Gönderen Konu: lens alımı  (Okunma sayısı 5563 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı muharremka

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
lens alımı
« : 06 Eylül, 2012, 09:58:39 »
Merhabalar, SMC Pentax-M 50mm F1.7 bu lensi çok tavsiye ediyorlar almak istiyorum fakat nakit sıkıntım var o yüzden şöyle birşey söylmek istiyorum kit lensi satıyım diyorum fakat kit lensin performansı + daha etkili bir performans için bu alacağım yani lens yeterli olurmu sizin düşünceleriniz nedir.?

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: lens alımı
« Yanıtla #1 : 06 Eylül, 2012, 10:10:37 »
    Pentax-DA 18-55mm kit lens genel amaçlı bir objektiftir, satmanızı tavsiye etmem. 18-55mm objektifin genel performansı çok idealdir, firma bilinçli olarak bu aralıkta üretip kullanıcıya sunmuştur. Özellikle 18mm geniş açı yapısı idealdir. Maddiyat ve şartlar elverince "SMC Pentax-M 1:1.7 50mm" alırsınız, hobi amaçlı kullandığınızı sanıyorum. Daha ucuz olan "SMC Pentax-M 1:2 50mm" objektifi tavsiye ederim, forumlarda bahsedildiği gibi aralarında çok fark yok.

Çevrimdışı muharremka

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Eylül, 2012, 10:45:29 »
hocam sorun bende olduğunu biliyorum buna hala kendim inanamıyorum, gece çekimlerinden bahsediyorum gece insan modunda çekiyorum bir türlü netliğe kavuşamadım ayrıca gündüz çekimlerinde gecede dahil olmak üzere makina üzerinde çekilen resimlere bakınca güzel renkli gösteriyor pc' ye atıyorum soluk gösteriyor bu butun makınalardamı böyledir acaba lens değişikliği gerekiyormu yada bir ayarımı var acaba bilginiz vardır umarım saygılar

Çevrimdışı teknolocix

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Eylül, 2012, 11:18:14 »
Kit lens elinizde dursun ama 50mm m 1.7 de kesinlikle alın. İlla lens alacağım diye çabalamayın zamana bırakın acil ihtiyacınız yoksa. Kendinizi geliştirmeden aldığınız lensle hayal kırıklığına uğrarsınız benim gibi. İnternette gördüğünüz o fotoğrafların birçoğu photoshop ve benzeri programlarla müdahale görmüş ve çekilen en iyi kare seçilmiş. Sizi yanıltmasın. Ben sanıyordum ki; lensi değiştirdiğim zaman bende böyle çekebileceğim. Ama öyle değilmiş. Kit lensi kesinlikle satmayın yanına m 1.7 alın. Kendinizi geliştirmek için okuyun ve uygulayın. Hem f. makinasında hem de dijital ortamda.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #4 : 06 Eylül, 2012, 11:33:11 »
hocam sorun bende olduğunu biliyorum buna hala kendim inanamıyorum, gece çekimlerinden bahsediyorum gece insan modunda çekiyorum bir türlü netliğe kavuşamadım ayrıca gündüz çekimlerinde gecede dahil olmak üzere makina üzerinde çekilen resimlere bakınca güzel renkli gösteriyor pc' ye atıyorum soluk gösteriyor bu butun makınalardamı böyledir acaba lens değişikliği gerekiyormu yada bir ayarımı var acaba bilginiz vardır umarım saygılar

Merhabalar, insan modundan kastınız nedir ? Hangi mod oluyor o ve kullandığınız makine hangisi ? Az ışıkta AV modda çekim yapabilirsiniz. ISO'yu  arttırmak kaydı ile.
50mm lens her çantada olması gereken bir aralık diye düşünüyorum. Hem aralığından hemde açık diyafram olmasından dolayı size epey destek olacaktır. :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı AKINLASINN

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Eylül, 2012, 12:00:47 »
Şunu da unutmayalım. Kit lens ile herşey iyi çekilir ise, diğer lensler niye var ve pahalı. Bu paraya kitin kalitesi çok iyidir.

