Gönderen Konu: Hafta sonu sohbeti  (Okunma sayısı 9178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sdemir03

• Ziyaretçi
Hafta sonu sohbeti
« : 09 Eylül, 2011, 15:38:52 »
Bir arkadaşım çekim sonrası sırt çantasına koyduğu makinasını eve geldiğinde yerinde olmadığı görünce önce düşürdüğü düşünmüş daha sonra çalındığına karar vermiş, sohbet sırasında bunu anlatıp üzüntüsünü paylaştığında, son zamanlarda kalabalık yerlerde, yolda, otobüs, dolmuş, metro da sırt çantalarından veya araba park ederken içeriden arka bagaja konulan fotoğraf makinası çantalarının takip edilerek  çalınmasının çoğaldığı dile getirildi,
Sırt çantası rahatlık sağlarken acaba güvenliği ortadan mı kaldırıyor? kalabalık yerlerde nasıl kullanmalı?
Benim alıştığım için kullanımından vaz geçmediğim omuz çantaları daha mı güvenli?

Başka bir arkadaşımızın hikaye tarzında anlattığı olaylar ise gülümsetti,

1. Olay
--------
 Karı-koca gece evlerine döndüklerinde koridorda hiç tanımadıkları bir adamla karşılaşırlar. Bir anlık şaşkınlıktan sonra yabancı adam bayana dönerek 'Madem bu geceyi kocanla geçirecektin niye beni çağırdın?' diye hışımla sorar ve kızgınlıgını belirten bazı hareketlerle evden bir anda çıkar. Tabi karı-koca bu olaya bir anlam veremez başlangıçta. Erkek, karısına bu olaydan ötürü bir hayli kızar ve hatta onu boşayacağını bile söyler. Aradan bir kaç gün geçtikten sonra Karakol'a çağırılan karı-koca, yakalanan zanlıyı ve bir fotograf makinasını teşhis etmeleri istenir. Bir satıcıdan şüphelenen polis satıcıyı ve makinayı karakola getirir, makinanın seri numaralarının araştırılması sonuçu bu çifte ait olduğu ortaya çıkar, suçlu ile yüzleştirilir, küskün çift kayıp olduğunu bile farketmedikleri fotoğraf makinaları tanır ve ayrılma aşamasına geldikleri olayın aslında bir hırsızlık olduğu anlaşılır.

2.Olay
----------
 Özellikle bayan arkadaşlar dikkat insanlar taksiye bindiği zaman çantasını hemen yanına koyar ya. Bunu bilen uyanık taksiciler şöyle bir tertiple maksatlarına eriyorlar. Bahsetilen kişi yorgun argın bir şekilde
 taksiye biniyor ve çantasını sağ yanına koyuyor. Bir nefesleneyim derken şoföre gidecekleri istikameti söylüyor  biraz sonra arabadan bir fotoğraf çekmek için çantasına el  atıyor makina yok!! Önce bir aranıyor bakıyor yere, sağa-sola makina yok!! Taksiciye 'çantamda makina  ile bindim fakat makina şimdi yok çek kenara' der. Taksici gayet pişkin 'ne bilim ben düşürmüşsün, unutmuşsundur bir yerde, inmek mi istiyorsun' diyor. Ama arkadaş uyanık. 'Hayır' diyor' devam et'. 'Herhalde unuttum biryerde. İneceğim yerde ben sana evden paranı öderim'.. Yol üzerinde bir karakolun önünden geçerken, tam karakolun önünde kapıyı açıyor. Polis memurunu çağırıyor. Taksiyi kenara çektirip bir çırpıda anlatıyor olayı.
Polisler bu olayı bilirmiş. Polis memuru taksiciye hemen 'bagaji aç' diyor. Bagajı bir açıyorlar ki bagajda bir adam, Binen müşterinin sağ ve soltarafına bagajdan doğru, çok özenle yapılmış,fark edilmeyen delikler açıyorlar ve hop çekiyorlar çantanın içindeki değerli eşyaları  bagaja!!

Hepimiz zaman zaman tanımadığımız kişilerden ikinci el makina ve lens alıyoruz, başkasının canı yakılarak elde edilen ürünler den almamak veya canınızın yanmaması için diyorum ki,

Sitede herkes elindeki makinasının seri numarasını girse, bu numaralar görülmese de elinize aldığınız bir makinanın numaraları girilince kime ait olduğu anlaşılsa veya emniyetce böyle bir şeyin sakıncası yoksa çalınan  makinaların seri numaraları girilse, alınacak ikinci el ekipmanın numaralarının bu listelerden kontrol edilme imkanı olurmu?

Birde bu sohbet sırasında çalınan makinanız ile internete film, fotograf yüklendiğinde sizi uyaran bir proğramdan  bahsedildi, işe yarıyorsa harika bir imkan,

http://www.chip.com.tr/konu/kaybettiginiz-kameranizi-bulmanin-yolu_26689.html

« Son Düzenleme: 09 Eylül, 2011, 15:54:32 Gönderen: sdemir03 »

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
Ynt: Hafta sonu sohbeti
« Yanıtla #1 : 09 Eylül, 2011, 16:14:38 »
evet bu günlerde TR de de çok rastlanan bir olay haline geldi makine çalma olayları.2. örnek baya şaşırtıcı.  ???

kullandığınız ekipmanın seri numarasını bir yerde saklamanın faydası olacaktır en azından çalıntı durumunda tekrar bulmak adına.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hafta sonu sohbeti
« Yanıtla #2 : 09 Eylül, 2011, 17:32:04 »
2.el herhangi birşey alırken ilk sorduğum soru kutusu ve faturası mevcut mu? oluyor. Kutusu yada faturası mevcut olmayan parçaları satın almıyorum. Bir yere kadar güvence sağlıyor.

Kanına Pentax Sevgisi İşlemiş Fotoğrafçıların Sonu :)

Başlatan PENTAX

Yanıt: 9
Gösterim: 4034
Son İleti 24 Temmuz, 2013, 04:48:21
Gönderen: PENTAX