Gönderen Konu: Dayanıklı Bir Makine ?  (Okunma sayısı 11766 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fee

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dayanıklı Bir Makine ?
« : 30 Nisan, 2013, 18:41:25 »
Öncelikle Herkese Merhabalar ;
Ben Tunceli'nin içinde,köylerinde,dağlarında fotoğraf çekmeye meraklı bir insanım.
Bildiğiniz üzere Tunceli'nin kışı gerçekten sert geçiyor.
Kar,yağmur,soğuk hava ...
Bundan dolayı ben kendime sağlam bir dslr makine almak istiyorum.
Aklımda oluşan bir kaç makine var aslında,ama akıl akıldan üstündür. Size de sorayım dedim.
Aklımda oluşan modeller :
Pentax K5 (II-IIs) (Yanında Wr bir lens)
Canon 7D + 24-105 L Serisi Bir Lens ,
Yada Canon 6D+Ucuz Bir lens ama o zaman da su geçiriyor.
Bu makineler arasında en sağlamı bu konuda sizce hangisidir ?
Ve Hangisini seçmem daha doğru olur ?

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dayanıklı Bir Makine ?
« Yanıtla #1 : 30 Nisan, 2013, 19:14:05 »
   Pentax 18-135 objektifle Pentax k-5 veya türevleriyle hiç arkana bakmadan ve hiç kimseye danışmadan yola devam... Kesin pişman olmayacaksın.

Çevrimdışı Fee

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Nisan, 2013, 19:42:33 »
Teşekkürler,fakat aklımda olan bir soru işareti var Pentax ile hatta iki soru işareti:
1.Şu af sıkıntısı hakkında internette aşırı dedikodu var.
2.Boyutları boyutlarının gerçekten çok ufak olduğu söyleniyor K5 İN ama hiç elime alıp inceleme şansım olmadı maalesef.

Çevrimdışı yLdRy

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Nisan, 2013, 20:23:41 »
K-5'i yeni aldım ve gayet amatörüm ancak gene de naçizane görüş ve deneyimlerimi aktarayım.
1. AF konusunda diğer makineler nasıldır bilmem ama bendeki makine son derece hızlı odaklıyor. Bundan hızlısı mutlaka vardır ama kesinlikle fark atacak bir durumu olduğunu sanmıyorum. AF hızı konusunda ben tam not veriyorum. Kararlılığına gelince ara ara tutarsız davrandığına şahit oldum. Bu tutarsızlık nispeten karanlık ve referans oluşturacak bir ton farkının çok çok az olduğu durumlarda karşıma çıktı. Karalılığı daha da iyi olabilir ama ben kararlılığı konusunda da sıkıntı görmüyorum. Gerçekten profesyonel olanlar daha detayı fark edip bunu dert edebilir ama bir amatör için can sıkacak bir durumunun olduğunu söyleyemem.
2. Elim normal büyüklükte ve tutarken serçe parmağım boşta kalıyor. Tutuş bazen sıkıntılı olabiliyor. Hatta dikkatsiz bir anıma gelirse makineyi düşürebilirim bile. Bu gerçekten sıkıntı. Eli büyük biri için bu gerçekten makineyi tamamen olumsuz yapabilir. Ama benim için sadece ufak bir sıkıntı. Bu yüzden hand grip sipariş ettim. Onun yerine battery grip de kullanılabilir elbet.

Özetle, bana göre her güzelin kusuru olduğu gibi bu makinenin de var. Diğer özellikleri vs. sizin için olumluysa bu iki noktayı kafa takmayın derim. Hele ikinci nokta aşılması çok kolay bir olay.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Nisan, 2013, 20:34:41 »
Hoş geldiniz aramıza.

Dayanıklılık olarak K7, K-5 (II veya IIs) modellerinde farklılık yok. Zaten birebir aynı gövdeler. K-7 ve K-5 kulladım, toplamda 4 yıl oluyor. İçanadolu'nun -30'ndan, Akdeniz'in +45'ine kadar.. Dayanıklılık konusunda kefilim. :)

AF konusu da soru işaretleri barındırıyor bende. Şu şekilde; çok cihaz kullandım. AF problemi her cihazda vardı. Canon Nikon Sony makineler dahil. Hepsi mi kusursuz ki K-5 AF kararsızlığı yapan kötü makine? :) K-5'te orta nokta AF ile kontrast renklerden problemsiz hızlı AF yapıyorum. Şikayetçi olsam ocak ayında K-5 almazdım ki o zamanlar II ve IIs modelleri çıkmıştı.

Millet daha K100d k10d kullanıyor, onlar ne yapsın AF'de? Ama kullanan kullanıyor işte. :) O kadar eskiye gitmeyelim, K-5'in bir alt modeli K-7 kullanan var aramızda. Onlar da AF'den memnun ki hala kullanıyorlar. K-5 tatmin edici, kim ne derse desin. :) :)

7d sınıfının en iyilerinden, ancak gereksiz biçimde ağır. Ki siz gezmekten bahsediyorsunuz, 7d sanırım size uygun seçim olmaz.

