Gönderen Konu: Test Sitelerinin Lens Değerlendirmeleri  (Okunma sayısı 3562 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
Test Sitelerinin Lens Değerlendirmeleri
« : 25 Ağustos, 2012, 17:00:32 »
Fotoğraf ekipmanlarını değerlendiren birçok site mevcut. Bunların bir kısmı bazı ürün satan internet sitelerinin yan kuruluşu gibi hareket ettiğinden tarafsızlığı tartışılabilir.(dpreview.com un amazon.com un bir yan kuruluşu olduğu biliniyor)

Dpreview, DXOmark, Photozone, ephotozine, letsgodigital, digitalcamerareview, lenstip.com ve daha onlarca sayabileceğimiz inceleme sitelerinin hangisinin gerçekleri olduğu gibi verdiğini nasıl anlayacağız? Bu sitelerin, üreticilerden aldıkları katkıların büyüklüğüne göre karar verdikleri kuşkusunu her zaman taşıyoruz.
Bu yazdıklarımın ne kadar doğru olabileceği konusunda Pentax lensleri test eden Photonzone ile DXOmark ın rating sonuçlarına bir bakın isterseniz. DXO mark hiçbir pentax lense 45 üzerinden 15 puandan daha fazla puan vermemiş. Photozone ise, mesela Pentax 70mm f/2.4 için neredeyse en yüksek puanı vermiş ve şiddetle tavsiye etmiş.
Bu lenslerin tamamını kendi imkanlarımızla deneyecek halimiz yok.
Peki biz kime güveneceğiz?
''Şu site beni hiç yanıltmadı'' diyebilecek tecrübeli arkadaşlardan fikirlerini öğrenmek isteriz.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
Ynt: Test Sitelerinin Lens Değerlendirmeleri
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos, 2012, 20:05:54 »
valla benim en çok kullandığım site "www.pixel-peeper.com"  kendi gözümle çekilmiş fotoğrafı tam boyutta görüp öyle karar vermek en güvenilir yol benim için.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Test Sitelerinin Lens Değerlendirmeleri
« Yanıtla #2 : 26 Ağustos, 2012, 00:00:25 »
Peki biz kime güveneceğiz?
''Şu site beni hiç yanıltmadı'' diyebilecek tecrübeli arkadaşlardan fikirlerini öğrenmek isteriz.

Gözümüze güveneceğiz, çünkü aslında gözümüz değil kendimize özel beynimiz görüntüyü oluşturur, yani MTF'ler hariç her şey bence subjektiftir. Bu yüzden, çekilen lensini az çok bildiğim değerlendirebildiğim RAW'ları indirip baktığım zaman RAW'ları indirebildiğim hiç bir site beni yanıltmadı, verilen puanlarında benim için değeri bir tutam tuzdan öte gitmez.

Selamlar.

6240mm Nasil birsey yada nasil gorunur (Lens ve convert.)

Başlatan nordlys

Yanıt: 1
Gösterim: 3526
Son İleti 30 Aralık, 2017, 09:28:48
Gönderen: vedib
Pentax Manuel Lens Kullanımı

Başlatan vedib

Yanıt: 80
Gösterim: 50474
Son İleti 28 Ocak, 2020, 22:21:34
Gönderen: mussen1383
Pentax'ta Canon-FD lens kullanımı