Gönderen Konu: Super-Multi-Coated TAKUMAR/6X7 1:3.5/55  (Okunma sayısı 4685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

  • Teknik Danışman
  • Üye
  • *****
  • İleti: 2.568
    • Profili Görüntüle
  • Şehir: Hatay
Super-Multi-Coated TAKUMAR/6X7 1:3.5/55
« : 06 Eylül, 2016, 00:03:17 »


      Genel amaçlı manzara, mimari, reklam fotoğrafçılığı ile stüdyo ve sahne fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 1971-1979 yılları arasında Asahi Opt.Co., tarafından orta format analog filmli Pentax 67 gövdeler için dizayn edilmiş üst orta format objektiftir. Günümüzde “Pentax-K/67 adapter” aracılığıyla kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı crop sensör DSLR'lerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle diğer klasik Pentax kalitesi ve basit ideal yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması profesyonel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Filtre yuvası 100mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize filtre kullanma kolaylığı vardır. Metal kare parasoley veya 100mm vidalı silindirik kauçuk lastik parasoley ile rahat kullanımı vardır.
       Asahi Opt.Co., “Super-Multi-Coated TAKUMAR/6X7 1:3.5/55” objektifi lens grubu sabit olan objektiflerdendir, yapısı itibariyle optik bozulma olmadığından manzara ve mimari fotoğrafçılığında mükemmeldir. Ürettiği ve odak düzleminde oluşan görüntü kalitesi itibariyle idealdir. Kullanıcılar mimari ve manzara çekimlerinde tercih etmektedir. 35mm standart eşdeğer olarak 28mm objektifi kullanımı gibidir. Metal (Stainless steel) Pentax67 bayonet yapılıdır.
       Asahi Opt.Co., “Super-Multi-Coated TAKUMAR/6X7 1:3.5/55” objektifi firma tarafından Pentax67 ve Pentax645 analog ve dijital 645 gövdelerde için “Adapter 645 for 67 lens” ile sorunsuz kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullandığımız DSLR gövdelerde “Pentax-K/67 adapter” aracılığıyla ve “M” çekim modunda “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmakta ve sorunsuz kullanılmaktadır. Objektif diyafram mandalı gövde ile irtibatlı olmadığından kısık dıyaframda vizörde karanlık görüntüden dolayı fokus ayarında kullanıcılar alışkanlıktan dolayı zorlanmaktadır. Focus kadranı üzerinde mesafe skalası ve alan derinliği cetveli olması dikkat çekicidir ve kullanma kolaylığı vardır.
       Asahi Opt.Co., “Super-Multi-Coated TAKUMAR/6X7 1:3.5/55” objektifi odak düzleminde tahmini 10cm çapında “medium format” konseptinde daha büyük görüntü oluşturmaktadır. Tamamen manuel yapıda olan objektif 1:5.88 (0.17X) oranı ile macro ürün çekimlerinde mükemmel görüntüler kaydedilmektedir. Hissedilir oranda optik bükülme olmadığından özellikle Canon “FF” kullanıcıları “PT67-EOS” adapter ile bu objektifi daha çok değerlendirmektedirler.
       Asahi Opt.Co., “Super-Multi-Coated TAKUMAR/6X7 1:3.5/55” objektif alışılmışın dışında; film veya sensöre gönderdiği görüntü yüksek kaliteli ve diyafram aralığı ile genel yapısı diğer objektiflerden ayrılır. Özellikle yapay ışıkta, mimari ve manzara çekimlerinde mükemmel görüntü kalitesi; bokeh (Bulanıklık efekti) açık diyaframda yeterli düzeydedir. Gerçekte optik bükülme mevcut olsa da günümüzde yaygın olarak kullanılan Full Frame “FF” ve crop sensör (Half Frame) tüm marka DSLR "Digital Single-Lens Reflex"  gövdelerde optiksiz adaptörlerle sorunsuz ve ideal kullanılmaktadır.
       Asahi Opt.Co., “Super-Multi-Coated TAKUMAR/6X7 1:3.5/55” objektif ile 1969-1971 yılları arasında piyasaya sürülen “SUPER-TAKUMAR/6X7 1:3.5/55” objektif ile aynı teknik özelliklere sahiptir. Metal (Stainless steel) Pentax67 bayonet yapılıdır. Her şeyi ile harika olan bu objektifin 100mm filtre yuvası ile lens kapağı, parasoley ve ihtiyaç olan filtreleri bulma zorluğu var. Bu objektifin kullanıcıları kendi marifetleri ile bu ihtiyaçları gidermektedirler.

Türkiye'de 2016 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 600-TL.

Genel Özellikleri : Pentax 6X7 geniş açılı objektifi

Optik dizaynı ................................ : 7 grup 8 eleman
Diyafram yaprak sayısı .................. : 8
Diyafram açıklığı …........................ : 1:3.5 - 1:22
Asgari netleme ............................. : 45cm
Filtre çapı .................................... : 100mm
Ağırlığı ........................................ : 920gr
Odak Bağlantı Mesafesi ................. : 84.95mm (flange focal distance)