Gönderen Konu: DA 18-55 WR bu sonuç normal mi?  (Okunma sayısı 2571 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı denizlaterna

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
DA 18-55 WR bu sonuç normal mi?
« : 18 Kasım, 2016, 19:50:49 »
Merhaba, 18-55 ile bir deneme çekimi yaptım fakat sonuç tahminimden çok kötü oldu. Bir hata mı yapıyorum yoksa kit lens zaten bu kadardır gibi mi yaklaşmalıyım? Lens en iyi sonuçları f8'de veriyormuş ben f25 çektik çok büyük bir net alan alayım diye çünkü panorama amaçlı çektiğim bir fotoğraftı. Dolayısıyla keskinlik kaybı var tabi. Ama normal mi bu kadarı?
« Son Düzenleme: 18 Kasım, 2016, 20:08:24 Gönderen: denizlaterna »
K5iis <*İst-Ds < Kodak DX6340
Lubitel II
Canon Rebel G

SMC Pentax DA 18-55WR
SMC Pentax DA 50mm F1.8
SMC Pentax DAL 55-300

Çevrimdışı denizlaterna

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: DA 18-55 WR bu sonuç normal mi?
« Yanıtla #1 : 18 Kasım, 2016, 19:54:49 »
Bir diğer crop.
Lubitel II
Canon Rebel G

SMC Pentax DA 18-55WR
SMC Pentax DA 50mm F1.8
SMC Pentax DAL 55-300

Çevrimdışı denizlaterna

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Kasım, 2016, 20:14:11 »
Bunlar da F8 örnekleri. Tabi ki daha iyi.
Lubitel II
Canon Rebel G

SMC Pentax DA 18-55WR
SMC Pentax DA 50mm F1.8
SMC Pentax DAL 55-300

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Kasım, 2016, 09:07:39 »
Öncelikle Fotoğraf makinesi ile objektifinizi beğenmeniz ve sevmeniz gerekir.

Tüm rakip marka fotoğraf makineleri ile en sıradan objektiflerin oluşturacağı görüntü benzer yapıdadır. Kaliteli ve pahalı objektiflerin ürettiği görüntünün kalitesi ayrıntılarda vardır, kit lensler iyi görüntü oluşturmaz düşüncesinden kurtulmanız gerekir. Bu aşamada " DSLR + kit lens " kullanmanız sonuç almanız açısından daha uygun. Beğendiğiniz ve gördüğünüz fotoğrafların büyük çoğunluğu " photoshop " müdahalelerinden geçmiş cicili bicili hiçbir sanat değeri olmayan adında "fotoğraf" kelimesi bile kullanılmayan bilgisayar ürünleridir.

Örnek olarak koymuş olduğunuz crop görüntülerde zaten kompozisyon yok, monoton bir kadraj sözkonusu.
Size tavsiyem; DSLR gövdeye 18-55mm objektifi takın... DSLR'yi "P" çekim modu "Auto ISO" ve "AF" otomatik metre konumunda bırakarak hava şartları uygunsa C.tesi ve Pazar günleri kendinizi evin dışına atarsanız dinlenmek amaçlı kararlı görüntüler kaydedin. Bu görüntüler manzara, cadde, otomabil, yakın plan sabit görüntüler olabilir. Beğendiğiniz fotoğrafların kadrajını taklit edebilirsiniz, maksat sonuç elde etmektir.

Fazla uzun yazdım... uzun yazılar anlaşılmaz ve bıktırıcı olur...   

Çevrimdışı denizlaterna

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Kasım, 2016, 09:40:01 »
Öncelikle Fotoğraf makinesi ile objektifinizi beğenmeniz ve sevmeniz gerekir.

Tüm rakip marka fotoğraf makineleri ile en sıradan objektiflerin oluşturacağı görüntü benzer yapıdadır. Kaliteli ve pahalı objektiflerin ürettiği görüntünün kalitesi ayrıntılarda vardır, kit lensler iyi görüntü oluşturmaz düşüncesinden kurtulmanız gerekir. Bu aşamada " DSLR + kit lens " kullanmanız sonuç almanız açısından daha uygun. Beğendiğiniz ve gördüğünüz fotoğrafların büyük çoğunluğu " photoshop " müdahalelerinden geçmiş cicili bicili hiçbir sanat değeri olmayan adında "fotoğraf" kelimesi bile kullanılmayan bilgisayar ürünleridir.

