Gönderen Konu: k-5 ii makinem elime ulaşmak üzere :-)  (Okunma sayısı 12427 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
k-5 ii makinem elime ulaşmak üzere :-)
« : 29 Mayıs, 2013, 12:30:53 »
Sevgili dostlar,
uzun uzun araştırma ve çabalarım sonucunda inşALLAH makineme kavuşmak üzereyim. Vefa Metin beyin gazı ve önerisi sayesinde k-5 ii body siparişi ni e-bady den verdim. (Kendisine ban gösrermiş olduğu sabırdan dolayıda ayrıca teşekkürü borç bilirim. ;) ) Sanırım cumaya elimde olur. Makinem gelmeden Baha'nın gazıylada grup üyelerinden Tayfun beydende 50-135 star lensi aldım. (inşALLAH bozuk falan değildir, hala sağlamlığını deneme imkanım olmadı çünkü. :-) ). Öncelikle bana hayırlı olsun ;-)
Şimdi gelelim hedeflerime. Bu objektif ev ortamlarında fazla dar açı kalır diye düşünüyorum. Geniş açı da almak istiyorum bunun için de Da 12-24 veya Da 16-45 düşünüyorum. Sizce manzara, bina veya ev ortamında kişi çekimleri için hangisi doğru tercih olur. Ondan sonrada ilerisi için Macro lens almak istiyorum. Onun içinde 100 mm Wr düşünüyorum. En son olarakta bir zoom lens düşünüyırumki buna gerek varmı onuda bilmiyorum doğrusu. Sizce bu düşüncelerim doğrumudur yada bunlara alternatif başka bir şey düşünmelimiyim. Yada bu düşüncelerimden yada bir kısmından vazgeçmelimiyim?
Şimdiden herkese teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 29 Mayıs, 2013, 14:56:08 Gönderen: zaferguler »

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
Ynt: k-5 ii makinem elime ulaşmak üzere :-)
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs, 2013, 13:14:27 »
sigma yada tamron da olabilir 17-70 leri bayağı övmüşler ama nedense benim içim den pentax olsun diye geçiyor. birde şu anda satışta olan 55-300 da lens var zoom lens için alsammı acba?

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs, 2013, 13:20:56 »
Hayırlı olsun.
Portre için Sigma 17-70mm'yi tavsiye ederim.

VefaMetin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 29 Mayıs, 2013, 13:24:23 »
Sevgili dostlar,
uzun uzun araştırma ve çabalarım sonucunda inşALLAH makineme kavuşmak üzereyim. Vefa Metin beyin gazı ve önerisi sayesinde k-5 ii body siparişi ni e-bady den verdim. (Kendisine ban gösrermiş olduğu sabırdan dolayıda ayrıca teşekkürü borç bilirim. ;) ) Sanırım cumaya elimde olur. Makinem gelmeden Baha'nın gazıylada grup üyelerinden Tayfun beydende 55-135 lensi aldım. (inşALLAH bozuk falan değildir, hala sağlamlığını deneme imkanım olmadı çünkü. :-) ). Öncelikle bana hayırlı olsun ;-)
Şimdi gelelim hedeflerime. Bu objektif ev ortamlarında fazla dar açı kalır diye düşünüyorum. Geniş açı da almak istiyorum bunun için de Da 12-24 veya Da 16-45 düşünüyorum. Sizce manzara, bina veya ev ortamında kişi çekimleri için hangisi doğru tercih olur. Ondan sonrada ilerisi için Macro lens almak istiyorum. Onun içinde 100 mm Wr düşünüyorum. En son olarakta bir zoom lens düşünüyırumki buna gerek varmı onuda bilmiyorum doğrusu. Sizce bu düşüncelerim doğrumudur yada bunlara alternatif başka bir şey düşünmelimiyim. Yada bu düşüncelerimden yada bir kısmından vazgeçmelimiyim?
Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Zafer Bey, öncelikle tekrardan hayırlı olsun, inşallah güzel günlerde kullanırsınız. :) Forumlar insanların birbirlerine ellerinden gelip, dillerinin döndüğünce yardımcı olmaya çalıştığı ortamlardır. Velev ki; siz de bana az sabır göstermediniz, ben de size sabrınız için teşekkür ederim. :)

