Gönderen Konu: TELECONVERTER "Dönüştürücü"  (Okunma sayısı 25578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: TELECONVERTER "Dönüştürücü"
« Yanıtla #15 : 14 Mart, 2013, 21:32:42 »
caucassian;

TC tavsiye etmem. Kullanımı kolay, ve pratik. Ama yüksek mm değeri demek düşük diyafram demek ki TC ile 2 kat daha düşük diyafram kullanmak zor olabilir.
Önce lensi alalım da. tc mesele değil :) tc düşünsem bile 2x tc pek mantıklı değil. en az 2.8 diyafram olması lazım tc için. ona da güç yetmez tabi. gerçi adaptall 300mm f:2.8 var :)
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı LanseloT

• Üye
  • **
  • - İlyas TÖZ Photography -
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 28 Mart, 2013, 15:05:48 »
Merak ettiğim noktaya değinilmiş buna çok sevindim..

Teleconverter almayı düşünüyordum bir ara, daha sonra görüntü kalitesinin düştüğünü duydum ve almadım.Açıkçası önce görmek isterim, eğer bariz bir kalite bozulması yoksa alınabilir.Elinde test amaçlı fotoları bulunan çekim yapmış üyemiz var mıdır ? Varsa paylaşabilir mi rica etsem.Teleconverter ile çekilmişfotoları merak ediyorum açıkçası, lens olarak örnek veriyorum 70-300 lensi olupta 75mm'de converter ile, bir de convertersiz 150mm'de fotolar gibi gibi :)

- Pentax K-7
- Sigma 17/70mm   (72mm)
- Sigma 70/300mm (58mm)

Çevrimdışı HaypurTiryading

• Üye
  • Eski Fuji'ci. :)
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #17 : 28 Mart, 2013, 16:41:15 »
1.4x gibi düşük çarpanlı teleconvertorler çok pahalı, kalitelilerde aynı zamanda. Ama olay 2x, 3x olunca iş değişiyor. 500mm'de 3x TC ile ay çekimi de yapmak isterdim.
Pentax K10D
Pentax DA 18-55 WR, DA 55-300, A 50mm f2, M 50mm 1.7
Revuenon Special 35mm f2.8, 135mm f2.8 - Panagor Macro Convertor

Çevrimdışı LanseloT

• Üye
  • **
  • - İlyas TÖZ Photography -
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 29 Mart, 2013, 16:02:10 »
Elinde converter ve conversiz foto olan arkadaş varsa paylaşımda bulunursa çok sevinirim, merak ettim iyice :)

- Pentax K-7
- Sigma 17/70mm   (72mm)
- Sigma 70/300mm (58mm)

