Gönderen Konu: Pentax almayı düşünüyorum  (Okunma sayısı 4974 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emre06htp

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Pentax almayı düşünüyorum
« : 16 Ağustos, 2014, 02:54:32 »
Merhaba arkadaşlar. Pentax k-30 almayı düşünüyorum bir kaç internet sitesinde gördüm lakin absürt fiyat farkları var kafama takılan başlıca soruları buraya sıralamak istiyorum ve ilk defa fotoğrafçılığa başlayacağım buna göre değerlendirme alabilir miyim?

1. DAL objektif ve WR objektif arasında ki fark nedir? (hava koşullarına dayanıklılık dışında bir fark var mı? DAL tavsiye eder misiniz?
(DAL kit ile satılan makina WR ye göre +350TL daha ekonomik) (18*55 ve 55*200 duble kit de)

2. Pentax k-30 modelini görebileceğim Ankara da bir teknoloji mağzası mevcut mu?

3. Pentax k-30 a 18*55WR kit e 2000TL üzeri fiyatlar fayda mağliyet için fazla mı?

4. Pentax k-30 yada Pentax K20D 2. el olarak alınabilir mi?
(Türkiye de 2.el bence %75 ölü yatırım güvenip alınabilir mi?)

5.Türkiye de bu ürünün kırmızısını bulmak imkansız mı?

6.Amazon dan sipariş versem gümrüğe takılır mı japonya amazon iyi fiyat çıkarıyor gerçekten 8)

7. Hemen bir turizm firmasında fotoğrafçı olarak iş başı yapma ihtimalim var ama soramadım nasıl bir ek objektif almalıyım.
(18-55 den ziyade 50-200 tavsiye ediyorlar iş için ama bir yerde de nakit kitlenmesi yaşıyorum)
(işe girmek için tecrübem ve acelem yok ancak türkiye de yaz turizm i bu sene için son aylarını yaşıyor seneye kalmadan çalışarak tecrübe etmeli miyim?)

ayrıca bir itirafta bulunmak istiyorum... ben ilk defa pentax k20d de ile fotoğraf çektim 2 3 poz ve sora bir daha hiç pentax görmedim aradan geçen bu 3 yıl içerisinde bir fotoğraf makinesi alma isteği bende yeni uyandı ve aklıma önce canon d600 ve nikon d3200 geldi derken bilinç altımdan pentax hortladı ve türkiye de satılan(bence yasa dışı hapların satımı bile pentax dan daha yaygın) k30 u gözüme kestirdim yaklaşık bir haftadır geceleri uykumu öteleyerek pentax k30 arıyorum ve kafamda ki diğer bütün modelleri sildim.
Gelgelelim Beter bize kısmetmiş
ölüm öyle altı okka koymaz adama
Susmak beklemek müthiş genciz namlu gibi
ve çatal yürek Barışa bayrama hasret
uykulara derin kaygısız rahat otuz iki dişimizle gülmeye
doyasıya sevişmeye yemeğe
kaç yol ağlamaklı olmuşum geceleri
asıl bizim aramızda güzeldir hasretve asıl biz biliriz kederi

ahmed arif hani kurşun sıksan geçmez geceden

Çevrimdışı suysal

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax almayı düşünüyorum
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos, 2014, 09:07:50 »
Merhabalar, pentax piyasasina body cesitlerine cok hakim olmadigim icin bazi sorularina yanit veremeyecegim.

1) DA L objektiflerin makinaya takilan kismi plastikten yapilir. Ki bu buyuk bir dezavantaj degil bana gore. Quick shift (otomatik fokuslamadayken, manuel fokuslamaya gecmeden elle fokus yapabilmek) ozelligi olmuyor. (Bu farki gecenlerde arastirdigim pentax 55-300 lenste gordum, muhtemelen her DAL icin gecerlidir bu fark)

6) Yaklasik 100$ ve uzerindeki nerdeyse her sey gumruge takilir, makinanin gumruge takilmadan gelmesi imkansiz. Yurtdisina gidecek arkadas bulmaya calisin :)

7) Su sporlari ile ilgili bir yerde calisacaksan zoom lense ihtiyacin olacaktir. Tam olarak nasil bir yerde calisacaksin?

