Gönderen Konu: 35mm ( Doğrular ve Yanlışlar )  (Okunma sayısı 17490 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
35mm ( Doğrular ve Yanlışlar )
« : 07 Şubat, 2012, 18:35:44 »
      35mm sistem için yazılıp çizilenlerin ne kadar yanlış olduğunu görür ve bir türlü ses çıkaramayan fotoğrafseverlerin düşüncesini öğrenmek isterdim. 35mm aslında Kodak firmasının popüler yaptığı  ve Leica firmasının desteklediği adınıda layka film diye bütün dünyaya empoze ettiği 135 kodlu iki tarafı delikli asetat tabanlı filmin genişliğinin 35mm olmasıdır.Bu filmin delikleri arasında 25mm genişliğinde görüntü kaydetme mesafesi vardır. Bu mesafede 24mm genişliğinde ve 36mm boyunda bir görüntü kaydedildi. Diğer bir deyişle 24X36mm FF (Full Frame) tam kare görüntü 3:2 oranlı "APS-C" (Advanced Photo System type-Classic)  bir görüntü kaydedildi.
      Sözkonusu yaygın olarak kullanılan DSLR gövdelerdeki boyut sistemi gereği " sonsuzdaki bir görüntü optiğiyle oynanmamış  50mm'lik objektiften geçtikten sonra 50mm gerideki görüntü düzleminde (film veya sensör) 50mm çapında bir daire görüntü oluşturur, bu 50mm'lik daire görüntüden ideal azami 24X36mm köşegen 3:2 oranında görüntü oluşturulur."
      Görüntü düzleminde 24X36mm'ye ebadına kadar hangi ebatta film veya sensör koyarsanız o ebatta görüntü kaydeder, fazlasını kaydedemezsiniz. Yaygın olarak kullanılan 1.5 çarpanlı diye adlandırılan 16X24mm sensörlü gövdeler görüntünün bir kısmını kaydettiklerinden sanki daha büyük kaydettiği sanılıyor. Perspektif,alan derinliği,görüş açısı veya diyafram açıklığı değişmediği halde değişik yorumlanıp forumlarda yanıltıcı bilgi ne kadar itibar göreceğini merakla izliyorum........
       Günümüzde 35mm sistem denilen ve halen kullanmakta olduğunuz DSLR gövdelerin "iki kenarı delikli ve tamamı 35mm genişliğinde olan asetat tabanlı  135 kodlu filmin  bazen layka film, bazen 36'lık film diye adlandırdığımız filim boyutunun sisteme adını vermesi ne garip....... 
« Son Düzenleme: 16 Ekim, 2013, 22:21:20 Gönderen: bFeeL »

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: 35mm ( Doğrular ve Yalnışlar )
« Yanıtla #1 : 07 Şubat, 2012, 20:00:15 »
Neden 35mm garip Edip bey onu anlamadım? Bana asıl garip gelenlerden biri aslında %12.5 ışık yansıtan gri kartın Ansel Adams tarafından %18 ışığı yansıtıyor diye Kodak firmasının yanıltılması ve koskoca teknik işlerle uğraşan bir firmanın bunu yutup dünyaya öyle empoze etmesi, halada öyle kullanıyoruz, çoğu pozometre sanırım hala %18e göre kalibre ediliyor.

Ve bence dünyadaki en garip şeylerden biride f stoplardaki f'in anlamının dünyadaki bütün fotoğrafçılar tarafından unutulması ve bugün neye, hangi kelimeye  karşılık geldiğinin bilinmemesi. 

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Şubat, 2012, 23:35:11 »
Firmanın biri Donkişot'luk yapsa da bilinegelen FF boyutlu sensörün daha büyüğünü yapsa,yeni bir standart başlatmış olabilir mi?

