Gönderen Konu: Kararsızlıklar  (Okunma sayısı 4304 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
Kararsızlıklar
« : 08 Aralık, 2013, 19:13:57 »
 Merhabalar PentaxTürk ailesi öncelikle belirtmeliyim ki çoğunlukla gece ve makro fotoğrafları çeken biriyim makinam canon 1100 D gerek body sağlamlığı gerek giriş seviyesi bir makina olması nedeniyle fotoğraflardan istediğim tonları ve ihtiyaç duyduğum performansı alamıyorum.

Pentax renklerine uzun zamandır sempatim var lakin bir türlü kısmet olmadı bir pentax ile çekim yapmak.

Pentax K10D CCD sensörü gece fotoğraflarında stack yapmak istediğimde iso konusunda problem çıkaraktır.
Pentax K5 kıymetli vergiciklerimiz sayesinde uçuk fiyatlarda olması bana Türkiyeden sıfır bir K5 almama imkan tanımıyor.
Yurt dışından getirme imkanım var ancak yurt dışından getirecek olsam K-5iis ye daha sıcak bakıyorum ve yurt dışından getirmeye kalktığımda uzun bir süre sonra elime ulaşacaktır buda bir problem.

Pentax K-30 sizce bu konuda nasıldır dayanıklı olması beni tatmin ediyor iso performansı konusunda K10D den çok üstün bir makina olduğunuda biliyorum ancak raw kalitesi K-5 in ne kadar altında merak ediyorum sizce ne yapmalıyım?

Seçeneklerim K10D gibi bir makina alıp lenslerimi topladıktan sonra ileri bir body alabilirim.
K-5iis alabilirim ancak ekipmanımın satılmasını beklemem gerekiyor.
Yurt dışından getirebilirim lakin yaz sonuna kadar beklemem gerekiyor.

Çevrimdışı cumbat

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kararsızlıklar
« Yanıtla #1 : 08 Aralık, 2013, 19:28:51 »
k10d  yi  yabana atmayın bütçenize ve  makroya  en uygun k10d  bence  yanında  100mm macro.       
Gece  çekimleri  biraz  sorun ama  tripot    yerine  göre  işinizi  görür.
Pentax K3ıı  - Pentax K5ııs - Sigma  8-16mm f/4.5-5.6
Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro HSM (Contemporary)
Sigma 70-200mm F2.8 EX DG Makro HSM II
Tamron  28-75mm f / 2.8 SP XR Di LD Aspherical       
Pentax HD Pentax-DA 55-300mm f / 4-5,8 ED WR
Pentax-DFA 100mm F2.8 Makro_Soligor55mm f2.8
Pentax-M 50mm F1.7 - Pentax-FA 50mm F2.8 Macro
Pentax A 135mm f2.8 _ Pentax M28mm f3.5
Pentax-DA 35mm F2.4 AL  ---  Pentax  AF 360 FGZ Flaş

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #2 : 08 Aralık, 2013, 19:34:50 »
Hocam jordan nickli arkdsmz ocakn 3.haftasi geleçek amerikadan,eger yeri kaldiysa kacirma derim.hem suphe duymayacgn bi arkdsmzdr.
Sony A7ıı
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA
Sirui T-1005X Tripod ve G-10KX Ball Head
ThinkTank Urban Approach 5 Shoulder Bag
Gopro HERO4 Silver Edition
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #3 : 08 Aralık, 2013, 20:42:28 »
Hocam renk konusunda K10D yi gayet iyi biliyorum lakin gece yıldızları keskin bi şekilde çekebilmem için yüksek enstantene gerekiyor yani isonun yükseleceği çok aşikar nasıl bir çözüm yolu bulabilirim bilmiyorum K-30 un fotoğraf kalitesi konusunda yorum alabilirsem çok mutlu olurum :)

Yorumlarınız için teşekkür ederim bu arada :)

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Aralık, 2013, 00:26:48 »
K30 gayet iyi. Alttaki linklerden incelemişsinizdir belki. Ama k5 iis istiyorsanız da o zaman şimdilik bir k10 d alıp arkadaşınız gelmeye yakın k5 iis alabilirsiniz. Hem o zamana kadar k5 iis fiyatı da düşer biraz.
http://www.imaging-resource.com/PRODS/pentax-k30/pentax-k30RAW.HTM
http://www.dpreview.com/reviews/pentax-k-30/18
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #5 : 10 Aralık, 2013, 03:35:51 »
Teşekkür ederim hocam ilginize k10d ye sıcak bakıyorum şimdilik :)

Çevrimdışı drgunaydin

• Üye
  • **
  • Işığınız bol,fotograflarınız keskin olsun.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Aralık, 2013, 14:58:58 »
Gece çekimleriniz için mutlaka Cmos sensörlü bir makina tercih etmelisiniz.Bence K 10D mükemmel renk skalası olan klasik bir makine olmakla birlikte CCD sensör içerir 1600 iso'da noise belirgindir.
Bu yüzden senin işini görmeyecektir.K-7 den itibaren seçim yapmanı öneririm. Ayrıca bu seriden sonraki makinalarda farklı objektif gruplarını kullandığında Af fine tuning ayarı var; 20 objektifi hafızaya alabiliyorsun. Senin gibi Makro ve gece çekimlerine meraklı olanlar için af hassasiyeti önemli bir ayrıntıdır.