Örnek olarak koymuş olduğunuz crop görüntülerde zaten kompozisyon yok, monoton bir kadraj sözkonusu.
Size tavsiyem; DSLR gövdeye 18-55mm objektifi takın... DSLR'yi "P" çekim modu "Auto ISO" ve "AF" otomatik metre konumunda bırakarak hava şartları uygunsa C.tesi ve Pazar günleri kendinizi evin dışına atarsanız dinlenmek amaçlı kararlı görüntüler kaydedin. Bu görüntüler manzara, cadde, otomabil, yakın plan sabit görüntüler olabilir. Beğendiğiniz fotoğrafların kadrajını taklit edebilirsiniz, maksat sonuç elde etmektir.

Fazla uzun yazdım... uzun yazılar anlaşılmaz ve bıktırıcı olur...

Vedib bey siz de olmasanız kimse birşey yazmayacak sanırım...

Öncelikle bu fotoğrafı panoramik çalışmanın bir parçası olarak çektim, dolayısıyla tek başına hiç bir anlamı olmayan bir kare. Panoramamı tamamladığımda aldığım çözünürlük çok düşük olduğu için bu konu başlığını açtım. Kit lensle fotoğraf çekilmez gibi bir düşüncem olsa tüm bunlarla uğraşmazdım zaten benim niyetim bu lensten alabildiğimin en iyisini alabilmeyi öğrenmek. Biraz araştırdıktan sonra kit lensin 18mm de en iyi f8'de sonuç verdiğini görünce bir de öyle çektim aynı kareyi. Makineyi sevmek mevzusuna gelince K5iis'i yeni aldım ve şimdiden çok sevdim, 55-300 lense bayıldım, 50mm 1.8 bu gün elime geçecek onu da çok seveceğime eminim, zaten 10 sene önce 50mm f1.7 kullanıyordum severek. Bir tek bu 18-55'in sonuçları beni üzdü. Sizin de bildiğiniz gibi fabrikadan çıkan her lens birbirinin aynı sonucu vermeyebiliyor. Acaba ayrıntılardaki zayıflık bundan mı diye düşündüm yada decentered bir durum olabilir mi diye sormak için bu %100 cropları koydum. Okuduğum testlerden bu kadar da kötü olmaması gerektiğini anlıyorum, çekilen örneklere bakıyorum bazıları benim kare gibi bazılar çok daha iyi... Sevmek konusuna tekrar dönecek olursak analog canonla ve lubitel'le çektiklerim kadar hiç bir digital makineyi sevmedim bu güne kadar...Ben de biraz uzun yazdım kusura bakmayın.
Lubitel II
Canon Rebel G

SMC Pentax DA 18-55WR
SMC Pentax DA 50mm F1.8
SMC Pentax DAL 55-300

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Kasım, 2016, 16:58:50 »
Bu fotoğraflar normal değil. Fakat f25 e göre anormal de değil. Çünkü iso 1600 lerde kalmışsa ens. değeri çok yavaş olacağından titretmiş olmanız da olası.

Yaprakların çok bozuk çıkmasının sebebi, düşük enstantene + hafif te olsa rüzgarlı hava olabilir. Manzara fotoğrafları genelde max. f11 de çekilir. Ki kit lensde f11den sonra bozulma başlayabilir. Bende sigma 17-70 varken denemiştim. f18 ya kadar gayet başarılıydı.

Objektifin yada makinenin bir sorunu/uyumu olup olmadığını anlamak için sabit bir nesneyi, makineyi de sabitleyerek farklı f değerlerinde çekin bence.

Çevrimdışı Pentax Star

• Üye
  • İstanbul/Ataşehir
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Kasım, 2016, 16:27:40 »
ortam ışığı, lense ve makinaya göre gayet normal.

Live ve Vizörden Farklı Sonuç Alıyorum (Pentax-M Lens)

Başlatan canerilgaz

Yanıt: 20
Gösterim: 7883
Son İleti 20 Aralık, 2016, 10:24:33
Gönderen: dgncsk