Gönderen Konu: bir acayip alıcı hikayesi  (Okunma sayısı 5683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ankaradag

• Üye
    • Profili Görüntüle
bir acayip alıcı hikayesi
« : 15 Ocak, 2016, 14:12:12 »
selamlar herkese. başımdan gecen saçma sapan bir alış veriş hikayesini sizlerle paylaşmak istediğim için burada aktarmak istedim..

gectiğimiz günlerde k50 gövde ve 3 adet lens ile cesitli fotograf ekipmanlarını satışa cıkardım. forumdan bir kaç kişi ile görüştüm ve daha önce lens satışı yaptığım bir üye ile çok çok uygun bir fiyata anlaştık. ( elimde k 5 oldugu için k50 gövdeyi lensleri cok uygun bir fiyata satma konsunda anlaştık.

bu arada belirmtek isterim ki ben 10bin küsürlerdeki gövdeyi 650 den satısa cıkardıgımı pazarlık takas yapmayacagımı söylememe ragmen resmen ağlayan yalvaran ( karakterini yerlere atan desek daha doğru) bir sekilde 500 tl vereyim başka param yok..k50 yi cok istiyorum gibi defalarca ısrarda bulundu.. sonra 550 ye cıkardı fiyatı sonra 600e en son 650 ye geldi :)))

neyse:

daha sonra bu arkadas önce bana malzemeleri göndermemi sonra ödeme yapacagını belirtti. bende kendisine o tür alış verişler lokantada olur..siparis gelir yersin gider hesabı ödersin dedim.. sahibinden ve diğer platformlarda ben hiç görmedim önce ekipmanı alıp sonra parasını ödeyen birini...yada fotopazar klasfoto fotozeynep vb  bana makinayı yollayın ben sonra parayı öderim diye bir teklifte bulunabilir mi merak ediyorum...bu arada araya bir baska arkadası sokmaya calışıp pazarlık vb girişimlerinde bulundu...malzemeleri devreye sokmaya calıştıgı arkadasa yollamamı söyleyip o makinayı begenirse parasını verecegini falan dahi söyledi...

neyse konu böylece kapandı ve ertesi gün kargo için hazılık yapacagım. bu şahıs whatsapdan sabah bana mesaj attı.. ( ankaranın neresinden mişim ? ankarada buluşşsak bir avm de orda ekipmanı görse olur muymuş vs gibi sorular sordu ) bende kendisine ankaralıyım ama kırklarelinde yaşıyorum dedim. kaldı ki benimle ankarada avm de buluşmak istedigini söyleyen vatandaş istanbulda yaşıyor !

daha da enteresanı ben kendisine lens satmıştım ve çalıştıgı iş yerine göndermiştim kargoyu .iş yeri de atatürk havaalı arkadasın ( isim vermiyorum ama bilen bilir )

galiba bu arkadas aklınca benim güvenilirliğimi sorguluyordu!haklıdır para söz konusu oldugunda güven olgusu devreye girer.ancak daha 1 sene kullanılmamıs 10 binlerde k50 satıyorsun hemde cok uygun bir fiyatta ama istekler bitmiyor.. sonuc olarak kensine ürünleri satmaktan vazgectiğimi forum da da bu acayip teklif ve  davranışlarını aktaracagımı belirttim...

bunu neden aktardım : sadece şikayet serzeniş değil amacım...aslında bunu yaratan sebeplere eğilmek nasıl bir çözüm yolu bulunur buna dair fikirler geliştirebilmek.böylece ne alıcı ne satıcı ne pentaxcılar arasında bu tür absürd diyaloglar yaşanmasın...

benim önerim şudur : satılacak ekipmanlarda  forum üyelerinden deneyimli isimler ortama bir fiyat fiyat  tablosu cıkarsınlar..örnegin k5 20 bin shuuterda temiz bir ürün..taban fiyatı 1000 tl olsun ( rakamlar örneklemdir ) yine aynı cekim sayısındaki k 5 in taban fiyatı çizikli hasarlı vs ise 800 tl olsun...

