Gönderen Konu: Manuel Lensler ve TAv modu  (Okunma sayısı 1441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Manuel Lensler ve TAv modu
« : 27 Şubat, 2014, 13:47:43 »
Merhaba Arkadaşlar,
Sizinle burada bir sorunumu ve fikrimi paylaşmak istiyorum.
Biliyorsunuz manuel lenslerde dijital makinalarla çekim yapabilmek için makinayı M çekim moduna alıp ISO ve diyaframı beilrledikten sonra pozlamanın istenilen diyaframda ölçülebilmesi için yeşil tuşa basıyoruz. Bu sayede makina pozlamaya uygun perde hızını belirliyor ve biz de çekim yapabiliyoruz.
Biliyorsunuz aslında biz daha çok Av ve TAv modunda çekim yapıyoruz. Eğer manuel lenslerle Av modunda çekmek istersek lensin diyafram pinini M42'lerde sıkıştırmak PK'larda kesmek gerekiyor. Bu sayede diyafram değiştiğinde yeşil tuş olmadan çekim yapabiliyoruz.
Şimdi gelelim benim sorunuma ya da önerime. Mevcut durumda manuel lensleri TAv modunda kullanamıyoruz. Peki neden? Çünkü lensten diyafram bilgisini alamıyor makine. Peki buna gerek var mı? Eğer yeşil tuş ile pozlama alabilse mevcut zorlanmış diyafram hızına göre iso ayarlanabilir. Kısacası söylemek istediğim TAv modunda yeşil tuşa pozlama özelliği eklenebilirse lensten diyafram bilgisi alınmadan da TAv modunda kullanılabilir. Böylece değişken ışık şartlarında kapalı mekanda çekim yaparken enstantene hızını istediğimiz bir değere ayarlayıp yeşil tuş aracılığı ile çekim yapabiliriz...
Sizin görüşünüz nedir? Böyle bir özellik var da ben mi bilmioyrum? Yoksa pentax mühendislerine tavsiye mi yazsak :).

Parafocal - Varifocal Lensler

Başlatan gokhans

Yanıt: 2
Gösterim: 2000
Son İleti 04 Aralık, 2014, 12:35:12
Gönderen: Suha
Lensler ve CA

Başlatan solidsnake89

Yanıt: 5
Gösterim: 2188
Son İleti 30 Nisan, 2014, 11:43:33
Gönderen: gokhans