Gönderen Konu: Swirly Bokeh (Girdap Bulanıklık Efekti)  (Okunma sayısı 5723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Swirly Bokeh (Girdap Bulanıklık Efekti)
« : 09 Mayıs, 2014, 10:32:06 »
    Genellikle Rus objektif kullanıcıları circular "swirly bokeh" (dairesel girdap bulanıklık efekti) oluşumu açısından bu tip objektifleri kullanmak isterler. Bu oluşum genelde Rus teknolojisi ile üretilen objektiflerde sözkonusudur. "swirly bokeh" aslında lenslerdeki küresel sapmaların bir sonucu olup özetle bir optik hatadır. Ucuz objektiflerde bu hata göz ardı edilmekte iken günümüzde bir özellik gibi kullanıcıya aktarılmaktadır. Özellikle portre çekimlerinde arka bolanık fon "swirly bokeh" yapısıyla dönen bokeh veya girdap bokeh olarak değişik bir efekt kullanıcıya ilginç gelmektedir.
    Fotoğraf karesinde genel görüntüye dikkat edildiğinde ve özellikle yuvarlak yapıdaki görüntüler merkezde tam yuvarlak olarak oluşurken görüntü kenarlara doğru gidildikçe elips şekil almaktadır. Bunun dışında objektifin en açık diyafram konumunda iken ortadaki keskinlik kenarlarda özelliği kaybederek daha az keskin oluşum olması portre fotoğraflarında kullanıcıya bir özellik gibi gelmektedir.

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Swirly Bokeh (Girdap Bulanıklık Efekti)
« Yanıtla #1 : 09 Mayıs, 2014, 13:15:53 »
Teşekkürler bilgi için, ayrıca lensin yaptığı bu efekti, PS ve PSP programlarında blur sekmesi altında swirl olarak bulabilirsiniz, sabit kalacak portre veya objeyi lasso tool ile seçip "select inverse " yaparak swirl bluru dönüşün yönü, büyüklüğü vs ayarlayarak ilginç etkiler elde edebilirsiniz.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Mayıs, 2014, 20:04:04 »
Zaten ne zaman ki photoshop çıktı, fotoğrafçılık ta sanat olmaktan çıktı. :))
Bilgiler için teşekkürler.

Çevrimdışı fatih akçay

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Swirly bokeh
« Yanıtla #3 : 05 Mart, 2017, 15:39:21 »
Herkese merhabalar,
Swirly bokeh veren lensleriyle ünlü 2 lens arasında kaldım,
Helios 40-2 85mm f1.5  ve  Carl Zeiss Jena Biotar 75mm 1.5
 Bu lenslerden bir tane almayı düşünüyorum ama CZJ Biotar biraz fiyat olarak yüksek , fakat Helios fiyat olarak biraz makul ama Helios lensde ki keskinlik çok az diye yorumlarda okudum. Gerçekten arada ki hem keskinlik hem swirly bokeh farkları çok varmıdır. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Swirly bokeh
« Yanıtla #4 : 05 Mart, 2017, 16:48:04 »
önce tam olarak bu tür camlara ayırlıdığınız bütçe çok önemli.ben ikisinide önermem elinizdeki gövde sony olsaydı cz 75 mm sonra helios u tavsiye ederdim.biraz daha ucuz olsun terleyeyim zorlanayım derseniz cylop 85mm olabilir.ama bütcem iyi derseniz girdap pokehi en iyi yapan cam tabiki bulmasıda biraz zor az var ve pahalı enna münchen ennalyt 85mm f 1.1.5 dir.

Çevrimdışı fatih akçay

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Mart, 2017, 20:22:26 »
Ercan bey çok teşekkürler,  evet kullandığım makine sonya7RII, işin açıkcası helios'un o girdaplı bokehlerini görünce gerçekten aşık oldum. 1.100 TL alınabilir dedim ama biraz daha araştırınca carl zeiss biotar çıktı karşıma, keskinlikleri ve bokehleri mükemmel, tabii bunun yanında fiyatta yüksek çıkıyor. Şuan bulduğum fiyat 3.000 TL. İşin açıkcası şuan için biraz yüksek geldi. Çünkü ileride 85mm G master lensimi de almayı düşünüyorum. Aslında bu her iki lensle de aralarında çok ciddi anlamda keskinlik farkları varmıdır. Tamam biraz yorulabilirim çekerken sorun olmaz diyorum helios için. Doğru mu düşünüyorum bilmiyorum.

C6833 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Mart, 2017, 20:33:13 »
bence o tür lenslerle uğraşmayın tr piyasası yurt dışına göre daha ucuz sony a7 rII gibi makina var elinizde.85mm gibi harkulade bir lensi varken sonynin.tecrübelerime dayanarak girdap uğruna uğraşmayın derim.sonra sonynin harika lensleri var 15 mm gibi ve 55mm gibi ve 70-200 gibi zeiss harika lensleri var bence uğraşmayın manuelle.85mm sony zeiss ilk hedefiniz olsun .paranızı çarçur etmeyin pokeh uğruna.sakın hata yapmayın alın cz 85 sony .

Çevrimdışı fatih akçay

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Mart, 2017, 21:20:40 »
Evet çok mükemmel lensleri var, hatta ben de sony zeiss 135mm f1.8  lensi var,bazen ben bile sonuçlarına inanamıyorum. Sadece bokeh uğruna düşünmüştüm bu diğer lensi. Doğru söylüyorsunuz aslına bakarsanız. Tavsiyeleriniz için ve zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için çok çok teşekkürler.

C6833 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Mart, 2017, 23:27:36 »
rica ederim elinizdeki makinanın kıymetini bilin ekonomik sınırlarınızı sony zeiss lenslere yönelin.piyasa foto çekenlerin yada toplumun arka planı öldürme sevdasına yönelmeyin elinizdeki gövde ile güzel bir lens le ff gövdelerde  f6 da bile arka planı halk tabiri ile bulanık yapıp yada pokeh yapabilirsiniz. fotografda derecenizi bilemiyorum nacizane affınıza sığınarak ışık kullanma ve kompozisyon ve fotografın gerektirdiklerini yapmaya çalışın.girdap fotonun veya pokehin kullanılma yerleri vardır .herzaman olmaz fotoda konu varsa siz bu konuyu tamamlamak varken arka plandaki ve o konuda anlatmak isdediklerinizi konudan tamamlayan olayları pokehle bulanıklaştırısanız o konudan uzaklaşırsınız.uzun konu aslında anlatmakda.türkçe yazma kendimi ifade etme hatalarım olabilir. sürçülü lisan ettiysem affola.