yani her ürünün durumuna modeline göre bir taban fiyat oluşturulsun ve forum içerisinde bu fiyatlardan aşağıya satış yapılmasının önüne geçilsin....yine alıcı ürünü aldıktan sonra yani eline gectikten sonra iki gün içerisnde iade yapma hakkına sahip olsun....belki bu absürd vakalar ve güven güvensizlik sorunları biraz ortadan kalkar....

bu öneri uygulanabilir mi geliştirilebilir mi bilmiyorum.ama denenebilir...en azından forum içerinde bir güvensizlik ortamının önüne geçilmiş olunur diye düşünüyorum..

herkesin ışığı bol olsun...selamlar
« Son Düzenleme: 15 Ocak, 2016, 15:08:11 Gönderen: Baha »

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: bir acayip alıcı hikayesi
« Yanıtla #1 : 15 Ocak, 2016, 15:21:43 »
Olur boyle seyler. Caninizi sıkmamalı.
Ama size tavsiyem fiyati 650 liranin altina dusurmeyin.

Syrica hazir elinizde k5 ve k50 varken, bir karsilastirma konusu acarsaniz , ayni lenslerle ayni ayarlarda cekilmis ornek fotograflar koysaniz,uzun vadeli bir bilgi olur.

Çevrimdışı ankaradag

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Ocak, 2016, 15:28:05 »
makineyi sattım başka bir arkadasa...

bu arada aşağıdaki linkde k50 ile cektiğim fotoraflar var..k5 i daha kullanamadım....bence k50 nin ne kadar ''dandik, lanet'' bir alet oldugunu bu fotograflar yeterince anlatır :)))

not : linkteki fotografların bir çoğu manuel lenslerle cekiliştir...özellikle k50 ve 135 mm porstu cok takdir ettim diyebilirim...

https://500px.com/karadagyan

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ocak, 2016, 16:07:09 »
Gunumuzde kotu makine yok zaten.
K50 de  basarili bir cihazdir diye tahmin ediyorum. Fotograflar da guzel.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Ocak, 2016, 16:08:12 »
selamlar herkese. başımdan gecen saçma sapan bir alış veriş hikayesini sizlerle paylaşmak istediğim için burada aktarmak istedim..

gectiğimiz günlerde k50 gövde ve 3 adet lens ile cesitli fotograf ekipmanlarını satışa cıkardım. forumdan bir kaç kişi ile görüştüm ve daha önce lens satışı yaptığım bir üye ile çok çok uygun bir fiyata anlaştık. ( elimde k 5 oldugu için k50 gövdeyi lensleri cok uygun bir fiyata satma konsunda anlaştık.

bu arada belirmtek isterim ki ben 10bin küsürlerdeki gövdeyi 650 den satısa cıkardıgımı pazarlık takas yapmayacagımı söylememe ragmen resmen ağlayan yalvaran ( karakterini yerlere atan desek daha doğru) bir sekilde 500 tl vereyim başka param yok..k50 yi cok istiyorum gibi defalarca ısrarda bulundu.. sonra 550 ye cıkardı fiyatı sonra 600e en son 650 ye geldi :)))

neyse:

daha sonra bu arkadas önce bana malzemeleri göndermemi sonra ödeme yapacagını belirtti. bende kendisine o tür alış verişler lokantada olur..siparis gelir yersin gider hesabı ödersin dedim.. sahibinden ve diğer platformlarda ben hiç görmedim önce ekipmanı alıp sonra parasını ödeyen birini...yada fotopazar klasfoto fotozeynep vb  bana makinayı yollayın ben sonra parayı öderim diye bir teklifte bulunabilir mi merak ediyorum...bu arada araya bir baska arkadası sokmaya calışıp pazarlık vb girişimlerinde bulundu...malzemeleri devreye sokmaya calıştıgı arkadasa yollamamı söyleyip o makinayı begenirse parasını verecegini falan dahi söyledi...