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #19 : 29 Mart, 2013, 19:35:59 »
hem fiyat hem de performans açısından en ideali 1.7x veya olmadı 2x . bende 3x var ve özellikle zoom lenslerde kalite namına hiç bişey bırakmıyor. prime lenlerde ise biraz daha katlanılabilir
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 29 Mart, 2013, 21:58:46 »
teleconvertörlerin hepsini bilmem ama pek bilinmez af li olan soligor markaları tavsiye ederim fiyatlarıda cazipdir yada cazipdi.son durumlar ne bilemiyorum fiyat açısından.en güzeli imağe kalitesinden kayıp olmadığını fark edeceksiniz.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 30 Mart, 2013, 00:01:03 »
      Teknik olarak optiğe takılan her eklenti kaliteyi bozar. Ama Teleconverter her zaman kullanıcıya ilk yardım görevi yapar. Uzun yıllar içerisinde 2X teleconverter kullandığımda kötü kalite oluşmadı. Büyük odak değerlerinde zaten teleconverter olmadanda kalite düşer. Kullanıcıların yakın çevresinden geçici bir süre kullanmalarını ve kararı kendilerinin vermesini isterim. Özellikle uyarmak isterim bilinçli olarak satın almalarını en azından fiyatı yüksekte olsa kontakt noktaları olan Pentax-A yapıda olan 2X teleconverter tercih etmalarini tavsiye ederim. Pentax DSLR gövdeler auto focus işlevini kontrast farkından yaptıklarından teleconverter kullanılacağında 1:4 diyafram değerinden daha az objektiflerde tavsiye edilmez, auto focus kararsızlığı oluşur. Teleconverter bol ışıklı ortamda daha idealdir ve rahat kullanabilirsiniz.
       Pentax-DA yapıda ve diyafram bileziği olmayan objektiflerin diyafram kullanımı için Pentax-A yapıdaki teleconverter kontakt noktaları sayesinde Pentax DSLR gövde ile irtibat kurabilir. Aksi halde kontakt noktaları olmayan teleconverter kullanıldığında Pentax-DA objektifinizin diyaframı en kısık halde fotoğraf çekme zorluğu oluşur.
        Piyasada Kenko, Tamron, Promaster gibi tam uyumlu KAF3 yapıda olan teleconverter ayrıca "auto focus" işlevide görmektedir. Pentax-FA, Pentax-DA ve özellikle Pentax SDM, DC ve Power Zoom özellikli objektifler için tam uyumludur. Söz konusu teleconverter 7 bayonet kontakt noktası 2 PZ(PowerZoom) noktası (SDM, DC ve Power Zoom objektifler için) ve klasik auto focus için vida tahrik mekanizması mevcuttur. Teleconverter yapısında AF motoru mevcut değildir, objektifteki tüm özellikleri Pentax DSLR gövdeye iletmektedir. Bazı fotoğrafseverler bu teleconverter ile manuel objektifi auto focus özelliğine dönüştürdüğü idaasıyla yanılmaktadırlar.
       Ayrıca konunun başlarında tanıtmaya çalıştığım Pentax'ın "SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER" teleconverter "1.7X" büyütme oranı ile piyasada mevcut. Teleconverter işlevi dışınde "manuel focus" objektifleri "auto focus" özelliği ile ön plandadır. Bazı kullanıcılar özellikle "Promaster Spectrum 7 AF 1.7x" teleconverter için "manuel focus" objektifleri "auto focus" özelliğine çevirdiğini sanarak kendilerini heba etmektedirler. "Promaster Spectrum 7 AF 1.7x" teleconverter KAF3 yapıda Pentax-DA objektifleri tüm özellikleriyle Pentax DSLR gövdede kullanma rahatlığı sağlıyor.

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #22 : 30 Mart, 2013, 01:18:55 »
      Teknik olarak optiğe takılan her eklenti kaliteyi bozar. Ama Teleconverter her zaman kullanıcıya ilk yardım görevi yapar. Uzun yıllar içerisinde 2X teleconverter kullandığımda kötü kalite oluşmadı. Büyük odak değerlerinde zaten teleconverter olmadanda kalite düşer. Kullanıcıların yakın çevresinden geçici bir süre kullanmalarını ve kararı kendilerinin vermesini isterim. Özellikle uyarmak isterim bilinçli olarak satın almalarını en azından fiyatı yüksekte olsa kontakt noktaları olan Pentax-A yapıda olan 2X teleconverter tercih etmalarini tavsiye ederim. Pentax DSLR gövdeler auto focus işlevini kontrast farkından yaptıklarından teleconverter kullanılacağında 1:4 diyafram değerinden daha az objektiflerde tavsiye edilmez, auto focus kararsızlığı oluşur. Teleconverter bol ışıklı ortamda daha idealdir ve rahat kullanabilirsiniz.
       Pentax-DA yapıda ve diyafram bileziği olmayan objektiflerin diyafram kullanımı için Pentax-A yapıdaki teleconverter kontakt noktaları sayesinde Pentax DSLR gövde ile irtibat kurabilir. Aksi halde kontakt noktaları olmayan teleconverter kullanıldığında Pentax-DA objektifinizin diyaframı en kısık halde fotoğraf çekme zorluğu oluşur.
        Piyasada Kenko, Tamron, Promaster gibi tam uyumlu KAF3 yapıda olan teleconverter ayrıca "auto focus" işlevide görmektedir. Pentax-FA, Pentax-DA ve özellikle Pentax SDM, DC ve Power Zoom özellikli objektifler için tam uyumludur. Söz konusu teleconverter 7 bayonet kontakt noktası 2 PZ(PowerZoom) noktası (SDM, DC ve Power Zoom objektifler için) ve klasik auto focus için vida tahrik mekanizması mevcuttur. Teleconverter yapısında AF motoru mevcut değildir, objektifteki tüm özellikleri Pentax DSLR gövdeye iletmektedir. Bazı fotoğrafseverler bu teleconverter ile manuel objektifi auto focus özelliğine dönüştürdüğü idaasıyla yanılmaktadırlar.
       Ayrıca konunun başlarında tanıtmaya çalıştığım Pentax'ın "SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER" teleconverter "1.7X" büyütme oranı ile piyasada mevcut. Teleconverter işlevi dışınde "manuel focus" objektifleri "auto focus" özelliği ile ön plandadır. Bazı kullanıcılar özellikle "Promaster Spectrum 7 AF 1.7x" teleconverter için "manuel focus" objektifleri "auto focus" özelliğine çevirdiğini sanarak kendilerini heba etmektedirler. "Promaster Spectrum 7 AF 1.7x" teleconverter KAF3 yapıda Pentax-DA objektifleri tüm özellikleriyle Pentax DSLR gövdede kullanma rahatlığı sağlıyor.