FF sensörlerin daha küçüğü birçok sensör üretildi.Hatta Panasonic-Olympus gurubu aslında 2 çarpanlı sensörlerin daha mantıklı olduğu konusunda fikir birliğine vardı ve 4/3  sensörleri ürettiler.Aşağıdaki tabloda FF altındaki muhtelif boyutlu sensörleri görmekteyiz.Bu tabloda FF boyutlu sensör de olsaydı APS-C nin dışında bir dikdörtgen oluşturacaktı ve APS-C sensör FF sensöre göre, Four Thirds sensörün APS-C ye oranla işgal ettiği yer kadar bir alan işgal edecekti.

Burada Canon makinelerin APS-C boyutlarının 1.6 çarpandan dolayı daha küçük olduklarını görmekteyiz.
Canon yeni çıkardığı G1X için 4/3 sensörlerden biraz daha büyük,ama APS-C lerden daha küçük standart dışı bir sensör koydu.
Four Thirds(4/3) ler bilindiği gibi 2 çarpanlı.
Nikon da yeni çıkardığı Nikon 1V1 makinesine yine standart dışı 3 çarpanlı bir sensör koydu.
1/1.7 veya 1/1.63 inçlik sensörler,Panasonic LX3,LX5, Leica D-Lux-3 ve 4,Canon G10,11,12 gibi modellerde kullanılıyorlar.
Genelde bu boyut ve bunun altındaki boyutlarda CCD sensörler kullanılıyor.
1/2.3 inçlik sensörler amatör tüm küçük makinelerde kullanılıyor.PentaxQ ve Panasonic ZS,TZ serileri gibi oldukça pahalı makinelerde de bu küçük sensör kullanılıyor.

Konuyu amacından biraz saptırmış gibi olduk ama,sanırım sensör boyutlarıyla ilgili bu küçük bilgileri de hatırlamamızda fayda var.

« Son Düzenleme: 07 Şubat, 2012, 23:53:40 Gönderen: REÝS »

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Şubat, 2012, 23:49:13 »
Firmanın biri Donkişot'luk yapsa da bilinegelen FF boyutlu sensörün daha büyüğünü yapsa,ona ne denecek?

Medium format.

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Şubat, 2012, 23:57:29 »
Hocam sanırım Medium format da bir standart.Ben yeni bir standardı kastetmiştim.
Bu APS-C  FF arası bir boyut da olabilir.Herhalde bunu Canon veya Nikon birgün deneyecektir.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Şubat, 2012, 00:29:52 »
Hocam sanırım Medium format da bir standart.Ben yeni bir standardı kastetmiştim.
Bu APS-C  FF arası bir boyut da olabilir.Herhalde bunu Canon veya Nikon birgün deneyecektir.

APS-C FF arasıda  APS-H format olur Reis bey, crop faktörü 1.3 olan Canon EOS-1D Mark IV††, 1D Mark III†, 1D Mark II† (and Mark II N), EOS-1D?, Kodak DCS 460†, DCS 560†, DCS 660†, DCS 760†, Leica M8, M8.2 vs vs.. zaten var.

http://en.wikipedia.org/wiki/APS-H#Multiplier_factors

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: 35mm ( Doğrular ve Yanlışlar )
« Yanıtla #6 : 08 Şubat, 2012, 19:40:39 »
     Konu ucuna değmişken hatırlatma fayda var... Bu yanlışı bende yapıyorum "APS-C" demek 1.5 çarpanlı DSLR gövdelerin sensör boyutuymuş gibi almış başını gidiyor. Böyle bir yanlışı dünyaca kendini kabul ettirmiş forumların yapması daha düşündürücü.
     Bu ölçüler oransal ölçülerdir. Hatırladığım oransal ölçüleri aşağıya yazıyorum. Aklıma geldikçe eklemeye çalışırım.

APS-C (Advanced Photo System type-Classic )  Klasik Kadraj  3:2 oranlı   (16X24, 24X36, 10x15, 20x30...gibi)
 APS-P (Advanced Photo System type-Panoramic )  Panoramik Kadraj  3:1 oranlı   (10X30, 15X45, 20X60...gibi)
 APS-H (Advanced Photo System type-High Definition )  Yüksek Tanımlı kadraj   16:9 oranlı  ( plazma Tv veye yeni bilgisayar ekran boyutlu oran gibi.)