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #4 : 29 Mayıs, 2013, 13:31:52 »
Zafer Bey, öncelikle tekrardan hayırlı olsun, inşallah güzel günlerde kullanırsınız. :) Forumlar insanların birbirlerine ellerinden gelip, dillerinin döndüğünce yardımcı olmaya çalıştığı ortamlardır. Velev ki; siz de bana az sabır göstermediniz, ben de size sabrınız için teşekkür ederim. :)
vefa bey yine kibarlık etmiş tevazu göstermişsiniz ;) Bu iltifatlaşmanın sonu gelmez sanırım :) tekrardan teşekkür ederim deyip kapatayım. :)

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #5 : 29 Mayıs, 2013, 13:36:52 »
sigma yada tamron da olabilir 17-70 leri bayağı övmüşler ama nedense benim içim den pentax olsun diye geçiyor. birde şu anda satışta olan 55-300 da lens var zoom lens için alsammı acba?
mehmet bey teşekkür ederim öncelikle. Ama ben porte çekimlerinde 50-135 star lensi kullanmayı düşünüyorum.  geniş açı lensi sadece ev ve kapalı ortamlarda 50-135 in dar olduğu manzara ve mimari çekimlerfe kullanırım diye düşünüyorum. o yüzden bana neden 17-70 seçmem konusunda biraz daha açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim. öğrenmek adına söylüyorum lütfen yanlış anlamayın. şimdiye kadar sadece nikon 18-105 kullanmış biriyim :(
« Son Düzenleme: 29 Mayıs, 2013, 13:41:25 Gönderen: zaferguler »

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #6 : 29 Mayıs, 2013, 13:52:48 »
bu arada zoom lens olarak mehmet beyle anlaşmıştım ama şimdilik ilk hedefimin geniş açı bir lens olmadı gerektiğini düşünerek vazgeçtim. Mehmet bey sizden tekrar özür dilerim.
« Son Düzenleme: 29 Mayıs, 2013, 14:53:55 Gönderen: zaferguler »

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Mayıs, 2013, 14:35:36 »
mehmet bey teşekkür ederim öncelikle. Ama ben porte çekimlerinde 50-135 star lensi kullanmayı düşünüyorum.  geniş açı lensi sadece ev ve kapalı ortamlarda 50-135 in dar olduğu manzara ve mimari çekimlerfe kullanırım diye düşünüyorum. o yüzden bana neden 17-70 seçmem konusunda biraz daha açıklayıcı bilgi verirseniz sevinirim. öğrenmek adına söylüyorum lütfen yanlış anlamayın. şimdiye kadar sadece nikon 18-105 kullanmış biriyim :(
50-135mm portre için uygun bencede. 55-135mm yazdığınız için başka bir lensdir diye düşünmüştüm.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #8 : 29 Mayıs, 2013, 14:57:46 »
50-135mm portre için uygun bencede. 55-135mm yazdığınız için başka bir lensdir diye düşünmüştüm.
düzelttim hemen o kısmı :)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Mayıs, 2013, 16:21:26 »
zafer bey bahsettiğiniz lenslerin tamamını kullandım

50-135 lensi elinizden bırakamazsınız, muhteşem bir lenstir, pentax da kullandığım en iyi lens diyebilirim, her milimetresi limited tadında 1650 liraya satmıştım ben, bu gün bir tek 77 limitedin ikinci elinin fiyatının 1250-1400 aralığında olduğunu düşünürsek, 50-135 ile 50mm de de, 85mm de de ve hatta 135 mm de de f2.8 açıklığında çekebildiğinizi düşünürsek bence fiyatını fazlasıyla hakeden bir lens, tek dezavantajı aşırı derecede sdm motor arızası veren bir lens, yurt dışında sdm motoru değişmemiş ikinci el bulamıyorsunuz neredeyse  :(