promaster spectrum teleconverteri alıyordum az kalsın, manuel lensi af yapabildiği hatasına ben de düşecektim,
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı ErcKlc

• Üye
  • *
  • Arkeofotonik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 30 Temmuz, 2013, 02:59:57 »
Şu an elimde " AICO mc 4 element auto teleconverter 2x for pk " modeli bir teleconverter var. Ancak tele objektiflerimin manuel olması ve teleconvertında manuel olması beni oldukça zorluyor.

Geçenlerde fakettiğim  "  Kenko Pz-AF 2X Teleplus MC7 " model bir teleconverter almayı düşünüyorum. Af si bulunan bir teleconverter. AF motoru bulunan gövdelerde manuel lensi af lense dönüştüreceğini okumuştum. Ancak kullanmadığım için tereddütteyim. Bilgisi olan arkadaşların fikirlerini almak istedim.

Pentax K-5

Çevrimdışı beratze

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 30 Temmuz, 2013, 04:03:11 »
pentaxta da böle bir convert vardı kendi içinde Af yapıyordu
onuda bir araştırınız
Nikon D200
SB-800 Flash
Nikon 50mm F/1.8 G
Nikon 300mm F4 AF-S
Nikon 18-200mm F/3.5-5.6G IF-ED AF-S VR DX

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 01 Ağustos, 2013, 10:11:53 »
      "Kenko Pz-AF 2X Teleplus MC7" teleconverter KAF3 yapıda Pentax-DA objektifleri tüm özellikleriyle Pentax DSLR gövdede kullanma rahatlığı sağlıyor. Özellikle auto focus “SDM” (Supersonic Drive Motor) ve HSM objektifler için tam uyumludur. Ama manuel objektifleri auto focus yapma özelliği olmadığını bilmenizi isterim. 
       Pentax'ın "SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER" teleconverter "1.7X" büyütme oranı ile piyasada mevcut. Teleconverter işlevi dışınde "manuel focus" objektifleri "auto focus" özelliği ile ön plandadır.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos, 2013, 11:53:09 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı gdere

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Makro Dünyası
« Yanıtla #26 : 01 Ağustos, 2013, 13:01:58 »
Merhaba,

Teleconverter'lar ile ilgili biraz ön yargı var gibi görüyorum. Ama ben severek kullanıyorum, ve daha da farklı modelleri edinmeye çalışıyorum.

Değişiklik yapıp fotoğraf yerine video paylaşmak istiyorum. Videoları tam ekran 720p çözünürlükte izlerseniz daha iyi görüntü alabilirsiniz.

