Gönderen Konu: Yurt dışından fotoğraf makinası getirme konusunda yardım  (Okunma sayısı 21530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
Ynt: Yurt dışından fotoğraf makinası getirme konusunda yardım
« Yanıtla #30 : 09 Şubat, 2013, 23:30:51 »
iyide türkiyede k-5 ii yok malesef. bh tede gayet uygun fiyata. haziranda arkadaşın dönmesin bekliyorum. eğer üç aşağı beş yukarı türkiyede ordaki fiyata yakın satan bir yer varsa bende öğrenmek isterim doğrusu.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 09 Şubat, 2013, 23:57:07 »
Su bahsettigin site merak ediliyor sanirim. :)

Site yok malesef. Pentax alışverişlerinde bireysel irtibat ile yardımcı olmaya çalışıyorum. Ürünler faturalı, açılmamış kutu ve TR garantilidir.

ben 60d mi satıp e-bay den k5 aldım uluslararası 2yıl garantili olarak garanti kartı vs hepsi içinde olarak hiç bir sorun olmadan geldi.bulunduğun ilin gümrüğüne ürün geldiğinde gönderi ücretine bakılarak (kargo ücreti hariç vergi alınmaktadır) vergi miktarı söylediğiniz gibi %20 olarak uygulanıyor fotoğraf makinesini wr 18-55 ile 1049$ satın almıştım vergisiyle birlikte (400tl vergi) 2370tl gibi bir ücrete satın almış oldum. USA dan ürün 2,5günde istanbul gümrüğe girdi.oradan bana gelmesi 10 günü buldu.Türkiyeyi seçmememin nedeni ise gerçekten çok fazla dolandırıcı bulunuyor.2 el olarak almayı düşünmüştüm ancak 60d varken lens satın alırken epey bir sorun yaşadığım için uzun zamandır TRden ürün almamktayım.(mağazadan deneyerek alma şansım yok)

Tabi ki kişisel tercih meselesi bu. Mesela sitemize özel 3 ay kadar önce, NarA.Ş.'den bana birkaç stok K-5 verildi. Promosyon demek daha doğru. K-5 + 18-55mm WR objektif 12 ay taksitle 2199 TL, faturalı, açılmamış kutu ve TR garantili.. Yakın çevreme haber verdim ve kapış kapış gitti. :) Çok cazip fiyat. Hala K-5 isteyen varsa iletişime geçebilirim yetkililerle, belki bu fiyatta verebilirler bize. Ki fotografdunyasi.com.tr'de 2500 TL. K-5 eskir bir gövde değil gibi. :)

Yurt dışı fiyatlarına göre hala yukarıda aslında. Ama Türkiye'den almanın şöyle bir avantajı var: Yakın çevremden 1 adet K-5, 3 adet K-r ürün garantisi devam ederken arızalandı. Servise gönderildi ve ortalama 10 günlük süreçle değişme hakkı tanındı. 8 ay gövdesini kullanan, sıfır gövde ile değişim aldı. :) Bu çok ciddi bir garanti anlayışı. Yurt dışından, nakit ücrete, ortalama 15 günlük bekleme süresi ve gümrük derdiyle uğraşmak yerine, Türkiye'den 12 ay taksitle, ertesi gün elinizde olacak şekilde ve dediğim gibi ciddi bir garanti anlayışıyla alışveriş yapmak çok daha makul geliyor bana. Yani yurt dışı ile TR fiyat farkını hizmet olarak zaten alıyorsunuz.

Çok arızalanan ürün değiller bunlar, ama arıza durumunda hizmet çok iyi.

iyide türkiyede k-5 ii yok malesef. bh tede gayet uygun fiyata. haziranda arkadaşın dönmesin bekliyorum. eğer üç aşağı beş yukarı türkiyede ordaki fiyata yakın satan bir yer varsa bende öğrenmek isterim doğrusu.

K-5 II ve K-5 IIs Türkiye'ye her an gelebilir. :) İthalatçı firmamızla iletişim halindeyiz, şu sıra üyelerden özellikle K-5 IIs sorusu çok geliyor. Problem yurt dışı yetkilerinde ne yazık ki. :( Ürünlerin Aralık12 sonu gelmesi planlanıyordu ancak prosedürler can sıkar boyutta. K-5 II ve K-5 IIs Türkiye'de satışa sunulduğunda duyuru olarak mutlaka sitede belirteceğim.

