Gönderen Konu: YOK BÖYLE AYAR  (Okunma sayısı 17520 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: YOK BÖYLE AYAR
« Yanıtla #30 : 23 Haziran, 2012, 09:58:29 »
ferhat bey fotoğraf makinelerinde  netleme  tek noktaya yapılır.o noktanın bulunduğu yüzeyin(yatay düzlem)her yeri net çıkar.ama derinlik farklı bir şeydir.buda alan derinliği demektir ki bunu diyaframı kısarak (ters orantıdır rakam büyüdükçe yani f değeri diyafram kısılır)elde edebilirsiniz.fakat lenslerin hiperfocal mesafeleri vardır .burdada netlediğiniz yerin önü ve arkasını her tarafının net olacağı bir mesafe söz konusudur.bu mesafeyi bulursanız(bunun için özel apple proğramlar bile var)alan derinliğiniz göreceli olarak ön ve arka plan hertarafta net olur.(tabiki kabul edilebilr ölçüde yoksa sadece net olan yer netlediğiniz yüzeydir aslında).çok uzattım galiba ama ustalar var belki daha iyi anlatanlar çıkarsa bizde birşeyler daha öğreniriz.saygılar.
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı Ferhat0316

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 23 Haziran, 2012, 11:21:57 »
ferhat bey fotoğraf makinelerinde  netleme  tek noktaya yapılır.o noktanın bulunduğu yüzeyin(yatay düzlem)her yeri net çıkar.ama derinlik farklı bir şeydir.buda alan derinliği demektir ki bunu diyaframı kısarak (ters orantıdır rakam büyüdükçe yani f değeri diyafram kısılır)elde edebilirsiniz.fakat lenslerin hiperfocal mesafeleri vardır .burdada netlediğiniz yerin önü ve arkasını her tarafının net olacağı bir mesafe söz konusudur.bu mesafeyi bulursanız(bunun için özel apple proğramlar bile var)alan derinliğiniz göreceli olarak ön ve arka plan hertarafta net olur.(tabiki kabul edilebilr ölçüde yoksa sadece net olan yer netlediğiniz yüzeydir aslında).çok uzattım galiba ama ustalar var belki daha iyi anlatanlar çıkarsa bizde birşeyler daha öğreniriz.saygılar.
Verdiğiniz bilgiler için teşekürler. Net alan derinliğinin nasıl ayarlandığını ana hatlarıyla biliyorum. Benim sadece kafama takılan canon ve nikonlardaki gibi tüm odak noktalarını seçebileceğimiz bi ayar olup olmadığıydı.
K-5+ K1000 + SMC Pentax-DA 12-24mm F4 ED AL [IF] +SMC PENTAX DA 18-55mm f3.5-5.6 AL WR+SMC PENTAX-A 50mm f1.7+Pentax SMC-FA 100mm F2.8 Macro WR Lens+PENTAX smc DA L 55-300mm F4-5.8 ED+Tamron AF 17-50mm F/2.8 Di-II LD+Pentax fgz540 flaş
+Manfrotto 055XPROB+Manfrotto 498RC2 Midi Ball Head+LOWEPRO FLIPSIDE 400 AW+Cullman Protector Maxima 330

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 23 Haziran, 2012, 11:58:50 »
canon yada nikondakiler  diye bahsettiğiniz büyük ihtimal çoklu odak seçeneği.ama hiçbir makine aynı anda birden çok odaklama yapamaz diye biliyorum.üstadlar açıklar .o seçenek bizde farklı olarak var.sadece onlarda tüm ışıklar yanıp sönüyor.ki bence kafada karıştıryor:))
birazdan vedi bey bu konuda tam yorum yapar diye düşünüyorum.
Allah ne verdiyse:)

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 23 Haziran, 2012, 12:32:11 »
      Dijital fotoğraf makineleri büyük çoğunluğu objedeki kontrasttan fokus ayarını yapmaktadırlar. Hızlı veya geç fokus ayarını yapması objektifin optik diziliminden kaynaklanmaktadır. Bilinenin aksine geç fokus ayarını yapan objektifler daha fazla tercih edilir. Çünkü bu objektifler lens grubu sabit olan ve genelde metraj değeri geniş objektiflerdir. Çağdaş objektiflerden daha kararlı ve keskin yapıları mevcuttur. Profesyonel yapıları mevcuttur.
      DSLR gövdelerdeki 11 noktadan ölçüm yapılan modlarda  gövde en fazla tekabul eden noktaların ölçümünü yapmaktadır. Fizik kuralları gereği odak düzleminde (film veya sensör) görüntünün kesişmesi (net olması) tek düzlem için geçerlidir. Gövde en çok ölçüm aldığı düzlemi net yapar. Ortalama bir değer istemiyorsanız; belli bir düzlemin net olmasını istiyorsanız tek noktadan ölçüm almanız gerekir. Zaten kabul edilebilir oranlar dahilinde ölçümü aldığınız noktanın ön ve arkası net çıkar. Tek noktadan ölçüm alırken hedefinizde net olacak nokta varken deklanşöre yarım basıp kadrajı ayarladıktan sonra çekimi yapmak çoğu fotoğrafseverin yaptığı pratiktir.
        Bu izah ettiğim durum bütün fotoğraf makineleri için geçerlidir. Bütün bu işlemleri kafaya takmanızı tavsiye etmem. Merak konusu olması açısından, ölçüm alım tekniği açısından merak edilebilir. Hedefiniz göze höş görünen fotoğraflar kaydetmeniz olsun. 
« Son Düzenleme: 23 Haziran, 2012, 12:32:57 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 23 Haziran, 2012, 12:46:28 »
Vedi bey,benzer şeyleri ben yazmayı planlarken,siz önce davrandınız ve daha güzel açıkladınız.
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Ferhat0316