dört adet macro lens kullandım K-5 ile, bunlar sigma 70mm, tamron 90mm, samsung D-XENON 100mm ve pentax D-FA 100mm, bunların tamamı elimdeyken bir arkadaşımda bulunan Pentax FA 100mm macro lensi de getirttim ve bütün macro lensleri teste tabi tuttum. bunlar içinde eğer kısa kalır demezseniz en iyisi sigma 70mm idi, sonra da Samsung D-XENON (Pentax D-FA) ikinci gelir  (WR sine boşuna para vermezdim ikinci eli bile en az 250 lira daha pahalı), sonra da Tamron 90mm gelir, Tamron 2.8 de bile keskin ancak ışığı daha az aldığını tespit ettim. 10mm dezavantajıyla 3.sırada kaldı, denediklerimin içinde en kötüsü FA 100mm idi, ya bana gelen lenste bir sorun vardı bilmiyorum ama doğru düzgün net fotoğraf çekemedim o lensle

geniş açı olarak iki kez pentax 16-50, bir tane Samsung D-XENON 12-24, bir tane tamron 17-50, iki tane pentax 16-45, iki tane sigma 18-50, bir tane de samyang 14mm f2.8  kullandım, bunları aynı anda test etme şansım oldu, bunlarda birinciliği açı olarak 12-24 alır, keskinlik olarak 16-50 alır, fiyat performans olarak sigma 18-50 alır, iyi kopyasına denk gelme şansın düşük ama tamron 17-50 de sigma ile başabaş bir lenstir, çok şahane bir lens olmasına rağmen geniş açıda kadraj sorunu oluşturacağından samyang 14mm gerilerde kalır, forumdaki bir çok kişinin düşüncesinin aksine en sonda bence pentax 16-45 kalır, hem ters dönmesi, hem zoom da aşırı uzaması ve flash kullanımında gölge oluşturması, hem malzeme kalitesi hem de diyafram değerinden dolayı bana çok basit bir lens geldi. 16-50 nin handikapı yine 50-135 de olduğu gibi sdm motor arızası riski ve fiyatıdır, tamronun riski kötü kopya ve içine aşırı toz almadır,

ben sizin yerinizde olsam,

geniş açı için ilk tercihim sigma 8-16 olurdu, ikinci tercihim Pentax 12-24=Samsung 12-24 olurdu
günlük kullanımda tak gez olarak ilk tercihim sigma 18-50 f2.8 macro olurdu, ikinci tercihim tamron 17-50 olurdu
portre ve tele için 50-135 f2.8 alternatifsiz bir lenstir tek geçerdim
macro için Samsung D-XENON=Pentax D-FA 100mm f2.8 Macro ilk tercihim olurdu, ikinci tercihim de Tamron 90mm f2.8 olurdu

aslında prime lens, limited lens tavsiyelerim de olabilir di ancak gördüm ki aralıklı lens kullanmayı seviyorsunuz o yüzden size uygun bir seçenek oluşturmaya çalıştım
umarım faydalı olabilmişimdir. güle güle kullanmanız dileğiyle

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #10 : 29 Mayıs, 2013, 22:26:07 »
ibrahim bey bu güzel yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim. ilk hedef olarak pentax 12-24  kendime seçmiştim ama sigma yıda hedeflerim arasına aldım. 16-45 yada benzer türevlerinden vazgeçtim. o aralık için çok ihtiyaç duyacağımı sanmıyorum şimdilik.