neyse konu böylece kapandı ve ertesi gün kargo için hazılık yapacagım. bu şahıs whatsapdan sabah bana mesaj attı.. ( ankaranın neresinden mişim ? ankarada buluşşsak bir avm de orda ekipmanı görse olur muymuş vs gibi sorular sordu ) bende kendisine ankaralıyım ama kırklarelinde yaşıyorum dedim. kaldı ki benimle ankarada avm de buluşmak istedigini söyleyen vatandaş istanbulda yaşıyor !

daha da enteresanı ben kendisine lens satmıştım ve çalıştıgı iş yerine göndermiştim kargoyu .iş yeri de atatürk havaalı arkadasın ( isim vermiyorum ama bilen bilir )

galiba bu arkadas aklınca benim güvenilirliğimi sorguluyordu!haklıdır para söz konusu oldugunda güven olgusu devreye girer.ancak daha 1 sene kullanılmamıs 10 binlerde k50 satıyorsun hemde cok uygun bir fiyatta ama istekler bitmiyor.. sonuc olarak kensine ürünleri satmaktan vazgectiğimi forum da da bu acayip teklif ve  davranışlarını aktaracagımı belirttim...

bunu neden aktardım : sadece şikayet serzeniş değil amacım...aslında bunu yaratan sebeplere eğilmek nasıl bir çözüm yolu bulunur buna dair fikirler geliştirebilmek.böylece ne alıcı ne satıcı ne pentaxcılar arasında bu tür absürd diyaloglar yaşanmasın...

benim önerim şudur : satılacak ekipmanlarda  forum üyelerinden deneyimli isimler ortama bir fiyat fiyat  tablosu cıkarsınlar..örnegin k5 20 bin shuuterda temiz bir ürün..taban fiyatı 1000 tl olsun ( rakamlar örneklemdir ) yine aynı cekim sayısındaki k 5 in taban fiyatı çizikli hasarlı vs ise 800 tl olsun...

yani her ürünün durumuna modeline göre bir taban fiyat oluşturulsun ve forum içerisinde bu fiyatlardan aşağıya satış yapılmasının önüne geçilsin....yine alıcı ürünü aldıktan sonra yani eline gectikten sonra iki gün içerisnde iade yapma hakkına sahip olsun....belki bu absürd vakalar ve güven güvensizlik sorunları biraz ortadan kalkar....

bu öneri uygulanabilir mi geliştirilebilir mi bilmiyorum.ama denenebilir...en azından forum içerinde bir güvensizlik ortamının önüne geçilmiş olunur diye düşünüyorum..

herkesin ışığı bol olsun...selamlar

Merhabalar.

Önce ufak bir düşüncemi aktarmak istiyorum. İlköğretimden beri savunduğum bir düşünce bu. :)) Kopya çekmek bence insiyatif dahilinde serbest olmalı. Bunu üniversite hayatımda bile bir çok profesör ile tartıştım. "Kopya çekme. Alırım kağıdını. Tutanak tutarım. Bilmem ne yaparım." neyin afrası tafrası bu? Ne var ki abuk sabuk sorularda hatırlamaya çalıştığım kelimeyi önümden arkamdan ortamı bozmadan sessizce bakmaya çalışıyorsam? O torpilli öğrenciler gibi sınav esnasında kitap defterden soruyu birebir yazıp fotokopi çekmiyorum ki. Sorunun cevabı hakında tiyo arıyorum. Kopya çekmek ile fotokopi çekmek ayrı şeyler. Fotokopi çekersem diğer arkadaşlara haksızlık olur deyip her türlü işlemi başlatın tabi fakat 1 kelimeyi hatırlamaya çalıştığım için kaçakçı muamelesi de yapmayın hoş değil, değil mi? :)

