Gönderen Konu: http://500px.com/ElenaShumilova - bu nasıl bir teknik ya da işlemedir arkadaş :)  (Okunma sayısı 10627 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar merhaba
başka bir forumda tartışılmıştı konuyu buraya da açmak istedim aşağıda linkini verdiğim bayan bir ev hanımı makinası Canon 5D Mark II genelde çocuklarını çekiyor, ama arkadaş ben bu makinayı da bu lensi de kullandım, olmaz diyorum böyle bir ışığı kullanma var mı, biz niye bilmiyoruz ya da bu işleme biçimini bilen var mı

buyrun bakalım

http://500px.com/ElenaShumilova

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
Öyle çokda ileri düzey fotoğraf işlemeye gerek yok.Yarı ters ışık dediğimiz ışığı kullanmış ancak makinenin dinamik aralığı yüksek olduğu için ışığın direk gelmediği yerlerdede oldukça fazla detay var. Ayrıca photoshopta işlerken az pozlanan kısımları biraz daha açması fotoğrafları cazip hale getirmiş.Işığı kullanmayı öğrendikçe insan farkediyorki azıcık açı farkları ile çok güzel fotoğraf ortamları ortaya çıkabiliyor.Mesela fotoğrafları incelerken hiç bu öğeleride incelediniz mi? Mesela ışık hangi açıyla gelmiş,direkmi yoksa bir yerlerden süzülerek mi yada herhangi bir engele çarparak kırılarak mı gelmiş.(Örneğin fotolardan bir kaçında ışık ağaçların arasından kırılarak gelmiş.) Güneşin doğuşu yada batışı esnasında hangi pozisyondayken çekim yapmış.Demek istediğim sahada ışığı güzel kullanmamış olsaydı bu hanımefendi masabaşında photoshop ile bu hale getirebilir miydi? Yada bu kadar etkili olurmuydu?

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
aynen, söylediklerinize katılıyorum, genel olarak sabah erken ve güneşin batışına yakın çekmiş, açık diyafram kullanmış hep, zaten ışığı çok iyi kullanmış

Çevrimdışı Melcom

• Üye
  • Melik BAYKARA
    • Profili Görüntüle
bence sadece ışığı kullanmamış lightroom ve photoshop da baya ii kullanmış ışığı kullanmış bunlardanda ii yardım almış % 60 ışık % 40 programlar % 100 güzel görüntü bence :)
PENTAX K-3
TAMRON 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD [IF]
SMC PENTAX-F 35-135mm F3.5-4.5

"Fotoğraf çekmek insanın gözünü,aklını ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir."

(Henri Certier-Bresson)

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
Haberlere de konu oldu bu hanımabla... Yüzde 60 ps... Hemde hazır aksiyonlardan... Hani şu 500-600 papel e satılanlardan...

Alan derinliklerine bakın... Modeli geçtiği anda siliniyor resmen... Ve tüm karelerde neredeyse aynı düzenleme mevcut...

Olağanüstü bir durum değil 500px te nice böyle fotoğrafçı görmek mümkün...

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
Haberlere de konu oldu bu hanımabla... Yüzde 60 ps... Hemde hazır aksiyonlardan... Hani şu 500-600 papel e satılanlardan...

Alan derinliklerine bakın... Modeli geçtiği anda siliniyor resmen... Ve tüm karelerde neredeyse aynı düzenleme mevcut...

Olağanüstü bir durum değil 500px te nice böyle fotoğrafçı görmek mümkün...

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
basıp parayı alak mı şu  hazır aksiyonlardan yani

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
bence sadece ışığı kullanmamış lightroom ve photoshop da baya ii kullanmış ışığı kullanmış bunlardanda ii yardım almış % 60 ışık % 40 programlar % 100 güzel görüntü bence :)
Sadece ışığı kullandığını söylemedim ki :) Burda yüzde vermeye gerek yok. Başta ışık kullanımı kötüyse ps bir yere kadar zaten.
Temel sağlam olacak ki üstüne kaç kat çıkacağınız size kalmış.