Not: Dikkat edilirse 24X36mm Full Frame ile 16X24mm Half Frame 1,5 çarpanlı sensörlerin her ikiside "APS-C" dir.

Ayrıca son versiyon filmli APS (Advanced Photo System) sistem fotoğraf makineleri var ki, bunlarla karıştırmamak gerekir.
« Son Düzenleme: 16 Eylül, 2015, 20:22:59 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Şubat, 2012, 20:25:34 »
Sensör büyüklükleri...

« Son Düzenleme: 08 Şubat, 2012, 21:11:48 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Mart, 2012, 23:03:08 »

APS-C (Advanced Photo System type-Classic )  Klasik Kadraj  3:2 oranlı   (16X24, 24X36, 10x15, 20x30...gibi)
 APS-P (Advanced Photo System type-Panoramic )  Panoramik Kadraj  3:1 oranlı   (10X30, 15X45, 20X60...gibi)
 APS-H (Advanced Photo System type-High Definition )  Yüksek Tanımlı kadraj   16:9 oranlı  ( plazma Tv veye yeni bilgisayar ekran boyutlu oran gibi.)

Not: Dikkat edilirse 24X36mm Full Frame ile 16X24mm Half Frame 1,5 çarpanlı sensörlerin her ikiside "APS-C" dir.

Şu kısımda ciddi hatalar var. Mesela:  "FF mi alsam APSC mi?" APSC olan FF alsak? :)

APS-C demek kısacası 3x2 boyut demek.

1,5 çarpanlı gövdelerimiz 23.4 x 15.6 mm değil mi? Peki ya FF gövdeler? Onlarda 24 x 36 değil mi?

Her iki sayı grubunda da asal çarpanlar 3 ve 2 değil mi? Eee o zaman FF mi APS-C mi diye sormak anlatım bozukluğudur aslında.

Orta format gövdeler bile belkide APS-C'dir. Sensör ebadına bakmalı sadece APS-C olup olmadığını anlamak için.

Az önce bana bu soru yönlendirilince konuyu canlandırmak istedim. :)
« Son Düzenleme: 16 Ekim, 2013, 22:16:18 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Mart, 2012, 01:19:07 »
Şu kısımda ciddi hatalar var. Mesela:  "FF mi alsam APSC mi?" APSC olan FF alsak? :)

APS-C demek kısacası 3x2 boyut demek.

1,5 çarpanlı gövdelerimiz 23.4 x 15.6 mm değil mi? Peki ya FF gövdeler? Onlarda 24 x 36 değil mi?

Her iki sayı grubunda da asal çarpanlar 3 ve 2 değil mi? Eee o zaman FF mi APS-C mi diye sormak anlatım bozukluğudur aslında.

APS C,H ve P formatları vedip beyin verdiği  film döneminden kalan Kodak boyutlarına dijital çağda  sensörlerin boyutlarının kabaca yakın olmasından dolayı dijital dönemde verilen adlardır, en/boy oranının bununla ilgisi yoktur, yani FF'e FF ve APS-C ye APS-C demek yanlış değildir.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Mart, 2012, 11:47:48 »
APS C,H ve P formatları vedip beyin verdiği  film döneminden kalan Kodak boyutlarına dijital çağda  sensörlerin boyutlarının kabaca yakın olmasından dolayı dijital dönemde verilen adlardır, en/boy oranının bununla ilgisi yoktur, yani FF'e FF ve APS-C ye APS-C demek yanlış değildir.

FF milimetre standartıdır. APS-C ise oran standartıdır. Mesela FF evrensel değerleri:

24x36 küçük format standart objektif değeri 50mm

60x90 orta format standart objektif değeri 105mm

130x180 büyük format standart objektif değeri 210mm

Sensör yada film... ilgisi nedir bilemedim. Filmli dönem sonunda bu sektöre girdiğim için hayal meyal hatırlıyorum o zamanları. APS film vardı, Fuji Konica Agfa...... Ve hatta baskı makinemiz 24x36 standartlı olduğundan bu filmleri basması yorucu olurdu. :D :D Filmi ortala kontrol et, zoom yap kontrol et sağa sola kaymasın bas..... :D :D Yalnız bu konu farklı, ben olayın bu kısmında değilim.