Ilk defa DSLR makina alacaksan ve fotografa dair cok bilgin yoksa (diyafram, enstantane, iso degeri gibi temel seyler mesela) makinayi alir almaz calismaya gidersen sikinti olabilir diye dusunuyorum.

Tabiki ben de acemiyim, ustalarin yorumlari cok daha yol gosterici olacaktir.

Çevrimdışı KaraSinek

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Ağustos, 2014, 09:09:57 »
1) mevcut kit lenslerin WR versiyonları ile olmayan versiyonları arasında bir fark yoktur ama çalıştığınız koşullara göre WR 300liradan daha fazla katma değer sağlayabilir size,
3&4&6) 2.el bir gövde almak da bir seçenekse sizin için 2000liranızı k30a vermek yerine 2.el temiz(alınıp kullanılmamış cinsten) bir k5IIs alabilirsiniz. çok daha doğru bir yatırım olacaktır. gümrükle falan uğraşmayın forumdaki 2.el başlıkları takip edin.
7) biri tele zoom lens diğeri ise standart geniş açı kit lens. iş yapma odaklı düşündüğünüzde 2 side sizi tatmin etmeyecektir. 2.el bir gövde ile birlikte, kit lensini almayıp tamron(17-50)/sigma(18-50) f2.8 ile birlikte bir set oluşturun. bu 2 lens de e.el olarak şuanda bulunabilen lensler.
« Son Düzenleme: 16 Ağustos, 2014, 09:14:45 Gönderen: KaraSinek »
Pentax K1 | Pentax K10D |  Pentax MX | Pentax Spotmatic-F
Schneider-Kreuznach 10-17mm f/3.5-4.5 ED Fisheye | Zenitar 16mm f/2.8 Fisheye | Pentax 24mm f/2.8 | Pentax SMC-FA 28mm f/2.8 | Pentax SMC P-FA 35mm f/2.0 AL | Pentax DA 40mm f/2.8 XS | Pentax SMC-A 50mm f/1.2 | Pentax SMC-FA 50mm f/1.4 | Pentax-D FA 50mm F2.8 Macro | Pentax SMC-DA 70mm f/2.4 Limited | ZEISS Planar T* 85mm f/1.4 | Pentax-D FA 100mm f/2.8 WR Macro | Vivitar 105mm f/2.5 Series 1 Macro | Pentax SMC-FA* 200mm f/2.8 ED (IF)

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos, 2014, 10:08:31 »
1-Kullanacağın ortama bağlı. WR lens ile bazı yönlerden kafan rahat oluyor.Toza,neme ve çiseleme yağmura karşı dirençli.
2-Zannetmiyorum, arkadaş buluşmalarında görebilirsin ama fikir vermesi açısından şöyle diyeyim ele gayet oturaklı SLR standartlarına göre küçük sayılabilecek bir gövde.
3-Nerede kullanacağına bağlı.Eğer para kazanma durumun varsa garantili de alabilirsin.Garantinin şöyle bir yararı var genelde bozulunca birebir değişim yapıyorlar işe yarıyor yani.
4-İmkansız değil vardır ama gördüğüm kadarı ile siyah veya mavi tercih ediliyor.
5-Gümrüğe takılır, arkadaşına elden getirtmen lazım.
6-Lens olarak 18-135mmWR veya 50-135mm Star veya 17-70 sigma veya Tamron 28-75mm gibi lensler işini görür. Ne kadar zooma ihtiyacın olacak ve hava karardıktan sonra da kullanacak mısın gibi kriterlere göre değişir lens ihtiyacı. Örneğin havuzun bir başından diğer başına çekeceksen uzak mesafelerde çalışılacaksa 55-300mm alman gerekli yukarıdakileri es geçerek.Bu tür işlerde bir de yanına flaş alınır genelde.Sanırım 18-135WR senin işini görür ama.
7- Pentax K-30, K-5II serisi son K-3 modellerinde kendini çok geliştirdi.Eskiye ait eksiklikler yok diyebilirim.Pentax'ı kullanan birini dediğiniz o gövdeler kesmez zaten, en azından D700 türü birşey almanız lazım ki o tadı alabilesiniz.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Ağustos, 2014, 10:24:06 »
Öncelikle, seçiminizi en azından K30 ama ilerisi için  K5 ii veya K5iis gövdelerdenyapmanızı (2.el de olsa önemli değil)  yapmanızı tavsiye edebilirim.
Mutlaka kit olarak almak istiyorsanız 2 lensli olanlar aksiyon sırasında degiştirme vs işinizi zorlaştıracaktır o sebeple 18-135wr 'li bir kit işinizi daha iyi göreceği gibi, tekne, su sporlarī, havuz başı, içki dolu tepsileri düşününce WR size zaten olmazsa olmaz.
2.    El için şöyle bişey söyliyim, ben de 18-135'li bir sıfīr set almışım ilk önce sonra sattım, şu tüm lenslerim 2.eldir ve herhangi bir sorun yaşamadım. Elden deneyerek veya güvenli ticaret yoluyla geldiğinde deneyerek yapabilirsiniz. Pentax'ın 2.elde şu an büyük avantajlı ürünleri var, bir diğer avantaj da çok büyük bir pazar olmadığından birbirimizi daha çok tanıyoruz, öyle bir daha asla göremeyeceğin kaptı kaçtı tipler pek barınamaz buralarda bence ;)
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı emre06htp

