Gönderen Konu: Yurt dışından gelen eşyadaki muafiyet  (Okunma sayısı 5639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Yurt dışından gelen eşyadaki muafiyet
« : 20 Ağustos, 2011, 16:27:01 »

Yurtdışından gelen eşyalara muafiyet bir yana, görevli memurun kapris ve keyfi davranışları insanı çileden çıkarıyor. Vergi alınmasına itirazımız yok, ama gelen eşyayı yasaklı emtia gibi işlem yapıp alıcının haberi olmadan  emtiayı gönderene iade etmesi veya bulunduğu konumdan dolayı kendine göre kurallar koyması " Klasik memur zihniyeti" nin devamı niteliğindedir. TBMM kanun çıkarır ama uygulama birliği yok, memur nasıl anlarsa...........
       Haber linki aşağıdadır.

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/661065-internetten-alisverise-ikinci-darbe

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yurt dışından gelen eşyadaki muafiyet
« Yanıtla #1 : 20 Ağustos, 2011, 16:47:14 »
İnsanları bezdirmek amaçları....İnsanlar dışarıdan alışveriş yapmasın daha az çalışalım düşüncesindeler....çok işleri varmış gibi... 3.5 tl gibi bir para alıyorlar 5 tl verdim üstünü vermemek için ne utanmazlıklar yapıyor şerefsizler... 1.5 TL için....

mohikan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos, 2011, 20:16:13 »
Kusura bakmayın ama bu ülkenin artık ... çıktı. Ve gittikçede kötüye gideceğiz. Nefret eder oldum kendi ülkemden. Ahh Atatürk Ahh ne vardı ölümsüz olsaydın.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Ağustos, 2011, 22:42:40 »
Gümrük prosedürlerine ve kısıtlamalarına gelene kadar o kadar çok sorun var ki... KDV, ÖTV türevi vergiler, masraflar olmasa zaten kimse yurtdışına yönelmeyecek. Fakat amaç vatandaşı yolmak. Zengin ülkeyiz ya, refah seviyemiz yüksek, koymaz bize...

>:(

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos, 2011, 23:53:11 »
Bu kanunu koyanların mantığı  ülkemizdeki firmalar kazansın ise; ithalatı ihracatının 5 katı olan bir ülkede oranı ne kadar arttırırız ki? Ayrıca ben K-5'imi Andorra adındaki küçük Avrupa ülkesinden aldım. Sıfır KDV olan ama refah seviyesi süper olan bir ülke. Dubai'ye de gittim orada da KDV sıfır ve vergisiz alışveriş cenneti olan bu ülkelerde refah da super. Neyse...
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Ağustos, 2011, 01:12:54 »
Bu kanunlar herkes için var. Size bana,diğer arkadaşlara,hepimize dolaylı veya direkt olarak faydalı şeyler. Sanırım bu konuda hem fikiriz.  >:( :( ??? :-[ :-\ ;) :) :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Ağustos, 2011, 01:24:42 »
Gerekli veya zorunlu kanunlar olması normaldir..Ama özellikle 2 ayda sadece 1 kargo alabilme kuralına uyuz oluyorum....

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Ağustos, 2011, 08:48:05 »
Gümrük olayı gerçekten komik, keşke yapıcı kararlar alınsa. Bu tarz gayri ciddi kararlarla nereye kadar? Getirte getirtir..
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Ağustos, 2011, 10:53:03 »
Ben yürürlükteki kanunlara karşı değilim, beğenirim veya beğenmem.............  Ama.....
          İskenderun Gümrük Müdürlüğünde uygulama diğer gümrüklerden farklıdır.(Sanki T.C. Kanunlarına tabi değil....) PTT ile gelen taahütlü emtiayı muafiyet sınırları dışında ise size haber vermeden gönderene iade ediyor, PTT ile gelen emtia taahütlü değil ise buharlaşıp yok oluyor. Eğer hasbelkader haber veriliyor ise arttırmaya katıldığınız ve kazandığınız tutar veye kredi kartı ile ödediğiniz kabul edilmiyor. PTT gönderilerini kontrol etmekle görevli Gümrük Memurunun insafına kalmışsınız ne takdir ediyorsa onu ödemek zorundasınız. Yani keyfi bir tutum. Parasını ödediğim yasal emtia; gümrüğe gelince çalıntı veya yasadışı muamele görüyor. Bunu şimdiye kadar hiç bir gümrük müdürlüğü açıklayamadı. Zaten internet sitelerinde'de  şikayet hattı yok, ihbar hattı var. Herhalde olsa bu şikayet hattı tıkanır. Yazılı şikayetlerde standart bir cevap alırsınız. 

