Gönderen Konu: Bağış Hk.  (Okunma sayısı 5614 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Bağış Hk.
« : 22 Mart, 2016, 21:10:45 »
Evet, başlığı özellikle "Neden Pentax? Pentax’ın diğer Markalardan Farkları" bölümünde açıyorum. :)) Çünkü hakikaten PentaxTurk kurulduğundan bu yana duyarlı birçok üyeden, maddi maneni birçok noktada destek geldi. İsim belirtmek belki çok güç fakat en azından minnettarlığımı dile getirmem gerektiğini düşündüm.

En son, geçen sene bu zamanlarda hosting ücretinin %50 civarını bağış olarak toplamıştık. Bir önceki sene ise hosting ücretinin %100'ü bağış olarak toplanmıştı. Bu bence Pentax'ın ve PentaxTurk'ün diğer markalardan diğer portallardan ciddi bir farkı sayılabilir.

Bu seneyi diğer tüm senelerden ayıran fark şu ki 2016 yılının ilk günlerinden bu yana ciddi yatırımlara başladık. Mesela galeri ve veritaban... Bu hizmetler sistem kaynaklarını tüketen, işgücü gerektiren ve dahası altyapı anlamında dışarıdan ücretli destek almamıza neden olan yatırımlardı. Mesela 7 gün önce 2 kat pahalı fakat neredeyse 10-15 kat daha hızlı yeni bir hosting firmasıyla çalışmaya başladık.

Üyeler bu giderler konusunda nasıl yardım edebilir? Nasıl farklı bir formül bulabiliriz? Kimler 5 lira, 10 lira gibi komik sayılabilecek meblağlarda yardımda bulunabilir? Biri cömertçe daha yüksek meblağ vermek de isteyebilir tabi. :P Şaka bir yana farklı fikirler çıkabilir diyerek bu başlığı açıyorum.

Şimdiden herkese kendi adıma teşekkür ederim.

Nasıl Bağışta Bulunabilirim?

1- Boyun Askısı yada Site Destekçisi Paketleriyle
    www.pentaxturk.com/forum/index.php?action=profile;area=subscriptions

2- Paypal Yoluyla
    Hesap: [email protected]
    https://www.paypal.me/pentaxturk

3- Havale / EFT Yoluyla
    Bahattin Bağdadioğlu
    İş Bankası IBAN:
    TR360006400000161080853529

Ziraat Bankası IBAN:
    TR540001000718535569675001

T. Ekonomi Bankası IBAN:
    TR750003200000000030517196
« Son Düzenleme: 26 Mart, 2016, 17:32:27 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bağış Hk.
« Yanıtla #1 : 23 Mart, 2016, 14:17:51 »
Alıntı
bağış konusundaki yazınızı okudum. banka hesap numaralarınızı yayınlarsanız  konuyu her zaman sıcak tutarak foruma giren kişiler en azından bir paket sigara parasını havale/eft yapacaklardır zannediyorum..diğer taraftan bunu foruma yazmak istemedim, ekipman satış kısmına ilan açan kişilerden ufak bir miktar mecburi bağış alınabilir. sonuçta bu kişiler forumu kullanarak şahsi bir kazanım elde ediyor ve ellerini de biraz taşın altına koymaları lazım.

Kişi özel mesaj atınca ismini yayınlamadan önerisini anonim belirtmek istedim.

Bir sigara parası olarak bakılmasına sevindim. Çünkü beklentimiz bu. Banka bilgilerini de konuya ekliyorum. Satış ilanı açmak isteyenlerden aylık 5-10 liralık aidat alınabilir tabi fakat bence bunun için erken. Neticede giderler binlerce lira değil. Kar amacı da gütmüyoruz. O nedenle ilan açmak şuan için ücretsiz devam etmeli. Tabi ilan açan kullanıcılar bunun bilinciyle arasıra 5-10 lira göndermeleri gayet sorumlu, hoş bir hareket olur.

Öneri için teşekkürler.