Yaşadığınız olay ile yukarıda anlattığım temsili olayı ben çok benzettim. K-5 şuan ortalama 1000 lira diyelim. Ben gidip 700 liraya ilan açmışsam herkes haddini bilsin ve 500 lira teklif etmesin. Çünkü ortalama fiyatı satıcı da biliyor alıcı da biliyor. 700 lira zaten uygun fiyat. Pazarlığı ben aklımdan geçiremem, utanırım teklif edemem. Bu çok büyük bir ayıp. 1000 liralık ürüne 700 lira demişsem ve biri de çıkıp 699 teklif ederse imkanı yok o kişi ile alışveriş yapmam. Ne kadar çok ihtiyacım varsa var... satmam. Olay aslında sadece haddimizi bilmekte bitiyor. 650'lik ürünü, 500'e ver. 550'e ver, 650'e ver. Önce ürün. Kargo da karşıla. 2 taksit vereyim. Bilmem ne yapayım. Çok açık söylüyorum üyemiz kim bilmiyorum fakat iyi sabrınız varmış, iyi dayanmışsınız. :)

50mm FA 1.4'ü ablama, kardeşime, babama, kendime, kız arkadaşıma, üniversiteden 3 arkadaşıma aldım. Abartmıyorum 10 tane aldım belki. İlk başlarda fiyatları uygundu, 400 liraya aldım hep. Fakat yakın tarihte fiyatları 550-600'lere kadar dayandı. Tek tük 500 lira ilan olan dönemde (yaklaşık 1 yıl önce) bir arkadaşım bursunu alacaktı (230 lira) ve cebindeki parasıyla beraber bu objektifi alacaktık ona. Başından bin bir tür şey geldi geçti ve 500 lira toparlayamadı. 250 civarı toparladı. Üzerine ben x lira ekledim 450'e yaklaştırdık cepteki parayı. Hakikaten bakın 400'e zibil tane aldığım ürün için ne garip 450 lira teklif verirken utandım. Olayı kısaca anlattım satıcıya, hani kendime almıyorum ama alacak arkadaşın durumu da bu. İsterseniz yapalım alışverişi yada sonraki ayı filan bekleyelim yani cepteki para bu yapacak bir şey yok dedim. Satıcı kabul etti 450 lirayı ve arkadaşın mutluluğunu görmeliydiniz. :) Her gün portre çeker oldu. Fotoğraf çekmek için bir bahane arıyormuş meğersem ve bulmuş. Demek istediğim kimi hakikaten pazarlık yaparken ihtiyacından dolayı yapıyor, kimi ucuza alma hevesiyle yapıyor. Bu iki noktayı satıcı olarak anlamak gerek. Arkadaşın cebinde 250 lira vardı diye 500-550 liralık ürüne 250 lira teklif etmedik. Ben eBay'den 50mm FA 1.4'ü 200 liraya aldım. :) O ilanı gösterip pazarlık mı yapsaydım? Haddimi bildim, makul bir pazarlık yaptım. Ve pazarlığı değecek birine teslim ettim.

Bu pazarlıkların önüne geçmek için seve seve fiyat ilan edebilirim. Zaman harcayıp bir derleme elbette yapabilirim fakat hiç bir işe yaramayacağına inanıyorum. :) En basit örnek ile hangi berber belirlenen saç kesme fiyatından müşterinin saçını kesiyor ki? Hangi fotoğrafçı vesikalık çekerken belirlenen fiyattan çekiyor? :) Benzin istasyonları bile tanıdık müşteri gelince faturasız normalden litresini 2 kuruş düşük fiyattan veriyor benzini. Yani bu güzel Türkiyem'de işleyecek bir şey değil ne yazık ki. Burada iş satıcılara düşüyor. İnsan sarrafı olmaya gerek yok. Makul pazarlıkları kişiye göre yada satışın aciliyetine kabul edebilirler fakat MAKUL kelimesini unutmamak gerek. Ve olabildiğince az pazarlık yapmaya çalışmalılar.

