Gönderen Konu: Video sıkıştırmada birşey keşfettim :)  (Okunma sayısı 2240 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
Video sıkıştırmada birşey keşfettim :)
« : 25 Mart, 2016, 21:51:42 »
Merhaba,
Bir haftadır birşey keşfettim paylaşmak istedim. VLC Player 'ı hepiniz biliyorsunuzdur. Dosya sekmesinde dönüştür diye bir seçenek var oradan videomu dönüştürüp boyutunu küçültmek istedim. Ama beklemediğim bir şekilde kalite çok az duştu ama video boyutu müthiş düştü.
Örnek;
870MB boyutunda Pentax k 5ile çektiğim 1920x1080 çözünürlüğündeki dosyayı 1280x720 olarak mp4 formatına dönüştürdüm. Peki boyutu ne kadar düşmüş olabilir? Çözünürlük yaklaşık iki kat düştü boyutunda iki kat düşmesini beklerken boyutu yaklaşık 19 kat düştü. Şuan dosya boyutu 44.5 MB  ve kalite çok dikkatli bakmadıkça anlaşılmıyor.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Video sıkıştırmada birşey keşfettim :)
« Yanıtla #1 : 25 Mart, 2016, 22:16:50 »

Kullanisli bir bilgi. Tesekkurler.

Makine 1280 x 720 boyutunda cekerken, 50mb in ustunde bir video olusuyorsa illaki biseylerden kisiyordur.

Bir ara deneyelim.

HTC One mini cihazımdan gönderildi

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Mart, 2016, 22:18:34 »
Merhaba,
Bir haftadır birşey keşfettim paylaşmak istedim. VLC Player 'ı hepiniz biliyorsunuzdur. Dosya sekmesinde dönüştür diye bir seçenek var oradan videomu dönüştürüp boyutunu küçültmek istedim. Ama beklemediğim bir şekilde kalite çok az duştu ama video boyutu müthiş düştü.
Örnek;
870MB boyutunda Pentax k 5ile çektiğim 1920x1080 çözünürlüğündeki dosyayı 1280x720 olarak mp4 formatına dönüştürdüm. Peki boyutu ne kadar düşmüş olabilir? Çözünürlük yaklaşık iki kat düştü boyutunda iki kat düşmesini beklerken boyutu yaklaşık 19 kat düştü. Şuan dosya boyutu 44.5 MB  ve kalite çok dikkatli bakmadıkça anlaşılmıyor.

Amatör noktalarda mükemmel sayılabilir. Fakat nasıl ki 4 katı boyutuna rağmen RAW'ı seviyorsak bunda da şahsi olarak 870 megabayt boyutlusunu severdim. :))
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #3 : 25 Mart, 2016, 22:23:37 »
Amatör noktalarda mükemmel sayılabilir. Fakat nasıl ki 4 katı boyutuna rağmen RAW'ı seviyorsak bunda da şahsi olarak 870 megabayt boyutlusunu severdim. :))
Profesyonel çalışmalar için elbette ham görüntü ama iş olsun diye çekilen videolarda kullanılabilir. Gerçekten ben birçok video sıkıştırma programı kullandım,normalde bu boyutu 640x480 p Çözünürlükte bile alamayız. Ama 1280x720 de 50 MB ve görüntüde 8bitlik görüntülerde oluşan dalgalanmalar kesinlikle yok. Keskinliktede rahatsız eden bir duşme yok. Ayrıca kumlanmada azalma hissettim. Bunu bir iki videoda denemem lazım

Mustafa Kemal Atatürk'ün kısa kısa video görüntüleri

Başlatan Desperado

Yanıt: 1
Gösterim: 1507
Son İleti 03 Haziran, 2015, 00:15:13
Gönderen: baygünay