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Ağustos, 2011, 17:07:33 »
Ben yürürlükteki kanunlara karşı değilim, beğenirim veya beğenmem.............  Ama.....
          İskenderun Gümrük Müdürlüğünde uygulama diğer gümrüklerden farklıdır.(Sanki T.C. Kanunlarına tabi değil....) PTT ile gelen taahütlü emtiayı muafiyet sınırları dışında ise size haber vermeden gönderene iade ediyor, PTT ile gelen emtia taahütlü değil ise buharlaşıp yok oluyor. Eğer hasbelkader haber veriliyor ise arttırmaya katıldığınız ve kazandığınız tutar veye kredi kartı ile ödediğiniz kabul edilmiyor. PTT gönderilerini kontrol etmekle görevli Gümrük Memurunun insafına kalmışsınız ne takdir ediyorsa onu ödemek zorundasınız. Yani keyfi bir tutum. Parasını ödediğim yasal emtia; gümrüğe gelince çalıntı veya yasadışı muamele görüyor. Bunu şimdiye kadar hiç bir gümrük müdürlüğü açıklayamadı. Zaten internet sitelerinde'de  şikayet hattı yok, ihbar hattı var. Herhalde olsa bu şikayet hattı tıkanır. Yazılı şikayetlerde standart bir cevap alırsınız. 
Orası muz cumhuriyetine bağlı galiba...

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
PENTAX K-3

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 11 Ağustos, 2013, 07:56:26 »
Şimdi artık ürün getirenlerin ürünleri geri çevrilmiyor, kaçakçı muamelesi yapılıyor.

Arka kapak satın aldım eBay üzerinden ve memurla diyaloğumuz bu:

Memur: İçinde ne var?
Ben: Kapak, objektif kapağı.
Memur: O halde kutuyu açmamızda problem yoktur.

İleri terbiyesizlik. Tam olarak hakları nedir bilemiyorum. Şüphelendikleri ürünleri kontrol etme yetkisine sahiptirler belki. Belki de sadece ihbarlı ürünler yada tüm ürünlerde geçerli yetkileri vardır bilemiyorum. Ama "o halde kutuyu açmamızda problem yoktu" cümlesini ben kendi memuruma yakıştırmıyorum ki o memur nasıl olur da bunu söylemeyi kendine yakıştırıyor? Yurt dışından getireceğim yan sanayi kapağın ücreti ne olabilir ki bunun kaçakçılığını yapayım? 2 lira? 3 lira? Ayıp çok ayıp....
PENTAX K-3

Çevrimdışı runo15

« Yanıtla #12 : 12 Ağustos, 2013, 21:45:41 »
Şimdi artık ürün getirenlerin ürünleri geri çevrilmiyor, kaçakçı muamelesi yapılıyor.

Arka kapak satın aldım eBay üzerinden ve memurla diyaloğumuz bu:

Memur: İçinde ne var?
Ben: Kapak, objektif kapağı.
Memur: O halde kutuyu açmamızda problem yoktur.

İleri terbiyesizlik. Tam olarak hakları nedir bilemiyorum. Şüphelendikleri ürünleri kontrol etme yetkisine sahiptirler belki. Belki de sadece ihbarlı ürünler yada tüm ürünlerde geçerli yetkileri vardır bilemiyorum. Ama "o halde kutuyu açmamızda problem yoktu" cümlesini ben kendi memuruma yakıştırmıyorum ki o memur nasıl olur da bunu söylemeyi kendine yakıştırıyor? Yurt dışından getireceğim yan sanayi kapağın ücreti ne olabilir ki bunun kaçakçılığını yapayım? 2 lira? 3 lira? Ayıp çok ayıp....

benimde neredeyse 3 aydır ebaydan gelmeyen objektif kapağı, temizleme kiti, uzaktan kumanda gibi ürünlerim var. Sanırım nedeni bu.
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax-DA 18-55mm F3.5-5.6 AL WR
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi MC UV Haze 49mm Filtre
Marumi DHG 58mm CPL Filtre
B+W 58mm ND 3.0-1,000X Filtre
Marumi 52mm UV Filtre
Dijital Ekranlı Kablolu Kumanda
Sırt Çantası ve Bir sürü ıvır zıvır.