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 23 Haziran, 2012, 13:12:24 »
Yanıtınız için teşekürler Vedi bey. Yanıtınız benim için baya aydınlatıcı oldu. Sayenizde böyle bir ayarın k-5 te olsa bile gereksiz bi ayar olduğunun farkına vardım.
K-5+ K1000 + SMC Pentax-DA 12-24mm F4 ED AL [IF] +SMC PENTAX DA 18-55mm f3.5-5.6 AL WR+SMC PENTAX-A 50mm f1.7+Pentax SMC-FA 100mm F2.8 Macro WR Lens+PENTAX smc DA L 55-300mm F4-5.8 ED+Tamron AF 17-50mm F/2.8 Di-II LD+Pentax fgz540 flaş
+Manfrotto 055XPROB+Manfrotto 498RC2 Midi Ball Head+LOWEPRO FLIPSIDE 400 AW+Cullman Protector Maxima 330

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 23 Haziran, 2012, 18:40:52 »
Yanıtınız için teşekürler Vedi bey. Yanıtınız benim için baya aydınlatıcı oldu. Sayenizde böyle bir ayarın k-5 te olsa bile gereksiz bi ayar olduğunun farkına vardım.
Bu ayar gereksiz değildir.Genellikle yeşil renkli 11 noktadan ölçüm alan otomatik ölçüm modunu kullanırsız.Cihaz odakladığınız düzlemde, odağa aynı mesafedeki tüm objeleri netler.
SEL modunda ölçüm alınan bu 11 noktanın hangisinden daha net ölçüm alacağınızı manuel olarak belirlersiniz.
Tek noktadan merkezi bir ölçüm alacaksanız üstteki tek nokta ölçümlü modu kullanırsınız.Bu da daha çok macro ve objelerin sadece belli bir alanını netlemek için işinize yarar.Bir çiçeğin göbeği,böceğin gözü v.s gibi.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 26 Haziran, 2012, 14:21:47 »
Ekstrem durumlarda netleme noktasını değiştirsem de %95 orta nokta netleme kullanıyorum.

11 nokta AF, makineyi aldığımdan beri kullanmamışımdır. Alışkanlık sanırım.. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı tasomaniax

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 26 Haziran, 2012, 14:38:04 »
Yunus hocam benim bu netleme yonunden cok sikintim oluyor, af'de orta noktayi kullanmama ve objeyi hedefleyip netleyip yeniden kadrajlayarak cekim yapmama ragmen bircok fotografta arka planin netlendigini ve objenin flu kaldigini goruyorum, sorun daha cok sigma 50mm 1.4 ve tamron 17-50 2.8 de oluyor, dusuk alan derinligi nedeniyle objektif kaynakli midir, makine kaynakli midir, dusuk isikta mi sikinti oluyor, yoksa ben mi beceremiyorum? :/
PentaxK5 PentaxD-bg2grip Pentax100-2.8macro Tamron17-50-2.8 Tamron70-200-2.8 Sigma150-500-5-6.3 Sigma50-1.4 SigmaEm140dg-Macroflash Manfrotto190xprob-468mgrc2
www.flickr.com/mehmetbilalcakmak

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 26 Haziran, 2012, 21:54:09 »
Yunus hocam benim bu netleme yonunden cok sikintim oluyor, af'de orta noktayi kullanmama ve objeyi hedefleyip netleyip yeniden kadrajlayarak cekim yapmama ragmen bircok fotografta arka planin netlendigini ve objenin flu kaldigini goruyorum, sorun daha cok sigma 50mm 1.4 ve tamron 17-50 2.8 de oluyor, dusuk alan derinligi nedeniyle objektif kaynakli midir, makine kaynakli midir, dusuk isikta mi sikinti oluyor, yoksa ben mi beceremiyorum? :/
Ya lenslerinde back focus problemi var, ya da netleme problemin var.Vizörde net gördüğün obje fotoğrafta da net çıkması lazım.Yeniden kadrajlarken fokus alanın değişir.Son kadraj ayarından sonra yeniden fokus yap bence.

