Gönderen Konu: Selam Herkese..  (Okunma sayısı 6150 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selim

• Üye
    • Profili Görüntüle
Selam Herkese..
« : 12 Eylül, 2011, 12:40:35 »
Selam arkadaşlar dh pentax başlığından geldim oradaki fotolara bakmaya doyamıyorum  pentax ım yok like olarak fujis200 kullanıyorum 5-6 aylık kullanıcı olarak çok hevesim kırıldı bir türlü doğru düzgün foto çekemiyorum manual ayarlardan çok bunalıyorum ayar felan yapamıyorum foto çekmeyi seviyorum ancak bu ayar işleri bei yıldırıyor galiba bu işi hiçbir zaman beceremiyeceğim.

sdemir03

• Ziyaretçi
Ynt: Selam Herkese..
« Yanıtla #1 : 12 Eylül, 2011, 13:48:54 »
Merhaba,

Biraz eğitim, biraz dikkat, biraz ilgi ile harika fotograflar çekebilirsiniz, örneğin ilk olarak 1/3 ve Altın oran kuralını inceleyip, çektiğiniz fotografları ona göre yorumlayın mümkün ise buna göre çekmeye başlayın,
her geçen gün eski çektiğiniz fotograflar da hatalarınızı görüp, hafif bir tebessüm edebiliyorsanız, sizde iyi fotograflar çekmeye başlıyorsunuz

http://www.bascek.com/4547/fotografta-altin-oran-ve-13-kurali/

Temel esasları diafram, iso, enstantane kavramları aşağıdaki simulatörler ile oynayarak geliştirebilirsiniz,

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,281.0.html

Çektiğiniz fotografları basit Türkçe ve bedava düzeltme proğramları  irfan, picassa ile işleyebilirsiniz.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Eylül, 2011, 13:55:34 »
"raver" hoşgeldin aramıza. :)

Makinenizi neden manuel kullanıyorsun ki? Hayatım boyunca bası ekstrem durumlar dışında hiç manuel kullanmadım. Bence manuel zaman kaybı. Anı yakalamaya çalışmalı, gördüğünüz farklılıkları estetiklikleri yakalamalı. Ortama göre beyaz ayarını bir kere ayarlıyorum ve oda sabit. :) Gerisi otomatik tamamen.

Şöyle bir ortamda nasıl çekmem gerek gibi sorularınız olursa çekinmeyin lütfen. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Selim

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Eylül, 2011, 14:13:51 »
"raver" hoşgeldin aramıza. :)

Makinenizi neden manuel kullanıyorsun ki? Hayatım boyunca bası ekstrem durumlar dışında hiç manuel kullanmadım. Bence manuel zaman kaybı. Anı yakalamaya çalışmalı, gördüğünüz farklılıkları estetiklikleri yakalamalı. Ortama göre beyaz ayarını bir kere ayarlıyorum ve oda sabit. :) Gerisi otomatik tamamen.

Şöyle bir ortamda nasıl çekmem gerek gibi sorularınız olursa çekinmeyin lütfen. :)

Üstadım bu cevabanızla beni oldukça şaşırttınız, herkes manual çek manuale alış yoksa makinanın hakkını veremessin öğrenemessin derken siz manual çekmeyin diyorsunuz.
Auto moddamı çekmeliyim biraz açarmısınız?
« Son Düzenleme: 12 Eylül, 2011, 14:16:03 Gönderen: raver »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Eylül, 2011, 14:24:09 »
Ne yazıkki bu komik bir yargı var piyasada  var, "manuel çeken işi biliyor" gibi. :)

Fuji cihazlarda nasıldır bilemiyorum ama özetle herşeyi otomatik yapın. Enstantane diyafram iso ve hatta netlemeyi bile otomatiğe bırakın. Modun harf karşılığı nedir Fuji'lerde dediğim gibi ne yazıkki bilmiyorum. Ama genelde "A" harfi otomatiği simgeler.

