Gönderen Konu: Gigapixel Fotoğraf Tekniği  (Okunma sayısı 4963 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
Gigapixel Fotoğraf Tekniği
« : 21 Ekim, 2015, 13:05:47 »
Herkese selamlar, sevgiler. Gigapixel fotoğraf Türkiyede çok fazla ilgi görmedi ancak çok keyifli bir iş olduğu için sadece bende kalmasın yararlanmak isteyen arkadaş olur diye yazmak istedim.

Öncelikle Gigapixel Fotoğraf Nedir? Zaten bildiğinize eminim; yüzlerce, binlerce megapixel görüntünün birleştirilmesiyle oluşturulmuş çok yüksek çözünürlüklü fotoğraflardır. Doğal olarak bir yazılım kullanmadan bir fotoğraf makinesinden elde etmeniz şu anki teknoloji için imkansız. Gigapixel fotoğraflar %0,1 derecelik açılarla dönüşler yapma ihtiyacı doğuracağı için günümüzde özel geliştirilmiş robotlar kullanılarak yapılmaktadır. Ancak bu sadece tripotla yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Ancak çok düzgün bir çalışma yapmak istiyorsanız işi onlarca fotoğraftan sonra kimse şansa bırakmak istemez. Ben tesadüf eseri Gigapan Epic Pro ile tanışmış, o dönem bu robotu ikinci el olarak satın almıştım. Acayip kullanışlı ve siz kahvenizi içerken işini halleden bir robot. Ayrıca batarya ile çalışırken elektriği de bağlı çalışabiliyor. Cihaz projenin nereden başlayacağını nerede bitireceğini bile size soruyor ve isterseniz ön bir çalışmayla kaç fotoğraftan size projeyi bitireceğini de bildiriyor.

http://www.gigapan.com/ şu adrese girip en üstteki çalışmayı biraz kurcalayın en uzak noktaya zoom yapın ve çözünürlüğü görün.

Cihazla birlikte nasıl bir ekipman kullanmalıyım derseniz, cihazın yanında 10dan fazla farklı makine ile kullanabilmeniz için usb giriş kabloları geldiği için ister kompak bir makinede kullanın ister DSLR de kullanın farketmez. Önemli olan makinenizin kablolu kumanda kullanabiliyor olması. Ben Pentax K20 D ve bazen 50mm 2.8 bazende 70-200 manuel objektifle kullanıyorum. Genelde tavsiye olarak 200 mm tercih ediliyor, ancak 400 mm bile kullanmışlığım var.
Başlangıç noktamızı belirledik açımızı belirledik ve çekime başlıyoruz. Makine çekeceğiniz alanın büyüklüğüne göre şu kadar saat şu kadar dk da bitecek şeklinde çalışmaya başlıyor. İş bitince birleştirme programlarından Auto Pano Giga – Gigapan Stitch – PtGUI programlarından biriyle birleştirmeye başlıyorsunuz. Photoshopla da birleştirilebiliyor fakat hiç denemedim. Cihazla birlikte gelen yazılım(Gigapan Stitch) cihazın barkodunu sitede tanımlayarak elde edildiği için çakmasını filan bulmak imkansız gibi bir şey. Ancak çok başarılı bir program. Fotoğrafımızı birleştirdik ve şimdi izleyebilmemiz için flash yada java tabanlı bir uygulamaya ihtiyaç olacak. Bunun için de Gigapanın kendi sitesini yada 360cities.net sitesine çalışmalarınızı yükleyebilirsiniz. Şahsen ben öyle yapıyorum 
Ben yine tesadüf eseri internette araştırma yaparken Fotoğrafçı Orhan Cem Çetin’ in kendi gigapan çalışmalarını buldum ve kendisine mail attım nasıl elde ettiğiyle alakalı. Bana ofisime tüm ekipmanını topla gel sana yazılımda dahil olmak üzere yardım edeceğim dedi sağ olsun. Sonradan öğrendim ki distirübitörüymüş cihazın  1 gününü bana ayırdı ve gerçekten harika bir insan onun sayesinde cihazı baya öğrendim o gün. İş gerçekten çok keyifli robotsuz da olsa tripotunuzla denemenizi öneririm. Hepimiz panoramik fotoğraf elde etmeyi biliyoruz. Bu elde ettiğimiz panoramik fotoğraflardan onlarca kat büyüğü bir fotoğraf olacağı için azıcık ince çalışmayla harika görüntüler elde edeceğinize inanıyorum.
Gigapan.com adresindeki çalışmaları biraz inceleyin derim.

