve portre çeken bir genç arkadaşım var. Çoğunlukla, "agabey sen izin ister misin? ben sorunca genç görüp asılıyorum sanıyorlar." diye benden yardım ister. Benzer bir durumu bizzat yaşadım. Arkadaşım Esra ile gezerken bir kıza sorduğumda hayır cevabı aldım ama arkadaşım devreye girip izin istediğinde aynı kız evet deyip üstüne bir de e-posta adresini verdi  :) .

ÖNEMLİ NOT: "birşey photography" ile sadece ve sadece birşey olamamış kadın avcısı fotoğrafçıları kastettim. Gerçek "birşey photography" arkadaşlar lütfen üzerine alınmasınlar.
Arslan Türegün

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 11 Mayıs, 2015, 12:41:55 »
Olay dönüp dolaşıp milletimizin çoğunda var olan "hanzoluğa" dayanıyor.

Kafa yapısı değişmedikçe - ki değişmez- bu ülkede sokak fotoğrafçılığı zor.

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
« Yanıtla #19 : 12 Mayıs, 2015, 17:20:56 »
Olay dönüp dolaşıp milletimizin çoğunda var olan "hanzoluğa" dayanıyor.

Kafa yapısı değişmedikçe - ki değişmez- bu ülkede sokak fotoğrafçılığı zor.
Milletimizin hanzolugu demeyelim de Aslan beyin açıkladığı nedenler diyelim.

Sahsen ben dahil pek çoğumuz habersiz cekilen bir fotografimizin (ornegin kiz arkadasimizin esimizin gozune bakip dalip gittigimiz bir anda) bir kac gun sonra sosyal medya da afise olmasini istemez.

Ha cektiniz mi cektikten sonra gelip izin almak en dogrusu lakin o birsey photography ciler bunu ne yazik ki yapmiyor. Yani aslinda hanzoluk cekende de var.

Bu arada tavsiye ederim bir ara profesonel gozuken bir lens ile Istiklalde tripod kurup cekim yapmaya kalkin. Insanlardan once zabita gelip izin kagidi istiyor. Yoksa gidiyorsunuz belediyeye tipis tipis izin alip cekiyorsunuz. Odediginiz harc da cabasi ;)

Bence bayan veya erkek olmakla degil, amator veya profesyonel ne sekilde olursa olsun yaptiginiz isi etik sinirlar icerisinde tapmaktan geciyor isin dogrusu :)
Canon 1Dx
Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM
Canon EF 70-200mm F2.8 IS II USM
Canon EF 1.4x II Extender
-----------
Pentax K-X
Pentax DA 18-55mm 1:3.5-5.6 AL
Pentax DA 50-200mm f/4-5.6 ED
Sigma 70-300mm F4-5.6 DG APO MACRO

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 12 Mayıs, 2015, 21:40:00 »
Bu konuda fazla esnek düşünüyorum. Ama tabi çok geniş bir konu. Özetle adab bilmek yeterli. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 13 Mayıs, 2015, 11:17:48 »
Olsun o kadar da bayanların bir ayrıcalığı. İzin konusuna da anlamış değilim,gündelik fotolarını çekiyorsunuz hayattan kareler bunlar. Bu kareyi o esnada etrafındaki binlerce kişi zaten görüyor hatta film olarak görüyor çevreniz de yürürken,otururken. Utanacak olsam o esnada utanırım. Kaliteli çekilmiş bir fotoğrafımı görürsem memnun olurum.Buradaki tek etik nokta bana sorarsanız insanları rahatsız etmemek çekerken.

Eğer sürekli limitler belirleyecekseniz o zaman normal sokakta gezerken niye baktın diyen tipler size şiddet uyguladığında da saygı duyacaksınız.Onların limiti de o demek ki.

Zabıta ve diğer paralı yerlere gelince,bu iş de baktılar ki iyi para var,fotoğraf çekimi birçok yerin gelir kaynağı oldu.Gelin,damat,moda,ticari reklam gibi çekimler için birçok yer ücret talep ediyor artık.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 17 Mayıs, 2015, 00:31:43 »
Olsun o kadar da bayanların bir ayrıcalığı. İzin konusuna da anlamış değilim,gündelik fotolarını çekiyorsunuz hayattan kareler bunlar. Bu kareyi o esnada etrafındaki binlerce kişi zaten görüyor hatta film olarak görüyor çevreniz de yürürken,otururken. Utanacak olsam o esnada utanırım. Kaliteli çekilmiş bir fotoğrafımı görürsem memnun olurum.Buradaki tek etik nokta bana sorarsanız insanları rahatsız etmemek çekerken.

Eğer sürekli limitler belirleyecekseniz o zaman normal sokakta gezerken niye baktın diyen tipler size şiddet uyguladığında da saygı duyacaksınız.Onların limiti de o demek ki.

Zabıta ve diğer paralı yerlere gelince,bu iş de baktılar ki iyi para var,fotoğraf çekimi birçok yerin gelir kaynağı oldu.Gelin,damat,moda,ticari reklam gibi çekimler için birçok yer ücret talep ediyor artık.

Genel mantık bence de böyle olmalı. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.