Gönderen Konu: Lens alırken neye dikkat edeceğiz...  (Okunma sayısı 2370 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
Lens alırken neye dikkat edeceğiz...
« : 09 Ekim, 2013, 11:30:15 »
Merhabalar...

Lens konusunda biraz yabancıyım,aslında biraz değil epey bi yabancıyım.Bu forum gerçekten çok bilgilendirici konular içeriyor.O yüzden bu bilgi paylaşımlarını yapanlara teşekkürü borç bilirim.
Benim merak ettiğim şu;
Bu lenslerin isimlerinin önünde ki " A , M (Bu ikisi büyük ihtimal auto ve manuel anlamındadır diye tahmin ediyorum) , F , AL , ED AL , DA , DA L , FA , ED , WR , AL WR , ED WR , IF , IF AL , SDM , DC "
yani bu gibi kısa kodların bir önemi var mı yoksa sadece isim mi ,

Pentax almadan once canon ve nikonu araştırmıştım biraz , onlarda IS - DC ayrımı falan vardı , bunlarda titreşim engeleyici lens idi ,pentax ın bu özelliği zaten gövdesinde var.O yüzden merak ettim bu kodları.

Bir de şu mesela bende 18-135 mm lens var , tutupta sadece 40mm almam - 135mm almam - 16-40mm almam - 70 mm almam vs almam nasıl birşey olur, yani bu mm değerleri 18-135 aralığında zaten var ( Sorum çok bilgisizce oldu ama merak etmişimdir hep , fark ne diye , yani 40mm alacağıma 18-135mm lens aralıgını 40mm ye getirsem aynı sonuç alınmıyor mu )

Şimdiden teşekkürler,,,
Hayrından umutsuzum, getirme bari şerrini,,,

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Lens alırken neye dikkat edeceğiz...
« Yanıtla #1 : 09 Ekim, 2013, 11:42:23 »
merhaba umarım bu link işinizi görür  :)

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=97.0
pentax ?
pentax A 50mm f:1.2
sigma 17-50mm f:2.8
METZ 58 AF-2

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Ekim, 2013, 11:50:19 »
Çok teşekkür ederim , görememişim ben bu başlığı , "REİS" ve "vedib" nickli üyelerimize da ayrıca teşekkürler paylaşımı için ,

Peki o 2.sorum çok saçmaydı ama yine de merak ediyorum , Benim düşündüğüm gibi düz mantık olsa 16-500 mm lens çıkartılması yeterli olurdu diğer lenslere gerek kalmazdı ,

18-135mm nin 40mm aralıgına getirmekle sadece 40mm lens ile çekilen fotoğraflar birbirinden farklı mı olur.Merak ettiğim bu :)
« Son Düzenleme: 09 Ekim, 2013, 11:53:12 Gönderen: oenaj »

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Ekim, 2013, 12:17:23 »
tabiki olur :) mesal 40mm limited ile 18-135 lensin 40mm de verdiği fotoğraf aynı değildir.
pentax ?
pentax A 50mm f:1.2
sigma 17-50mm f:2.8
METZ 58 AF-2

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ekim, 2013, 12:57:38 »
      Fotoğrafçılık sadece deklanşörü kullanıp görüntü kaydetmek olmadığını bilmek gerekir. Fotoğrafçılıkta resim bilgisi çok önemlidir. Perspektif ve görüntü dizaynı ile ışığı en ideal şekilde kullanmak gerekir.
     Objektif tanıtımlarında kısaltmaların yanına orjinal ingilizcesi ile türkçesi ve ne işe yarıdığını mümkün olduğu kadar yazmaya çalışıyorum. Herşeyi bilmek mümkün değil; bu işin içinde kaldıkça siz istemeden çoğu şeyi öğrenirsiniz. Ana sayfada mevcut olan aşağıdaki linke göz atarsanız bazı kısaltmalara vakıf olursunuz. Ulaşamadığınız kısaltmaları çekinmeden sorabilirsiniz. http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,2208.0.html

Değişken odaklı zoom objektiflerde görüntüyü sensör düzleminde oluşturmak için düzeltme optikler mevcuttur, sabit odaklı objektiflerde genelde düzeltme optiği olmadığı için kararlı görüntü sözkonusudur. Zoom aralığı içerisindeki 40mm ile standart 40mm sabit odaklı objektif görüntüsü perspektif dahil olmak üzere aynı değildir, ama zoom objektifleri kullanma kolaylığı vardır. 

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ekim, 2013, 13:30:10 »
Merhaba Vedib abi,

Çok teşekkür ediyorum size, fotoğrafçılık konusunda bilgim yok , sorularıma sabırla cevap veriyorsunuz,çok sağolun gerçekten...

Bu işe yeni başladım , hobi olarak yani, öğrenciyken fujifilm s3300 vardı o makineyi hiç sevemedim nedense , görüntü kalitesi olarak fotoğraf cekmekten soğutmuştu , sony kompakt makinem bile ondan çok daha net cekiyordu,sony makinemi havuza düşürünce fuji yi almıştım ama dediğim gibi memnun kalmamıştım,meslek sahibi olduk çok şükür ve şimdide pentax k5 ii+18-135mm aldım,

Makinemi seviyorum gerçekten,ama henuz tam tanıyamadım makinemi,şimdilik green modda ,Av ve Tv modlarında kullanabiliyorum , ama genelde green modda kullanıyorum diyebilirim, bu forumdaki bilgiler gerçekten çok yararlı , işimden fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum.makineme iyice alıştıktan sonra portre çekimleri  için limited lens almayı düşünüyorum , aslında 18-135 de çok güzel , ama limitedleri keskinlik açısından çok daha iyi olduğunu okudum , limited ile çekilmiş fotoğrafları pek inceleme fırsatım olmadı,çalıştığım kurumda 500px ve flickr gibi sitelere erişim yasak çünkü,o sitelerdeki çekilmiş fotoğrafların exif bilgilerine bakmak gerçekten çok faydalı, özellikle 500px deki fotoğrafların geneli keskinlik açısından cam gibi fotoğraflar , çok masraflı bir iş aslında ama çok da zevkli bir iş.neyse ben daha fazla uzatmayayım vedib abi,

Çok teşekkürler tekrardan , kolay gelsin , iyi günler...

K10D-K10D GP, Lens Seçimi Kararsızlığı

Başlatan HaypurTiryading

Yanıt: 25
Gösterim: 11723
Son İleti 25 Haziran, 2012, 13:05:05
Gönderen: HaypurTiryading
Lens "Kilit Mekanizması" [Lock Problemi]

Başlatan e.yurdem

Yanıt: 5
Gösterim: 3645
Son İleti 30 Ocak, 2014, 17:59:04
Gönderen: e.yurdem
Lens tutucu ve gece çekimleri için flash (Optio Vs20 modeli için)

Başlatan isttolga

Yanıt: 0
Gösterim: 1928
Son İleti 24 Mart, 2015, 02:01:07
Gönderen: isttolga
K10D Manuel lens kullanimdaki Garip focus Sorunu

Başlatan zeda3000

Yanıt: 10
Gösterim: 5001
Son İleti 10 Aralık, 2013, 21:18:52
Gönderen: zeda3000
Live ve Vizörden Farklı Sonuç Alıyorum (Pentax-M Lens)

Başlatan canerilgaz

Yanıt: 20
Gösterim: 7989
Son İleti 20 Aralık, 2016, 10:24:33
Gönderen: dgncsk