Gönderen Konu: Kararsız kaldım  (Okunma sayısı 5296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı LeblebiTozu

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kararsız kaldım
« Yanıtla #15 : 15 Ekim, 2013, 14:25:44 »
bana başta basit gelmişti ama incelikleri varmış , yani basit deyip geçmemek lazım.

en dikkati çeken özelliği orta format bir makine gibi fotoğraf çekmeni sağlayabilir.

aynen hocam... öyle bu neymiş diye bakıp sonra işe yaramaz demek kolay...
Siz aynı benim kafadansınız.... daha çok bilgi paylaşımı yapmak dileğiyle..

Çevrimdışı pentaxlobisi

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 15 Ekim, 2013, 22:38:45 »
Benim sorum kaynadı arada :(

Fikir veren arkadaşlara teşekkür ederim araştırmaya başladım tekrar

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 16 Ekim, 2013, 12:57:42 »
Selamlar
Bende birkaç şey söyleyeyim madem konu açılmış.Bu kadar pentax fanatiği olmaya gerek yok.
Bunu söyleyen ben şahsım adına pentaxdan başka marka kullanmadım ve kullanabilmemde zor gözüküyor.
Öncelikle sensör ebatları birbirini tutmayan 2 adet makineyi birbiriyle kıyaslama alışkanlığından vazgeçmek lazım.
Alacağımız makine ile ne yapmayı planladığımız çok önemli ki herkes kendi ihtiyacı doğrultusunda araştırma yapar.
Portre için alan derinliği önem taşıyor ve bunun için FF gövde önem arzeder.Şimdi 5d için eski makine yorumları gelecek biliyorum ama birçok
fotoğrafçı arkadaşımız hala bu makineyle güzel işler çıkartıyor.Portre çalışmayı düşünen biri için hızlı af ve yüksek iso başarımı çok fazla takılacak konular olmadığına göre 5d bu iş için pentax crop gövdelerden daha iyi iş çıkartacaktır.Ancak piksel yoğunluğu düşük olduğu için büyük baskılar alamazsınız o kadar.Büyük baskı derken 1 metrelik baskıları (70*100 gibi)çok rahat elde edersiniz ki zaten daha büyüğüne ihtiyaç duyulur mu onu bilmem.classic 5d Pentax k-5 ve K-5ıı'ye  nazaran iso ve af konularında oldukça geri kalır
Ben kendim pentaxı severek kulanan ve canona ısınamamış birisiyim ancak bu tamamen kişisel bir şey tuş dizilimi vs.özellikleri nedeniyle canonu sevemedim.Pentaxın son yıllarda yaptığı modeller çok çok iyi mesela benim kullandığı pentax k-5II S bence fazlasıyla yeterli bir makine ancak FF karşılaştırması yapmak bence gereksiz.Karşılıklı artılar ve eksiler var.Ancak imkanım olsa bende FF kullanmak yada en azından denemek isterdim.FF kesinlikle daha iyi detay demektir.Alan derinliği ve dinamik aralık konularında FF bir adım öndedir.ihtiyaç bu doğrultuda olursa FF seçersiniz ama pentax k-5 ve türevleri de yapacağınız her işi görebilecek kabiliyette makinelerdir.Bana göre kendi sınıflarında en iyilerdir.D7100 falan gördüm ve kullandım o kadarda iyi değil.

pentax k10d ve k20d arasında kaldım kullanım amacım portre ve manzara çekimi

Başlatan hs1409yb

Yanıt: 13
Gösterim: 6543
Son İleti 30 Mart, 2015, 19:37:23
Gönderen: hs1409yb