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Mayıs, 2013, 22:44:25 »
zafer bey yerinizde olsam  acale etmezdim.şu an 50 135 lensiniz var.ucuz bir a modlu 28mm falan bakın.ilerde belki geniş açı çekmek hoşunuza gitmeyecek.ben bu yüzden geniş açı lensimi satıyorum.kuş fotosu çekmekten hoşlandığımı anladım ve elimdeki lensleri yavaş yavaş çıkartma kararı aldım.sonradan pahalı lensleri elden çıkartmakta zorlanırsınız.kendi zevkinizi tanıyana kadar acele etmeyin derim. :)yok illede alacam derseniz bence fiyat performans çok önemlidir derim.çünkü malı çok fahiş fiyatla satanda çok bu piyasada .saygılarımla
« Son Düzenleme: 29 Mayıs, 2013, 22:46:17 Gönderen: haldun31 »
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #12 : 29 Mayıs, 2013, 22:56:42 »
haldun bey öncelikle  teşekkr ederim.  farkındayım o yüzden acele etmeden uygun bir fiyata ve temizlikte bulabilirsem alıcam. özellikle ev ortamında eş dostla çekimler yapabilmek adına istiyorum.  belkide dediğiniz gibi anı kurtarnak için ucuz bir objektif almam daha doğru olabilir. bakalım şimdilik hedefim yukarıda belirtiğim geniş açılar. tabi şartlar neyi getirir bilemiyorum.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Mayıs, 2013, 23:27:29 »
oncelikle yeni makinaniz hayirli olsun zafer kardesim gerci yazmak yada yazmamak arasinda kaldim ama yinede dayanamadim

yillardir dilimizde tuy bitti ben olsun ahmet derici olsun aldiginiz lens ve onerilen lenslrle potre cekemezsiniz potre ayri olaydir sokaga cikipda iki sumuklu ccocuk yada satici yada ivir zivir yada diger seyleri cekerek potre cekilmez.potre lensi icin 85 mm altina inilmez.bunu basarabilen tek bir lens vardir 55 mm stardir distorsin yapmayan ve altin kuralli vardir.bir suru gereklilikleri;potre ah diyipde cekilecek bir olay degildir:ve onerilen lenslerin hic birinez yonelmeyin bende cekmedim degil cekdim ama cekmis olmak icin cekdim:bunun test yollari vardir potre oyle al su lensi bu lensi su aciyi demek kadar kolay bir olay degildir.bence potre cekicekseniz akliniza gelmis 100 mm wr alin hem macro hemde potre cekimlerinizde kullanirsiniz.
ve manzara cekmek isdediginizden bahsetmissiniz bunlarda ayri olaydir evde genel cekimle kullanacaginiz lensle manzara cekeceginiz lensler farklidir.konu uzun ben kafanizi karistirmayayin;surculu lisan etti isem affola.bol bol okuyup arastirn ve foto cekerek yanlislariniz dogrularinzi karsilastirin.isiginiz bol allah yardimciniz olsun

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #14 : 29 Mayıs, 2013, 23:38:25 »
oncelikle yeni makinaniz hayirli olsun zafer kardesim gerci yazmak yada yazmamak arasinda kaldim ama yinede dayanamadim

yillardir dilimizde tuy bitti ben olsun ahmet derici olsun aldiginiz lens ve onerilen lenslrle potre cekemezsiniz potre ayri olaydir sokaga cikipda iki sumuklu ccocuk yada satici yada ivir zivir yada diger seyleri cekerek potre cekilmez.potre lensi icin 85 mm altina inilmez.bunu basarabilen tek bir lens vardir 55 mm stardir distorsin yapmayan ve altin kuralli vardir.bir suru gereklilikleri;potre ah diyipde cekilecek bir olay degildir:ve onerilen lenslerin hic birinez yonelmeyin bende cekmedim degil cekdim ama cekmis olmak icin cekdim:bunun test yollari vardir potre oyle al su lensi bu lensi su aciyi demek kadar kolay bir olay degildir.bence potre cekicekseniz akliniza gelmis 100 mm wr alin hem macro hemde potre cekimlerinizde kullanirsiniz.
ve manzara cekmek isdediginizden bahsetmissiniz bunlarda ayri olaydir evde genel cekimle kullanacaginiz lensle manzara cekeceginiz lensler farklidir.konu uzun ben kafanizi karistirmayayin;surculu lisan etti isem affola.bol bol okuyup arastirn ve foto cekerek yanlislariniz dogrularinzi karsilastirin.isiginiz bol allah yardimciniz olsun
:-\

Yeni makinem pentax k-5 ii :)

Başlatan SemihBirbir

Yanıt: 9
Gösterim: 3357
Son İleti 21 Nisan, 2013, 03:31:23
Gönderen: SemihBirbir