Ben de buraya 1 çalışma yüklemiştim; http://www.gigapan.com/gigapans/153903  (özenli bir çalışma olmadı çünkü ilk elde ettiği çalışmaydı)
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
Ynt: Gigapixel Fotoğraf Tekniği
« Yanıtla #1 : 21 Ekim, 2015, 13:21:36 »
En bilinenlerinden biri olan 320 gigapixellik Londra fotoğrafı

http://btlondon2012.co.uk/pano.html
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Ekim, 2015, 05:06:35 »
Başlıkta aradığım soru şu oldu:

1- Birleştirme yazılımda ne kadar sürüyor? Ortalama tabi ki.

2- Render sonu (son hal) boyutu nedir?

Ayrıca bir gün bu konuda beraber çalışmak isterim. :) Bu tarz konular fazlasıyla ilgimi çekiyor. Keyifli epey. Ama sağolsun bunu ticari yapan arkadaşların birkaçı sayesinde fiyatlar epey ölü. :)
« Son Düzenleme: 23 Ekim, 2015, 05:09:14 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #3 : 23 Ekim, 2015, 13:09:57 »
Başlıkta aradığım soru şu oldu:

1- Birleştirme yazılımda ne kadar sürüyor? Ortalama tabi ki.

2- Render sonu (son hal) boyutu nedir?

Ayrıca bir gün bu konuda beraber çalışmak isterim. :) Bu tarz konular fazlasıyla ilgimi çekiyor. Keyifli epey. Ama sağolsun bunu ticari yapan arkadaşların birkaçı sayesinde fiyatlar epey ölü. :)

Ben de isterim Baha bahara doğru bir buluşma yapalım. Sorulara gelince;

1- Yazılımda birleştirme bilgisayarın performansına da bağlı olduğu için dediğin gibi ortalama konuşmak igerekirse 500 fotoğrafı yaklaşık yarım saatte birleştirirsin. Tabi bu söylediğim kendi yazılımında. Yazılımda fark ediyor. Kendi yazılımı hem çok iyi birleştirme sağlıyor hem de noktaları kolay tanıyor. Tahminimce photoshopta bu süre çok uzun olacaktır. Ben i7 + 6 ram + 4 gb ekran kartıyla baya hızlı çalışıyorum.

2- Son halinde tek parça fotoğraf boyutu genelde Gigabaytlara çıkıyor. Mesela benim yaptığım örnekte 490 fotoğraf var. Bitmiş hali 1.2 Gigabayttı. Bu senin renklerle kontrastla v.s. ile daha fazlaya da çıkabiliyor.

Konu Nedir - Tema Nedir - Fotoğraf Okuma Nedir

Başlatan cbaytan

Yanıt: 1
Gösterim: 10397
Son İleti 23 Nisan, 2012, 14:50:39
Gönderen: Baha
Fotoğrafçı-iyi Fotoğrafçı-Fotoğraf Sanatçısı Farkları ve Tanımları.

Başlatan cbaytan

Yanıt: 4
Gösterim: 5440
Son İleti 22 Ocak, 2012, 22:54:11
Gönderen: healtyhead
Fotoğraf Yada Film Çekimleri İçin Amatörce Sahte Kan Yapımı!

Başlatan muhsinbagdadi

Yanıt: 3
Gösterim: 5433
Son İleti 03 Ekim, 2012, 23:29:56
Gönderen: PENTAX
XI. Dümbüldek Suyu Fotoğraf Sergisi - Memişoğlu Petrol Desteğiyle

Başlatan cbaytan

Yanıt: 5
Gösterim: 6767
Son İleti 01 Mayıs, 2012, 22:58:05
Gönderen: cbaytan
ANKET: Fotoğraf Çekmekle Şu Anda Neyi Amaçlıyorsunuz?

Başlatan cbaytan

Yanıt: 8
Gösterim: 6248
Son İleti 18 Eylül, 2011, 03:23:43
Gönderen: JoRDaN