Pentax genel olarak küçük ve hafif, bu pozitif yön. SR'de gövde de zaten, bu da çok güzel bir artı yön. Dayanıklılık konusunda da kefil olduğumu tekrar belirtebilirim. :) Boyutlara gelirsek, K-5 diğer markalara göre küçük olsa da sizi şüphede bırakmasın. Performans olarak seversiniz sevmezsiniz bilemem, verdiği renkler filan onlar kişinin kendi özel tercihi sonuçta. İyi ve kötü bu alanda çok öznel. :) Ama dayanıklılık, gövde kalitesi, malzemesi, ağırlığı bakımından memnun kalacaksınızdır. K-5 diyorsam II ve IIs için de geçerli yazdıklarım. Birebir aynı gövdeler zaten, donanımsal farklılıkları var sadece.

PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Nisan, 2013, 20:38:00 »
K-5'i yeni aldım ve gayet amatörüm ancak gene de naçizane görüş ve deneyimlerimi aktarayım.
1. AF konusunda diğer makineler nasıldır bilmem ama bendeki makine son derece hızlı odaklıyor. Bundan hızlısı mutlaka vardır ama kesinlikle fark atacak bir durumu olduğunu sanmıyorum. AF hızı konusunda ben tam not veriyorum. Kararlılığına gelince ara ara tutarsız davrandığına şahit oldum. Bu tutarsızlık nispeten karanlık ve referans oluşturacak bir ton farkının çok çok az olduğu durumlarda karşıma çıktı. Karalılığı daha da iyi olabilir ama ben kararlılığı konusunda da sıkıntı görmüyorum. Gerçekten profesyonel olanlar daha detayı fark edip bunu dert edebilir ama bir amatör için can sıkacak bir durumunun olduğunu söyleyemem.
2. Elim normal büyüklükte ve tutarken serçe parmağım boşta kalıyor. Tutuş bazen sıkıntılı olabiliyor. Hatta dikkatsiz bir anıma gelirse makineyi düşürebilirim bile. Bu gerçekten sıkıntı. Eli büyük biri için bu gerçekten makineyi tamamen olumsuz yapabilir. Ama benim için sadece ufak bir sıkıntı. Bu yüzden hand grip sipariş ettim. Onun yerine battery grip de kullanılabilir elbet.

Özetle, bana göre her güzelin kusuru olduğu gibi bu makinenin de var. Diğer özellikleri vs. sizin için olumluysa bu iki noktayı kafa takmayın derim. Hele ikinci nokta aşılması çok kolay bir olay.

2 günde iyi sonuçlara varmışsın yLdRy. :)

AF yukarıda da dediğim gibi, can sıkıcı değil. Ama tabi ki geliştirilmeli.

Benim de serçe parmak boşta kalıyor ama rahatsız olmuyorum. Forumda bir arkadaş az kullanılmış grip satıyordu. Dayanamadım aldım. Griple makineyi kullanmak daha kolay. Ama gripsiz olsa bile bu K-5 için negatif bir durum değil bence.
PENTAX K-3

VefaMetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 30 Nisan, 2013, 20:40:09 »
5 sene boyunca DSLR makineleri araştırdım ve mart ayında K-5 ii aldım. Şimdi iyi ki de K-5 ii almışım diyorum. AF gerçekten hızlı ve de kararlı. Makinenin verdiği renkler çok güzel. Yanına bir de 50-135mm alabilirsem benden keyiflisi yok. Siz doğa manzaraları çekeceksiniz sanırım. Bu konuda tavsiye verecek kadar deneyim sahibi değilim ama sizin yerinizde olsam K-5 iis ve de 16-50mm alırdım. Kolaygelsin. Bu arada hoşgeldiniz :)

Çevrimdışı Fee

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Nisan, 2013, 20:43:32 »
Hepinize gerçekten tek tek teşekkür ederim. Sıkılmadan usanmadan benim sorularıma tek tek cevap vermişsiniz. Bu sıcaklık bile pentaxı seçmeme yetecektir ki K5 zaten hoşlandığım bir makineydi sadece aklımda soru işaretleri vardı. Peki lens olarak Pentax 16-50 Nasıldır wr lens midir ?

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Nisan, 2013, 21:08:53 »
Hepinize gerçekten tek tek teşekkür ederim. Sıkılmadan usanmadan benim sorularıma tek tek cevap vermişsiniz. Bu sıcaklık bile pentaxı seçmeme yetecektir ki K5 zaten hoşlandığım bir makineydi sadece aklımda soru işaretleri vardı. Peki lens olarak Pentax 16-50 Nasıldır wr lens midir ?