Not: NarA.Ş. ile herhangi bir bağım yok. :) Az biraz dedikodu çıkmaya başlamış. Ben sadece sitenin kuruluş amacına katkı sağlıyorum. Siteyi, şirketler değil üyeler kazansın diye kurduk. Üyeye yardımcı olmak için kurduk. Umarım da başarıyoruzdur. :)
« Son Düzenleme: 09 Şubat, 2013, 23:59:15 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #32 : 10 Şubat, 2013, 10:17:08 »
Not: NarA.Ş. ile herhangi bir bağım yok. :) Az biraz dedikodu çıkmaya başlamış. Ben sadece sitenin kuruluş amacına katkı sağlıyorum. Siteyi, şirketler değil üyeler kazansın diye kurduk. Üyeye yardımcı olmak için kurduk. Umarım da başarıyoruzdur. :)
şahsi olarak tanışmıyoruz. bu siteye dah yeni üye oldum. nikon d5100 ümü sattım ve k-5 II almaya niyetliyim. daha önce ne pentaxıduymuştum nede incelemiştim. neyse konunun özüüne gelecek olursam ben şöyle düşünüyorum. benim için şirketlle bağınız olup olmaması değil benim makineyi alırken yaptığım kar ilgilendirir. 2500lik makineyi  2100 tl ye alabiliyorsam bu benim için güzel bir  olaydır. malesef toplumumuzda güzel iş yapn olmaz yapanlarıda dedikoduylasöylentilerle yıldırmaya çlışırlar. siz bildiğiniz yoldan şaşmayın yinede. ben şu anda bhvideodan k-5 II+18-105 wr lens+grip+batarya alack şekilde maddiyatımı ayarlıyorum. yazada dönecek arkadaşlarıma söylüyorum amerikadan. eğer o zamana kadar siz ordaki imkanlardan dah iyi yada yakın bir imkan la karşılaşırsanız haber verin bana olurmu?

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 10 Şubat, 2013, 10:51:47 »
Ben de makinamı A:B.D.'den ikinci el olarak almıştım. Zafer beyin de bahsettiği gibi, ticarette birinci amaç kâr etmek. Bu, hem satıcı hem de alıcı açısından geçerli bir durum. Nar A.Ş. hakkında fazla bilgim yok. Bildiğim tek şey eski makinemde olan bir arıza ile oldukça yakından ilgilenip (telefonda ve beni geri arayarak) beni gerekli kişilere anında yönlendirdiler.
Bir çok ülkede olduğu gibi gümrük vergileri fazlaca cep yakıyor. Bizde bunun yanısıra bir de "sorma ver" tarzı milyon tane vergi ve fon da var (örneğin benzin ;) ). Hâl böyle olunca özellikle ABD, Hong Kong gibi yerlerin fiyatları, gümrüklü dahi olsa  daha cazip oluyor.
Sakın yanlış anlaşılmasın. Nar A.Ş. veya X Ltd. Sti. aşırı fiyat uyguluyor diye bir iddiam yok. Problem şurada; bir şirket, öncelikle şirket olduğu için devlete bir alay vergi ve harç ödüyor. Yer satın alıyor ve kiralıyor (ki burada bir de anlaşılmaz "hava parası" denilen garabet var), eleman çalıştırıyor, oraya buraya (odalar falan) üye olmak zorunda bırakılıyor. Tabi bu durumda giderleri de artıyor. Bu giderler de son kullanıcıya ister istemez yansıtılıyor.
Yerli firmadan almak doğru mu? Evet, bazı durumlarda daha doğru. Örneğin, eğer yapıyorsa kredi kartınıza taksit uyguluyor. 1000 lirayı hop diye vermek var, bir de yüzer yüzer vermek var (cebimde binlik hazır değilse taksitle 1100 ödemeyi tercih ederim). İyi ya da kötü garanti veriyor ki hiç olmamasından daha iyidir. Ürünü ithal ederken yaşayabileceğiniz (hatta kesinlikle yaşayacağınız) bazı zorlukları yaşamamış oluyorsunuz.
Peki ürünü kendimiz getirince ne oluyor? Eğer alış fiyatı ucuz ise kesin kârdayız (benim ikinci el K20D şimdi dahi bazı yerli satıcılara göre daha ucuza geldi, hem de gümrüklü olarak). Örneğin Adorama, E kategori K10D için 199 dolar fiyat biçmiş, niye onu tercih etmeyeyim ki.
Arslan Türegün

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #34 : 10 Şubat, 2013, 11:10:13 »
Eger arada buyuk bir fark yoksa ( en fazla 200 hadi 300 lira olsun) tavsiyem yerli firmalarimizdan almaniz. Arslanin dedigi gibi hangi firma olursa olsun, neredeyse butun firmalar kredi kartina boluyorlar ve cogu da pesin fiyatina yapiyor bunu. Hem garanti anlaminda hem de saticiyla irtibata gecme anlaminda tavsiyem kendi ulkemizden alinmasi.

