Gönderen Konu: PENTAX K-3 DENEMELER  (Okunma sayısı 4521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YasasinKotuluk

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
PENTAX K-3 DENEMELER
« : 13 Ocak, 2016, 13:07:33 »
Arkadaşlar merhaba,

Bundan birkaç ay önce aldığım K-3 ile daha önceden elimde olan Sigma 28-105 ve Auto Revuenon 50 mm f1.7 lenslerle çektiğim birkaç fotoğraf için yorumlarınızı isteyeceğim.

Her iki lensi de içini açıp temizlemeye çalışmak suretiyle mefta etmek üzereyken bir şekilde toparlamayı başardım ancak keskinlik (özellikle Sigma'da) çok kötü gibi geliyor bana. Şimdilik alacağım lense karar veremediğimden bu lensleri kullanmaya devam ediyorum.

Ekteki fotoğraf 01/11/2015 tarihinde 15:50 civarı elde çekildi.

f3,5
1/160
ISO 200
63 MM( Tam kare eşleniği.)

Herhangi bir ışık-renk düzeltmesi vb yapılmadı. Contrast ile azcık oynayınca daha hoş oluyor ama özgün halini paylaşmak istedim.
Sadece boyut küçültüldü.

Olumlu-olumsuz yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Not: Kadraj olarak tam istediğim gibi oldu diyebilirim (birkaç deneme daha var, kadrajı oturtamamıştım). [Ekleme: şimdi tekrar baktım da ağacı biraz daha sola alsaymışım iyiymiş:)]Ama benim istediğim kadraj tarafsız bakınca hatalı veya hoş olmayan bir kadraj da olabilir, o yüzden bununla ilgili yorumlarınızı da esirgemeyin lütfen :)

« Son Düzenleme: 13 Ocak, 2016, 13:09:10 Gönderen: YasasinKotuluk »

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
Ynt: PENTAX K-3 DENEMELER
« Yanıtla #1 : 13 Ocak, 2016, 13:33:36 »
Merhaba, fotoğrafın alt kısımlarında biraz kırıntılar kalmış ve ağaç jilet gibi ortasından kesilmiş. Bence ağacı ya tam göstermeliydiniz ya da arkada manzara göstermek yerine iyice ağaçta duran lambalara yakınlaşıp ancak alttan yukarıya gökyüzü fon olacak şekilde göstermeliydiniz.
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Ocak, 2016, 15:12:37 »
Exif değerleri aynı. Yine herhangi bir oynama, kırpma vs. yok. Yalnızca boyutu Microsoft Office Picture manager ile %25'e indirgedim.

Sanırım şöyle bir kadrajdan bahsediyoruz?

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #3 : 13 Ocak, 2016, 15:29:27 »
Aynen 1. Fotoğrafı daha beğendim. Tabi bu benim yorumum arkadaşlardan farklı fikri olan olacaktır muhakkak.
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Ocak, 2016, 15:37:42 »
Teşekkür ederim.

Her yorum değerli benim için. Diğer insanların fikirlerine başvurdukça, hem yeni şeyler öğreniyor hem de bakış açımı geliştirme imkanım oluyor.
Mesela ikinci fotoğrafta alttaki çalılığı ilk fotoğraftaki gibi alabilseymişim hem ağacı kestiğim kısmın verdiği rahatsızlık ortadan kalkar, hem de daha bütün bir 4:3 kare elde etmiş olurdum. Gibi sanki? :)

İlk fotoğrafta da ağacı tam sığdıramamışım ama olsun. :)

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #5 : 13 Ocak, 2016, 15:43:16 »
Yavaş yavaş fotoğraf okumaya başladıkça geliştiğinizi göreceksiniz. Ilk fotoğrafta üstte vaya boşluk var mesela. Yeni kadrajlarla yeni denemelerle çalışmanızı tavsiye ederim. Bir de bir kompozisyon kitabı alıp okursanız işinize yarayacağını düşünüyorum. 500px te bol bol fotoğraf yüklü oradan çekilmiş fotoğrafları takip edin.

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Ocak, 2016, 11:50:40 »
Bir manzara daha.
Keskinlik konusunda ne kadar kusur varsa hepsi lense aittir :)

Normalde fotoğraf çekerken, daha sonra ellemeyeceğim kareler elde etmeye çalışıyorum. O yüzden aynı kareyi onlarca kez çekiyorum. (Tabii sonra hiçbirinden vazgeçemiyorum, hafızada yer kaplıyorlar :D)
Ancak genelde patlama yapmış fotoğraflardansa nispeten karanlık çıkan fotoğraflar içime siniyor, karanlık fotoğraflarda detayları ortaya çıkarabiliyoruz sonra. Fazla aydınlık fotoğraflarda bu biraz sıkıntı sanki.

Aynı fotoğrafı 400-800 ISO'larda da çekebilirdim ama ışık düzeltmesi gerekirse bilgisayardan yaparız dedim.