PENTAX K-3

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Mart, 2016, 19:01:29 »
Alıntı
Selamlar hocam
Bağışla alakalı yazıyı bende okumuştum niyet ettiydim zaten :)  Bende yaklaşık 1 senedir üyeyim. Forumun birçok imkanından faydalanıp (bilgi edinim, ürün araştırması, boş vakitlerde gezinip can sıkıntısı giderme :) , alış veriş vb gibi ) katkıda bulunamamak benide rahatsız ediyor du gerçekten. Makine ve birçok lens alış verişim oldu forumdaki üye arkadaşlardan. İlan verdiğim zamanlar çıkıp ta deseniz sadece kendi işini görmek için kullanıyorsun siteyi, inanın verecek bir cevabım bile olamazdı. Çok katılımcı olamıyorum ama en azından maddi olarak yardımda bulunabilmek beni de sevindirecek :)  Yarın için bi miktar iş bankası hesabınıza eft yaptım. Yardım olayının belli bi dönemi varmı yada her ay mı yapmak lazım. İyi akşamlar

Merhabalar. Düşünceniz için teşekkür ederim. Fakat o gözle bakamayız. :) İsteyen istediği gibi ilan açsın yada bilgi alsın vermesin hiç farketmez. Zaten şuana kadar ne yaptıysak bunu göze alarak yaptık.

Fakat üye destek olursa fena mı olur diye düşündük. :) Birçok şey daha kolay olabilir. O yüzden bağış konusunu açalım, belki düşünemediğimiz güzel bir fikir ortaya çıkabilir dedik. Bağış için de özel bir dönem yok. Neticede sitenin her an gideri var. Sadece ay başında 2 yıllık hosting ödemesi olan 1000-1100 lira civarı toplu bir ödememiz var. Onun dışında her ay 100-150 lira ortalama ufak ufak ödemelerimiz oluyor.

"Arada bi sigara parası" mantığında bir slogan mı benimsesek? :))

Ayrıca bağış için teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 23 Mart, 2016, 19:02:23 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Mart, 2016, 16:35:04 »
Yeni hosting firmamıza taşındıktan sonra yaptığımız optimizasyonlar sayesinde sitemiz 100 üzerinden inanılmaz rakamlar alıyor. :) Ödeyeceğimiz yüksek ücrete değer performans alıyoruz. Sayfa sorgu süresi, tüm sayfanın yüklenme süresi yada açılış için harcanan internet miktarı çok iyi durumda. Mobil bağlanan kullanıcıların da az internet tüketmelerini sağlayacak optimizasyonlar yaptık. Hayırlı olsun.

Hatta aklınıza gelen başka sitelerin hızlarına bakmak isteyenler GTMetrix'e danışabilir. Bakacağınız diğer siteler sonrasında PentaxTurk'ün 100 üzerinden 97 almasının anlamı daha da iyi anlaşılabilir. :)) https://gtmetrix.com/
« Son Düzenleme: 24 Mart, 2016, 18:10:33 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3

Çevrimdışı tioph

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Mart, 2016, 18:37:28 »
Bağış gibi bir konuda birden çok özel mesaj atılması rahatsız edici geliyor. birden çok foruma üyeliğim mevcut olmasına rağmen bugüne kadar hiç bu şekilde bir talep ile karşılaşılmadı. Tamam ihtiyaç durumu söz konusu olabilir bunu ilk yolladığınız bilgilendirme mesajında ve sitede bulunan başlıktan anlayabiliyoruz. Yardım etmek isteyen birisi zaten bunları gördüğünde yardımını yapacaktır.
Coming soon

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Mart, 2016, 18:54:03 »
Bağış gibi bir konuda birden çok özel mesaj atılması rahatsız edici geliyor. birden çok foruma üyeliğim mevcut olmasına rağmen bugüne kadar hiç bu şekilde bir talep ile karşılaşılmadı. Tamam ihtiyaç durumu söz konusu olabilir bunu ilk yolladığınız bilgilendirme mesajında ve sitede bulunan başlıktan anlayabiliyoruz. Yardım etmek isteyen birisi zaten bunları gördüğünde yardımını yapacaktır.

