Gönderen Konu: Nikon D7000-Canon Eos 7D-Canon Eos 60d-Pentax K5-Sony A77-Pentax K30  (Okunma sayısı 12451 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mendiko25

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese merhabalar.
Uzun zamandır kompakt makineyle fotograf çekiyordum.Ardından elime ilk defa bir dslr aldıgımda benim dslr almak istediğimi anladım ve aylardır fotografçılık terimleri iso-diyafram-enstantene kavramlarını  fotograflarda exif yorumlamayı fotograf makinesi simulatorlerini araştırdım ve araştırıyorum da.
Dslr makineden beklediklerim:
Karda kışta sogukta kullanabileceğim , gece kullanırken ısosunun iyi olması, ve afsinin iyi olması benim için önemli.
İlk iki istegimi en iyi karsılayan markaların makineleri :
K5-K30-7D-A77
Ama af konusuna geldiğimizde pentax k5 in afsi rakiplerine göre bir kaç adım gerideymiş diyorlar hatta ''Pentax k5 in af hızı canon 7d den ve nikon d7000 den yavas mıdır diye bir konu vardı o konuyu okudum ve bu kanıya vardım ama bir yandan k5 in fotoları cok güzel duruyor.
Sonra k5 i hiç görmedim ve denemedim de elime oturur mu oturmaz mı bilmiyorum o konuda kararsızım .
Diğer bütün markların dslr larını kullandım.
Sizden yanıtlarınızı bekliyorum simdiden tesekkürler...

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
K-5 ıı s 1 hafta içinde satışa sunulacakmış af si düzeltilmiş diyorlar. Kusursuz bir makine bence.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar.

Başta belirtmek isterim ki Pentax'a karar kılarsanız elimden geldiğince gerek alışveriş sırasında gerek servis durumunda elimden geldiğince yardımcı olmaya hazırım. :) Forumdaki arkadaşların da yerine konuşmam gerekirse gövde kullanımı konusunda da çekinmeniz olmasın.

Yazdığınız bu 3 gövde (K5-K30-7D) için konuşmam gerekirse hangisini alırsanız alın pişman olmayacaksınız. :)

7D gerçekten harika bir gövde. Yalnız ağır ve kaba. Malum Canon lensler de hacimce büyük ve ağır. Belli bir süre sonra bilmem size tat verir mi? Pentax gövdeler diğer markalara göre daha hafif ve küçük olmasına rağmen bazen üzüyor beni. Kaldı ki alternatif objektiflerle gezmek zorunda kalınca Canon sanırım bana yaramaz. :) Seri çekimi çok iyi, AF'si çok iyi, iso olarakta zaten piyasada başı çeken gövdelerden biri.

K-5'yi gövde olarak kesinlikle rakipsiz görüyorum. Ele oturuşu, ağırlığı, tuş kombinasyonu, menüsü..... K-7 kullanıcısıyım. K-7'den sonra çıkan K-5 K-5ii K-5iis gövdelerinin tümü dizayn olarak birebir aynı gövdeler. Bu konuda çok memnunum. Özel bir gövde. Umarım FF diye dedikodusu gezen proje bazındaki K-3 gövdemiz de K-5 gövdesi gibi çıkartılır. Iso olarak zaten yukarda da belirtmiştim sanıyorum yazdığınız 3 gövde de harika. AF'de belki 7D bir adım önde görülebilir ama bu K-5'in geri kaldığını söylemiyor. :) Yeni çıkan K-5ii ve K-5iis modellerinde daha da iyileşmiş. Türkiye'ye gelişi 1 ay sürer gerçi..

K-30 zaten K-5 gövdesinin muadili. Giriş seviyesi modellerde çıtayı yükseltmek adına çıkartılmış bir K-5 denilebilir. :) Üst ekranı bulunmamaktadır. Yalnız giriş seviyesi olarak nitelendirilse de diğer giriş seviyesi marka modellere göre çok daha uzun ömürlü, sağlamlaştırılmış ve hatta su geçirmez özelliği bile eklenmiş. Ama 7D, K-5 gibi modellerin yanında pek seçenek olarak durmamalı bence.

