Gönderen Konu: Amatöre yorum :)  (Okunma sayısı 7650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı evil_slck

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Amatöre yorum :)
« : 25 Mart, 2014, 21:28:23 »
Eksiklerim konusunda yardımcı olabilir misiniz? Photoshop kulanmıyorum, kullanmaya da pek niyetli değilim şimdilim, çok acemiyim zaten. Photoscape ile biraz düzenledim fotoğrafı.

editlenmiş hali:
http://500px.com/photo/64899615

orjinal hali:
http://500px.com/photo/64899613

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Amatöre yorum :)
« Yanıtla #1 : 25 Mart, 2014, 21:34:24 »
Raw çekip, Lightroom ile şahane bir kare çıkarılırmış . Ama yine de güzel.
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #2 : 25 Mart, 2014, 21:38:12 »
Bence gayet başarılı hocam :)
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı evil_slck

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Mart, 2014, 21:44:44 »
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Malesef resmi raw çekmemiştim. Zaten düzenleme vs konusunda bilgim yok. Oldukça yeniyim. Bu arada fotoğraf pentax k-x ve kit lensle çekildi.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Mart, 2014, 21:58:29 »
Ben dostlarım kadar iyimser bi yorum yapamayacağım...

Fotoğraf düzenleme konusunda ben en çok doğal görüntüsüne en yakın fotoğraflar üretmeye çalışıyorum...

Bana göre olmayan bir ortam yaratmaktan ziyade; fotoğraftaki eksikliği telafi etmek için kullanılması gereken bir araç...

Orijinal fotoğrafa bakıp sonrasında da editli haline bakınca doğallıktan uzakta buldum...

Tabiki insiyatif düzenlemeyi yapan kişiye bağlı... Oraya olmayan nesneler ilave etmek istese bile saygı duymak zorundayız...

Benim düzenleme bakış açıma göre;

orijinal fotoğrafta eksik neler var ona bakarım...

1) Keskinlik zayıf kalmış...
2) Detay eksik...
3) Renkler ve tonlar soluk...
4) Yansımalar soft kalmış...
5) Beyaz ayarı hatalı...
 ve bir iki ufak şey daha...

Sonra düşünürüm bunları telafi etmek için neler yapılmalı...

Photoshop kullanmamak için türlü sebepleriniz olabilir ama fotoğrafın kaderini de makineye bırakmamak lazım...

Photoscape gibi basit ama kapsamlı olan Lightroom var...

sadece 3 dakikada tonlama verdim, keskinlik verdim, detayları belirginleştirdim ve biraz da ışık verdim...

print screen yaptığımdan dolayı beyaz ayarı pek tutmadı ama orijinaline yakın bi değer girdim sayılır :)

Manzara zaten güzel... Başka bir evrende hissettirmeye gerek yok...

İnşallah olayın tekniğine takılmadan asıl anlatmak istediğim şeyi anlatabilmişimdir... :)

İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı evil_slck

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Mart, 2014, 22:21:41 »
Teşekkkür ederim Fatih bey yorumunuz için. Haklısınız her zaman orjinal daha iyidir. Photoshop kullanmama isteğimin sebeplerinden biriside fotoğraflar üzerinde çok oynama yapmak istemememden ve programın fazla ayrıntılı oluşundan -ya da gözümde büyütmem- kaynaklı. Daha makinemi alalı 1,5 ay kadar oldu. Çok teknik detaylar konusunda bilgim yok, keskinlik, ayrıntılar, softluk vs vs. Bol bol çekim teknikleridir, teknik detaylardır vs yazı okumaya çalışıyorum. Bir blog sitesinde photoscape programını gördüm, imza eklemeyle ilgili programı incelemişler. Bende bilgisayarıma kurup bir deneyim demiştim.

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Mart, 2014, 22:43:55 »
Ben de siz gibiydim ilk K-X imi alıp başladığımda (1,5 seneden beri DSLR kullanıyorum). Kullanmayacağım derdim PS ve türevlerini. Kafama dayata dayata raw çekime ve Lightroom'a zorladılar. Ama şuan iyiki zorlamışlar diyorum :)
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Mart, 2014, 22:45:11 »
Ben de çok uzun bir süre düzenleme yapmadan fotoğraf arşivledim... Şimdi açıp bakınca sadece bir iki müdehaleyle eksiklerini giderseymişim daha da güzel fotoğraflar sunabilirmişim diyorum şimdi... O yüzden bu olaydan çekinmenize yada gözünüzün korkmasına gerek yok...