Bu tür rahatsızlığınızı özel mesaj yoluyla dile getirmek yerine, konu başlığı altında troller derecesinde yazmanızın ne kadar ayıp olduğunun farkında mısınız? Taciz diye bahsettiğiniz şey attığımız 1 adet özel mesaj, 1 adet e-postadan ibaret. 2 mesaj ile tacize mi uğramış oldunuz? Birden fazla dediğiniz şey bu oluyor farkında mısınız?

Ben de sizin bahsettiğinizin aksine daha önce o kadar çok bağış konularında talepler gördüm ki... Wikipedia'dan tutun birçok platform taciz derecesinde talepten gönderirken PentaxTurk tarafından aldığınız 2 mesaj mı rahatsız etti sizi?

Bağış konusundan hemen önce "E-Posta almamak için" yapmanız gereken şeyleri anlattık. Bir zahmet profilinize girerek kapatıverin e-posta servisinizi. Kimi emeğe teşekkür ediyor, kimi de ilalen böyle trollüyor, çok ayıp.
« Son Düzenleme: 24 Mart, 2016, 18:57:52 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Mart, 2016, 18:56:44 »
PentaxTurk: tioph
PentaxTurkey: cintesun
« Son Düzenleme: 24 Mart, 2016, 19:15:30 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı ali26

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Mart, 2016, 19:55:12 »
Satış yapanlardan komisyon düşüncesine sıcak bakmıyorum bunu dile getiren arkadaşlar mutlaka iyi niyetle ifade ediyorlar ama forumdan soğutma gibi bir yan etkisi olabilir zaten forum yönetimi de bunu olumlamıyor.
     Ama alphakulupte alphakulup yazılı Baff satışı ve alphakulup dergisi yayınlanıyor bu gibi yöntemler olabilir önümüz yaz pentaxturk şapkası pentaxturk arması bandana Baff dergi gibi satışlarla siteye katkı sağlanabilir ayrıca gönüllülüğe  dayanan bağışlar tabi ki olmalıdır forumdakilerin bir çoğu sıkı bir pentax fanı bu ürünlere de  zaten sıcak bakacaklardır. Henüz bir pentax cihazım olmasa da kalben pentaxın yanındayım
K10d k5ii Tamron 17-50 tamron 90 mm Pentax al 35mm Pentax 50mm a f2 takumar 135 f2.5 Pentax 18-55 wr

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Mart, 2016, 21:20:46 »
Ciddi reklam kapasitesi olmadığı için sitenin döndürülmesinde ekonomik sıkıntılar olması muhtemel.

Site kurucusu, sitenin hosting masraflarını karşılayamıyorsa bir miktar yardımda bulunabilmeliyiz.

Çünkü bu platform sayesinde çeşitli bilgiler alabiliyor, pentax kullanan kişileri iyi kötü tanıyor, cihazlarımızı satabiliyor veya aradığımız cihazları bulabiliyoruz.

Bu site döndürülemez hale gelirse, başka bir arkadaş site kurar tabi. Ama üye sayısı arttıkça onda da mevcut sıkıntılar yaşanabilir.
Ondan sonra iş DH ye kalır ki, orada da yazdığınız mesaj arada kaybolup gidiyor :)

Sonuç olarak ben komisyon misali sistematik olmasa da, bir miktar yardımı mantıklı görüyorum.

Bu konuya olumsuz yaklaşan arkadaşların güven problemi olabilir. Böyle bir kaygı varsa, bu kaygı da yönetici tarafından PM yoluyla giderilebilir.

