Gönderen Konu: Yeni Başlayanlar İçin 2014 Tavsiyeleri  (Okunma sayısı 11340 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mbbalkan26

• Üye
  • *
Yeni Başlayanlar İçin 2014 Tavsiyeleri
« : 28 Ocak, 2014, 22:24:08 »
Selamün Aleyküm herkese;
Ben Eskişehirde öğrenciyim. Daha dün başladım araştırmaya, forumlarda pentax'ın kaliteli ve ucuz olduğuna dair yorumlar vardı. Duyulduk bir marka değil (İlgisi Olmayanlar İçin) ama benim içim ısındı Pentax'a. Yani markanın pek önemi yok benim için.Kaliteli olsun ucuz olsun. Ucuz değilde özelliklerine göre parasını hakketsin. Ben yeni başlıyorum ama yani aldığım makineyi en az 3-4 sene kullanmam lazım. Pentax K-r düşünüyorum. Neden bunu düşünüyorsun derseniz araştırmalarıma göre herkes K-r'yi önerdi. Fakat baktığım forumlar geçmiş senelerdeki tavsiyelerden ibaretti. Bende 2014 yılında yeni başlayan ben ve diğer arkadaşlar için bu konu başlığını açtım. Nerden başlamalıyız? Önerdiğiniz makineler nelerdir? Vereceğiniz ipuçları var mı?..vb. sorulara güncel yardımlarınızı bekliyoruz.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Ynt: Yeni Başlayanlar İçin 2014 Tavsiyeleri
« Yanıtla #1 : 28 Ocak, 2014, 23:02:19 »
Bence Vedib Bey ile de bir görüşebilirsiniz. Bu konuda çok yardımcı olacaktır.
K10d ya da K-01 düşünebilirsin ikinci el. Fiyatları makul. İkisi ile de pentax lensleri kullanabilirsin. Ancak K-01 aynasız ve vizörsüz olduğu için zorlanabilirsin.
K10d+smc-a 1:1.7 50mm bence makul bir seçim olabilir.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Ocak, 2014, 23:49:42 »
ikinci el temiz kullanılmış bir K5'le başlayabilirsin. sadece başlamaz devamını da K5'le getirirsin. K-r giriş seviyesi makine olarak geçiyor diye o seviyede bir makine almak zorunda değilsin. ben 2 yıldan fazla oldu K5 kullanıyorum. gayet de memnunum. ayrıca ilk DSLR makinemdir kendisi.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı mbbalkan26

• Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 29 Ocak, 2014, 00:57:49 »
Bence Vedib Bey ile de bir görüşebilirsiniz. Bu konuda çok yardımcı olacaktır.
K10d ya da K-01 düşünebilirsin ikinci el. Fiyatları makul. İkisi ile de pentax lensleri kullanabilirsin. Ancak K-01 aynasız ve vizörsüz olduğu için zorlanabilirsin.
K10d+smc-a 1:1.7 50mm bence makul bir seçim olabilir.
ikinci el temiz kullanılmış bir K5'le başlayabilirsin. sadece başlamaz devamını da K5'le getirirsin. K-r giriş seviyesi makine olarak geçiyor diye o seviyede bir makine almak zorunda değilsin. ben 2 yıldan fazla oldu K5 kullanıyorum. gayet de memnunum. ayrıca ilk DSLR makinemdir kendisi.

Teşekkürler öğrenciyim k5 pahalı geliyor. Şuanlık işime yarar ikinci el K10 bulamadım.
Yardımcı olursanız şuanlık çok beğendim: http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-body-18-55-70-300-149603544/detay Eski bir model ama bir öğrenciyi idare eder diye düşünüyorum. K10 mantıklı gibi geldi amaikinci el hesaplı bulamadım.Selamlar

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Ocak, 2014, 01:03:10 »
k100 kullanmadım fakat, ccd sensöründen dolayı çok berrak fotoğraflar verdiğini gördüm ve duydum. seni pişman etmeyecek bir set olur diye düşünüyorum. tabi kullanan arkadaşların tavsiyeleri daha önemli. şimdiden hayırlı olsun.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Ocak, 2014, 01:11:35 »
K100D ve K10D'ler teknolojik olarak çok geri kaldılar ne yazık ki. Yeni başlayanlar için heves kırabilir. Ama amacın ucuz bir şey alayım da parçalaya parçalaya öğreneyim ise ideal gövdeler. :) Vur kır parçala, hor kullan ve öğren. Fiyatları da çok makul. 400-500'e bile bulunurlar.

