Gönderen Konu: Camera RAW / RAW Fotoğraf İşleme Yöntemi  (Okunma sayısı 18024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
Camera RAW / RAW Fotoğraf İşleme Yöntemi
« : 03 Kasım, 2012, 00:39:29 »
Arkadaşlar Merhabalar,

Çoğumuz fotoğrafları RAW çekiyoruz. Veya JPEG çekiyoruz güzel bir fotoğraf çektiğimizi düşündüğümüz zaman son fotoğrafı makineyi kapatmadan önce RAW yapabiliyoruz. ( K-5 ve K7 için konuşayım ben bunu) diğer makinelerde de vardır ama pek bilgim yok.

Benim öğrenmek istediğim şey şu, Camera RAW'ı kullanırken ( RAW çekilmiş fotoğrafları Photoshop CS-hangi sürümü olursa olsun-  programın içine attığınız zaman ki açılan program ) fotoğraflarda işlemeyi nasıl yapıyorsunuz ? Ha şimdi fotoğraftan fotoğrafa işleme farklı var diye düşüneceksiniz evet öyle fakat genelde sürekli uyguladığınız bir sistem vardır. Atıyorum keskinlik arttırma veya programda ki adı ne ise.
Ha böyle bir şeyde paylaşılırsa çok daha eğitici olur ve ben dahil bu konuda sıkıntı çeken insanlara çok yardımcı olursunuz. :) Bilgi paylaştıkça çoğalır diyereken ,
İşlediğiniz fotoğrafları önce işlemeden sonra işledikten sonra boyut küçülterek paylaşabiliriz. İnternetten bulduğum örneği paylaşıyorum. Ama bu biraz daha zahmetli yani ikisini aynı karede olması şart değil. :)

Bir işledikten sonra birde fotoğrafın ham halini koyabiliriz. Aynı şeyi bende yapacağım. 
Bu arada belirtmek istediğiniz ufak tefek ama işe yarayan yollarda olabilir onlarıda alabiliriz. :)

Teşekkür ederim, bol bol fotoğraf paylaşmanız dileği ile iyi forumlar. :)
« Son Düzenleme: 03 Kasım, 2012, 00:42:38 Gönderen: JoRDaN »
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı Peker N.Burak

Ynt: Camera RAW / RAW Fotoğraf İşleme Yöntemi
« Yanıtla #1 : 03 Kasım, 2012, 01:21:37 »
Ben genel olarak Photoshop Cs6 + Camera Raw ile işliyorum..

Genel olarak
Kontrast
Gölgeler ( biraz daha koyulaşıcak şekilde )
Siyahlar ( biraz daha koyulaşacak şekilde )
Beyazlar ( Bir iki tık aydınlaşacak şekilde )
ve Fx menüsündeki vignette ayarlıyorum kompozisyona göre..

Aşağıdaki fotoğrafta strobist setimi ilk aldığım günki ilk test fotoğrafımı  göreceksiniz
60x60 Softbox ve Flaş kullanmama rağmen ışık da herşey değilmiş onu anlamıştım..

FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Kasım, 2012, 08:51:05 »
Ben de CS6 + Camera raw 7.2 kullanıyorum. K20D makinada RAW ayarım DNG formatında.

Kullandığım işlemler, duruma ve çektiğim fotoğrafa göre (portre, manzara vs...) değişiyor.
- Crop
- Lens correction
- Beyaz dengesi
- Pozlama
- Kontrast
- Highlights
- Shadows
- Whites (255,255,255'e en yakın beyazı yakalamak için ne kadar gerekirse)
- Blacks (0,0,0'a en yakın siyahı yakalamak için ne kadar gerekirse)

Diğer ayarların çoğunu (kekinleştirme, pus engelleme vb. Tiffen filtre setleri ile yapıyorum)

RAW

JPEG

Arslan Türegün

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Aralık, 2012, 22:07:45 »
Şuan elimde hazır örnek yok.

Ama yakında fakülteyi tanıtım amaçlı fotoğraf çekecem. O zaman kesinlikle aklımda olacak; raw hali. Raw'dan Jpeg yaptığım hali, ve yayın hali diye 3 örnek gösterecem. Raw'ın buradaki nimetini doğrudan görebileceğiz. :) Ve hatta fotoğrafı raw olarak bile yükleyebilirim. Herkes marifetini konuşturup işlesin bakalım.. :)) :P
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #4 : 13 Aralık, 2012, 04:11:28 »

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Aralık, 2012, 08:22:00 »
peker kardeşim sadece raw mı bu yoksa daha sonra ps de işlemeye devammı. merak ettim.ben genelde hazır actionları kullanıyorum.rahat oluyor.işlemleri ordanda görüp daha sonra sizde teke tek uygulayabilrsiniz.action konusu bence pek bilinmeyen ama çok hoş bir uygulama.eğer isteyen olursa detaylı anlatırım.profesyonel çalışmaları resimlerinize uygulamada büyük kolaylık yani.kolay gelsin.
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #6 : 13 Aralık, 2012, 09:19:47 »
Haldun abi merhaba ; şöyle söyleyim.. Renkler raw. Lightroom 4 ile 3-4 kez ayrı ayrı raw işleyip daha sonra hepsini birleştirdim.. daha sonra orjinalde görebileceğiniz üzere fluluk olmadığından fotoğrafa fluluk verdim.. En son işlem olarak vignette eklenmiş bir texture kalıbını fotoğrafa giydirip görünürlüğünüz yüzde 20 lere indirdim..