Biz çözümü iletişimsizlikte bulduk aslında. :)) Evet garip oldu cümle fakat şöyle bir sistem kodlatıyorduk ki dolandırıldık hayata geçiremedik. Satıcı ile alıcı konuşamıyordu. Bir satıcı ilan açıyor ve bir alıcı onu satın alıyor. Fakat satın alırken 500 lira olan ürün için 400 lira teklif verebiliyor fakat cümle kurmadan, buton yardımı ile. Ve aynı anda birden fazla kişi teklif verebiliyor. Fakat sadece ilk teklif verenin fiyatını görüyor satıcı. Teklifi reddederse sonraki teklifleri sırasıyla görüyor. Ve teklifleri görürken de kimden geldiğini göremiyor. Sadece teklifi kabul ederse kişinin isim soyisim gibi adres bilgilerini görebiliyor. Daha kapalı kutu bir sistem yani. Yakın tarihte ne yazık ki hayata geçecek bir sistem değil. :( Sitemiz ikinci eli orta vadede bu şekilde devam edecek gibi görünüyor.

Uzun bir yazı oldu fakat bir konuya daha değinmek istiyorum. Önce para mı? Önce kargo mu? Olması gereken kesinlikle söylediğiniz gibi önce para, sonra kargo. Bu ticaretin özdeşi oldu. Dahası kargo da alıcı tarafından ödenir. Bu tartışmasız bir çeşit kanun. :) Fakat inisiyatif, iyi niyet, jest gibi kriterler devreye girince olay biraz değişebiliyor. Sattığım bir çok üründe parayı geç aldım. Kişi ile forumdan yıllardır tanışığız. Önce para diyemem ki. Al dene, beğenmezsen geri verirsin diyebilirim. Yada paran yok mu? Hemen mi lazım ürün? Al-git işini yap. Paranı kazandığında verirsin. Diğer ay başı verirsin... vs vs. Bunu neden söylüyorum? Çok yakında başımdan bu tarz bir olay geçti de ondan. İsmi lazım değil forumdan eski bir üyemiz K-50 ilanı koymuştu. Yurtdışından getirtip al/sat yapıp para kazanan bir üyemiz. Tartışmamdan önce de sonra da engellemedim üyemizi, istediğini yapabilir ama dolandırıcı gibi davranmasından dolayı onunla artık alışveriş yapmayacağım. Neyse olayı anlatayım:

Üniversiteden biri 1000 lirayı geçmeyen objektifiyle batarya gibi temel aksesuarlarıyla bir fotoğraf makinesi almak istediğini söyledi. Üyemizin K-50 ilanı vardı ve yaklaşık 1 ay durdu ilanı. Yazdım ona. Dedim ki bakın bir hocam makine almak istiyor fakat önce onunla konuşmam gerek 1 gün benim için ilanı ayırırsanız hocam ile iletişime geçip size geri dönüş yapayım. Bir problem yok buraya kadar. Hocam ile konuştum. Eniştesi pilotmuş. Her hafta Amerika'ya uçuyormuş. Acaba Amerika'dan kara indirimler yakalayıp oradan mı sıfır ürün alsam? İkinci el içime sinmiyor. Dolandırılacakmışım gibi hissediyorum, bozuk ürün filan güvenemiyorum dedi. Ben de sap gibi 1 ay duran ilan sahibine yardımcı olmak adına hem de hocamın içi rahat etmesi açısından ilan sahibi üyemize durumu izah ettim. Hocam sizi tanımadığı ve daha önce hiç ikinci el ürün almadığı için böyle böyle şüpheleri var. Dilerseniz ürünü bana kargolayın, hocama deneteyim ve aynı gün içinde paranızı göndereyim size diye teklifte bulundum. O kadar sapkın sapkın ÖNCE PARA ÖNCE PARA ÖNCE PARA dedi ki..... Yani ne oluyor bu sapkınlık neden? Site kurucusu K-3 set sahibi ben, attan inip eşeğe biner gibi 750 liralık K-50'niz ile sizi dolandırmanın mı derdindeyim? O kadar önce para sohbeti bana karşımdakinin dolandırıcı olduğunu hissettirmeye başladı artık. KlasFoto tabi ki önce para der ama buyurun ben gideyim istediğim ürünü alayım sonraki ay ödeyeceğimi söyleyeyim bana o sıfır ürünleri verir. Demek istediğimi umarım doğru aksettirebiliyorum. Sizin olayınız ile alakası yok. Siz tabi ki önce para istemeniz gayet olağan fakat bazen böyle şeyler de (%1'lik bir pay bu) olabilir. Neticede bulunmaz hint kumaşı değil. İstediğim ilanı bulacak kabiliyetteyim, gittim başka bir yerden parayı sonra ödeyecek şekilde ürünü aldım. Hocamın içine sindi ve parayı hemen satıcıya gönderdim. İki taraf mutlu sonlandı alışveriş. :)