Bir ornek ; Turkiyedeki birinci ve ikinci el piyasasini forumda takip ettigim kadar biliyorum. Norvec de DA 15mm Limited lens yaklasik 1120 dolar`a tekabul ederken  bu fiyat amerikada  (B&H photo) tam olarak yari fiyatinda. 550-600 dolar arasinda yeni bir tane alirsiniz ikinci elden bahsetmek bile  istemiyorum , heralde 300 dolar civari olur. Bu fark, ulkeler arasi vergi oranlari, gelir standartlari gibi bir cok etmeni kapsamaktadir.

YAzinin basinda belirttigim gibi, cok buyuk bir fark yoksa alacaginiz urunde, yerli firmalar en iyisi.
Onun disinda yardirin B&H photoya derim ;) Bayram sekeri gibi fiyatlar sunuyorlar.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 10 Şubat, 2013, 17:10:33 »
eğer o zamana kadar siz ordaki imkanlardan dah iyi yada yakın bir imkan la karşılaşırsanız haber verin bana olurmu?

Zafer bey, bayağı unutkan olduğumdan ileri ki bir tarih bence siz kapımı çalın ve son durum hakkında bilgilendireyim sizi. :)

Arslan abi, tabi ki her şeyden önce cebimizde ki para önemli. :) Ucuza alabiliyorsak alalım tabi. Milyoner değiliz..

200 TL fiyat farkı olduğundan yurt dışı tercih eden kullanıcı gördüm. Bu düşünceye karşıyım sadece. İlalen yazmakta sakınca görmüyorum, K-5'i satın aldığımda ABD fiyatı 1850 TL idi. TR'den 2200 TL'e 12 ay taksitle satın aldım. Yaklaşık 400 TL fark var. K-7'i ilk çıktığı zaman ABD'den 1850 TL'e 12 ay taksitle aldım. İthalatçı firma karmaşası vardı o dönemde. Hepsiburada'da 3500 TL fiyat vermişti. 2 kat fiyat farkına ABD'den sipariş veririm bende, ki verdim. :)

Bilmem anlatabildim mi? Serzenişim neden ABD'den alıyoruz değil. Yada neden NarA.Ş.'den almıyorsunuz değil.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #36 : 10 Şubat, 2013, 20:19:22 »
Zafer bey, bayağı unutkan olduğumdan ileri ki bir tarih bence siz kapımı çalın ve son durum hakkında bilgilendireyim sizi. :)

Arslan abi, tabi ki her şeyden önce cebimizde ki para önemli. :) Ucuza alabiliyorsak alalım tabi. Milyoner değiliz..

200 TL fiyat farkı olduğundan yurt dışı tercih eden kullanıcı gördüm. Bu düşünceye karşıyım sadece. İlalen yazmakta sakınca görmüyorum, K-5'i satın aldığımda ABD fiyatı 1850 TL idi. TR'den 2200 TL'e 12 ay taksitle satın aldım. Yaklaşık 400 TL fark var. K-7'i ilk çıktığı zaman ABD'den 1850 TL'e 12 ay taksitle aldım. İthalatçı firma karmaşası vardı o dönemde. Hepsiburada'da 3500 TL fiyat vermişti. 2 kat fiyat farkına ABD'den sipariş veririm bende, ki verdim. :)

Bilmem anlatabildim mi? Serzenişim neden ABD'den alıyoruz değil. Yada neden NarA.Ş.'den almıyorsunuz değil.
valla ben size hatırlatmadan yurt dışından getirteceğim sanırım inşALLAH.
200-300 TL için garantiden vazgeçmek benm tarzım değil doğrusu. ama aşırısı için ya nasip der yurt dışına yönelirim. ;-)

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #37 : 10 Şubat, 2013, 20:27:02 »
valla ben size hatırlatmadan yurt dışından getirteceğim sanırım inşALLAH.
200-300 TL için garantiden vazgeçmek benm tarzım değil doğrusu. ama aşırısı için ya nasip der yurt dışına yönelirim. ;-)

Zafer, eger alacagin seyde ciddi fiyat farki varsa ve imkanin da varsa yurt disindan, al derim. Ama send efarkindasin , goze batmayacak bir fark icin de gerek yok.  Ben ekipmanimin neredeyse tamamini yasadigim ulkeden aldim. Ama simdi kafamda almak istedigim bir len s var ve fiyat farki usa da yari fiyatina. Bende ordan alicam.  Neden iki kati fiyat vereyim.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #38 : 11 Şubat, 2013, 08:07:26 »
Zafer, eger alacagin seyde ciddi fiyat farki varsa ve imkanin da varsa yurt disindan, al derim. Ama send efarkindasin , goze batmayacak bir fark icin de gerek yok.  Ben ekipmanimin neredeyse tamamini yasadigim ulkeden aldim. Ama simdi kafamda almak istedigim bir len s var ve fiyat farki usa da yari fiyatina. Bende ordan alicam.  Neden iki kati fiyat vereyim.
hocam kesinlikle bende öyle düşünüyorum. malumunuz daha henüz II ve IIs türkiyede satışa çıkmadı. Çıktığında göreceğiz. daha önümde bir iki ay var nasılsa. ;-)

