Gönderen Konu: Acil yardım.... Pentax K-r  (Okunma sayısı 6322 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Acil yardım.... Pentax K-r
« : 25 Eylül, 2013, 20:13:20 »
Arkadaşlar merhaba..
Pentax K-r cihazım normal olarak fotoğraf çekiyor. Perde açılıp kapanıyor. Görünürde bir sorun yok gibi. Ancak ekranda fotoğraf siyah çıkıyor. Alt tarafta bir cm genişliğinde fotoğraf karesi çıkıyor gerisi siyah...
LV çekimine aldığımda ekran siyah oluyor. Alt tarafta ise diyafram ve enstantane değerleri kırmızı renkte yanıp sönüyor. (fotoğraflarını ekliyorum)

Bunun sebebi ne olabilir bilgisi olan var mı?
Eğer bu bir arıza ise İzmir'de yaptırabileceğim sağlam bir tamirci önerebilir misiniz?
« Son Düzenleme: 25 Eylül, 2013, 20:15:50 Gönderen: demirferrum »

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Acil yardım.... Pentax K-r
« Yanıtla #1 : 25 Eylül, 2013, 21:11:12 »
Arkadaşlar merhaba..
Pentax K-r cihazım normal olarak fotoğraf çekiyor. Perde açılıp kapanıyor. Görünürde bir sorun yok gibi. Ancak ekranda fotoğraf siyah çıkıyor. Alt tarafta bir cm genişliğinde fotoğraf karesi çıkıyor gerisi siyah...
LV çekimine aldığımda ekran siyah oluyor. Alt tarafta ise diyafram ve enstantane değerleri kırmızı renkte yanıp sönüyor. (fotoğraflarını ekliyorum)

Bunun sebebi ne olabilir bilgisi olan var mı?
Eğer bu bir arıza ise İzmir'de yaptırabileceğim sağlam bir tamirci önerebilir misiniz?

Bulb moduna alın cihazı... Lensi çıkarıp deklanşöre basılı tutun... Perdenin kapanma hareketini veya aynanın dönme hareketini uzun basılı tutarak ve bir süre sonra bırakarak test edin... Çok büyük ihtimal perde gibi geldi bana...

İstanbul Sun digital resmi yetkili Servis'e kargolayarak ulaştırın... İzmirde yetkili servis yok büyük ihtimal... Başka tamircilerin eline bırakmayın cihazı...
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Eylül, 2013, 22:23:21 »
Bataryayı çıkarıp bir reset atsanız. Daha sonra servis-tamir işine bakarsınız.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Eylül, 2013, 08:50:46 »
Bilgisayara aktardığınızda da fotoğraf LCD sinde ki gibi görünüyorsa sensör veya kartında sorun vardır. Yoksa LCD bağlantısında sorunu olabilir diye aklıma geliyor.
Umarım kolayından çözülür.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Eylül, 2013, 09:02:30 »
Bulb moduna alın cihazı... Lensi çıkarıp deklanşöre basılı tutun... Perdenin kapanma hareketini veya aynanın dönme hareketini uzun basılı tutarak ve bir süre sonra bırakarak test edin... Çok büyük ihtimal perde gibi geldi bana...

İstanbul Sun digital resmi yetkili Servis'e kargolayarak ulaştırın... İzmirde yetkili servis yok büyük ihtimal... Başka tamircilerin eline bırakmayın cihazı...

Hocam dediklerinizi yaptım. Galiba perde tam kapanmıyor. Aynada sorun yok ama perde tam kapanmıyor:(

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Eylül, 2013, 09:03:00 »
Bataryayı çıkarıp bir reset atsanız. Daha sonra servis-tamir işine bakarsınız.

Hocam reset işe yaramadı:(

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Eylül, 2013, 09:04:15 »
Bilgisayara aktardığınızda da fotoğraf LCD sinde ki gibi görünüyorsa sensör veya kartında sorun vardır. Yoksa LCD bağlantısında sorunu olabilir diye aklıma geliyor.
Umarım kolayından çözülür.

Kartı değiştirip denediğimde aynı sorun ortaya çıktı. Tabi bilgisayara aktardığımda da aynı fotoğraf karesi ortaya çıkıyor:(

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Eylül, 2013, 09:24:12 »
Bulb moduna alıp objektifi çıkardığımda (diyafram 4'te) perde bu şekilde açık kalıyor. Aynada yada başka bir yerde sorun gözükmüyor..