Yukarıda anlattığım her olay aslında insanın haddini bilmesi ile alakalı. Evet "haddini bilmek" kalıbı kulağa çok sert geliyor. Hakaret ediyormuş gibi geliyor fakat gerçek sözlük anlamı düşünülürse tüm olay hakikaten sadece insanın kendi haddini bilmesinde bitiyor.

Teşekkürler. :)
« Son Düzenleme: 15 Ocak, 2016, 16:30:47 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Uniquee_x3

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Ocak, 2016, 17:47:19 »
Bende 3-5 gün önce 50mm 1.7 [SMC-M] Lensi 125 TL'den ilana koymuştum piyasaya göre makul fiyat.
Adam yazmış 75 tl + kargo benden  gülermisin ağlarmısın malesef ülkemizde ölücülük yapan çok insan var alışveriş ahlakı sıfır.
Sonra bi abimiz geldi direkt hesabı göndermemi istedi verdim eft yaptı 15 dk sonra kargoladım. Mutlu mesut bi şekilde gerçekleşmiş oldu.

Çevrimdışı cumbat

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Ocak, 2016, 22:29:52 »
Bence  konuyu  o kadar  bütmemek  lazım  ALAN RAZI  SATAN  RAZI  misali  karşılıklı  konuşmaya  göre  her türlü alışveriş  olur bence
Satan kişinin  keyfine kalmış  önce para  sonra  ürünü  gönderirsin
Burda  her zaman alıcı  rizk alır  satıcı değil. Bende  3 kez  tanımadığım arkadaşlardan alım yaparken Ürünü  göndereyim deneyin beğenirseniz  parasını  ı gönderirsiniz   teklifinde  bulunan arkadaşlar olmuştur  ve göndermişlerdir sağolsunlar alışveriş te  gayet temiz sorunsuz  gerçekleşmiştir  bu doğru  mu  değil tabi satıcı açısın dan RİZK  tabi
Dediğim gibi  herşey  karşılklı konuşmaya  bağlı
Ölü fiyar veren arkadaşlara  darlanmamak lazım sonuç ta  mal senin para  onun   
EVET  -  Yada  -  HAYIR  dersin olur  biter

Pentax K3ıı  - Pentax K5ııs - Sigma  8-16mm f/4.5-5.6
Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro HSM (Contemporary)
Sigma 70-200mm F2.8 EX DG Makro HSM II
Tamron  28-75mm f / 2.8 SP XR Di LD Aspherical       
Pentax HD Pentax-DA 55-300mm f / 4-5,8 ED WR
Pentax-DFA 100mm F2.8 Makro_Soligor55mm f2.8
Pentax-M 50mm F1.7 - Pentax-FA 50mm F2.8 Macro
Pentax A 135mm f2.8 _ Pentax M28mm f3.5
Pentax-DA 35mm F2.4 AL  ---  Pentax  AF 360 FGZ Flaş