Zamanla zaten bazı durumlarda siz manuel kullanmak zorunda kalacaksınız. Kademeli olarak manuel kullanmak daha sağlıklı ve öğrenmeye daha yardımcı olur. :)

sdemir03'n attığı linklere de mutlaka bakın bence. Attığı ikinci linkte çok güzel simülatörler var; çok yardımcı olacaktır.
PENTAX K-3

Çevrimdışı Selim

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 12 Eylül, 2011, 14:37:32 »
Ne yazıkki bu komik bir yargı var piyasada  var, "manuel çeken işi biliyor" gibi. :)

Fuji cihazlarda nasıldır bilemiyorum ama özetle herşeyi otomatik yapın. Enstantane diyafram iso ve hatta netlemeyi bile otomatiğe bırakın. Modun harf karşılığı nedir Fuji'lerde dediğim gibi ne yazıkki bilmiyorum. Ama genelde "A" harfi otomatiği simgeler.

Zamanla zaten bazı durumlarda siz manuel kullanmak zorunda kalacaksınız. Kademeli olarak manuel kullanmak daha sağlıklı ve öğrenmeye daha yardımcı olur. :)

Oto yapıncada en ufak az ışıkta isoyu 800 yapıyor hocam genelde 400 iso yapıyor buda kumlanma oluyor.

sdemir03'n attığı linklere de mutlaka bakın bence. Attığı ikinci linkte çok güzel simülatörler var; çok yardımcı olacaktır.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Eylül, 2011, 14:54:02 »
    raver nikli arkadaşımız hoşgeldiniz.....
Fotoğraf çekerken amaç anı yakalamak...   Makineniz hangi modda olursa olsun hiç bir önemi yok... İlk önce çektiğiniz fotoğrafı kendiniz beğenmelisiniz... Hatta ve hatta bilgi ve beceriniz var ise Photoshop programı yardımı ile kaydettiğiniz görüntüye aşırı olmamak üzere renk, keskinlik ve kadraj düzeltmeleri ile müdahale etmekten çekinmeyin.
     Size acemi desinler ama kaliteli görüntüler görsünler..... "M" modu usta işi ise neden tüm gelişmiş makinelerde otomatik modlar mevcut diye düşünmenizi isterim. Profesyonel fotoğrafçılar bile tüm değerleri ezbere bildikleri halde yine ölçüm almayı ihmal etmezler. Ama yaygın bir kanı "Manuel çekin " derler.
     Size tavsiyem.... Makinenizi "P" modunda kullanın.. Çünkü değerlerle oynayabiliyorsunuz. Örneğin diyafram ayarıyla oynadığınızda enstantane ve ISO değerleri kendiliğinden değişmekte size sıfır hataya yakın görüntü kalitesi sunuyor. Makineniz Fuji S200 olduğundan bahsetmişsiniz. Makinenizde  P-S-A-M modları ile diğer hazır modların olduğunu tahmin ediyorum. "M" modunda bir değeri verirken diğerini unutabiliyorsunuz; bırakın bu işleri makineniz sizin yerinize yapsın. Fokus ayarını bile ..... Siz kompozisyonu düşünün...........
Siz anı yakalayın...... Varsın acemi desinler.......