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Ağustos, 2014, 15:02:57 »
1) mevcut kit lenslerin WR versiyonları ile olmayan versiyonları arasında bir fark yoktur ama çalıştığınız koşullara göre WR 300liradan daha fazla katma değer sağlayabilir size,
3&4&6) 2.el bir gövde almak da bir seçenekse sizin için 2000liranızı k30a vermek yerine 2.el temiz(alınıp kullanılmamış cinsten) bir k5IIs alabilirsiniz. çok daha doğru bir yatırım olacaktır. gümrükle falan uğraşmayın forumdaki 2.el başlıkları takip edin.
7) biri tele zoom lens diğeri ise standart geniş açı kit lens. iş yapma odaklı düşündüğünüzde 2 side sizi tatmin etmeyecektir. 2.el bir gövde ile birlikte, kit lensini almayıp tamron(17-50)/sigma(18-50) f2.8 ile birlikte bir set oluşturun. bu 2 lens de e.el olarak şuanda bulunabilen lensler.

önerileriniz için teşekkürler ancak k5.2.s için nakit 2000TL asla çıkaramam. ???  2000 TL maksimum taksitli ödeyebileceğim tutar kendimi geliştirirken mevsimlik de olsa keyifle çalışabileceğim için ilerde model yükseltmek zor olmayacak diye tahmin ediyorum bu yüzden 30k garantili yada k20d temiz ikinci el olursa daha uygun olur.
objektif olarak sıcak, nem ve ani antalya yağmuruna karşı WR 50-200(18-55 ile dual kit ile satılıyor ancak 2.5bin) biraz daha mantıklı geliyor ancak kit olarak uygun fiyatlı bulabilirsem 18-135 WR de düşüne bilirim.(fakat yok)

Çevrimdışı emre06htp

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Ağustos, 2014, 15:23:05 »
Merhabalar, pentax piyasasina body cesitlerine cok hakim olmadigim icin bazi sorularina yanit veremeyecegim.

1) DA L objektiflerin makinaya takilan kismi plastikten yapilir. Ki bu buyuk bir dezavantaj degil bana gore. Quick shift (otomatik fokuslamadayken, manuel fokuslamaya gecmeden elle fokus yapabilmek) ozelligi olmuyor. (Bu farki gecenlerde arastirdigim pentax 55-300 lenste gordum, muhtemelen her DAL icin gecerlidir bu fark)

6) Yaklasik 100$ ve uzerindeki nerdeyse her sey gumruge takilir, makinanin gumruge takilmadan gelmesi imkansiz. Yurtdisina gidecek arkadas bulmaya calisin :)

7) Su sporlari ile ilgili bir yerde calisacaksan zoom lense ihtiyacin olacaktir. Tam olarak nasil bir yerde calisacaksin?