Çevrimdışı ankaradag

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Ocak, 2016, 22:57:40 »
Mesele su ki ; bu olayi baska bir uyeyle yasasaydim belki bu durumdan bahsetmezdim. Falat bu kisi benzer bir olay yasayip konu basligi acmis ve benim bugun yazdimlarimi yazmisti bir nevi ;) ayrica bu kisiyle daha onceden de alis veris yaptik ve ilk seferde ben urunu yolladim ucreti sonra aldim...garip tabi.insan ruhu bir garip...universitedeyken sabit kalfagil coskun aral cerkes karadag vb pek cok usta fotografci okukumuza gelmislerdi ve bir sergi duzenlemistik kulup olarak...o zaman (2002 yiliydi) dslr nin zararlari faydalari tadında bir oturum olmustu. Kimdi hatirlamiyorum bir fotografci sunu soylemisti. Sayisal sistem iyi oldu ama en kotü yanı da fotograf ele ayaga dusurulecek cunku herkes fotograf cekecek.isin sanatsal boyutu ise arka planda kalacak demisti....aslinda herkes fotograf cekerken aslinda tarihe taniklik ettigini onu belgeledigini ve sanatin bu yonune de bir katki sundugunu bir farkedebilse...ne her sene kirk cesit makina surebilir firmalar piyasaya ne de fotografci duser bu al sat tuzagina...

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Oguzhan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 16 Ocak, 2016, 10:29:49 »
Simdi ilk once o cihazi ben almak istedim ve yukarda yazilanlarin hepsi yalandan ibaret sen kendi karakterini belli etmis oldun ! Ben senden rica ettim su fiyat olurmu diye asla indirim olmaz dedin sonra indirdin sonradan 650 elliyi kabul ettim dogru yaninda 2 lens vericem dedin 135mm ve 28 80 lensi. Hani yukarda yazmissin indirim yapmadim 625 indirmedinmi sonra 650 iki lens yaninda vermedinmi ? Bunlari benmi yaptim ? Niye yazmadin empati kur biraz empati simdi ben sana ankarada bulusalim demedim bulusma olabilirmi dedim sende kirklarelimdeyim dedin okey dedik " ismin ankara bilmem ne dogal olarak aklimda ankara kaldi orda belki tanidigim var belki baha dan rica etcem sanane sana soru sorduk sen cevap ver ki ole yaptin ve utanmadan burda bunu yazdin ne biliyim nerde oldugunu secerenimi tutucam ! Sifiri bunhafta klasfotoda 1050 veriyordu adam faturali garantili seninki 10 bin shutterda makine daha 1 ay once 2000 shutterdaki 675 civarina gitti sen daha neyini ovuyorsun indirim istedi bilmem ney turk milletinin hangisiji gordun indirimsiz bisey aldigini istiycem tabiki bedavayami kazaniyoruz 650tl yi istiyorsunki armut pis agzima düş niye gondereyim sana 650tl kimsin tanimam etmem senin tanidigini araya soktum gene kabul etmedin get dedik gene kabul etmedin napayim ben her saticiya para gondereyim ozaman ? Daha 1 ay once forumdan birine gonderdimde para rezil oldu adam kutunun icine patlican koydu gonderdi seninde bunu yapmiycaginin garantisi varmi ? Kendime önlem almak istedim kotümü yaptim ? Burda bisey satiyorsan kimse kimseye guvenmek zorunda deil burasi forum bakkal deil yukarda acikladiginin yarisi fasa fiso madem acikliyorsun sadece kendi yonunden yazma bu forumdada ne tuhaf insanlar var hep bana geliyor arkadaş!
« Son Düzenleme: 16 Ocak, 2016, 13:25:49 Gönderen: Oguzhan »

Çevrimdışı Oguzhan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Ocak, 2016, 10:39:18 »
Ben sana nerde agladim yalvardim rica ettim sadece bunu aglamakmi kabul ediyorsun egon nekadar yuksekmis senin ya :) tatmin oldunmu ? Agladim ya gene gittin ayni fiyata verdin ? Bos konusmaktan baska bisey yapmiyorsun

Çevrimdışı Oguzhan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Ocak, 2016, 10:57:58 »
Yav okadar insanla alisveris ettim bir kisiyi kirmismiyim sor ne garip insanlar var su hayatta adam anlasamadik diye beni yazmis buraya ben okadar forumda takiliyorumda boyle bi forum gormedim insanlara teklif ederim vermesse canin sağolsun der gecerim ama yok bu forumda artik durmak istemiyorum "baha" dan ricam ban at senle baha yuzyuzede gorustuk telefondada konustuk ufak ta olsa tanimissindir sil abi beni burdakilerde kurtulsun bende oyle bir muamele varki al sat yapiyorum saniyorlar yav pentax alicisi zaten yok denecek kadar az para yatirip neden 1 yil bekliyim k50 dedigin makinayi kim alir adam 2000 shutterdekini 3 5 aya zor satti bunumu alip saticam ayip valla sil baha beni kurtar...