Tarih: 23/11/2015 05:59
Pentax K-3 + Sigma 28-105

f/6,3
1/50
Iso:100
28mm

Microsoft Office Piture Manager ile ışık-contrast ayarlarını azacık dürttükten sonra:

Fotoğraf düzenleme yazılımlarına alışmayı istemiyorum, çok tembel bir yapım var, işin çoğunu "bilgisayarda hallederiz" e getiririm çünkü :)

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #7 : 14 Ocak, 2016, 12:01:23 »
Ama en kotü picture manager ile açmak zorunda kalıyosun mecbur kullanacaksın yani (çok elzem durumlarda tabi). Aslında lcd de görüyoruz ne çektiğimizi bence ayarlarla oynayarak bulabilirsiniz. Ben ilk başlarda arkeolojide ögrenciyken yaptığım şey şuydu: bir tane kazının panasonic fz7 makinesi vardı dslr-like dediğimiz yarı prof. Onu otomatige alıp cekecegim nesneye yarım netleyip değerleri izliyordum. Sonra kadranı a moduna s moduna alıp bir yukarı bir aşağı değerlerle kendi çekmek istediğim doğru fotoğrafı buluyordum. Sonuçta otomatikte olsa makine otomatiği sapabiliyor istediğini alamayabiliyorsun herzaman. Zamanla bunları yapmıyorsun zaten. Çünkü artık öğrenmiş oluyorsun. Belki böyle denemelerle kendinizi geliştirebilirsiniz.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Ocak, 2016, 17:10:15 »
Ağaçtaki pozlama kontrollü ama boğaz fotoğrafındaki pozlama çok kötü bence.

Ayrıca 28-105mm süper kullanışlı bir aralık. Ama biraz ışık isteyen bir lens. Ya da iso ya abanmanız lazım. Kaldı ki tam boyutta bakmadıktan sonra keskinlik her türlü yeterli olur.

Manzaradansa, biraz nesne fotoğrafları çekin bence.

Fotoğrafı en güzel yapan şey, kadraj pozlama bir tarafa, fotoğrafı çekenin ne çektiğini bakanın da anlamasıdır diye düşünürüm. Özetle ne çektiğiniz belli olsun.

Çevrimdışı ankaradag

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ocak, 2016, 22:30:57 »
Portre cekerken objenin eklem yerlerinden kesilmemesi genel bir beklenti ( kesin ve net kural degil ) bence agac gibi kadraja yerlestirmekte zorlanilan objelerde en dikkat ceken bolgeler kadraja alindiginda daha belirgin bir vurgulama yapilabilir. Bence bu fotograflarda agacta asili olan fenerleri cepheden ( solda daha yogunlar) kadrajlayip arka plani mumkun oldugunca öldürseydiniz göze daha hos gelebilirdi. Bogaz koprusu fotografina gelince sanirim gikyuzundeki bulutlarin derinligi ve yarattigi hissi vurgulamak istemissiniz ama bu tur fotograflar biraz tecrube istiyor.ben sahsen ne orman ne gokyuzu fotografi cekmeyi beceremiyorum :)) ve en onemlisi ışık ! Ne tripod ne yüksek iso ne titresim engelleme hic biri bu kadar az ısıkta istenilen sonucu vermez diye dusunuyorum...bir de sunu eklemek isterim...istanbulda sehir manzarasi gibi kareler cekmek artik cok zor. Cunku hem arkada temiz bir plan kalmadi hem de o kadar cook istanbul fotografi varki bogaz koprusu halic vb gibi insanlarin gözü alismis durumda.bu yuzden ben sahsen istanbul fotograflarindan gercekten sıkıldım sanirim ki artik fotograf kitabı alirken icinde mumkun mertebe istanbulda cekilmis fotograf olmamasina ozen gosteriyorum ;)

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ankaradag

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Ocak, 2016, 23:48:13 »
Agaci da bir portre gibi dusunursek bu fotografta sanki boynu kesilmis gibi duruyor.bazi dallarda  bileklerinden kesilmis gibi kadrajin disinda kalmis...en onemli sey her zaman daha cok fotograf cekmek daha cok fotograf cekmek ve daha cok fotograf cekmek. Calismalari bir sure sonra yeniden gozden gecirip begenmediklerinizi silmekten korkmayin bence. Boylece veri depolama ve sigdirma peoblemininden de biraz kurtulmus oluruz....

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Ocak, 2016, 00:01:04 »
Silmeye bir yerden başlamak gerekiyor, yoksa gittikçe büyüyor boyut ve uğraşacağım dosya sayısı.

Ağaç fotoğrafında o bahsettiğiniz boynu kesilmiş görüntüsünü vermemek için alttaki çalılığı da eklemeye çalıştım.

Dediğim gibi, yorum ve tavsiyelerle ve daha çok fotoğraf çekerek yavaş yavaş öğreneceğiz.

Yok öyle kendi çektiğin fotoğrafa bakıp "ne güzel olmuş"  demek. :)

ONE A2003 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Ocak, 2016, 15:39:41 »
Hazır 18-135 lensim yolda, geliyor ama sanırım bir süre kullanmayacağım. Çünkü bu 50mm Auto Revuenon bağımlılık yaptı. Bir de farkı daha net göreyim diye Raw çektim ki meğersem Raw dediğin şey kitap gibi kalın (30MB) ama kitap gibi her ayrıntıyı saklayan birşeymiş. Böyle olduğunu biliyordum da Raw çekip gözle görünce bambaşka oldu tabii.

Pentax K3 + AR 50mm ikilisinin doğrudan güneşe karşı filtresiz, öyle dümdük çektiği fotoğrafa bak:

Bir de üzerinde 'minik' dokunuşlar sonucu ortaya çıkana bak:

Orada, minarenin dip tarafında kalan vincin tepesinde oluşan bir morluk var. Sanırım lensin bir durumu, lensi dağıtıp temizlediğim sıra kaplamasına zarar vermiş olabilirim, bilmiyorum.

Deklanşöre her bastığında birşeyler öğrendiğini hissetmek ne güzel :)