Gönderen Konu: Hangi Şarj Aleti?  (Okunma sayısı 13428 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

phm

• Ziyaretçi
Hangi Şarj Aleti?
« : 17 Eylül, 2011, 02:39:31 »
Arkadaşlar, nihayet K-x'ime kavuştum. (Forumda piller hakkında arama yaptım ama?)
Ne yazık ki şarj cihazım yok. Eneloop pil var.

Acaba aldığınız pillerin kendi şarj cihazları dışında başka marka kullanıp da önermek isteyen var mı?
Mesela, bildiğim kadarıyla Ataba marka iyi diyorlar.

Şu iki ürünü buldum:
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-pil-pil-sarj-cihazi-ataba-at-508-500ma-nimh-extra-hizli-pil-sarj-cihazi-50698658/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-pil-pil-sarj-cihazi-ataba-at-908-ultra-hizli-pil-sarj-cihazi-50699392/detay/

Bunlar arasında tam olarak ne fark var anlamadım. Parası çok da önemli değil ama hangisini tavsiye edersiniz?
Veya bunlardan başka tavsiyeniz olur mu?

Piller bitmeden sipariş vermem lazım. Daha makinemi düzgün kurcalayamadım bile.  :D

Tavsiye bekliyorum.

Çevrimdışı HaypurTiryading

• Üye
  • Eski Fuji'ci. :)
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Ynt: Hangi Şarj Aleti?
« Yanıtla #1 : 17 Eylül, 2011, 10:01:59 »
Yeni tip piller için 508 iyidir ancak eski tip Ni-Mh'da kullanacaksanız 908 alabilirsiniz. Yalnız 908'de piller ısınacaktır.  ;)

Donanımhaberde şarjlı piller hakında herşey diye çook uzun bir konu var. Göz atmanızı tavsiye ederim. Orada bipekkan hocam yardımcı olacaktır.  :)
Pentax K10D
Pentax DA 18-55 WR, DA 55-300, A 50mm f2, M 50mm 1.7
Revuenon Special 35mm f2.8, 135mm f2.8 - Panagor Macro Convertor

phm

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 17 Eylül, 2011, 13:14:47 »
Sağ ol Muhammet.
908 siparişi verdim. Sorun çözüldü diyelim. :)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Eylül, 2011, 14:35:10 »
phm Kx güncellemesi yaptın mı abi?
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

phm

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 17 Eylül, 2011, 20:01:42 »
phm Kx güncellemesi yaptın mı abi?

Evet abi, 1.02 şu an.  ;)

Çevrimdışı HexfeT

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Eylül, 2011, 21:48:56 »
En fazla 500mA akım ile şarj eden ve şarj tamamlandığında akımı kesen bir alet alın.

Ni-mh piller için en sağlıklı şarj yöntemi aslında kapasitesinin 1/10 u kadar akımla şarj edilmeleri ve işlem tamamlandığında kullanıcı pilleri çıkarana kadar 20mA tampon şarjda bekletilmeleridir.

Hızlı şarj için 500mA geçilmemelidir, pillere zarar verir. Şarj tamamlanınca akım kesilmeli ya da tampon şarja geçilmelidir çünkü bu noktadan sonra şarj akımı pil üzerinde büyük oranda ısıya çevrilir ve kimyasal yapısını bozar.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Eylül, 2011, 22:39:26 »
@HexfeT

önerdiğiniz marka moldel var mı? :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı HexfeT

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Eylül, 2011, 22:56:17 »
http://www.ebay.com/itm/Crosse-Technology-BC-700-Battery-Charger-Tester-AA-/320696442526?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4aaaff5e9e

Ben bundan alıp işi kökünden çözdüm.  :)

Burada bulunmuyor sanırım. Fiyatıda biraz tuzlu ama kaliteli ve güvenilir bir ürün. Söylediğim koşulları yerine getirmenin dışında ekstra fonksiyonlarıda olan bir alet. Şarj akımı şeçilebiliyor, pilleri deşaj edebiliyor, tazeleme şarjı yapabiliyor vs...
« Son Düzenleme: 17 Eylül, 2011, 23:00:04 Gönderen: HexfeT »

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Eylül, 2011, 00:39:30 »
valla herkez sakin alma pillerini bozar soyle olur boyle olur dediler bende istanbul kadikoyde yazicioglu pasaji var gittim ordan cok ucuza hizli sarj eden kiytirik bir alet aldim 3 yil oldu ne pillerim bozuldu nede sarj aleti hala canavar gibi koy pili iki  dakikada doluyor ben memnunum

