Gönderen Konu: Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?  (Okunma sayısı 40802 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
hepsi birbirinden kapalı diyafram olan limitedlerlemi yapılacak profesyonel set ;D
canonda nikonda ne üst düzey lensler var.pentaxın artık üretmediği 85 ve 135mm af leri hangi diyafram açıklığında üretiyo adamlar ;D
parası olanın pentax alması yada kazayla almışsa pentax ta kalması büyük hata
canona-nikona geçen hiç bi pentaxçı geri dönmüyor zaten ;D

Anlamadım limitedler kapalı diyaframmı? Ben K-5'le D7000',lü eşdeğer bir sistem karşılaştırmayı denedim ama "büyük hata"dan başka cevap yok, fiyatlarına iserseniz gider bakarsınız. Bu arada Siz burada Pentax'ı ve Pentax kullanıcılarını aşağılamak içinmi buradasınız?

Hatalı bir fotoğrafçı.
« Son Düzenleme: 30 Mayıs, 2012, 15:51:52 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle

pentaxta 2100 tl ye ne alınır :D
http://www.fotografdunyasi.com.tr/PENTAX-SMC-FA-77mm-f18-Limited-Lens,PR-1584.html

nikonda 2100 tl ye ne alınır
http://www.fotografdunyasi.com.tr/NIKON-AF-85mm-f18D,PR-55.html

http://www.fotografdunyasi.com.tr/NIKON-Nikkor-AF-50mm-f18D,PR-20.html

http://www.fotografdunyasi.com.tr/NIKON-AF-35mm-f2D,PR-48.html

Canon'da 30.000 TL ne alınır?

http://www.fotografdunyasi.com.tr/Canon-EF-800mm-f56-L-IS-USM,PR-104.html

Pentax'ta 30.000 TL'e ne alınmaz?

-NaN-

Abi inan bu mantıkla karşılaştırma olmaz. :D İsteyen Canon alsın Nikon alsın Sony alsın tutan yok..... Kişisel bir tercih; zevkler renkler tartışılmaz gibi birşey. Ama bunun psikolojik olarak kendi kendimizi kandırmaktan ibaret olduğuna inanmak istiyorum, zorluyorum da kendimi.

Bu tarz sohbetler amatör ve fotoğrafçılıktan uzak, belki haddime değil ama birçok ortamda da ayıplar tutum sergiliyorum. Fotoğraf adına girdiğim ortamlarda ortamın kalitesini de bu tarz sohbetlerin sıklık düzeyine göre belirliyorum.

Babam 2mp çekiyor çünkü 2mp çekip bana bunu tekrar tekrar farklı günlerde dile getirmesinin altında yatan gizli mesajı kendi kendime bulmamı istiyor. Ve ne yazıkki mesajı daha birkaç yıl kadar önce anladım. Babam D800 gibi 36mp'lık gövde kullanıyor olsa da çok iyi biliyorum ki en düşük mp ayarına alıp kullanır. Vesikalıklar ben 14mp, babam 2..... Ürün çekimi ben 14mp babam 2..... Gülüyorum kendime. :) :)

Konu Ercan abi ile açıldı, ama Ercan abi ile ilgisi yok. Konu bambaşka ama anlaşılmak istenmiyor gibi; öyle sezdim. Zıt görüş olmak için zorluyorsun gibi abi kendini. Kimse kimseye teknik özelliklerden bahsetmiyor ki. Konu farklı yere çekildi. Asıl konunun özeti "Teknik özellikleri, ekipmanları bırakalım da artık fotoğraf çekmesini öğrenelim. Fotoğraf başlıklarına olsun ilgimiz, fotoğraf eleştirileri yapalım, gelişelim.."

Fotoğraf üstatlarının neden forumlardan kaçtıklarını anlıyorum, neden bilgilerini paylaşmaktan çekindiklerini.... Canon gövdelere Pentax lens takan üstatları görünce şaşırmıştım başta. Canon'da lens mi yok Pentax takıyorlar? :) Canon 200 lira 50mm automatic focus... Keşke birkaçının foruma gelmesini sağlayabilseydim.

« Son Düzenleme: 30 Mayıs, 2012, 18:03:24 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
Nikon kullanmak isteyenler için bir neden :)

abcde

• Ziyaretçi
@cbaytan
Siz nerden çıkardınız pentax markasını ve pentaxçıları aşağladığımı onu anlayamadım.
Her marka kullanan biri olarak demirbaşım her zaman pentax olmuştur ama sizler gibi bu markanın şövalyeliğini yapmıyorum.Tutupta k200d ile d800 ü aşık attırmıyorum.Pentax kullanmamdaki neden (manuel lens kullanıyo olmam) ve bence bu kullanım tarzının en rahat ve maliyetsiz pentaxla yaşanıyo olması

bahattin
Kendimi neden zıt görüş olmak için zorlıyayım :) Her hangi bi karım mı olcak bundan :D Tutup x bi firma ekipman sponsorum mu olcak :)
Bu tarz sohpetler amatör fotoğrafçılıktan uzak demişin ama bu konuyu ben açmadım :) Forumda çok teknik bilgiler tartışılıyorda benmi boş geçiyorum onları :) Sanatsal fotoğraf sohpetlerinden keyif almıyorum o yüzden katılamıyorum onlara.Ecnebi kelimelerle süslenmiş,anlaşılmaz bi dille yazılmak için kasılmış,sanatsal-entellektüel zımbırtı saçmalıkları olarak geliyo bana