Ilk defa DSLR makina alacaksan ve fotografa dair cok bilgin yoksa (diyafram, enstantane, iso degeri gibi temel seyler mesela) makinayi alir almaz calismaya gidersen sikinti olabilir diye dusunuyorum.

Tabiki ben de acemiyim, ustalarin yorumlari cok daha yol gosterici olacaktir.

Çok fazla öneriye ihtiyaç duyduğum bu satın alma arifesinde yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. :) bu DA-L ile WR sadece hava dayanıklılığı ve otomatik de iken manuel fokus imkanı ile öne geçiyor olsa bile gönül WRdiyor.

Almanya da akraba arkadaş mevcut ama € fiyatı ve olmayan garanti ile olmayan taksit seçenekleri yerli malı yurdun malı mecbur bunu kullanmalı dedirtiyor bana.(ya U.S.A yada Japonya buradan bir arkadaş bulmak gerek :) )

Su sporlarından ziyade safari turu bir çalışma ortamı... göl kenarı kumsal gibi suya kuma yakın yer yer kumun içerisinde aşırı nem ve sıcak bir çalışma ortamı (arkadaş samsung nx1000 50*200 ile aynı işi bir kaç ay yapmıştı kısa sürede bir sorun yaşamamış aslında)

55-300 de mantıklı olabilir ama malesef 30k sadece gövde satışları yok.
(sadece mavi bir tane buldum o da 2300 TL idi yanlış hatırlamıyorsam kit ile çok daha uygun satan yerler mevcut.)

Çevrimdışı emre06htp

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Ağustos, 2014, 15:40:14 »
1-Kullanacağın ortama bağlı. WR lens ile bazı yönlerden kafan rahat oluyor.Toza,neme ve çiseleme yağmura karşı dirençli.
2-Zannetmiyorum, arkadaş buluşmalarında görebilirsin ama fikir vermesi açısından şöyle diyeyim ele gayet oturaklı SLR standartlarına göre küçük sayılabilecek bir gövde.
3-Nerede kullanacağına bağlı.Eğer para kazanma durumun varsa garantili de alabilirsin.Garantinin şöyle bir yararı var genelde bozulunca birebir değişim yapıyorlar işe yarıyor yani.
4-İmkansız değil vardır ama gördüğüm kadarı ile siyah veya mavi tercih ediliyor.
5-Gümrüğe takılır, arkadaşına elden getirtmen lazım.
6-Lens olarak 18-135mmWR veya 50-135mm Star veya 17-70 sigma veya Tamron 28-75mm gibi lensler işini görür. Ne kadar zooma ihtiyacın olacak ve hava karardıktan sonra da kullanacak mısın gibi kriterlere göre değişir lens ihtiyacı. Örneğin havuzun bir başından diğer başına çekeceksen uzak mesafelerde çalışılacaksa 55-300mm alman gerekli yukarıdakileri es geçerek.Bu tür işlerde bir de yanına flaş alınır genelde.Sanırım 18-135WR senin işini görür ama.
7- Pentax K-30, K-5II serisi son K-3 modellerinde kendini çok geliştirdi.Eskiye ait eksiklikler yok diyebilirim.Pentax'ı kullanan birini dediğiniz o gövdeler kesmez zaten, en azından D700 türü birşey almanız lazım ki o tadı alabilesiniz.

Önerilieriniz için teşekkürler. WR lens Antalya neminde ve mevsimsel yağışlarında beni daha sahip olmadan güvende hissettiriyor açıkcası. ayrıca çekim alanlarında kumsal, göl ve doğal manzara ağırlıklı extrem sporlardan veya havuz çekimlerinden ziyade safari çekimleri yapacağım.(iş başı yaparsam) bu yüzden 55-300 yada 50-200 düşünüyorum. Garanti ve taksit imkanı benim için çok büyük avantajlar zaten ama fiyatı uygun olan ülkelerden gelecek bir arkadaşım malesef yok.
Hiç Pentax kullanan arkadaşım da yok malesef (ama neden deli gibi Pentax arıyorsun diyen onlarca var.)
Hiç Pentax kırmızı ilanı da yok. (1999TL ye WR 18-55 kit Beyaz var renkli olarak en uygun olan ama renk için biraz fazla para vereceksem bu sadece kırmızı için olur.)