Çevrimdışı serdarboyaci

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Mart, 2016, 12:01:56 »
Merhaba, bağış konusunda bir kaç fikir söylemek istiyorum.
Bence bağış miktarı olarak 10 tl istemelisin. 10 tl çok değil ve kimsenin bütçesini sarsmaz, ne kadar yatıracağını da bilir. Tabi daha fazla bağış yapmak isteyen olacaktır, onlara da hayır diyemeyiz.
Humble Bundle gibi bir uygulama yapabilirsin. 5 tl bağış yapana boyun askısı, 10 tl yapana boyun askısı + bardak+şapka+t-shirt vs. ... Bu humble bundle da işe yarıyor.
Ayrıca wikipedia da bağış için ana sayfada açıklama ve toplam bağış barı vardı. Hedefe ne kadar kaldığını gösteriyordu. Böyle bir şey yapabilirsin, belki de kullanıcılar sitenin hedefe ulaşması için bir kaç bağış yapabilir.
Bence öncelikle bağış için paypal hesabını kullan, banka hesaplarının sana ait kişisel hesap olması bağışçıların bir an duraklamasına sebep olabilir, itici gelebilir. Benim de ilk aklıma paypal hesabına bağış yapmak geldi.
Bunlar benim düşüncelerim, umarım hedefine ulaşırsın.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Mart, 2016, 16:50:58 »
Merhaba, bağış konusunda bir kaç fikir söylemek istiyorum.
Bence bağış miktarı olarak 10 tl istemelisin. 10 tl çok değil ve kimsenin bütçesini sarsmaz, ne kadar yatıracağını da bilir. Tabi daha fazla bağış yapmak isteyen olacaktır, onlara da hayır diyemeyiz.
Humble Bundle gibi bir uygulama yapabilirsin. 5 tl bağış yapana boyun askısı, 10 tl yapana boyun askısı + bardak+şapka+t-shirt vs. ... Bu humble bundle da işe yarıyor.
Ayrıca wikipedia da bağış için ana sayfada açıklama ve toplam bağış barı vardı. Hedefe ne kadar kaldığını gösteriyordu. Böyle bir şey yapabilirsin, belki de kullanıcılar sitenin hedefe ulaşması için bir kaç bağış yapabilir.
Bence öncelikle bağış için paypal hesabını kullan, banka hesaplarının sana ait kişisel hesap olması bağışçıların bir an duraklamasına sebep olabilir, itici gelebilir. Benim de ilk aklıma paypal hesabına bağış yapmak geldi.
Bunlar benim düşüncelerim, umarım hedefine ulaşırsın.

Her bir öneriniz için teşekkür ederim.

Bu işe gönül vermiş üyelerimize sizin de dediğiniz gibi farklı kombinasyonlarla ürün verebilmek, kuru kuru bağış talep etmekten çok daha güzel ve benim de arzum o yönde. Aslında boyun askısı gibi 2 projemiz daha var fakat altından kalkabilecek ekonomik gücümüz yok. Her şey para... :) Şuan hosting ücreti için bağış topluyoruz ama hosting ödendikten sonra 2-3 katı bizi bekliyor. Üzerine başka bir projenin hayata geçmesi epey güç. Projeleri hayata geçirmenin ucuz yolu mutlaka vardır aslında fakat projelerimizi günlük hayatta A'dan Z'ye herkesin kullanabileceği ürünler üzerine yazıyoruz. Şapka, tshirt gibi ürünler bize pek kullanışlı gelmiyor. Ve yapmış olmak için yapmak da istemiyoruz. Belli bir kalitede olmasını istiyoruz. Ürünler sadece satın alınmaktan ziyade aktif de kullanılmalı ki emeğe değsin. Umarım yeterli bir ekonomik gücümüz olur ve hayata geçerler. :)

Bar tavsiyeniz gayet pratik bir fikir. Ekledik bile.

Paypal örneğinizde de çok haklısınız. Site adına olmayan bir banka hesabı yayınlanması bana etik gelmiyor. Etiklikten ziyade hoş durmuyor. Topluluğu çıkarını gözetmekten çok kişisel çıkar gibi duruyor, rahatsızlık verici. Birden çok kişi "hesap numaranı da eklersen iyi olur" deyince varsın olsun ekleyim dedim ama içime sinmedi. Bağışların çoğu da havale/eft olarak gelince hesap numaralarının ne yazık ki durması gerektiği fikrindeyim. Umarım hedef bağış miktarına hemen ulaşırız ve o banka hesap bilgilerini hemen kaldırırız.

Teşekkürler.
PENTAX K-3

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Mart, 2016, 16:52:54 »
PentaxTurk yönetimi olarak biz de 200 lira bağışta bulunduk. :) 4 kişi, 50'şer lira koyuyoruz.
PENTAX K-3