K-r de teknoloji açısından daha iyileştirildi başlangıç kullanıcıları için. Daha rahat edersin. Fiyatı bir çıt yukarıda K100D K10D'lere göre ama gene çok uzun ömürlü olmaz bence. Bu 3 gövdeden sonra illa ki K-5 isteyeceksin anlayacağın. :))

K-30 yada K-5 alabilirsen al. Asla pişman olmazsın. Ama fiyatları öğrenci için çok gelebilir. 1500'den düşük bulabilir olsan da 1000 liradan da yüksektir.

Karar senin. :) Özel mesajda da belirttim sana. Ucuza kapatmak istiyorsan sadece gövde al. Ben sana temiz ucuza 18-55 filan ayarlarım.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Ocak, 2014, 09:23:54 »
evet ne yapıyoruz :)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Ocak, 2014, 09:37:16 »
bu arkadaşı sevdim :)
mantıklı ve makul şeyler sormuş,
ben yeni başlayacağım, sıfır K-r alacağım deseydi, hiç düşünme git al diyecektim. çünkü parası çok demekti bu.
ancak arkadaş öğrenci olduğunu, maddi durumun öğrenci cüzdanı olduğunu, araştırdığını yazınca ona bir iki abi tavsiyesinde bulunalım dedim

k100d süper, çok şahane renkleri var ama 6mp, bazı flaşları bile tanımıyor, teknolojisi çok eski, bunu eliyoruz

k10d, o bende olmadı mı ben pentax seti eksik sayıyorum, illa bir tane olacak, fiyatları şu aralar çok uygun, ama bahattin' in dediği gibi hem türkçe menü olmayışı, hem bf, ff gibi ayar yapmanın zorluğu yeni başlayan birini soğutabilir, bunu da eliyoruz

K-x, güzel makina ama işte kalem pil vizörde netleme noktalarının olmayışı vs. cık bu da olmaz

K-r, türkçe menü, güzel iso başarımı, k-x in eksiklerinin giderilmesi, şu ara iki tane çok şahane uygun fiyatlı ilan olması dolayısı ile ilk sırada düşünülmesi gereken body

K-7, türkçe menü, ileri seviye, toza suya dayanıklı bir body, k-5 ile aralarında sadece iso yönünden az biraz geride kalması dışında eksiği olmayan fiyat olarak da K-r den bir tık yukarda veya aynı fiyatta olması hasebiyle ikinci sırada düşünülmesi gereken body, (eğer uygun fiyatlı denk getirebilinirse ilk sırada düşünülmesi gerekir)

K-5, bütün bu modellerin abisi, ama ikinci elleri bile  K-r nin iki katı, plase

sonuç:

menü 1- K-r + 18-55 kit lens (şu aralar bir tane sahibinden de gördüm 90 liraya DA kit lens satılıyor bedava bence)
menü 2- K-7 + 18-55 WR (birinci menuden 200-300 lira daha pahalı olabilir toplamda, ama kalite ve sağlamlık olarak çok ileride)
« Son Düzenleme: 29 Ocak, 2014, 09:40:28 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı mbbalkan26

• Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 29 Ocak, 2014, 10:02:51 »
k100 kullanmadım fakat, ccd sensöründen dolayı çok berrak fotoğraflar verdiğini gördüm ve duydum. seni pişman etmeyecek bir set olur diye düşünüyorum. tabi kullanan arkadaşların tavsiyeleri daha önemli. şimdiden hayırlı olsun.
Teşekkürler cevap için. K100d de video çekim modu yokmuş sanırsam benim için videoda önemliydi elemek zorunda kaldım.
K100D ve K10D'ler teknolojik olarak çok geri kaldılar ne yazık ki. Yeni başlayanlar için heves kırabilir. Ama amacın ucuz bir şey alayım da parçalaya parçalaya öğreneyim ise ideal gövdeler. :) Vur kır parçala, hor kullan ve öğren. Fiyatları da çok makul. 400-500'e bile bulunurlar.

