Gönderen Konu: FOTOĞRAF  (Okunma sayısı 1560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
FOTOĞRAF
« : 03 Haziran, 2014, 19:23:10 »
Arkadaşlar selam.
Lütfen ukala biri olduğumu sanmayın. Affınıza sığınarak söylemek istiyorum kibir çoğumuz yazarken veya konuşurken RESİM kelimesini kullanıyoruz FOTOĞRAF yerine.
Biliyorsunuz ki RESİM el ile çizilen farklı bir uğraş. RESSAMLAR yapıyor.
Biz ise FOTOĞRAFÇIYIZ ve FOTOĞRAF çekiyoruz ;)
balık baştan kokar demişler. Biz çektiğimiz fotoğraflara resim dersek herkes ona resim der.
balık için kuş tabirini kullanmak gibi bir şey sanırım fotoğrafa resim demek. :)
ben de küçüklükten böyle alıştırıldığımdan önceleri hep resim çektirmek diye söylerdim. Fotoğrafçılığa başladıktan sonra hocalarımın uyarıları sayesinde düzelttim bu hatamı.
nacizane bir öneridir. hatasını düzeltmek isteyen olursa diye :D
sevgiler saygılar.
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: FOTOĞRAF
« Yanıtla #1 : 03 Haziran, 2014, 19:42:21 »
Resim eskiden beri kullanılan bir tabir olduğu için hâlâ söylenebiliyor. Hatta, sözlükte dahi yeri var. 
Sanıyorum bu tür dil problemlerini bir tek biz Türkler dert ediyoruz. Örneğin, ingilizce konuşulan ülkelerde "taking a photo" veya "taking a picture" aynı şeydir. Hatta "photo" denir kısaca, "photograph" bile denmez.
Acı, çile, kahır çekmeyelim yeter bence ;) .
Arslan Türegün

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #2 : 03 Haziran, 2014, 21:00:03 »
Anlatmak istediğiniz şeyin haklılık payı yüksek ancak dil bilgisi işin içine girdiğinde deyimler de olduğu gibi betimlenmek istenen her olguyu dolaylı yollardan da anlatılabilir. Muhalif olduğumu düşünmeyin sakın biraz bilgi ekleyeceğim :)

Photograph Machine = Işık aracıyla resimleyen makina anlamına gelir. Yani aslında çekilen her fotoğraf bir resimdir. Her ne kadar bir kargayı , kuş yada kuş türü olarak betimleyebiliyorsak her fotoğrafı bir resim olarak da görmek anlamsız olmaz. Görsel sanatlar da betimlenmek istenen olgu 2 boyutlu düz bir eksene işleniyorsa resim kategorisine girer. 3 boyutlu bir fotoğraf görsel sanatlar da kabul edilemez ve (heykel , büst yada sahne ) olarak nitelenir.

Her ne kadar fotoğraf bir resim türevi olsada gönül isterki herkes dediğiniz gibi fotoğraf kelimesini kullansın ancak herkes fotoğrafa saygı duymak , sevmek yada ilgilenmek zorunda değildir. Fotoğraf kelimesinin kullanılmasını temenni ederim ama insanlar resim olarak nitelendirdiklerinde sinirleriniz bozulmasın :)

Çevrimdışı yusufk53

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Haziran, 2014, 09:01:50 »
valla ben fotoğraf çekmeden önce resim derdim . ama 4 yıldır hiç resim dediğimi hatırlamıyorum fotoğrafa .  yanlış kullananlarıda uyarıyorum. çünkü fotoğraf başka bişey resim başka bişey.
bu bütün otomobillere taxi demek gibi

sinema lensleri vs fotoğraf makinesi lensleri

Başlatan Desperado

Yanıt: 1
Gösterim: 2182
Son İleti 14 Ekim, 2015, 20:53:55
Gönderen: Baha
Yurt dışından fotoğraf makinası getirme konusunda yardım

Başlatan cronos10

Yanıt: 43
Gösterim: 21604
Son İleti 11 Şubat, 2013, 20:35:13
Gönderen: zaferguler
Yeni başlayan birisi için fotoğraf gezisi önerisi

Başlatan kerimerdogan

Yanıt: 2
Gösterim: 2143
Son İleti 05 Ocak, 2015, 17:01:32
Gönderen: kerimerdogan
Forumların Amaçları ve Forumlara Periyodik Fotoğraf Koyma

Başlatan cbaytan

Yanıt: 2
Gösterim: 2834
Son İleti 10 Nisan, 2012, 19:30:16
Gönderen: cbaytan
PENTAX KULLANICILAR FOTOĞRAF VE BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU..

Başlatan umutcanyel

Yanıt: 0
Gösterim: 2006
Son İleti 28 Ekim, 2013, 21:44:10
Gönderen: umutcanyel