Çevrimdışı Oguzhan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Ocak, 2016, 11:31:19 »
Bu arada bu sahisli kisiyi en az 5 kere aradim varsa bi kusurum duzeltiyim diye ne acti telefonumu ne msj cvp verdi tek tarafli dusundu yazdi hattaki eski konusmalarimizi okuyunca üzüldüm buyukluk bende kalsin dedim ozurbile diledim ama gene yazdi sen kaşindin

Çevrimdışı ankaradag

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Ocak, 2016, 14:15:39 »
Oguzhan bak adını yazmadim senin rencide olma diye sen atladın konuya...whatsapp da yazdiklarini buraya copy paste yaparim insan suratina bakamazsin. Neyse konu kapandi...

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı marikan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 18 Ocak, 2016, 15:27:29 »
İkinci el hep sıkıntı olmuştur.
Bu forumda veya başka forumlarda önce makine gönderip beğenirsem parasını yolla diyeceğim insanlarda vardır, Herkesin verdiği paranın iki katını verse mal satmayacağım insanlarda vardır.
Pazarlık az çok yapılır ama dilenci gibi saçma sapan uzatılarak yapılmaz. Etik değil. Ticarete sığmaz.

Satıcı her zaman haklı mı? Hayır. Yalan dolan abuk subuk bir çok şey yazılıyor ilanlara. Bazen şaşıyorum. Kimsenin yüzüne bakmadığı ürüne dökülen methiyeler görüyorum.
Sony ILCE-7
Sony FE 28mm F/2
Yongnuo YN460

Çevrimdışı YasasinKotuluk

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Ocak, 2016, 19:27:11 »
Satıcı fiyatını belirler. Alıcı ödeyebileceği miktarı teklif eder. Satıcı kabul eder, fiyatta anlaşılır. Veya satıcı kabul etmez, başka teklifte bulunur.
Fiyatta anlaşılmazsa alışveriş olmaz.
Fiyatta anlaşılırsa
1-  Buluşulur, para ve ürün takas edilir
2- Önce para gönderilir, sonra ürün. (Karşılıklı güven esastır.)
3- Sahibinden, Sanalpazar gibi "Get" sistemini kullanan siteler üzerinden alışveriş yapılır.

Ürünün ikinci el fiyatını sabitlemek gibi bir şey mümkün değildir. Zaten piyasa kendi kendine bunu yapıyor.

Örneğin benim elimde bir lens var diyelim, sıfırı 6 ay önce 900 liraydı, o zamanki piyasaya göre ikinci eli 500-600 civarı oluyordu.
Şimdi dolar fırlayınca sıfır fiyatları oldu 1500-2000₺.
Benim elimdeki lensin dolarla, kurda işi olmadığı halde sıfır fiyatı arttığı için benim 6 ay önce 500-600'e satacağım lensin ikinci el fiyatı 1000 lirayı geçti.
(Elimde böyle bir lens yok, sadece gerçekçi bir örnek.)

Yani demem o ki eğer dolandırıldıysanız bununla ilgili başlık açılması doğrudur ancak anlaşamadıysanız o kişiyle alışveriş yapmazsınız, olur biter.

Kavga-gürültü etmeyin, üç beş kişiyiz Pentax kullanan. Hiç gerek yok kavga etmeye :)

ONE A2003 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir Safın Hikayesi...

Başlatan Kgurel

Yanıt: 17
Gösterim: 7493
Son İleti 25 Mart, 2015, 22:17:42
Gönderen: Wakeme