Benim anlatmaya çalıştığım manüplasyon değil... Orijinaline sadık kalarak eksiklerini telafi etmek... :)

Photoshop kullanmayı ben de bilmiyorum inanın... "Lightroom 5" öneririm size... Deneye deneye, youtube'dan kullanım videolarını izleyerek belli bir seviyeye getirdik şükür... Siz de kolayca kullanabilirsiniz... photoscape sizi fazlaca sınırlı tutacaktır... O yüzden "lightroom 5" işlerimizi kolaylaştırıyor ve farklı varyasyonlara imkan tanıyor...

Fotoğraf'ın teknik detay kısmı maalesef çokça fotoğraf çekerek ve araştırarak gelişiyor... Forumda her türlü sorunuzu cevaplayacak bilgiye sahip çokça kullanıcı mevcut... Fotoğraf eklemekten, soru sormaktan çekinmeyin lütfen...

Birbirimize yardımcı olarak çokça şey öğreniyoruz beraber... :)

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Mart, 2014, 22:49:35 »
Fatih akşam ceviz falan mı yedin sen yemekte? Paso çalışıyor parmaklar. Maşallah tüütütüt ;D
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Mart, 2014, 22:52:46 »
Lightroom örneğine değinirsek; büyük düşünür Serge Ramelli abimizin dediği gibi, open up to shadow, close to highlights ;D
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı evil_slck

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Mart, 2014, 22:59:50 »
Lightroomu  temin edip kullanacağım. Peki aşağıdaki fotoğraf için de yorum yazabilir misinz, eksikleri nelerdir, bu fotoğrafta herhangi bir oynama yapılmadı, 55 mm ricoh f 2.2 manuel lens ile çekildi.

http://500px.com/photo/64908765

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Mart, 2014, 23:03:59 »
Kx ile gündüz vakti iso 200 yapmaya gerek yok diye düşünüyorum.
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı evil_slck

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Mart, 2014, 23:08:04 »
Bende öyle düşünyorum da isoyu 200ün altına getirmiyorum yani iso yazan tuşa basınca en düşük 200 var :)

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Mart, 2014, 23:08:49 »
Fatih akşam ceviz falan mı yedin sen yemekte? Paso çalışıyor parmaklar. Maşallah tüütütüt ;D

;D ;D ;D ;D   

Meşgale bulamadık, yine sardık foruma Hakan Abi :D

Lightroomu  temin edip kullanacağım. Peki aşağıdaki fotoğraf için de yorum yazabilir misinz, eksikleri nelerdir, bu fotoğrafta herhangi bir oynama yapılmadı, 55 mm ricoh f 2.2 manuel lens ile çekildi.

http://500px.com/photo/64908765

Fazla aydınlık bir kare... Diyafram değerini yükseltebilirmişsiniz

yada

iso 200 görünüyor... Daha aşağı çekilebilirmiş... Fazla ışığı telafi şansınız olabilirdi bu sayede...

Lens manuel olduğu için netlikte bir kayıp söz konusu ama o da göz alışkanlığı oturdukça daha net kareler çıkacaktır...

Mesela ben manuelde hiç netleyemem, AF lens alıp kurtuldum :D Bütçenizin elverdiği koşullarda AF lensleri öneririm... 

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Mart, 2014, 23:11:47 »
Bende öyle düşünyorum da isoyu 200ün altına getirmiyorum yani iso yazan tuşa basınca en düşük 200 var :)
info tuşunun olduğu menüde gölge telafisi gibi birşeyler yazıyordu KX'te.
Pentax Anıları

Nikon D3

raw yorum-eleştiri-tavsiye

Başlatan caucassian

Yanıt: 18
Gösterim: 7590
Son İleti 28 Mart, 2012, 00:39:31
Gönderen: Baha