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #9 : 18 Eylül, 2011, 03:11:20 »
Bende 1 tane mevcuttu sıfır şarj edilebilir pil aldım Sony'nin tepe flaşı için ve şarj ettim prizde unuttum ve piller ısındı ısındıktan sonra bir pil galiba patladı. yani "+" akımında tuhaf bir yapı oluştu. Uygun fiyata şarj aleti ve ısınmayan alet önerirseniz sevinirim banada.. :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı sebastian

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Eylül, 2011, 21:52:39 »
Şu internet aleminin şu piller, şarjlı piller, şarj makineleri bataryalar vs şeyler üzerine şehir efsanelerine dönmüş hurafelerine hastayım (:

Alırsın en kaliteli pili kullanırsın. Neyle şarj ettiğinin, nasıl şarj ettiğinin hiç bir önemi yok!
Zaten bu meretlerin hiç biri uzun ömürlü değil farzedelim ki çok uzun ömürlü en pahalı kalem pil in 4 tane 40TL yahu
pillerin ömrü kısalsa ne olacak al bir paket daha kullan bir 6-12 ay daha.

Kafa yormaya bile değmez bunlar sanki laptop bataryası gibi 100$ lık malzeme :D

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Eylül, 2011, 00:14:35 »
       Şarj aleti ve şarjlı pil tamamen şans işi....... Üç yıl önce seyyar satıcıdan SANYO Ni-Cd 1.2V / 700mAh genel amaçlı kullanmak için almıştım.... Son kullanma tarihi 01.2007...... Yani tarihi geçmiş pili normal pil fiyatına aldım. Tabi Pentax K200D makinemde kullanmak için Teknosadan taze ve markalı 2650mAh markalı pil aldım.  Pilleri şarj etmeyi unuttuğum bir anda Sanyo pilleri kullandım.......... Ve hala kullanıyorum.  Pentax K200D makinemde 600 poz çekiyorum..... Belkide daha fazla çekebilirim.Ama güvenmediğimden şarj ediyorum. İlk rasladığım anda yine aynı seyyar satıcıdan 5 takım aldım...... Son kullanma tarihinden 5 yıla yakın geçtiği halde ve ampar değeri düşük olmasına karşın canavar gibi..... Yenisini aratmıyor.......  Akma ve yıpranma belirtisi yok.... Halen kullanıyorum.

Çevrimdışı sebastian

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Eylül, 2011, 10:00:58 »
vedib abi merhaba

Tahminimce ateşle oynuyorsun, daha doğrusu ateş değil zehir ile oynuyorsun. Çok sağlıksız o şeyler.
İnsan sağlığına değer verilen, takip, kontrol mekanizmasının işlediği memleketlerde o tarz piller satılmaz.

Satılan piller bellidir.
NiMh
Lithium
Belki NiZn

Bu pillerin içinde hiç bir şekilde toksik madde yoktur, ağzına bile soksan adamı öldürmez, en azından öyle derler.
Ancak çinde üretilen bir çok (çakma ve markasızlar) içinde ne olduğu belli olmayan pillerde uzun ömürlü olsun diye her türlü toksik madde vardır bu yüzden satışı yasaktır.
Bunlar patlayabilir, akabilir, oksit tutabilir her türlü şey başlarına gelebilir.

O yüzden bilmediğiniz markaları, normalden ucuz olan pilleri almayın derim.

Daha ayrıntılı bilgi burada mevcut
http://en.wikipedia.org/wiki/Battery_(electricity)

phm

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 21 Eylül, 2011, 18:58:49 »
Benim AT-908 bugün elime geçti. 4 tane pili şarja taktım bakalım az önce. Ne kadar sürer, ne olur sonra yine yazarım buraya. :)

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 04 Ekim, 2011, 16:25:41 »
       "sebastian" nikli arkadaşımızın tepkisini haklı buluyorum. Benim savunmaya çalıştığım konu çok güvendiğimiz alışveriş merkezlerinin sattığı malın denetlenmediği. Firmalar son kullanma tarihi yazarkan olağan ve iyi saklanma koşulları dikkate alarak son kullanma tarihini yazmaları. Belki tarihi geçmiş emtiayı alarak hata yapmış olabilirim ama tarihi iyi markalı bir ürünün hemen iflas etmesi tek şekilde açıklanabilir. Son kullanma tarihi yalnış veya kötü koşullarda stok edilmiştir.
       Biz kullanıcılar en iyisini, en güçlüsünü almaya çalışırken ne hallere düşüyoruz. Ama normalde şarjlı pillerin ömrü 2 yıldır. İki yıldan fazlasını beklemek iyimserlik.

hangi filtre ne işe yarar ?

Başlatan burkkan

Yanıt: 3
Gösterim: 4228
Son İleti 21 Eylül, 2011, 23:15:58
Gönderen: burkkan
Hangi Çanta

Başlatan ozguradam

Yanıt: 42
Gösterim: 17737
Son İleti 28 Haziran, 2013, 19:44:55
Gönderen: oenaj