Çevrimdışı Selim

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Eylül, 2011, 15:20:28 »
    raver nikli arkadaşımız hoşgeldiniz.....
Fotoğraf çekerken amaç anı yakalamak...   Makineniz hangi modda olursa olsun hiç bir önemi yok... İlk önce çektiğiniz fotoğrafı kendiniz beğenmelisiniz... Hatta ve hatta bilgi ve beceriniz var ise Photoshop programı yardımı ile kaydettiğiniz görüntüye aşırı olmamak üzere renk, keskinlik ve kadraj düzeltmeleri ile müdahale etmekten çekinmeyin.
     Size acemi desinler ama kaliteli görüntüler görsünler..... "M" modu usta işi ise neden tüm gelişmiş makinelerde otomatik modlar mevcut diye düşünmenizi isterim. Profesyonel fotoğrafçılar bile tüm değerleri ezbere bildikleri halde yine ölçüm almayı ihmal etmezler. Ama yaygın bir kanı "Manuel çekin " derler.
     Size tavsiyem.... Makinenizi "P" modunda kullanın.. Çünkü değerlerle oynayabiliyorsunuz. Örneğin diyafram ayarıyla oynadığınızda enstantane ve ISO değerleri kendiliğinden değişmekte size sıfır hataya yakın görüntü kalitesi sunuyor. Makineniz Fuji S200 olduğundan bahsetmişsiniz. Makinenizde  P-S-A-M modları ile diğer hazır modların olduğunu tahmin ediyorum. "M" modunda bir değeri verirken diğerini unutabiliyorsunuz; bırakın bu işleri makineniz sizin yerinize yapsın. Fokus ayarını bile ..... Siz kompozisyonu düşünün...........
Siz anı yakalayın...... Varsın acemi desinler.......

Ustam çok teşekkürler dün şile gezimde manual çekeyim diye ayar tekerlek tuşlar v.s basmaktan kan ter içinde kaldım üstelik bugün pc ye attım fotoları tam bir rezalet (S - A - M) Modlarında kullandım hep keşke P veya OTO Mod kullansa idim hem çok uğraştım günüm rezil oldu hemde ne gezdiğimden ne çekdiğimden memnun kaldım benim makina ayar tekeri aşağıda;

Bunlarda çekdiğim rezil fotolar güneşede çok kızdım nasıl göze vuruyor sert beyaz iğrenç v.s

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Eylül, 2011, 15:44:12 »
   Size tavsiyem makinenize ve çekim modlarına hakim olana kadar " P " modunu kullanın.
 "P" modu müdahale edebileceğiniz otomatik moddur. Siz yine "M" modu kullanır gibi  kullanın hatalı girdiğiniz değerleri diğer taraftan makine düzeltir. Estantaneyi az veya çok girdiniz makineniz diyafram veya ISO değeri ile telafi eder. Marka bağımlısı olmayın her makine güzel fotoğraf çeker. Kullanımınıza ve isteklerinize uygun makine seçin.........
   Çektiğiniz fotoğraflar renk kalite yönünden güzel beğenmeniz lazım.... Fotoğraflarınızda kompozisyon ve kadraj hataları var. Olmasıda normaldir; zaman içerisinde hangi görüntüyü nereden nasıl ve hangi açıyla çekeceğinizi; izlediğiniz veya gördüğünüz fotoğrafları taklit ederek tecrübe kazanırsınız. Belli bir aşamadan sonra siz istemeden kendi tarzınızı oluşturursunuz. Hiç kimse sanatçı doğmadı... Ama bilenlerle berabar olduğu süre içerisinde istemeden çok şey hafızasına yerleşir.
    İyi görüntüler kaydetmeniz dileğiyle

Çevrimdışı Selim

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Eylül, 2011, 15:53:29 »
Sn ravel,
Dijital makinanın mantığı ayarlarını kendisinin yapabilmesi, çekeceğiniz obje'ye göre gereken ayarları ufak mudahaleler ile düzeltilmesi olması gerekendir,
 ........................................................................
Fenerin önündeki çektiğiniz fotografta fener sert ışıkla aydınlanmış iken (ışık patlamaları doğal olarak mevcut) yolda gölgede kalmış şahıs oldukça karanlık kalmış, bence herikisinin de çekim ayarları farklı bir arada olunca
bu fotograf çıkıyor.

