Gönderen Konu: pttl ve ttl flahs arasindaki fark  (Okunma sayısı 9690 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
pttl ve ttl flahs arasindaki fark
« : 03 Ocak, 2012, 22:25:33 »
arkadaslar bu konuyu bilen veya hakkinda bilgisi olan varsa aydinlatirsa sevinirim tesekkurler

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: pttl ve ttl flahs arasindaki fark
« Yanıtla #1 : 03 Ocak, 2012, 22:41:29 »
arkadaslar bu konuyu bilen veya hakkinda bilgisi olan varsa aydinlatirsa sevinirim tesekkurler

özetle P-TTL  Preflash bağımlıdır, ilkönce bir test patlamasına göre ölçümü yaoar, TTL'nin bu bağımlılığı yoktur direkt lens ölçümünden tahmini yapar ve tek patlamayla bu işi halleder, halledebilirse tabii.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Ocak, 2012, 22:56:39 »
sagolasin sukrucan  abi daha aciklamali linkler veya calismalarindan ornek bilgiler varsa sevinirim sagolasin

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Ocak, 2012, 12:48:33 »
sagolasin sukrucan  abi daha aciklamali linkler veya calismalarindan ornek bilgiler varsa sevinirim sagolasin
Sizde sağolun  Ercan bey, eğer ingilizce biliyorsanız milyonlarca sayfa var eğer google'da "p-ttl ttl flash difference" yazarsanız, Pentaxçıların en anlaşılır tartışması ise aşağıda. Problem ise bütün sistemlerin mükemmellikten çok uzak olması, atıyorum ben her yeni bir fotoğraf  sahnesinde hiç bir flaş sisteminden 2/3'den fazla başarı beklemem, 1/2 bile başarıdır benim için. Aile fotoğraflarında çekerim gider bakarım olmuşsa olmuştur, olmamışsa ISO'yla filan oynarım, yanılma, parlak objelerde parlama, kepazelik boldur flaş olayında , velhasılı kelam Flaşı hiç sevmem ciddi fotoğraflarda.. TTL P-TTL I-TTL kavramları zaten film devrinden kalma arkaik kavramlar. Makro çekecekseniz o ayrı tabii o zaman belirli bir diffuser sistemi takar ayarı hiç değiştirmeden sabit ayarlarda tık tık çekersiniz, gece veya gündüz farketmez o zaman.

http://www.pentaxforums.com/forums/pentax-dslr-discussion/99153-difference-between-ttl-p-ttl-flash.html
« Son Düzenleme: 04 Ocak, 2012, 12:54:10 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Ocak, 2012, 17:24:30 »
tesekkur ederim sukru abim ingilizce bilmiyorum abi dediginniz gibi internetten linklere girdim deginiz gibi yalniz bu google in ceviricisi yari yapiyor yaptiklarindandda birsey anlamiyorum yinede bakacagim elbette arastiracagim flahs hakkinda gercekden cok az bilgim var ben macro icin degilde daha cok studyo calismalarinda ihtiyacim olacagindan flahs konusuna egilim gostermeye basladim ve birde sizden iyi olmassin sitemize yeni katildi munzurlu nickli enver kardesim farklarini sordu anlatamadim cok az bir bilgi verdim onuda yanlis bilgilendirmemek icin bu topigi actim sizinde guzel paylasim ve bilgileriniz isiginda birrazda gayret gostererek ogrenecegiz insallah tekrar gostermis oldugunuz ilgi ve yardimlariniz icin tesekkur ederim abi

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Ocak, 2012, 20:32:55 »
No problem Ercan bey  8). İyi stüdyolarda sadece strobe ve/veya sabit ışık kullanılır,  flaş ise sadece strobe'ları tetiklemek için kullanılır.

http://www.owens-originals.com/jtlstrobes/strobepage.html
« Son Düzenleme: 04 Ocak, 2012, 20:35:15 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Ocak, 2012, 20:36:04 »
evet sukru abi aslinda studyoda demesek daha dogru bir arkadasin kullanmadigi depo ben reflektor aldim sadece sehba ve flahslar kaldi oda yavas yavas isde tetikliyicilerim var 1 verici 4 alici var

yn 560 II flahş

Başlatan ercan69

Yanıt: 36
Gösterim: 8744
Son İleti 18 Ocak, 2013, 17:27:38
Gönderen: MC145