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Eylül, 2013, 10:32:50 »
 "shutter" mekanizmasında bir arıza var, fotoğrafta göründüğü kadar perde tam kapanmıyor. Perdenin açılıp kapanmasında bir sorun var, tamir servisinin müdahale etmesi gerekir.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 26 Eylül, 2013, 11:16:19 »
Fotoğraflar da gözüktüğü gibi perde problemi. Teknik servise verilmeli. :(
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Eylül, 2013, 15:55:57 »
"shutter" mekanizmasında bir arıza var, fotoğrafta göründüğü kadar perde tam kapanmıyor. Perdenin açılıp kapanmasında bir sorun var, tamir servisinin müdahale etmesi gerekir.

Çok teşekkür ederim Vedip hocam. Teknik servis için kargo hazırlıyorum şuan:(

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Eylül, 2013, 15:56:48 »
Fotoğraflar da gözüktüğü gibi perde problemi. Teknik servise verilmeli. :(

Sağolun hocam. Teşekkür ederim. Umarım fazla bir sorun çıkarmaz:(

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Eylül, 2013, 20:39:27 »
Perde de sıkıntı olduğu zaten belliydi... Her makinede, her perde de olabilecek bir sorun...

Hemde olay sadece perdeyi hareket ettiren yayın hafif kayması... O yaya dokununca dahi düzeliyor...

Tabiki siz daha önce bu perde mekanizmasına aşina değilseniz aman diyim; riske girmeden doğru servise kargolayın...

Ama servis ilginç bir şekilde 30-35 lira para istiyor genelde :D Yaptığı bişey yok aslında ama riski üstlenmesi bile maliyet sonuçta :)

Sonuçta makinelerimiz daha kıymetli 30-40 liradan :)

Geçmiş olsun tekrar... Sağlığına kavuşmuş şekilde kısa sürede dönecektir elinize :)

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 26 Eylül, 2013, 23:07:58 »
Perde de sıkıntı olduğu zaten belliydi... Her makinede, her perde de olabilecek bir sorun...

Hemde olay sadece perdeyi hareket ettiren yayın hafif kayması... O yaya dokununca dahi düzeliyor...

Tabiki siz daha önce bu perde mekanizmasına aşina değilseniz aman diyim; riske girmeden doğru servise kargolayın...

Ama servis ilginç bir şekilde 30-35 lira para istiyor genelde :D Yaptığı bişey yok aslında ama riski üstlenmesi bile maliyet sonuçta :)

Sonuçta makinelerimiz daha kıymetli 30-40 liradan :)

Geçmiş olsun tekrar... Sağlığına kavuşmuş şekilde kısa sürede dönecektir elinize :)

Çok teşekkür ederim hocam:) başka bir elektronik alet olsaydı şimdiye çoktan içini açmıştım ama makinem değerlidir:)) Arızası hallolsunda gerisi pek önemli değil. Tabi maliyet önemli:) belki de fırsat doğar üst modele geçmek için:))

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 26 Eylül, 2013, 23:46:59 »
1300 liralara 5K perdede K5'ler satılıyor... Süper fiyat bana göre... Bence bütçe el verirse tamirden sonra hayırlara vesile olsun inşallah :D

İlk DSLR'mi aldım. Sorunlar, tavsiyeler, temel ayarlar [Pentax K-r]

Başlatan Oldubitti

Yanıt: 9
Gösterim: 4532
Son İleti 12 Mayıs, 2016, 10:22:24
Gönderen: Lupara
Pentax makineler ve Yongnuo flaşlar hakkında soru

Başlatan Mhy

Yanıt: 3
Gösterim: 2250
Son İleti 11 Kasım, 2013, 18:15:09
Gönderen: Mhy
Pentax k-3 türkçe menü yükleme nasıl yapılr

Başlatan cengiz21

Yanıt: 5
Gösterim: 3246
Son İleti 07 Haziran, 2015, 23:30:57
Gönderen: cengiz21
hepinizi kurtardım vee artık bende pentax kullanıcısıyım :))

Başlatan naimmazman

Yanıt: 11
Gösterim: 6118
Son İleti 24 Nisan, 2012, 12:34:47
Gönderen: rsimsek
Pentax K1 Mark II de isoyu 100 e indirmek mümkün mü?

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 1
Gösterim: 1351
Son İleti 27 Mart, 2020, 22:56:29
Gönderen: ucam1