Çevrimdışı muharremka

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Eylül, 2012, 16:01:53 »
Merhabalar, insan modundan kastınız nedir ? Hangi mod oluyor o ve kullandığınız makine hangisi ? Az ışıkta AV modda çekim yapabilirsiniz. ISO'yu  arttırmak kaydı ile.
50mm lens her çantada olması gereken bir aralık diye düşünüyorum. Hem aralığından hemde açık diyafram olmasından dolayı size epey destek olacaktır. :)

Merhaba, kullandıgım makina k100ds  gece modunda insan resimleri var o tam ismini hatırlayamadım, mesela av modda düşük yüksek iso dedikden sonra düşündüm galiba ayarlarda bir problem var genelde benim kullandıgım sabit gece gündüz farketmez 200 iso da çekim yapıyorum raw çekiyorum ve gece insan modunda çekiyorum av modu tam olarak nasıl arkası siyah mı oluyor ?  mesela gece çekimlerinde arkayıda görebiliyorum insanın suratınıda ama bir türlü işde insan suratını netleyemiyorum tripot olsa bilene :( ayarda mı vardır sence sorun yoksa ben istediğim sonuçları bu lens ile alamıyormuyum ?  50mm f1.7 bu lensi düşünüyorum derdinize çare olur diyorlar sizce

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #7 : 06 Eylül, 2012, 16:11:17 »
Fotoğrafı çekerken acaba netlik noktası köşeler de bir yerlerde mi ? Ona dikkat edin.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı muharremka

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Eylül, 2012, 16:27:45 »
netlik noktasından kastınız ortada 4 adet kare gibi birşey var onu demiyorsanız bilmiyorum netlik noktasını?

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 06 Eylül, 2012, 16:34:49 »
    Öncelikle kullanmakta olduğunuz "Pentax K100DS" fotoğraf makineniz kaliteli görüntü kaydeden bir gövdedir. Güncel modellerden tek farkı çoğu değerlerinin daha düşük olmasıdır. Kaydettiği görüntüler renk ve keskinlik açısından çok güzeldir. Gece çekimlerinde ("SR" Shake Reduction) Sarsıntı azaltma fonksiyonunu açık tutarsanız ve ISO auto veya 3200 ayarlarsanız daha kaliteli görüntü elde edersiniz. Noise pek kafaya takmayın. Önce kararlı görüntü elde etmeyi başarın.
       Pentax-A 1:1.7 daha iyi, ama "SMC Pentax-A 1:2 50mm" objektif sizin kullanımınız ve fiyat açısından daha caziptir. Bütün pozlama modlarında diyaframı "A" sekmesine getirdiğinizde pozlamayı otomatik yapar. Tripot veya sabit bir yere makineyi yerleştirip çekim yapmanızı tavsiye ederim. Hareketli nesnelerin titrek çıkması doğaldır, sabit objeler net ise sorun yok. Zamanla net görüntüler kaydedeceğiniz kesin biraz sabırlı olun. Makinenizi "P" modunda kullanmanızı tavsiye ederim.   
     Makinenizde ve objektifte bir sorun olmadığını tahmin ediyorum.

Çevrimdışı muharremka

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Eylül, 2012, 17:03:41 »
    Öncelikle kullanmakta olduğunuz "Pentax K100DS" fotoğraf makineniz kaliteli görüntü kaydeden bir gövdedir. Güncel modellerden tek farkı çoğu değerlerinin daha düşük olmasıdır. Kaydettiği görüntüler renk ve keskinlik açısından çok güzeldir. Gece çekimlerinde ("SR" Shake Reduction) Sarsıntı azaltma fonksiyonunu açık tutarsanız ve ISO auto veya 3200 ayarlarsanız daha kaliteli görüntü elde edersiniz. Noise pek kafaya takmayın. Önce kararlı görüntü elde etmeyi başarın.
       Pentax-A 1:1.7 daha iyi, ama "SMC Pentax-A 1:2 50mm" objektif sizin kullanımınız ve fiyat açısından daha caziptir. Bütün pozlama modlarında diyaframı "A" sekmesine getirdiğinizde pozlamayı otomatik yapar. Tripot veya sabit bir yere makineyi yerleştirip çekim yapmanızı tavsiye ederim. Hareketli nesnelerin titrek çıkması doğaldır, sabit objeler net ise sorun yok. Zamanla net görüntüler kaydedeceğiniz kesin biraz sabırlı olun. Makinenizi "P" modunda kullanmanızı tavsiye ederim.   
     Makinenizde ve objektifte bir sorun olmadığını tahmin ediyorum.