Senin Canon dan Pentaxın farkı bence otofokus hızı,kararlılığı ve keskinliği olacaktır;bundan hayıflanablirsin. Bizim Pentaxlar görüntü kalitesi olarak Nikon ve Canondan bir tık ileride ama onlarda fokus hızı,kararlılığı ve keskinliği konusunda bizden iki tık öndeler bunu unutmamak lazım.Hızı ve keskinliği aşmak için SDM veya limited serisi lensler kullanabilirsin onlarında oldukça pahalı olduğunu bilmelisin. Makina sağlamlığına gelince Pentaxın eline su döken olmaz bir çok ucuz makinası dahi komple magnezyum alışımlıdır ve toz/su geçirgenlğine dirençlidir.

Onun dışında Allah kolaylıklar versin.
« Son Düzenleme: 12 Aralık, 2013, 15:30:03 Gönderen: KAZIM GÜNAYDIN »
Pentax Filimli K1000, Mz-S (M SMC 50mm F 2.0 ; F Non SMC 28-80 mm 3.5-5.6 ; FA SMC 28-200 mm 3.8-5.6 ; FA SMC 80-320 mm 4-5.6)
Pentax Digital K10D (DA 18-55 mm 3.5-5.6 ; DA limited 21 mm 3.2 ; DFA 100 mm 2.8 Macro ; DA 55-300 mm 4-5.6)
Pentax Flash AF-360 FGZ
Nikon Digital D7100 (18-200 mm 3.5-5.6 ED VR II ; 10,5 mm 2.8G ED GX Fisheye)
Canon Digital 6D FullFrame (24-105 F4 L IS USM ; 50mm EF 1.8 II)

Çevrimdışı CemDeniz

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Aralık, 2013, 16:25:04 »
Gece çekimleriniz için mutlaka Cmos sensörlü bir makina tercih etmelisiniz.Bence K 10D mükemmel renk skalası olan klasik bir makine olmakla birlikte CCD sensör içerir 1600 iso'da noise belirgindir.
Bu yüzden senin işini görmeyecektir.K-7 den itibaren seçim yapmanı öneririm. Ayrıca bu seriden sonraki makinalarda farklı objektif gruplarını kullandığında Af fine tuning ayarı var; 20 objektifi hafızaya alabiliyorsun. Senin gibi Makro ve gece çekimlerine meraklı olanlar için af hassasiyeti önemli bir ayrıntıdır.

Senin Canon dan Pentaxın farkı bence otofokus hızı,kararlılığı ve keskinliği olacaktır;bundan hayıflanablirsin. Bizim Pentaxlar görüntü kalitesi olarak Nikon ve Canondan bir tık ileride ama onlarda fokus hızı,kararlılığı ve keskinliği konusunda bizden iki tık öndeler bunu unutmamak lazım.Hızı ve keskinliği aşmak için SDM veya limited serisi lensler kullanabilirsin onlarında oldukça pahalı olduğunu bilmelisin. Makina sağlamlığına gelince Pentaxın eline su döken olmaz bir çok ucuz makinası dahi komple magnezyum alışımlıdır ve toz/su geçirgenlğine dirençlidir.

Onun dışında Allah kolaylıklar versin.

Canon 1100d kullanan birinin K30a geçip af sıkıntısı yaşayacağını düşünmüyorum. Eminim arkadaş L serisi lensler kullanmıyor 1100d ile birlikte. Dolayısıyla k10d bile alsa otofokustan hayıflanmayacaktır. Çünkü çekmek istediği şeyler makinenin ağır kanlı yada seri oluşuyla ilgisi yok.
Dayanıklılığı ne amaçla istiyorsunuz bilemiyorum ama K30 yerine K-r ve bir tık daha iyi bir objektif almanızı öneririm. K-5 yada 2s alabiliyorsanız zaten pişman olmazsınız.
Cem Deniz ARSLAN

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #8 : 13 Aralık, 2013, 10:10:14 »
Pentax Limited lens alacağım zaten renkleri sağlam veren bir sensörün hakkını en iyi lensler verecektir. Orta segment bir makinaya 18-55 kit lens takmak biraz ilginç olurdu zaten :)

Gece çekimlerine gelirsek uzun pozlama yapıyorum 5 dk - 15 dk gibi değerlerde lakin CCD sensör ile yıldızları keskin ve temiz birşekilde çekebileceğimi pek sanmıyorum

Pentaxın dayanıklılığı konusunda şüphem yok zaten makinaların tümü şaheser :)