Gönderen Konu: Photoshop yardımı  (Okunma sayısı 6363 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aylak adam

• Üye
    • Profili Görüntüle
Photoshop yardımı
« : 06 Mart, 2013, 19:18:20 »
Arkadaşlar bir sorum olacak yardımcı olursanız sevirim...
Photoshop ile(daha fotograf düzenleme programlarının hiçbiriyle) aram çok fazla yok,fotografları raw çekiyorum ama  beyaz dengesi kontrast gibi basit seyleri yapabiliyorum. Son dönemde portre çekimlerine ağırlık ancak bazen fotografta kısmı ışık patlamaları oluyor. Sorum su bu patlamaları photoshopda nasıl düzenleyebilirim?
Pentax K 5
Tamron Af 17-50 mm F2.8(IF)
Tamron 70-200 f/2.8 Di LD zoom
SMC Pentax-M 50mm F1.7
Jüpiter 9 85mm f2
MIR-1B 37mm f2.8
YN560-II Flaş

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Photoshop yardımı
« Yanıtla #1 : 06 Mart, 2013, 19:21:59 »
Raw fotoğrafı Photoshop'a attığınız da kontrast filan verdiğiniz sağ menüden düzeltebilirsiniz.

Az ışık fotoğraflar raw ile iyi düzeltilebiliyor ama ışık fazlası yerler de durum daha kritik. :(
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Eagle Fly Free

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Mart, 2013, 19:28:02 »
Photoshop ile(daha fotograf düzenleme programlarının hiçbiriyle) aram çok fazla yok,fotografları raw çekiyorum ama  beyaz dengesi kontrast gibi basit seyleri yapabiliyorum. Son dönemde portre çekimlerine ağırlık ancak bazen fotografta kısmı ışık patlamaları oluyor. Sorum su bu patlamaları photoshopda nasıl düzenleyebilirim?

Bence çok fazla manipülasyon yapmayacaksanız Lightroom kullanın. Çok daha pratik.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #3 : 07 Mart, 2013, 00:01:01 »
Bence çok fazla manipülasyon yapmayacaksanız Lightroom kullanın. Çok daha pratik.

Koray abi Lightroom'un hangi sürümü var sende ben geçenlerde son sürümünü güncelledim fakat eskisi kadar iyi değil, kademe kademe yani %lik bölümler kalkmış +  / - durumları var buda çok saçma yani. Yoksa gene var da benmi açamadım yada anlamadım ?
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı metinerdemistanbul

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Mart, 2013, 00:14:35 »
Bence de Lightroom kullanmanız daha iyi hem basit hemde sonuçları çok güzel.

Çevrimdışı Eagle Fly Free

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Mart, 2013, 08:59:10 »
Koray abi Lightroom'un hangi sürümü var sende ben geçenlerde son sürümünü güncelledim fakat eskisi kadar iyi değil, kademe kademe yani %lik bölümler kalkmış +  / - durumları var buda çok saçma yani. Yoksa gene var da benmi açamadım yada anlamadım ?

Bendeki 3.6 Hikmet. Bende de parametreler +/- şeklinde değişiyor.

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Mart, 2013, 09:39:59 »
Lightroom'un bazı foto düzeltme özellikleri  fotoşopa göre daha kullanıcı dostu. Ben programı çok rahat kullanamasam da (benim kabızlığım programın suçu yok) hakkını vermek gerek. Koray'ın da dediği gibi manipülasyona yönelik çalışmıyorsanız LR çok rahat iş görür.
Fotoşopta ise ACR (Adobe Camera Raw) programı daha çok LR gibi çalışıyor.
Gelelim esas sorunun cevabına.
Bahattin'in de dediği gibi az pozlanmış bir fotoğrafın iyileştirilmesi daha kolay. Çok fazla kayıp vermeden işlem yapılabilirken fazla pozlanmış bir fotoğrafta mutlaka detay/doku kaybı olabiliyor.
Eğer modelinizi bir şekilde yönlendirme imkanı varsa daha uygun ışın olduğu bir yere almak, onu ışığı düzeltecek şekilde hareket ettirmek en doğrusu. Bunu yapamıyorsanız, pozlamayı açık tonlara (higlights) göre yapıp sonrasında ACR veya LR gibi bir programda sadece az pozlanan bölgeye müdahale etmek (adjustment brush) daha iyi sonuç verebilir.
« Son Düzenleme: 07 Mart, 2013, 09:43:34 Gönderen: arslanturegun »
Arslan Türegün