Çok teşekkür ederim, küçük bir soru daha soracam sizi rahatsız etmeden ve siparişi vereceğim, (SR" Shake Reduction) bu dediğiniz şey body nin üzerinde olan mı yoksa menüde ayrı biryerde mi var? ayrıca sizin tavsiyeniz  SMC Pentax-A 1:2 50mm budur  bazı yerlerde 50mm f1.7, bunu söylüyorlar arasında fark varmıdır  daha keskin sonuçlar alabileceğim bunların ikisinden hangisidir sizce son kez elleriniz yorulacak ama saygılar.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Eylül, 2012, 17:29:45 »
Kit lens geniş açı olarak çok iyi bir alternatif. 50mm-M 1.7'nin kalitesi çok daha iyi olsa da kit lensi satıp 50mm almak yanlış bir seçim olur bence.

Ayrıca kit lensle az ışıkta yüksek portre performansı beklememeli. Anladığım kadarı makineye de yeteri kadar hakim değilsiniz. Şahsi fikrim elinizdeki kit lensi satmadan 50mm almaya çalışmanız. Aracı satış sitesileri üzerinden taksitle almak mümkün mesela.
« Son Düzenleme: 06 Eylül, 2012, 17:34:03 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Eylül, 2012, 17:57:33 »
("SR" Shake Reduction) bu dediğim şey body nin arkasında "Fn" tuşunun hemen yanında (on-off) tuşunu "on" konumuna getiriniz.
Objektif almakta acele etmeyin tanımanızı tavsiye ederim. Ama alacaksanız "SMC Pentax-A 50mm" almanızı tavsiye ederim. Tüm çekim modlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. 1:1.4 - 1:1.7 veya 1:2 açıklık değerlerinde  en açık olanı daha makbuldür. Şimdi almanızı tavsiye etmiyorum; çünkü daha tanımıyorsunuz, alımı birazda zamana bırakın, kararı siz verin.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Eylül, 2012, 14:16:29 »
Tabi, M ile çekim için makineye biraz daha vakıf olmalı.

Çekmesini bilen ne kişiler gördüm M'ye almadan çeken... ne ayar yaparlarsa yapsınlar diyafram hep en açıkta çekecek farkında değil. :) Hiç kafa karıştırmaya gerek yok. A serisi 50mm ile herşey çok daha kolay olur. M ile A arasında ortalama fiyat farkı 30-40 TL. Üzerine bu kadar ücret koyup daha kolay kullanımlı bir lens almak mantıklı olabilir.

Size özel mesaj atıyorum.....
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

DA 35MM F/2.4 AL & DA 40MM F/2.8 LİMİTED - Bu iki lens arasındaki fark ne kadar

Başlatan optimist0626

Yanıt: 13
Gösterim: 6429
Son İleti 03 Kasım, 2015, 19:17:53
Gönderen: optimist0626
Lens tavisyesi Pentax K5. Yardimci olursaniz sevinirim.

Başlatan garoux

Yanıt: 5
Gösterim: 3614
Son İleti 15 Ağustos, 2013, 13:50:50
Gönderen: Baha
18-135mm varken tele lens lazım olur mu?

Başlatan Lupara

Yanıt: 12
Gösterim: 4828
Son İleti 25 Ağustos, 2016, 01:31:14
Gönderen: ucam1
Düşük ışıkta çekim için lens önerisi

Başlatan grikarga

Yanıt: 11
Gösterim: 4500
Son İleti 04 Mart, 2017, 14:15:58
Gönderen: grikarga
Video çekimleri için geni açı lens önerisi