Film zamanında ortaya atılmış standartlar olabilir ama doğrudan onlarla bağdaştıramadım ben.

Mesela Canon APS-C olarak 22.3 x 14.9mm sensör standartını benimsemiş.
              Pentax APS-C olarak 23.4 x 15.6mm sensör standartını benimsemiş.

3x2 oran her ikiside. APS-C standart mm değeri değil standart orandır; firma kendi objektiflerini kendi sistemlerine göre bir sensör standartı oluşturabilir. Genel sistemler dslr'lerde 3x2 (FF olanlar dahil). Yavaş yavaş moda 16x9'a doğru kayıyor yani APS-H.  Keza biz hep dslr için konuşuyoruz, orta ve büyük formatlar için düşünecek olursak zibil sayıda farklı değerlerle karşılaşırız.

10x15cm filmler gördüm ben, şimdi APS-C demek yalnış mı oluyor? 6x9 vesikalıklar......

Bakınız: APS-C 1.3 1.5 1.6 çarpanlı sensör boyutları. En dıştaki siyah çizgi dahil tüm değerler APS-C değil mi?

1.5 Pentax'n kullandığı APS-C değeri, 1.6 Canon'n kullandığı APS-C.

« Son Düzenleme: 16 Ekim, 2013, 22:16:42 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Mart, 2012, 12:47:59 »

FF milimetre standartıdır. APS-C ise oran standartıdır. Mesela FF evrensel değerleri:

10x15cm filmler gördüm ben, şimdi APS-C demek yalnış mı oluyor? 6x9 vesikalıklar......

Tekrar söyleyey,m APS-C bir oran standardı değil, ölçüleri Kodak APS-C film sistemine yakın olduğu için dijital dönemde benzetme yapılarak APS-C formatı diye adlandırılan yaklaşık ölçülerdeki sensör formatıdır, neden ölçüleri yaklaşık yapmışlar bu FF ve APS-C'yi dijitale geciş döneminde? çünkü film zamanında var olan lensler bu boyda  sensör alanlarını kapsamışta onun için. .

http://en.wikipedia.org/wiki/APS-C

Dolayısıyla tabiiki yanlış oluyor 6x9 ister baskı ister sensöre APS-C demek. Varsa yanlışım kaynağıyla birlikte düzeltin lütfen.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 07 Eylül, 2012, 12:52:16 »
      İster "FF" Full Frame (24X36mm) gövde olsun, ister yaygın olarak kullandığımız 1.5 çarpanlı (16X24mm) gövde olsun;  aynı objektifle ve aynı mesafeden kaydettiğimiz görüntüdeki objenin sensör düzlemindeki ebadı aynıdır. Değişen tek şey görüntünün kırpılmasıdır. Sonuç olarak görüş açısı, perspektif, görüntü kalitesi, objektif parlaklığı vb... aynı kalmak kaydıyla objektifin görüntü düzlemine vermiş olduğu görüntünün kenarları kırpılmış oluyor. Çoğu fotoğrafseverin aksini söyleyeceğini biliyorum; ama aşağıdaki görüntüleri ve linki incelediğinde bazı şeylerin farkına varacaklarını tahmin ediyorum.

http://www.dpreview.com/glossary/optical/focal-length-multiplier
http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/Optical/Focal_Length_Multiplier_01.htm
« Son Düzenleme: 16 Ekim, 2013, 22:17:06 Gönderen: bFeeL »

Full Frame ( Doğrular ve Yanlışlar )

Başlatan vedib

Yanıt: 26
Gösterim: 28800
Son İleti 08 Şubat, 2015, 16:08:58
Gönderen: vedib
Mantar ve Küf ( Doğrular ve Yanlışlar )

Başlatan vedib

Yanıt: 28