Çevrimdışı tasomaniax

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 27 Haziran, 2012, 08:02:50 »
Son kadraj ayarından sonra yeniden fokus yap bence.
nasil yapicam ki bunu? farkli af noktasi secerek mi? tripodlu cekimde belki ama karsimdaki hop oturup hop kalkan cocugu yada kacacak bir ani kadrajladiktan sonra nasil tekrar netleyebilirim ki? benim is yas galiba :(
PentaxK5 PentaxD-bg2grip Pentax100-2.8macro Tamron17-50-2.8 Tamron70-200-2.8 Sigma150-500-5-6.3 Sigma50-1.4 SigmaEm140dg-Macroflash Manfrotto190xprob-468mgrc2

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 27 Haziran, 2012, 09:23:30 »
       Metre ayarını bilinçli yapmak lazım. Fotoğraf makinesi gövdesine alışana kadar "tek noktadan" AF noktası seçilip öyle kullanmanız gerekir. Bari gövde hangi noktaya ölçüm aldığının farkına varırsınız. Fotoğraf Makinesi üreticileri kullanıcıya kolaylık olması açısından bir çok özelliği gövdeye eklemektedirler. Bu konuda yeni özellik olarak “Quick Shift” yani hızlı kaydırma dediğimiz ve Pentax DSLR’nin fokus ayarını yaptıktan sonra manuel olarak elle metreye müdahale etmemize müsaade etmesi özelliği eklenmiştir. Bu gövdenin görevini yapmaması değil; bizim istediğimiz noktaya focus ayarının kaydırılmasını istememizden dolayıdır. Tüm yeni nesil fotoğraf makinelerinde bu sistem kusursuz bir şekilde işlemektedir.
        Pentax K-5 gibi mükemmel bir gövde kullanıyorsunuz. Kusuru gövdede değil kendinizde aramalısınız. Bu işi zamana bırakın, herşey zamanla yerine oturacağından emin olun. Şu an belki siz değil, gövde fotoğraf çekiyor.
        Şu an yapmanız gereken gövdeyi ve teknolojiyi tanımanız. Bir süre sonra mükemmel görüntüler kaydedeceğinize inanıyorum. Tamron 17-50mm ve otomatik mod ile çekimlerinizi gerçekleştirmeniz, size daha cazip ve kaliteli görüntüler sunacaktır. Hop oturup hop kalkan çocukları tek nokta ölçümle fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim. Herşey gönlünüzce olsun.

Çevrimdışı tasomaniax

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 27 Haziran, 2012, 11:40:03 »
       Metre ayarını bilinçli yapmak lazım. Fotoğraf makinesi gövdesine alışana kadar "tek noktadan" AF noktası seçilip öyle kullanmanız gerekir. Bari gövde hangi noktaya ölçüm aldığının farkına varırsınız. Fotoğraf Makinesi üreticileri kullanıcıya kolaylık olması açısından bir çok özelliği gövdeye eklemektedirler. Bu konuda yeni özellik olarak “Quick Shift” yani hızlı kaydırma dediğimiz ve Pentax DSLR’nin fokus ayarını yaptıktan sonra manuel olarak elle metreye müdahale etmemize müsaade etmesi özelliği eklenmiştir. Bu gövdenin görevini yapmaması değil; bizim istediğimiz noktaya focus ayarının kaydırılmasını istememizden dolayıdır. Tüm yeni nesil fotoğraf makinelerinde bu sistem kusursuz bir şekilde işlemektedir.
        Pentax K-5 gibi mükemmel bir gövde kullanıyorsunuz. Kusuru gövdede değil kendinizde aramalısınız. Bu işi zamana bırakın, herşey zamanla yerine oturacağından emin olun. Şu an belki siz değil, gövde fotoğraf çekiyor.
        Şu an yapmanız gereken gövdeyi ve teknolojiyi tanımanız. Bir süre sonra mükemmel görüntüler kaydedeceğinize inanıyorum. Tamron 17-50mm ve otomatik mod ile çekimlerinizi gerçekleştirmeniz, size daha cazip ve kaliteli görüntüler sunacaktır. Hop oturup hop kalkan çocukları tek nokta ölçümle fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim. Herşey gönlünüzce olsun.
Evet halen acemi sayilirim ama otomatik cekecek kadar da degil :) av modunda cekim otomatik sayiliyorsa ayri tabi
Bu arada burada bir dernege de uyeyim orda birkac fotografim var elestirinize sunmak isterim ama bazen sistem yapilandirmasi nedeniyle girilemeyebiliyor
http://www.denfot.org/tr/Anasayfa/uyeDetay.aspx?kid=73
Aciklamalariniz ve onerileriniz icin tesekkur ederim
« Son Düzenleme: 27 Haziran, 2012, 11:43:13 Gönderen: tasomaniax »

Çevrimdışı Korhan

• Üye
  • Korhan
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 27 Haziran, 2012, 13:39:14 »
av yarı otomatik :)

Çevrimdışı csahin260

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 14 Ağustos, 2012, 12:41:55 »
Mail atmak lazım Pentax'a bu konuda. Yazılımla düzelecektir diye düşünüyorum. İngilizcesi iyi arkadaşlardan destek alalım. :)
var ama o özellik

af ince ayar yetmiyor

Başlatan bigbigbig

Yanıt: 5
Gösterim: 2832
Son İleti 06 Mart, 2016, 10:51:44
Gönderen: bigbigbig