K-r de teknoloji açısından daha iyileştirildi başlangıç kullanıcıları için. Daha rahat edersin. Fiyatı bir çıt yukarıda K100D K10D'lere göre ama gene çok uzun ömürlü olmaz bence. Bu 3 gövdeden sonra illa ki K-5 isteyeceksin anlayacağın. :))

K-30 yada K-5 alabilirsen al. Asla pişman olmazsın. Ama fiyatları öğrenci için çok gelebilir. 1500'den düşük bulabilir olsan da 1000 liradan da yüksektir.

Karar senin. :) Özel mesajda da belirttim sana. Ucuza kapatmak istiyorsan sadece gövde al. Ben sana temiz ucuza 18-55 filan ayarlarım.

1-)K100d elendi.
2-)İlk k7 düşünmüştüm. Sahibindende k-5 fiyatına k7 satıyorlar. ucuz k7 ilan koyulmadığı takdirde mecburen eleniyor. Bence bana 18-55 ve 70-300 lük lensler 3-4 sene yeter gibi düşünüyorum. kaliteli video çekmesi yeterli. çok kaliteli olmasına gerek yok. Bu özelliklere yakın değerlerde şu link var önceden bakmıştınız: http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-pentax-k-r-beyaz-body-28-80mm-ve-70-210mm-lens-150747851/detay Yanına parasöley+ön/arka kapak bulurum derseniz düşünüyorum. fakat beyaz olması beni soğutuyor. :/ Parasöleyde çok tipli gözüküyor ondan istiyorum :)
3-)k-r Body+18-55 kit alıp üzerine 70-300+koruyucu kapak+parasöley almayı düşünüyorum.Tabi yardım ederseniz: http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-garantili-pentax-kr-151788540/detay
4-)Biraz garip pentax sitesinde bunu paylaşmam ama şu ilanı çok beğendim :D : http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-doktordan-temiz-canon-sx40-hs-fotograf-makinesi-hediyeler-151762995/detay
« Son Düzenleme: 29 Ocak, 2014, 10:07:14 Gönderen: mbbalkan26 »

Çevrimdışı mbbalkan26

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 29 Ocak, 2014, 10:26:58 »
bu arkadaşı sevdim :)
mantıklı ve makul şeyler sormuş,
ben yeni başlayacağım, sıfır K-r alacağım deseydi, hiç düşünme git al diyecektim. çünkü parası çok demekti bu.
ancak arkadaş öğrenci olduğunu, maddi durumun öğrenci cüzdanı olduğunu, araştırdığını yazınca ona bir iki abi tavsiyesinde bulunalım dedim

k100d süper, çok şahane renkleri var ama 6mp, bazı flaşları bile tanımıyor, teknolojisi çok eski, bunu eliyoruz

k10d, o bende olmadı mı ben pentax seti eksik sayıyorum, illa bir tane olacak, fiyatları şu aralar çok uygun, ama bahattin' in dediği gibi hem türkçe menü olmayışı, hem bf, ff gibi ayar yapmanın zorluğu yeni başlayan birini soğutabilir, bunu da eliyoruz

K-x, güzel makina ama işte kalem pil vizörde netleme noktalarının olmayışı vs. cık bu da olmaz

K-r, türkçe menü, güzel iso başarımı, k-x in eksiklerinin giderilmesi, şu ara iki tane çok şahane uygun fiyatlı ilan olması dolayısı ile ilk sırada düşünülmesi gereken body

K-7, türkçe menü, ileri seviye, toza suya dayanıklı bir body, k-5 ile aralarında sadece iso yönünden az biraz geride kalması dışında eksiği olmayan fiyat olarak da K-r den bir tık yukarda veya aynı fiyatta olması hasebiyle ikinci sırada düşünülmesi gereken body, (eğer uygun fiyatlı denk getirebilinirse ilk sırada düşünülmesi gerekir)