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 13 Aralık, 2012, 09:33:19 »
teşekkür ederim.ben genelde sadece raw artı ps kullanıyorum.tabi kullanıyorum derken acemice :)ama sizin fotodaki efektleri henüz başarabilmiş değilim.o yüzden bu tür işlemeleri hazır actionlarla yapmaya çalışıyorum.aslında bu tür actionlar hazırlanıp burdaki arkadaşların kullanımına sunulabiliri diye düşünüyorum.fikir olarak geldi aklıma.anlatımın için çok tşk.ederim.saygılarımla

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 13 Aralık, 2012, 13:35:00 »

Bu fotoğraf iyi işlenmiş bir fotoğraf değil bence. Arkadaki blur hariç ham halinde hafif renk düzeltmeleri yeterli olurdu.

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #9 : 13 Aralık, 2012, 20:36:47 »
Yunus abi merhaba ; şöyle anlatmam gerekirse.. ben klişe bir slr ve lens ile çekilip de, biraz kontrast biraz pozlama düzeltmeleri belki biraz netlik gibi raw işlemelerini tarz olarak uygun görmüyorum. Yani işim web tasarım olup da photoshop esas kullanım alanım olduğundan benim gözümde fotoğraf sadece kurgu, manipülasyon gibi hayal ürünü ve olmayanı var eden ilginç yaratımlar için bir araç.

Benim çalışmalarım mutlaka photoshop'dan geçiyor, geçmek zorunda.. Macro, doğa, kuş, spor, sokak vb fotoğraf çeşitleri zerre kadar ilgimi çekmedi şimdiye kadar.. Zaten benim fotoğrafa girişimi sağlayan da yine işim ve photoshop olduğundan benim çalışmalarımda normal işlenmiş fotoğraflar pek bulamazsınız.

Alında fotoğrafın başına facebook'ta şunu yazmıştım buraya yazsam daha açıklayıcı olurdu sanırım fotoğraf bir VINTAGE.. Akıllı telefon kullananlar instagram'dan bilirler.. bu aralar oldukça trend. Genelde hep siyah karanlık çalışmalar yapıyorum biraz renk cümbüşü uygulamış olduk ;)

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #10 : 14 Aralık, 2012, 10:05:53 »

Peker fotoğrafın büyük boyutunu inceledim. İlk nereye baktığımı tahmin edersin! :D İki göz bebeğini karşılaştırdım. İşlenmiş fotoğrafta ki o göz bebeği ne öyle çok ateşli! :) Fotoğraf tahminimce "INK" isimli present ten geçmiş. Ama gözbebeğine yapılan uygulamayı bana anlatırsın sana sorduğum zaman! :D Unutma bak! :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4

www.hikmetsir.com

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 14 Aralık, 2012, 10:09:51 »
yükleyebildiysem eğer okumanızı tavsiye ederim güzel bir kaynaktır. :)

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #12 : 14 Aralık, 2012, 10:11:39 »
yükleyebildiysem eğer okumanızı tavsiye ederim güzel bir kaynaktır. :)

Evet abi yüklenmiş ben indirdim şimdi birazdan da okumaya başlarım. :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4

www.hikmetsir.com

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 14 Aralık, 2012, 10:13:56 »
çok güzel bir yazıdır.bence herkesin elinin altında olması gereken bir küçük kaynak.hazırlayanada tşk.ederiz. :)

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #14 : 14 Aralık, 2012, 20:58:56 »
Hikmet seninle bu göz hastalığımızı sabahlara kadar konuşmuştuk, hala da konuşuyoruz biliyorsun.. Fakat bu fotoğrafta göz veya yüz rötuş gibi hiçbirşey yapmadım.. Preset de kullanmadım.. Şöyle yaptım tam olarak ;

Ham dng raw dosyasını lightroom'da açıp, vintage benzeri renkleri alacak şekilde işledim önce pembe kırmızı tonlarında ve kaydettim jpeg olarak.. sonra yine orjinali bu sefer mavi mor ton aralığında bi daha, sonra sarı turuncu karışımı aralıklar da bi daha.. daha sonra bu 3 fotoğrafı birleştirdim görünürlüklerini düşürerek photoshopda.. Sonra bulut tarzında bir wallpaper'ı fotoğrafın üzerine giydirdim ve görünürlüğünü 20 lere indirdim.. en sonra vignette verdim.. daha sonra ise yüzün dışında kalan kısımlara 8 diyafram bıçağı özelliğinde blur fırçası ile fluluk verdim.. Gözler de o karışımda bu halini almış.. Pek dikkat etmedim yaparken :D

Fotoğraf Bu Programla İşlenir

Başlatan KaBeş

Yanıt: 5
Gösterim: 2920
Son İleti 13 Ocak, 2012, 20:17:53
Gönderen: JoRDaN
PENTAX Digital Camera Utility 4

Başlatan spacebox

Yanıt: 7
Gösterim: 4771
Son İleti 09 Eylül, 2013, 08:15:16
Gönderen: arslanturegun