Bu iki video da aynı düzenek ile çekildi:
Pentax K-x + 3M-5CA 500mm f8 aynalı lens + Pentax A 2X-S teleconverter + Vivitar Macro Focusing Teleconverter 2X

Biraz garip görünüyor değil mi :) Toplamda 2000mm ediyor. Önce bir ay videosu:
2000mm Ay Geçişi - 2000mm Transition of the Moon

Bu da bahçedeki ağaçta yağmur sonrası temizlenen bir karga. Bulutlu havada 25m gibi bir mesafeden çekildi.
2000mm Karga (Crow) - Test video
* K-x
* DA18-55 * F35-70*M28 * M50f1.7 * K135f2.5 * K200 * TC2X-S * Bellows M
* Tamron90 * Samyang14 * Pentacon135 * 3M-5CA 500 * Mir1B 37 * Helios 44M4 * Jupiter 21M 200 * Jupiter 37AM 135 * Volna 9 50 * Tair 3S 300 * Vivitar 2x Macro TC * Raynox 250 * YN 560 II Flaş * El-Nikkor50 * Otamat101 20mm *  Pentacon Bellows M42 * Rodagon28 * Rodagon WA40 * Lomo8X *Lomo3.7X * Lomo20X * Zeiss 2.5X
* Newport M423 * Benro A0691 * Manfrotto 410
http://makrodunyasi.com

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 24 Kasım, 2013, 13:51:38 »
Haldun geçen forumdonanim'da okudum. üst sınıf dslr'ler hariç, hiç bir dslr f:5,6'nın altında af'yi tam randımanlı çalıştıramaz diye. hatta az önce de Nikon d7100 ile K3'ün karşılaştırma videosuna baktım. Nikon'un özelliklerinde f:8'de af yapar tarzında bir şey yazıyordu. K3'te yazmıyordu. velhasıl kelam :) sen 1.5 tc ile kullandığın zaman lens 450mm f:6 olacak. bu da lens ve makinenin af performansını etkileyecek, yukarıda yazdıklarıma daha doğrusu okuduklarıma göre.
bu bahsettiğim olay hakkında bilgin var mı, ya da bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi?

Bu yazılan bilgi kısmen doğrudur. Tüm DSLR gövdeler kontrast faz algılamalı "auto focus" görevini yapıyor. "hiç bir dslr f:5,6'nın altında af'yi tam randımanlı çalıştıramaz diye" bir tabir yanlıştır. Eğer ışık fazla ve yeterli ise tüm DSLR'ler "auto focus" işlevini sorunsuz yaparlar. Sizde kendi gövdenizde ve karanlık ortamda 1:1.4 diyaframlı objektifinizle AF yapamayacaksınız.

Bu bilgiyi şöyle değiştirmek gerekir... "Marka farkı olmadan tüm DSLR gövdeler az ışıklı veya karanlık ortamlarda AF yapamazlar, bundan dolayı firmalar yardımcı ışık veya sinyal ile AF yapabilmektedirler." Üst veya alt sınıf olarak lanse edilmesine gerek yok zaten tüm DSLR gövdelere fotoğraf dünyasında alt sınıf olarak bakılır.

"haldun31" Haldun Bey'deki "Kenko 1.5X TC-AF" Teleconverter çok kaliteli ve her ortamda kullanabileceği ilk yardım aparattır. Herkese tavsiye ederim. Her objektifi kendi özelliği ile gövdede kullanabilirsiniz. Bahsettiğimiz Teleconverterin tek kusuru fiyatının yüksek oluşudur.

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 25 Kasım, 2013, 10:12:58 »
SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER keşke bi tane denk gelsede denebilsem 4 5 yıldır pentax kullanıyorum satılık bi tane bile denk gelmedi

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #29 : 25 Kasım, 2013, 11:45:03 »
Bende istyorum bu meretdn
Sony A7ıı
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA
Sirui T-1005X Tripod ve G-10KX Ball Head
ThinkTank Urban Approach 5 Shoulder Bag
Gopro HERO4 Silver Edition
+EbiK GıBıK

ASAHI PENTAX EXTENSION TUBE SET K "Macro Uzatma Tüpleri”