Gönderen Konu: Decentered Lens (Köşede netlik kaybı )  (Okunma sayısı 1783 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ikiyuz41

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Decentered Lens (Köşede netlik kaybı )
« : 30 Aralık, 2015, 11:57:00 »
Merhabalar,

Pentax K-r makinemde Pentax DA 40mm f2.8 XS lens kullanıyorum. Geçtiğimiz günlerde fotoğrafları çekerken makinede bir kirlilik gördüm. Öncelikle sensörde bir sorun olduğunu düşündüm neyse ki başka lens ile sorun yaşamadım.

Soruna gelirsek, yakın çekimlerde bir sorun yok ama 3-4 metreden sonraki mesafelere netlediğimde özellikle sol üst köşede olmak üzere bir netlik hatası mevcut.

Araştırdığımda sorunun "Decentered Lens" olabileceğini düşündüm. Bir veya birkaç lens elementinin yerinden oynaması sebebiyle böyle durumlar olabiliyormuş.

Orijinal boyutu: http://i.hizliresim.com/orgEBo.jpg

Birkaç yere götürdüğümde, lensin tekrar kalibre edilmesi gerektiğini ve bunun için özel ekipman gerektiğinden yapamadıklarını söylediler. Sizce bu lensin tamiri mümkün olur mu?
« Son Düzenleme: 30 Aralık, 2015, 11:58:46 Gönderen: ikiyuz41 »

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Decentered Lens (Köşede netlik kaybı )
« Yanıtla #1 : 30 Aralık, 2015, 13:47:46 »
"Decentered Lens" odak düzleminde oluşan görüntünün merkezinin net kenarlara gidildikçe netlik kaybı oluşumunun ifadesidir. Genelde sökülen optik elemanların yerine tam oturmamasından kaynaklanmaktadır. Kalibrasyon olayı sadece mevcut optik elemanların yuvasına tam oturmasıyla sağlanır. Sözkonusu "SMC PENTAX-DA 1:2.8 40mm XS" objektif sabit gruplu olduğundan Tamir ve Bakım işi ile ilgilenen servis tarafında dizilimdeki optiklerin yerine tam oturup oturmadığı veya eksik optik elemen olup olmadığı kontrol edilerek elden geçirilmesi gerekir. Bazı objektif yapılarında conta olduğundan genel durumu kontrol edilip yuvasına tam oturması sağlanır.

Orta ve kısık diyafram kullanarak objektifi sağlıklı kullanabilirsiniz, bu durumda kenarlardaki bulanıklığın önüne geçilebilir.

K10D-K10D GP, Lens Seçimi Kararsızlığı

Başlatan HaypurTiryading

Yanıt: 25
Gösterim: 11717
Son İleti 25 Haziran, 2012, 13:05:05
Gönderen: HaypurTiryading
Lens "Kilit Mekanizması" [Lock Problemi]

Başlatan e.yurdem

Yanıt: 5
Gösterim: 3641
Son İleti 30 Ocak, 2014, 17:59:04
Gönderen: e.yurdem
Lens tutucu ve gece çekimleri için flash (Optio Vs20 modeli için)

Başlatan isttolga

Yanıt: 0
Gösterim: 1927
Son İleti 24 Mart, 2015, 02:01:07
Gönderen: isttolga
K10D Manuel lens kullanimdaki Garip focus Sorunu

Başlatan zeda3000

Yanıt: 10
Gösterim: 4988
Son İleti 10 Aralık, 2013, 21:18:52
Gönderen: zeda3000
Live ve Vizörden Farklı Sonuç Alıyorum (Pentax-M Lens)

Başlatan canerilgaz

Yanıt: 20
Gösterim: 7965
Son İleti 20 Aralık, 2016, 10:24:33
Gönderen: dgncsk