Biz Pentax'çılar Vosvos araç sahipleri gibiyiz. :) Tanımasakta birbirimizi selamlaşmak için yeterli neden Pentax kullanıcısı olmamız. :)

16-50mm güzel ama ben daha genel kullanışlı olan 18-135mm öneririm size. 18-135mm de WR.
PENTAX K-3

Çevrimdışı yLdRy

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Nisan, 2013, 21:31:14 »
2 günde iyi sonuçlara varmışsın yLdRy. :)

AF yukarıda da dediğim gibi, can sıkıcı değil. Ama tabi ki geliştirilmeli.

Benim de serçe parmak boşta kalıyor ama rahatsız olmuyorum. Forumda bir arkadaş az kullanılmış grip satıyordu. Dayanamadım aldım. Griple makineyi kullanmak daha kolay. Ama gripsiz olsa bile bu K-5 için negatif bir durum değil bence.

Haksızlık etmeyelim, 5 gün oldu ve shutter 600  8)

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Mayıs, 2013, 02:01:49 »
1 yılı geçgindir kullanıyorum K5'i. her türlü hava şartlarında kullandım. wr olan ve olmayan lenslerle kullandım. hiç bir sıkıntı yaşamadım. dayanıklılık konusunda kesinlikle sizi üzmez. AF konusunda, kullandığın lense göre değişir belki. çok fazla lens kullanma şansım olmadı. 55-300 kullanıyorum genelde. fakat 55-300 ile kullanınca AF'si biraz üzüyor. kaliteli lenslerle sonuç ne olur bilmiyorum.
550D+sigma (ya da tamron) 28-300 deneme fırsatım olmuştu. k5 artı 55-300 netlemeye çalışırken, 550d+28-300 fotoğrafı çoktan çekmiş oluyordu. kıyaslama yaparak bakacak olursak, bana göre iki markanın biraz gerisinde AF konusunda.
ustalar daha iyi bilirler. şu anda görüntü kalitesi olarak bütün markalar birbirine oldukça yakındır. seçim yaparken etkili olan, dayanıklılık, toza ve suya karşı korunması, af performansı, iso performansı vb oluyor. bence bir an önce kararınızı verin. fotoğraf çekin. aslolan fotoğraf çekmektir. şimdiden hayırlı olsun.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı enis.acar

• Üye
  • Sokak hayvanlarını aç bırakmayın!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 01 Mayıs, 2013, 02:37:47 »
Aynı başlığa "netfotograf"ta cevap vermiştim aşağıdaki şekilde :)

Konu dayanıklılık ve hava koşullarına karşı direnç ise kesinlikle Pentax almalısınız. K20D ile yoğun yağmur altında 2 saatten fazla çekim yaptım. Bana mısın demedi. Ayrıca kullandığım lens WR değildi.

K5 ve WR lens ile her türlü iklim koşulunda gönül rahatlığı ile çekim yapabilirsiniz.

Aşağıda linkini verdiğim video size daha net bir fikir verecektir. Videodaki makineler K5 ve K7.

Örnek video: PENTAX DUST AND WEATHER SEALING IN AFGHANISTAN

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #12 : 01 Mayıs, 2013, 08:52:29 »

16 50  modeli wr degildir üstad..ama ii ve kötü kopya muhabbeti var dikkat et..ben gecen hafta aldım bu lensi..söyle dieyim her ne kadar parasını haketmior denilsede ben gercekten hasta oldum bu lense..felaket bisi:)
Sony A7ıı
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA
Sirui T-1005X Tripod ve G-10KX Ball Head
ThinkTank Urban Approach 5 Shoulder Bag
Gopro HERO4 Silver Edition
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Mayıs, 2013, 12:04:54 »
2 yıldır K5 kullana biri olarak gövde kalitesi ve dayanıklılık olarak tek geçilir diyebilirim. AF de gördüğüm tek kusur DA olamayan lensler için nadiren kararsızlık olabilir. Ama DA serisinde hiçbir sıkıntı yaşamadım. AF kararlı ve hızlı bu serilerde.
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 01 Mayıs, 2013, 12:24:17 »
16 50  modeli wr degildir üstad..ama ii ve kötü kopya muhabbeti var dikkat et..ben gecen hafta aldım bu lensi..söyle dieyim her ne kadar parasını haketmior denilsede ben gercekten hasta oldum bu lense..felaket bisi:)

Pentax Web Store'de 16-50mm'in WR olduğunu yazılmış: http://www.pentaxwebstore.com/product/9371

PENTAX K-3

K5 makine içinde sallanma sorunu

Başlatan tugrulburak

Yanıt: 4
Gösterim: 2121
Son İleti 03 Aralık, 2018, 12:25:45
Gönderen: tugrulburak