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #7 : 07 Mart, 2013, 11:51:19 »

makinanız neydi hocam.. makinada ışık ölçümünü spot (nokta) ölçümü değilde fotoğrafın tamamının ölçümünü yapan moda alırsanız photoshopta daha rahat edersiniz. yukarıda arkadaşların belirttiği gibi lightroom güzel bi seçenek olur. orada exposure ve recovery gibi ışık patlamasını azaltabilecek işlemler var.
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı Aylak adam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Mart, 2013, 15:02:08 »
Hepinize teşekkür ederim...Anlaşılan light room kullansam daha iyi olacak..Deneyelim umarım onu becerebilirim...
Pentax K 5
Tamron Af 17-50 mm F2.8(IF)
Tamron 70-200 f/2.8 Di LD zoom
SMC Pentax-M 50mm F1.7
Jüpiter 9 85mm f2
MIR-1B 37mm f2.8
YN560-II Flaş

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Temmuz, 2013, 23:30:03 »
ps cs6 için yazıyorum.

bazen beyaz patlaması olan bölgelerde işime yarıyor.

brush tool(fırça aracı) seç, üstte fırça boyutunu gösteren yere tıkla fırça sertliği( sanırım hardnes)  0 olsun boyu sana kalmış

yakma aracı(burn tool) seç üstte pozlama(sanırım exposure ) değerini %2-5 gibi bi değer yap

beyaz patlaması olan bölgelere dokunuşlar yap bi dene . bu beyaz patlaması olan bölgedeki az da olsa görülen dokunun belirginleşmesini ve direk göze batmasını engelliyor. (bazen)  ;)

zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Temmuz, 2013, 17:23:50 »
bide burn tool'da tonları koru seçeneğini deaktif et.
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı ErcKlc

• Üye
  • *
  • Arkeofotonik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Temmuz, 2013, 16:18:07 »
ps cs6 için yazıyorum.

bazen beyaz patlaması olan bölgelerde işime yarıyor.

brush tool(fırça aracı) seç, üstte fırça boyutunu gösteren yere tıkla fırça sertliği( sanırım hardnes)  0 olsun boyu sana kalmış

yakma aracı(burn tool) seç üstte pozlama(sanırım exposure ) değerini %2-5 gibi bi değer yap

beyaz patlaması olan bölgelere dokunuşlar yap bi dene . bu beyaz patlaması olan bölgedeki az da olsa görülen dokunun belirginleşmesini ve direk göze batmasını engelliyor. (bazen)  ;)

Katılıyorum, gerekli renk ve ışık düzenlemeleri ile istenen sonuç elde edilemediyse, yapılacak en iyi müdahale bu olsa gerek.
Pentax K-5

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Temmuz, 2016, 19:01:40 »
Fotoğrafın en makbul olanı JPG olan görüntüyü basit müdahaleler ile kullanmak olduğunu düşünüyorum. "JPG" kullandığınız DSLR gövdenin kendi firması tarafından ideal işlenip kullanıcıya aktarılması olayı olduğunu açıklarsak pek yanlış olamaz.

Ama kullanıcılar kendi bilgisayar müdahaleleri ile göze daha çarpıcı olabileceğini düşündükleri görsellik oluşturmaya çaba sarf etmektedirler. Aslında günümüz koşullarında haklı olabilirler. Resim ve fotoğraf bilgi birikimleri oluşturamadıklarından zorunlu olarak tamamen müdahalelere dayalı görsellik oluşturmak istemektedirler. Bu durumda RAW çekerek arzu ettikleri görselliğe ulaşabilirler.

Portrelerde photoshop programı yardımı ile dijital keskinlik ve netlik elde etmek için aşağıdaki linki izlerseniz ne kadar basit olduğunun farkına varacaksınız. Bu konuda fazla bilgisi olmayan kullanıcılar aşağıdaki link sayesinde harikalar yaratabilir, tavsiyem müdahaleleri abartmadan doğal görüntüyü heba etmeyin.

photoshop dosyasını jpeg kaydetme sorunu

Başlatan mk52

Yanıt: 4
Gösterim: 3779
Son İleti 19 Temmuz, 2015, 21:12:07
Gönderen: mk52
photoshop vb programlar için monitor tavsiyesi

Başlatan Gülsemin

Yanıt: 13
Gösterim: 9072
Son İleti 10 Ağustos, 2015, 17:34:33
Gönderen: Suha