Çevrimdışı Melcom

• Üye
  • Melik BAYKARA
    • Profili Görüntüle
Sadece ışığı kullandığını söylemedim ki :) Burda yüzde vermeye gerek yok. Başta ışık kullanımı kötüyse ps bir yere kadar zaten.

aynen katılıyorum
PENTAX K-3
TAMRON 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD [IF]
SMC PENTAX-F 35-135mm F3.5-4.5

"Fotoğraf çekmek insanın gözünü,aklını ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir."

(Henri Certier-Bresson)

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
Fotoğraflarında konu kompozisyon iyi olduğu gibi, fotoğraf işleme tekniğini de çok çok iyi geliştirmiş bu hanım fotoğrafçı, tekniğine hayranım ve favori fotoğrafçılarımdan. Süper görsellere nakış nakış işlemeler yapmış genelde aynı tarz sis efekti v.s ama gerçekten çok hoş, insanın fotoğraf sevgisini kıpıraştırıyor.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı devilsadvocate

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
her fotoğrafta aynı işleme tekniği var. sanki ön ve arka plan ayrı ayrı işlenmiş gibi. ancak sonuç göze hitap ediyor kesinlikle.
ka-beş, pentax 14, tamron 17-50, samyang 85, sigma 100-300 ex dg.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
benim dikkatimi çekenler şunlar

- kesinlikle sürekli en açık diyaframlarda gezmiş, neredeyse f2.8 den yukarı fotoğraf çekmiyor
- kesinlikle sabah çok erken veya güneşin batışına yakın fotoğraf çekiyor
- kesinlikle @fatihtekin88 in dediği gibi hazır bir action kullanıyor çünkü hepsi birbirinin kopyası gibi işlemelerin
- hem çok iyi çekiyor, hem çok iyi işliyor
- bunların hiçbiri bende yok  :-[ :-[ :-[

Çevrimdışı gremlis

• Üye
iste bunlar hep FF lobisi.  8)

fotograflari tadinda isleyerek gercekten bakilasi/ibret alinasi fotograflarlar uretmis.
http://hasansama.com

Pentax K-3, Pentax Mz-5
FA* 85mm f1.4, A 50mm f1.2, Sigma 30mm f1.4, Samyang 8mm f3.5 Fisheye
Sigma 150-500mm F5-6.3 APO DG OS HSM, DA 17-70 f4, FA 28-70mm

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
ben de aynen katılıyorum ;)
gerçekten fotoların hepsi ayrı güzel. sadece ışık bokeh değil. keskinlik olsun ala derinliğinin ayarlanması ve kadraj hepsi çok başarılı :)
ama PS da iyi işler çıkardığıda kesin.
PS da sonuçta fotoğraf çekmek gibi. fotoğrafı sonuçta PS değil siz yapıyorsunuz. güzel yapabilirseniz ayarlarsanız güzel olur. PS aldım hazır program da var ama yapamıyorum böyle fotolar istiyorum diyen çok adam gördüm :))
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
İbrahim Abi,

Fotoğraflarda sanat var. Tek söyleyeceğim bu. Artık bu hanım abla fotoğrafçılıktan ziyade sanatçılık yapıyor. Sadece ps'le ışıkla açıklanacak bir olay değil.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Hanım abla ile yapılmış bir röportajdan alıntı:

What tips would you give to photographers?

Draw. Drawing makes you think and you can translate your thoughts through drawings in a much more eloquent and meaningful way. You don’t have to be a great painter or an excellent sketcher, the skills or lack there of don’t matter. Just draw. It will help you to record your ideas, envision a picture before it becomes a photograph and to be more confident in your original idea.

Dediğim gibi abla sanatçı :) ...
Bizim aramızda da sanatçı ruhlu arkadaşlarımız var ancak ne yazık ki kendimi bu gruptan tenzih ediyorum...