Çevrimdışı tioph

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 11 Şubat, 2013, 10:27:22 »
k-30'un tr fiyatı nedir  bilen var mı ?
Coming soon

Çevrimdışı daniska

• Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı tioph

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 11 Şubat, 2013, 15:42:47 »
Türkiye yüksek satışlar yaptıkça yurt dışı alımlar ile paracıklar yurt dışına gidecektir.
« Son Düzenleme: 11 Şubat, 2013, 15:43:44 Gönderen: tioph »
Coming soon

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 11 Şubat, 2013, 16:39:13 »
Aslında paracıklar yurt dışına zaten gidiyor :). Neticede yerli imalat bir fotoğraf makinemiz veya objektif yok.

Gelelim yasal yollardan, ticari olmayan bir malın ithalatı konusuna.
Öncelikle, ticari olmayan malı bir tanımlayalım:
* şahsi kullanım içindir (veya en fazla aile için)
* aynı üründen en fazla iki adettir.
* fatura bedeli 1500 avronun altındadır.
* toplam ağırlığı 30 kilogramı geçmez.
* son iki ay içerisinde yurt dışından gelen ilk ürün, veya bir yıl içerisinde gelen beşinci gönderidir (yani kabaca, iki buçuk ayda bir ürün).

Şimdi gelelim gümrük prosedürüne.
* 75 - 1500 avro arası fatura bedeline sahip (nakliye hariç) her ürün gümrüğe tabidir.
* AB ülkelerinden satın alınmış ise %18, diğer ülkelerden (mesela ABD) alınmış ise %20 oranında vergiye tabidir.

Örnek verecek olursak, B&H'tan K30 (siyah, mavisi daha pahalı) + 18-55 WR kit lens alıyorsunuz.
Ürün : 619 USD. (üste yuvarlarsak 465 EUR.) 
Eğer ürünü 3 yıl garanti ile istersek (özel sigorta) +125 USD veya (yuvarlak) 95 EUR
Nakliye : UPS ile 75 USD civarı (55 - 60 EUR).
Gümrük vergisi : 465 * %20 =  93 EUR / Garantili aldıysak (ki faturaya dahil) 465 + 95 = 560 * %20 =  112 EUR
Ivır zıvır masrafı : 20 EUR diyelim

TOPLAM sigortasız/garantisiz: 465 + 60 +93 +20 = 635 EUR veya aşağı yukarı 1550 TL.
TOPLAM sigortalı/garantili : 560 + 60 + 112 + 20 = 752 EUR veya aşağı yukarı 1810 TL.

Türkiye fiyatı neydi ?  2000 TL. Yani, yurtdışı garantili fiyattan 200 TL yüksek.
Garantili istersem Türkiye'den alırım ama garanti beni ilgilendirmiyor diyorsam (ki diyorum) 450 TL iyi para, İzmir'de birkaç kez rakı balık yapılır ;)
Arslan Türegün

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #43 : 11 Şubat, 2013, 20:35:13 »
afiyet olsun :-)
« Son Düzenleme: 11 Şubat, 2013, 20:37:12 Gönderen: zaferguler »

sinema lensleri vs fotoğraf makinesi lensleri

Başlatan Desperado

Yanıt: 1
Gösterim: 2179
Son İleti 14 Ekim, 2015, 20:53:55
Gönderen: Baha
Yeni başlayan birisi için fotoğraf gezisi önerisi

Başlatan kerimerdogan

Yanıt: 2
Gösterim: 2128
Son İleti 05 Ocak, 2015, 17:01:32
Gönderen: kerimerdogan
Forumların Amaçları ve Forumlara Periyodik Fotoğraf Koyma

Başlatan cbaytan

Yanıt: 2
Gösterim: 2816
Son İleti 10 Nisan, 2012, 19:30:16
Gönderen: cbaytan
PENTAX KULLANICILAR FOTOĞRAF VE BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU..

Başlatan umutcanyel

Yanıt: 0
Gösterim: 2002
Son İleti 28 Ekim, 2013, 21:44:10
Gönderen: umutcanyel
Fotograf Cekme heyecanini canli tumak icin..

Başlatan Lupara

Yanıt: 9
Gösterim: 3359
Son İleti 21 Ağustos, 2015, 21:50:49
Gönderen: Desperado