Ha eklemek isterim, K-7'yi 3 yıl önce satın almıştım. Ankara'da -20 derecede, Akdeniz'de +40 derecede, inşaat tozunda heryerde.... durmadan çektim. 40bin shutter civarı oldu ve tökezlemedi bile. :) Uzun pozlama ve video çekimleri de işin cabası. Genel gövde ömrü olarak Pentax markası çok iyi. Geri teknik özellikler sanırım kişinin kendi tercihi olarak iyi kötü yada yeterli yeterli değil gibi yorumlanabilir. :)
« Son Düzenleme: 13 Ekim, 2012, 20:21:22 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı mendiko25

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sayın Bfeel öncelikle sunu belirteyim .
Benim zaten pentax k5 govdelerinin kalitesinden suphem yok cok saglamlar ama iste af konusu var k5 ıı de düzeltilmis diyorsunuz.
Ama pentax da suan için tek engel var oda benim elime nasıl oturur ergonomisi nasıldır ?
işte bu konu benim canımı sıkıyor 7d ye geldiğimde 7d güzel bir gövde cift digic 4 işlemcisi var ama cok agır ne de olsa ben profesyonel degilim.
7d de 24-105 gibi bir lensle 1,5 kilogram gibi bir ağırlık cıkıyor ortaya bu da benim canımı sıkıyor yani  o kadar agır bir makineyi her yere goturup goturemeyecegimden kararsızım.

O zaman  bana secenekler  olarak
K5-60D-A77-D7000 Kalıyor 60d tam olarak elime oturuyordu hiç bir parmagım dısarıda kalmıyordu acaba k5 de elime böyle oturur mu iste bu konu da kararsızım ama 60d nin de yalıtımı yok onu da elersek bize
K5-A77-D7000 Kalıyor işte bu üçü arasında seçim yapmam gerek :)
K30 da giriş seviyesi govde diyosunuz ama bence k5 daha agır duruyor benim gonlum biraz daha k5 den yana bu ikisi arasında ama işin piri sizsiniz siz benden cok daha iyi bilirsiniz...

Çevrimdışı Peker N.Burak

a77 son teknoloji müthiş özelliklere sahip  ve aynasız bir makine.. benimde slr makine almak istediğimde canon 7d ile birlikte hedefimdi.. derken bilmeyerek yüklü bir parayı bunlara riske etmektense çok övülen k10d'yi ucuz yollu alıyım eğer istediklerimi karşılamazsa sonra bunlardan alırım dedim ve pentax'da kaldım. kompak'tan sonra hemen her slr isteklerinizi karşılayabilecek seviyede bunun farkında olmak gerek..

orada saydığınız makinelerin birbirlerinden artıları eksileri elbette var ama hiçbiri de yarıyolda bırakacak paranızı havaya atacak modeller değiller.

ben orada ücrete göre ufaktan büyüğe ; k5 - d7000 ve a77 seçerdim ve sanırım k5 alıp kalan paraya da lens dizerdim. 
FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
simdi ben size birazda orneklerle anlatayim bir kere bu foto olayi kaniniza girmis bir cok arkadasimiz ve dostumuz her turlu makinayi onerir veya onermez hepside dogrudur  bu foto olayi ayni hayat gibi deneyim olayi alip satarak kendi zevkinize ozelliginize uygun olan makinayi ve lensi bulana kadar takip eder birde bakmissiniz ki isin herseyini ogrendimi bu sefer bu makinalarinda sizi tatmin etmedigini anlarsiniz isdediginiz en buyuk makinaya kavusdugunuz zamansa farkina varacaksiniz en guzel kosu atinin bile esegin gittigi yere  yada yani gorevi yapamadigini anlayacaksiniz yani demek isdedigim zaman kaybetmeyin hayat sizi nereye goturuyorsa oraya gidin araclar onemli degil amaclar onemli alin bir d7000 yada hadi canon diyelim vakit kaybetmeyin cikin foto cekin isde ozaman ozgurlugu anlayacaksiniz   surculu lisan ettiysem affola :)

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
benim yorumum eğer teknolojiyi kullanmayı seviyorsanız sony a77(canon 5Dmark serisiyle karşılaştırılan videoları var izleyebilirsiniz daha başarılı sonuçları var) ama fotoğraf makinesi kullanmayı seviyorsanız tabiki pentax ;) k-5 in a77 den eksi tarafları olabilir ama bu eksiklikler sizin için olmazsa olmaz olan şeylermi onlara bakmak lazım.diğer yandan sonyde pentax lenslerin hazzını yaşayamayacak olmak sony açısından büyük bir eksiklik ;)
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Sayın Bfeel öncelikle sunu belirteyim .
Benim zaten pentax k5 govdelerinin kalitesinden suphem yok cok saglamlar ama iste af konusu var k5 ıı de düzeltilmis diyorsunuz.
Ama pentax da suan için tek engel var oda benim elime nasıl oturur ergonomisi nasıldır ?
işte bu konu benim canımı sıkıyor 7d ye geldiğimde 7d güzel bir gövde cift digic 4 işlemcisi var ama cok agır ne de olsa ben profesyonel degilim.
7d de 24-105 gibi bir lensle 1,5 kilogram gibi bir ağırlık cıkıyor ortaya bu da benim canımı sıkıyor yani  o kadar agır bir makineyi her yere goturup goturemeyecegimden kararsızım.