K-5, bütün bu modellerin abisi, ama ikinci elleri bile  K-r nin iki katı, plase

sonuç:

menü 1- K-r + 18-55 kit lens (şu aralar bir tane sahibinden de gördüm 90 liraya DA kit lens satılıyor bedava bence)
menü 2- K-7 + 18-55 WR (birinci menuden 200-300 lira daha pahalı olabilir toplamda, ama kalite ve sağlamlık olarak çok ileride)

Abi çok teşekkür ederim ilginizden dolayı :)
1-)K100d süper-kx teknolojisi eski elendi.
2-)k10d İngilizce menü olması aslında sorun değil alışırsın. Menü zorluğunada alışırsın ama makul ilanlar yok.
3-)k5 fiyatı sebebiyle elendi
4-)Şuan düşünülen k-r/k7/ birde şu yukarda linkini verdiğim canon

Canon dslr değilmiş, sonra düşündüm ben niye dslr istiyorum? Bu makine kompakt ama dslr den daha cazip geldi. Yani alırsam neden Dslr almalıyım? herhalde buradan başlamalıyım. Neden dslr almam konusunda ve sahibindenden link vermiştim yardımcı olursanız sevinirim. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.Size Pozitif verdim ne işe yarıyor bilmiyorum ama selamlar :)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 29 Ocak, 2014, 10:32:23 »
Abi çok teşekkür ederim ilginizden dolayı :)
1-)K100d süper-kx teknolojisi eski elendi.
2-)k10d İngilizce menü olması aslında sorun değil alışırsın. Menü zorluğunada alışırsın ama makul ilanlar yok.
3-)k5 fiyatı sebebiyle elendi
4-)Şuan düşünülen k-r/k7/ birde şu yukarda linkini verdiğim canon

Canon dslr değilmiş, sonra düşündüm ben niye dslr istiyorum? Bu makine kompakt ama dslr den daha cazip geldi. Yani alırsam neden Dslr almalıyım? herhalde buradan başlamalıyım. Neden dslr almam konusunda ve sahibindenden link vermiştim yardımcı olursanız sevinirim. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.Size Pozitif verdim ne işe yarıyor bilmiyorum ama selamlar :)
pozitif verdiysen akşama kadar sana tavsiyede bulunabilirim burda :)
şunun gibi düşün
senin arabaya ihtiyacın varsa araba alırsın, motorsiklet ihtiyacın varsa motorsiklet alırsın, araba alınca 4 lastiği olacak, vergisi daha yüksek, ne bileyim, muayenesi, kaskosu vs. motor alınca bunlar çok hafif olacak, ama sonuçta ikisi de seni gideceğin yere götürecek, aba araba olunca mesela yanına bir kaç kişi daha binebilir, bagajına bir şeyler koyabilirsin ne bileyim işte sana daha esneklik kazandırır, oysa motorun yapacağı iş bir yere kadardır.
eğer amacın sadece fotoğraf çekmekse, yani anı kaçırmamaksa, günümüzde cep telefonları da hayli hayli bu işi görüyor,
ancak, ben fotoğraf işinde biraz ilerlemek istiyorum, ayarlarını öğrenmek istiyorum, fotoğrafa kendimden bir şeyler katmak istiyorum diyorsan dslr alacaksın, kaldı ki fiyatlar bu seviyedeyken :)

Çevrimdışı mbbalkan26

• Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 29 Ocak, 2014, 11:11:14 »
pozitif verdiysen akşama kadar sana tavsiyede bulunabilirim burda :)
şunun gibi düşün
senin arabaya ihtiyacın varsa araba alırsın, motorsiklet ihtiyacın varsa motorsiklet alırsın, araba alınca 4 lastiği olacak, vergisi daha yüksek, ne bileyim, muayenesi, kaskosu vs. motor alınca bunlar çok hafif olacak, ama sonuçta ikisi de seni gideceğin yere götürecek, aba araba olunca mesela yanına bir kaç kişi daha binebilir, bagajına bir şeyler koyabilirsin ne bileyim işte sana daha esneklik kazandırır, oysa motorun yapacağı iş bir yere kadardır.
eğer amacın sadece fotoğraf çekmekse, yani anı kaçırmamaksa, günümüzde cep telefonları da hayli hayli bu işi görüyor,
ancak, ben fotoğraf işinde biraz ilerlemek istiyorum, ayarlarını öğrenmek istiyorum, fotoğrafa kendimden bir şeyler katmak istiyorum diyorsan dslr alacaksın, kaldı ki fiyatlar bu seviyedeyken :)

