Gönderen Konu: PROJEKSİYON MAKİNESİ OPTİKLERİ İLE DENEMELER  (Okunma sayısı 2365 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sadi

• Üye
  • PENTAXPERVER
    • Profili Görüntüle
PROJEKSİYON MAKİNESİ OPTİKLERİ İLE DENEMELER
« : 19 Haziran, 2016, 01:53:42 »
Merhaba arkadaşlar;
Okulda fotoğraf ve optik merakım bilindiği için, mektebin son günü müdür yardımcısı hurdaya atacağı bir projeksiyon makinesini çıkarıp elime tutuşturdu. Ben de öndeki optikleri söktüm. Elde ettiğim optikler şunlar:
IMGP8676 by Nazım Zengin, on Flickr

IMGP8672 by Nazım Zengin, on Flickr

Sonra bunları evde M 50mm 1.7 lensin ucuna iyi kötü ters biçimde sabitleyerek denemeler yapmaya çalıştım. Net alan oldukça kısıtlı, netlik de iç açıcı değil yine de bir fikir edinmeniz için aşağıdaki fotoları paylaşıyorum. 50mm lensin diyafram 3-5 arasındaydı. Belki başka bir şekilde bu optikleri kullanma durumum olabilir. Fikri veya deneyimi olan paylaşırsa memnun olurum.
1. Araba anahtarının uç kısmı
IMGP8678 by Nazım Zengin, on Flickr

2. Anahtarlık halkası
IMGP8665 by Nazım Zengin, on Flickr

3.Yüzük
IMGP8643 by Nazım Zengin, on Flickr

4. Halının üzerindeki kırıntı
IMGP8654 by Nazım Zengin, on Flickr

5. Bunda lens kullanılmadı. Doğrudan lens yuvasına optikler yaklaştırılarak çekim yapıldı.
IMGP8677 by Nazım Zengin, on Flickr

Çekimler 2 saniyeye ayarlanarak ve makine, masa ve halı üzerine bırakılarak yapıldı. Çekim esnasında belki ufak sarsıntılar olmuştur. Biraz daha deneme yapmaya değer mi bakacağız artık...
Pentax k7
smc da 18-55mm wr
smc da l 55-300mm
smc-m 50mm f1.7
sigma 10-20mm
meyer trioplan 100mm f2.8
Vanguard Adaptor 46 sırt çantası

Çevrimdışı doctor_bey

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: PROJEKSİYON MAKİNESİ OPTİKLERİ İLE DENEMELER
« Yanıtla #1 : 19 Haziran, 2016, 03:48:42 »
Keskinlik açısından tatmin etmeyecektir ancak farklı denemeler yapmak adına güzel bir deneyim olur sizin için. Tabi fazla şeyler beklememeniz gerektiğini biliyorsunuzdur siz :)