objektiflerden tarif ettikleriniz yaptığım ön araştırmalara rağmen bana pek birşey anlatmıyor malesef.
doğa ile insanı birleştirecek bir sektör de kullanacağım için biraz manzara biraz insan biraz da insanla manzaranın aynı kareye girmesi gerekiyor. anlatabildiğimden emin olmamakla beraber kafamın karışıklığını ilettiğime eminim :)

Çevrimdışı emre06htp

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 16 Ağustos, 2014, 15:52:42 »
Öncelikle, seçiminizi en azından K30 ama ilerisi için  K5 ii veya K5iis gövdelerdenyapmanızı (2.el de olsa önemli değil)  yapmanızı tavsiye edebilirim.
Mutlaka kit olarak almak istiyorsanız 2 lensli olanlar aksiyon sırasında degiştirme vs işinizi zorlaştıracaktır o sebeple 18-135wr 'li bir kit işinizi daha iyi göreceği gibi, tekne, su sporlarī, havuz başı, içki dolu tepsileri düşününce WR size zaten olmazsa olmaz.
2.    El için şöyle bişey söyliyim, ben de 18-135'li bir sıfīr set almışım ilk önce sonra sattım, şu tüm lenslerim 2.eldir ve herhangi bir sorun yaşamadım. Elden deneyerek veya güvenli ticaret yoluyla geldiğinde deneyerek yapabilirsiniz. Pentax'ın 2.elde şu an büyük avantajlı ürünleri var, bir diğer avantaj da çok büyük bir pazar olmadığından birbirimizi daha çok tanıyoruz, öyle bir daha asla göremeyeceğin kaptı kaçtı tipler pek barınamaz buralarda bence ;)

önerileriniz için teşekkürler. 2.el yine de güvenli gelmiyor ama zamanla alışabileceğime inancım tam. ancak şuan için denk gelen 2.el uygun bir gövde yada set yok 25 ağustosa kalmadan ikinci el 20k k30 çok uygun denk gelirse k5 ve k5+ seçenekleri değerlendireceğim olmazsa. taksitle 0 bir cihaz alacağım ki 18*135WR kit ile k30 ilanı görmedim malesef. 50-200 objektif  ayırca WR 18-135 den daha öncelikli benim için ama ikisini de kullanma sonra satınalma şansım olsun isterdim :)

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Ağustos, 2014, 09:37:24 »
Pentax'ı tanımanız açısından aşağıdaki linkteki kısaltmaların tamamını gözden geçirirsenizde faydalı olacağı düşüncesindeyim. Özellikle konunun sonundaki kısaltmaların çoğunu bulabileceğiniz derlenmiş bir yazı.....

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,2208.0.html

Farklı marka objektiflerin Pentax'la Uyumlu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Başlatan mbbalkan26

Yanıt: 9
Gösterim: 8501
Son İleti 23 Şubat, 2015, 00:23:18
Gönderen: Baha
Pentax daha çok sokak fotoğrafçılığı veya ornito fotoğrafta mı gelişmiştir?

Başlatan halpaslan

Yanıt: 31
Gösterim: 15504
Son İleti 24 Kasım, 2014, 23:44:54
Gönderen: halpaslan
Manuel lenslerimizi pentax dslr de kullanmak için yapılması gerekenler

Başlatan photo-pentax

Yanıt: 33
Gösterim: 33752
Son İleti 15 Eylül, 2014, 11:16:36
Gönderen: gsezen
Kullanılmış pentax dslr alırken nelere bakılmalı?

Başlatan photo-pentax

Yanıt: 2
Gösterim: 12373
Son İleti 13 Aralık, 2011, 14:03:21
Gönderen: JoRDaN
Pentax Uyumlu Lens Kısaltmaları

Başlatan REİS

Yanıt: 11
Gösterim: 19606
Son İleti 30 Haziran, 2014, 09:13:35
Gönderen: vedib