Abi verdiğim linkler hakkında görüşleriniz nelerdir? Birdaha vereyim linkleri: http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-pentax-k-r-beyaz-body-28-80mm-ve-70-210mm-lens-150747851/detay Yanına sana parasöley + ön / arka kapak  bulurum derseniz düşünüyorum. fakat beyaz olması beni soğutuyor. :/ Parasöleyde çok tipli gözüküyor ondan istiyorum :)
3-)k-r Body+18-55 kit alıp üzerine 70-300+koruyucu kapak+parasöley almayı düşünüyorum.Tabi bulmamda yardım ederseniz link: http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-garantili-pentax-kr-151788540/detay
4-)Biraz garip pentax sitesinde bunu paylaşmam ama şu ilanı çok beğendim :D : http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-doktordan-temiz-canon-sx40-hs-fotograf-makinesi-hediyeler-151762995/detay

Sizi fazla rahatsız etmemeye çalışıyorum,iyice araştırıyorum ondan geç cevap atıyorum selamlar

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 29 Ocak, 2014, 11:22:50 »
1. linktekini boşver neden diyorum renkten ve lenslerden dolayı
2. ilandakini almalısın, hem garantili, hem de tanıyoruz tufanı yamuk yapmaz
3. ilanı boşver

2. ilanın sahibi tufan beyde çok güzel bir de 18-55 AL II lens olacaktı ben vermiştim uygun fiyata, onu da alırsan şahane olur

Çevrimdışı mbbalkan26

• Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 29 Ocak, 2014, 11:30:15 »
1. linktekini boşver neden diyorum renkten ve lenslerden dolayı
2. ilandakini almalısın, hem garantili, hem de tanıyoruz tufanı yamuk yapmaz
3. ilanı boşver

2. ilanın sahibi tufan beyde çok güzel bir de 18-55 AL II lens olacaktı ben vermiştim uygun fiyata, onu da alırsan şahane olur

Abi bana 70-300 lens + parasoley +ön/arkakoruma kapakları kaç paraya gelir? Uygun bir şey bulabilirmisiniz?

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 29 Ocak, 2014, 11:35:19 »
benim ilanımda bir tane 70-300 var sıfır gibi kapakları tam ama parasoleyi yok, istersen bir bak linki burda, fiyat da çok uygun sahibinden e bu gün biri koymuş 50 lira daha pahalı

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,4071.msg43093/topicseen.html#new

Manuel lenslerimizi pentax dslr de kullanmak için yapılması gerekenler

Başlatan photo-pentax

Yanıt: 33
Gösterim: 31491
Son İleti 15 Eylül, 2014, 11:16:36
Gönderen: gsezen
Ürün çekimi için lens hk.

Başlatan sercansokmen

Yanıt: 7
Gösterim: 6516
Son İleti 03 Mart, 2020, 09:36:55
Gönderen: sercansokmen
M42 Adaptör için Yardım

Başlatan Ozzcob

Yanıt: 4
Gösterim: 5414
Son İleti 02 Temmuz, 2015, 13:52:55
Gönderen: emreks
Fotoğrafçılık hakkında yeni bir site : Fotograf.info.tr

Başlatan mehmetcoban

Yanıt: 0
Gösterim: 2926
Son İleti 20 Şubat, 2020, 15:12:10
Gönderen: mehmetcoban
Yeni Başlayan ve Amatörlere Faydalı Bir Eklenti !

Başlatan JoRDaN

Yanıt: 1
Gösterim: 8994
Son İleti 14 Ocak, 2012, 13:04:17
Gönderen: REİS