O zaman  bana secenekler  olarak
K5-60D-A77-D7000 Kalıyor 60d tam olarak elime oturuyordu hiç bir parmagım dısarıda kalmıyordu acaba k5 de elime böyle oturur mu iste bu konu da kararsızım ama 60d nin de yalıtımı yok onu da elersek bize
K5-A77-D7000 Kalıyor işte bu üçü arasında seçim yapmam gerek :)
K30 da giriş seviyesi govde diyosunuz ama bence k5 daha agır duruyor benim gonlum biraz daha k5 den yana bu ikisi arasında ama işin piri sizsiniz siz benden cok daha iyi bilirsiniz...

Ben uzun uzun yazıp sildim. :)) :))

En basit çözüm, forumda bulunduğunuz şehirden bir K-5 kullanıcısı bulup kullanmanızı sağlamak olsa gerek.

PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Peker N.Burak

benim yorumum eğer teknolojiyi kullanmayı seviyorsanız sony a77(canon 5Dmark serisiyle karşılaştırılan videoları var izleyebilirsiniz daha başarılı sonuçları var) ama fotoğraf makinesi kullanmayı seviyorsanız tabiki pentax ;) k-5 in a77 den eksi tarafları olabilir ama bu eksiklikler sizin için olmazsa olmaz olan şeylermi onlara bakmak lazım.diğer yandan sonyde pentax lenslerin hazzını yaşayamayacak olmak sony açısından büyük bir eksiklik ;)

yalnız gökhan tam olarak nerede geçmişti bilmiyorum ama hatırlarsan photokina da a99 duyurulunca bir konuda sony'nin hızlı çıkış yapışıyla ilgili bir tartışma da nex serisi ile birlikte çıkarılan adaptörlerle pentax lenslerini pentax'dan daha iyi kullandığı falan söylenmişti sony için hatırlarmısın bilmem?.. onun dışında fotoğrafium'da çok geniş bir incelemesi yapıldı a77'nin buyrun..

Sony A77 Tanıtım ve İncelemesi - Fotografium.TV

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
Dijital fotoğraf makineleri çıktığından bir kaç yıl sonra ilk aldığım küçük bir kompak makineyi bilgisayarım Windovs 98 yüklü olduğundan
 ( işyerimin bilgisayarı, oz zamanlar evde bilgisayarlar ve Win2000, xp programlar lüks idi ) iade etmek zorunda kalmıştım.
Daha sonra araştırıp win98'e fotoğraf aktarabilecek bir küçük kompak almıştım zar zor. O zamanlar bırakın slr makineyi, aldığım mevcut makinenin bir üst seviyelisini bile almak zor gibi görünüyordu. Derken dijital sistemler teknolojiler okadar hızlı gelişip yaygınlaştı ki adeta sele kapıldık.
Derken bir bakmışım ki 3-4 tane dijital kompak değiştirmişim. Ancak aklımda biraz profesyonele yakın bir D-SLR makine almak geçiyordu ama benim için hepsi hayaldi fakat içimizdeki o hastalık o dürdü bir türlü rahat bırakmıyordu ve hala akıllanamadım neyse, bir bakmışım ki,
Pentax k100d, k-x, K10d ve K-5 elimde, bir o kadarda lensler değişikliği.
Bu kadar deneyimlerden sonra şunu diyorum, yahu ben stüdyo fotoğrafçısı değilim, muhabir veya gazeteci değilim, fotoğraftan ekmeğini kazanan değilim, bu kadar ısraf harcama ve sömürülmek niye?

Bir k10d ve 16-50 lens neyine yetmiyor ??? Cevap hastalık veya zevk bu ya, geniş açı, makro, telefoto lenslerim ıvır zıvırlarım olsun en iyisi olsun.
En iyisi bilgi ve beceri. Bu işden para kazanmayanlar ve fotoğraf çekme işi ile görevli olmayanlar için orta segment bir gövde ve lens yeterlidir kanati çıkardım, hangi marka olursa olsun, internetten araştırırsanız görürsünüz, adamlar, Canon 350d Nikond40, pentax is ve K100d gibi modeller ile harika işler çıkarmışlar..

Konuyu biraz başka taraflara çektim, asıl soruya net cevabı vereyim,

K-5 gövde Pentax k10d gibi oturaklı bir gövde değil açıkçası, ancak geliştirilmiş hızı isosu bir kaç başka özellikleri iyi, henüz bir çok özelliğini daha keşfedememe rağmen, keşke bu özellikle k10D gövde gibi bir gövdeye yapılmış olsaydı, hatta K10D deki keskinliği ve güzel rengi bile K-5 de henüz ulaşamadım. Böyle bir güzel gövde varken elimde k-5 almak çılgınlık oldu.