Öncelikle böyle ayrıntılı uzun bir yazı yazmanız bile takdire şayen.Siz diğer cevap yazan arkadaşları okudukça vazgeçmemem kanısına vardır kısacık sürede bu kadar ilgi düzeyli eleştiriler beni gerçekten mesut etti. Beni aslında en çok üzen benimle aynı makinayı kullanan bazı kişlerin çekdiği fotoğraflar onları gördükçe diyorumki kesin benim makinada bir sorun bozukluk var dslr dan korktuğum için uzun araştırmalar sonunda like sınıfında en üst seviyede olduğu söylenen bu fujis200exr ı almışdım, anladığım kadarı ile doğa bize her istediğimiz zaman gerekli ortamı sağlamıyor bizim onun şartlarını beklememiz gerekiyor fotoğraf çekmek için gerçekten meşakatli işmiş bu işi hakkıyla yapmak zevkmi hobimi eziyetmi ince çizgiler arasında gidip geliyor insan.
İçtenlikle teşekkürler herkese..

Çevrimdışı Selim

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 12 Eylül, 2011, 16:10:28 »
Şu kompak makinaların çekdiklerini görünce utanıyorum bende 1300 tl verip 800 gram ağırlığındaki makinayı boşa taşıyorum anlaşılan;

Ne kadar isterdim böyle kaliteli fotolar çekmeyi. :'(

Çevrimdışı CMLKK³

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Eylül, 2011, 21:10:41 »
Öncelikle hoşgeldiniz gelelim derdinize affınıza sığınarak ilk tavsiyem gördüğüm kadarıyla fotoğraflar güneşin en dik şekilde geldiği saatlerde çekilmiş mümkünse bu saatleri kullanmamanızı gerekliysede polarize,uv vb filtrelerle beraber kullanmanızı tavsiye ederim ikinci olarak dslr hariç piyasadaki en güzel sensörlü makinelerden birine sahipsiniz bunu bilin donanımhaberde bu model için bir başlık vardı orayada bakmanızı tavsiye ederim üçüncü olarak ne kadar hakimsiniz bilmemekle birlikte diyafram,enstantane,iso kavramlarını ve bunların birbirleriyle ilişkisini ve çalışma mantıklarını iyice öğrenip tatbik etmenizi tavsiye edebilirim,birde en son mesajda kompakt makinelerin çektiklerini beğendiğinizi söylediniz bende size kompakt makinelerin çektiklerine tam cropta bakmanızı tavsiye ederim bakalım yinede beğenecekmisiniz son olarak kullanma klavuzunu hatmetmenizi öneririm inşallah sizi kıracak birşey söylememişimdir bu yazdıklarım benim nacizane tavsiyelerim ;) kendinize iyi bakın.
http://500px.com/CMLKK

Kahverengi dallardan pembe çiçekler açtığına göre,Ümitsizliğe gerek yok…

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #12 : 13 Eylül, 2011, 00:38:08 »
CMLKK arkadaşa katılıyorum ışık çok sert fotoğraflarda, fotoğraf açısından ışık en önemli unsur olsada bu vakitlerde gelen ışık fotoğraflarda çok sert duruyor ufak patlamalar göz yorucu oluyor.filtre ve az pozlama ile bir nebze yumuşak hava katabilirsiniz fotoğraflara.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Eylül, 2011, 00:41:14 »
Fotoğraflar genel olarak güzel bence. Yanlız %100 bakınca bozulma var gibi, bilmem bu bir sorun mudur?
PENTAX K-3

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #14 : 13 Eylül, 2011, 00:57:12 »
bozulma sorun değil tabiki.kompakt makinenin sensöründen kaynaklanan bir durum.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

herkese selamlar yeni bir pentax sevdalısı

Başlatan osonmez2

Yanıt: 10
Gösterim: 4023
Son İleti 14 Aralık, 2013, 09:46:15
Gönderen: arslanturegun
Bir Pentax meraklısından herkese merhabalar!

Başlatan kusuriuri

Yanıt: 5
Gösterim: 2583
Son İleti 11 Aralık, 2014, 11:00:08
Gönderen: selman
Herkese Antalya'dan merhaba

Başlatan hawkhasan

Yanıt: 2
Gösterim: 1933
Son İleti 10 Ocak, 2014, 11:47:24
Gönderen: hawkhasan
herkese selamlar