Gönderen Konu: Manzara, mimari, gece çekimi üzerine  (Okunma sayısı 3515 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oranozel

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Manzara, mimari, gece çekimi üzerine
« : 27 Ekim, 2014, 23:37:57 »
Herkese iyi geceler arkadaşlar

Ben Nikon D3200 gövde ve kit lense sahibim. Tüm fotoğraf cekmeyi sevenler kardeştir düşüncesi ile foruma kayıt oldum.

Siz değerli arkadaşlarıma bir sorum olacak. Ben Nikon yaklaşık 3-4 aydır fotoğraf çekiyorum. Kendimi sınadığım bu süre zarfında teknik manada yeterli bilgiyi edindiğimi düşünüyorum. Ne tür fotoğraflar çekmek istiyorum sorusuna yanıtı yaşayarak ve tecrübe ederek aldım. Portre çekimi bana göre değilmiş :) Insanların fotoğrafını çekerken oldukça gerildiğimi ve bu nedenle iyi sonuçlar alamadığımı farkettim ( belki de cevremdekilerin sabırsız tavırları yüzündendir ). Bundan sonra cekimlerimi durağan nesneler, manzara, mimari ve gece çekimi üzerine yoğunlaştırmaya karar verdim. Sizden birkaç tavsiye isteyeceğim. Maddi imkansızlık nedeni ile ultra geniş açı lens alamıyorum. 18-55 lens beni bir süre idare eder mi? Kit lens bu dalda bana yeterli olur mu? Bu çekimler için flaş gerekir mi? En son olarakta hangi marka tripod bu alanda benim işimi görür?

Şimdiden teşekkürler...

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Manzara, mimari, gece çekimi üzerine
« Yanıtla #1 : 28 Ekim, 2014, 00:30:54 »
öncelilkle aramıza hoş geldin.
yazdıklarını okuduktan sonra az biraz kendimi gördüm sende :) ben de beceremiyorum portre çekmeyi. o yüzden kendimi doğaya vurdum. ornitoya yönelmek istiyorum. ama onda da maddiyat çok önemli. istediğin sonucu elde edemiyorsun. çok emek vermek gerekiyor. en güzeli manzara :) 18-55 yeterli olur mu demişsin. hayli hayli yeter. uzun süre 18-55 kullandım. arkasından 10-20 kullandım. şimdi de tamron 17-50 kullanıyorum. ama en güzel karelerimi 18-55 ile çektim. ustaların söylediği gibi, iyi ekpman yoktur, iyi ışık vardır. fotoğraf çekeceğin zamanı bildikten sonra 18-55 ile de çok güzel işler çıkarabileceğini düşünüyorum. tripod alırken çok ucuza kaçma. tamam gidip manfrotto alamazasın belki. ben alamadım. Ebay'dan getittirdim tripod. gayet kullanışlı. tripodun ayakları birbirinden bağımsız olsun. teknoloji marketlerinde satılan adi malzemeden yapılmış olanlardan bence uzak dur. flaş konusunda çok bilgim yok. kullanmaman senin için iyi olur diye düşünüyorum. özellikle de dahili flaş. 18-55 ile çektiğim bir kaç tane fotoğrafla yazıyı sonlandırayım :)

https://500px.com/photo/45217418/untitled-by-murat-at%C3%A7i?from=user_library

https://500px.com/photo/60727726/erciyes-by-murat-at%C3%A7i?from=user_library

https://500px.com/photo/32522209/sunset-by-murat-at%C3%A7i?from=user_library
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Ekim, 2014, 07:44:53 »
Merhaba
Mantık doğru fotoğrafçılar kardeştir. :) aramıza hoş geldiniz.
Ben de Murat a katılıyorum elinizde yeterli ekipman var. Flaş a lüzum yok bence o konuları işleyecekseniz. ancak tripod lazım. dandik olanlar kısa süre işinizi görür. ama uzun vadede olmaz. imkanınız var ise 1 sefer de 100-150 tl verin iyisini alın derim. ayrıca paylaşımlarınızı da bekleriz. ;)
iyi forumlar.
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Ekim, 2014, 08:03:17 »
Hoş geldiniz,
Flaşdan başlarsak, ilgi alanınızdaki dağları, gölleri ya da, bir camiyi aydınlatamayacagimiza göre onu unutun . Ekipmanı düşünmeyi ve fotoğraflara bilgisayarda %100 bakmayı da bırakıp önceliği kompozisyon doğal ışık kullanımına verince daha mutlu olacak ve hızlı ilerleyeceksiniz. Çekimlerinizi burada paylaşıp "aslında yapmak istediğinizi" anlatırsanız, siteden ufak tefek (bazen büyük) tüyolarla ilerlersiniz.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Nasıl Yıldız Manzara Fotoğrafı Çekilir İpuçları

Başlatan Tuyuncu

Yanıt: 37
Gösterim: 21856
Son İleti 03 Eylül, 2014, 21:20:23
Gönderen: Tuyuncu
Işık Sistemi ve Ürün Çekimi

Başlatan beşir

Yanıt: 37
Gösterim: 12926