Fotoğraf çekme sevdası bu bilmem anlatabildimmi :)
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
yalnız gökhan tam olarak nerede geçmişti bilmiyorum ama hatırlarsan photokina da a99 duyurulunca bir konuda sony'nin hızlı çıkış yapışıyla ilgili bir tartışma da nex serisi ile birlikte çıkarılan adaptörlerle pentax lenslerini pentax'dan daha iyi kullandığı falan söylenmişti sony için hatırlarmısın bilmem?.. onun dışında fotoğrafium'da çok geniş bir incelemesi yapıldı a77'nin buyrun..

Sony A77 Tanıtım ve İncelemesi - Fotografium.TV

Peker söylediğin şey manuel netleme kısmında netleyeceğin bölgeyi belli tonlarla göstermesi olayı galiba, manuel olarak çok kolay kullanıma sahipmiş evet pentaxta ses veriyor netleyince zaten anlamış oluyorsun netlediğini, zor bir tarafı yok aslında , ama sadece manuel lens olarak düşünmemek lazım Pentaxın hatırı sayılır AF-Prime lensleri var.örnek fotolarda inceleyince o renk ve kontrastı o fiyata verebilen lens bulmak zor.Sony lenslerde uygun fiyatlı ama geçen gün sahibindende gördüm sony 85mm 500 TL civarı ama örnek fotolara bakınca bir pentax 70mm gibi değil sonuçlar.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı Peker N.Burak

Peker söylediğin şey manuel netleme kısmında netleyeceğin bölgeyi belli tonlarla göstermesi olayı galiba, manuel olarak çok kolay kullanıma sahipmiş evet pentaxta ses veriyor netleyince zaten anlamış oluyorsun netlediğini, zor bir tarafı yok aslında , ama sadece manuel lens olarak düşünmemek lazım Pentaxın hatırı sayılır AF-Prime lensleri var.örnek fotolarda inceleyince o renk ve kontrastı o fiyata verebilen lens bulmak zor.Sony lenslerde uygun fiyatlı ama geçen gün sahibindende gördüm sony 85mm 500 TL civarı ama örnek fotolara bakınca bir pentax 70mm gibi değil sonuçlar.

söylediğinden yola çıkınca eğer birisi a77 alabiliyorsa, evet pentax'da alsa limited'e para bulur demektir.. ama türkiye piyasasında a77 alabilen birisi diğer firmaların kalburüstü iyi lenslerini de alabilir.. arkadaşın sunduğu ürün seçeneklerinde her yol son derece kaliteli zaten.

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ben olsam ikinci el K10D ile başlardım işe. Afsi çok iyi olmasa da tadını alınca bırakamayacağınız bir gövde.

Ama sanırım kusursuz bir gövde arıyorsunuz.Bu konuda tavsiye vermek için kendimi pek yeterli görmüyorum fakat yazdığınız bütün bodyleri ele almış biri olarak diyebilirim ki a77 hayatımda elime oturan elime aldığımda pürüssüzlük hissi veren tek makineydi. Fotoğraf kalitesi hakkında çok bir bilgim yok.

Çevrimdışı Peker N.Burak

Ben olsam ikinci el K10D ile başlardım işe. Afsi çok iyi olmasa da tadını alınca bırakamayacağınız bir gövde.

Ama sanırım kusursuz bir gövde arıyorsunuz.Bu konuda tavsiye vermek için kendimi pek yeterli görmüyorum fakat yazdığınız bütün bodyleri ele almış biri olarak diyebilirim ki a77 hayatımda elime oturan elime aldığımda pürüssüzlük hissi veren tek makineydi. Fotoğraf kalitesi hakkında çok bir bilgim yok.

Sony batterygrip'in heybeti ve fonksiyonları da bir başka tat unsuru tabi.. a77'nin eşsiz ekran yapısı, saniyede 12 kare hızı özellikle sinemagraf tarzı gif çekimlerinde beni cezbediyor.. fiyatı da 900 euro civarına düştü. pentax'dan kaçırıcak beni zorla :)

bunlar da a77 ile çekilmiş tam boyut örnek fotoğraflarmış..

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Grip iyiymiş. Fakat fotoğraf kalitesini tutmadım ben pek. Detay çok az.

Pentax K-30 Türkçe Kullanım Kılavuzu

Başlatan Baha

Yanıt: 0
Gösterim: 4189
Son İleti 14 Eylül, 2012, 20:44:40
Gönderen: Baha
Pentax K-30 Firmware Update / Güncellemeleri

Başlatan Baha

Yanıt: 42
Gösterim: 22755
Son İleti 10 Haziran, 2014, 23:14:49
Gönderen: cumuta