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
@cbaytan
Siz nerden çıkardınız pentax markasını ve pentaxçıları aşağladığımı onu anlayamadım.
Her marka kullanan biri olarak demirbaşım her zaman pentax olmuştur ama sizler gibi bu markanın şövalyeliğini yapmıyorum.Tutupta k200d ile d800 ü aşık attırmıyorum.Pentax kullanmamdaki neden (manuel lens kullanıyo olmam) ve bence bu kullanım tarzının en rahat ve maliyetsiz pentaxla yaşanıyo olması

bahattin
Kendimi neden zıt görüş olmak için zorlıyayım :) Her hangi bi karım mı olcak bundan :D Tutup x bi firma ekipman sponsorum mu olcak :)
Bu tarz sohpetler amatör fotoğrafçılıktan uzak demişin ama bu konuyu ben açmadım :) Forumda çok teknik bilgiler tartışılıyorda benmi boş geçiyorum onları :) Sanatsal fotoğraf sohpetlerinden keyif almıyorum o yüzden katılamıyorum onlara.Ecnebi kelimelerle süslenmiş,anlaşılmaz bi dille yazılmak için kasılmış,sanatsal-entellektüel zımbırtı saçmalıkları olarak geliyo bana

Abi sadece şu soruyu sorup tüm olaydan kendimi çekip başlıkta kendimi sadece gözlemci ilan edecem:

"Ecnebi kelimelerle süslenmiş,anlaşılmaz bi dille yazılmak için kasılmış,sanatsal-entellektüel zımbırtı saçmalıkları olarak geliyo bana"

Bu hakaret değil de ne? İş başka aşk başka misali; hoş görmediğimi dile getirmem gerek.

Ekipman sohbetleri için "Cahillik gibi geliyor bana. Kültürsüzlük gibi geliyor bana. Şöyle geliyor bana. Böyle geliyor bana......." tarzı açıklama yapsam hoş karşılanır mı? Bir kitleye bir düşünce tarzına hakaret olur bu. Senin mesajında da hakaret var bence. Olay kişisel değil ama bence öyle düşünen kitleye karşı özür dilenmesi gerekiyor.

Ha bu arada kimse sanat boyutuna geçmek zorunda değil. İsteyen ekipman sohbetine devam edebilir, özgür bir platform burası. Yalnız şu bir gerçekki başlığın 4. sayfasından itibaren süren polemikte, ekipman sohbetlerinden daha zor ulaşılır bir kültere, bir bakış açısına davet vardı. Fotoğraf makinesinin düğmesine herkes basabilir, ama herkes fotoğraf çekemez.

Vermek istediğim mesajları 2 kez verdim, başlığa katmak istediğim birşey kalmadı. Teşekkürler.

PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı soneryen

• Üye
  • I Love Pentax'ın her türlüsü
    • Profili Görüntüle
Konunun seyri git gide değişiyor. Herkes beğendiği ve huzur bulduğu makineyle fotoğraf çeksin. En önemlisi bu bence. Kimi pentax sever, kimi canon, kimi nikon. Önemli olan bu hobimizi gerçekleştirirken hangisiyle mutlu bir şekilde çekim yapıyoruz. Gerisini boşverin, konuyu uzatmanın alemi yok. Pentax bazı durumlarda biraz pahalı, Nikon bazı lenslerde ucuz, Canon 50mm 1.8 çok ucuz ama plastiği insana güven vermiyor. Hepsinin birbirine göre ama fiyatta, ama kalitede var bir artıları. Herkes gücü ve ihtiyaçları nispetinde istediğini ve en önemlisi fotoğraf çekerken mutlu olduğu makineyi kullansın. ( B E N C E)   

Son olarak, "Fotoğraf bahane, dostluk şahane." diyerek. Herkese iyi forumlar diliyorum.

Pentax K20D / D-BG2 Battery Grip / Pentax SMC-DA 16-45 mm
Pentax SMC-A 50mm F/1.7 - Pentax SMC-A 50mm F/2.0
Pentax SMC-M 100mm F/2.8 - Pentax SMC-M 100mm F/4.0 Macro - Pentax SMC-M 50mm F/4.0 Macro
Pentax SMC-M 40mm F/2.8
SMC PENTAX-DA 40mm F2.8 Limited - SMC PENTAX-DA 70mm F2.4 Limited
SMC PENTAX-DA 55-300mm F4-5.8 ED
SMC PENTAX-K 200mm F/4.0
SMC PENTAX-M 80-200mm F/4.5
SMC PENTAX-M 75-150mm F/4 - SMC PENTAX-A 35-70mm F/3.5-4.5

Çevrimdışı burakbaran

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Burak Baran
Ben bu işte daha yeniyim bu işe hikmet kardeşimin sayesinde başladım.Şu yenidir bu iyidir bu kötüdür diyemem o kadar bilgim yok bu konuda fakat bilgim olmasa da görüşümü yazmak istedim.
Önemli olan hangi makineyi yada hangi markayı kullandığımız değildir burada yaptığımız    BİLGİ ALIŞ VERİŞİ,ARKADAŞLIK,DOSTLUK,HEPİMİZ BU ALANDA BİR ŞEYLER PAYLAŞIYOR BİLMEDİKLERİMİZİ  ÖĞRENİYOR VE BİLDİKLERİMİZİ DE PAYLAŞARAK YENİ BAŞLAYAN ARKADAŞLARA ÖĞRETİYORUZ.
Maksat kıyaslamaksa + - görmekse bende yeni aldığım CANON 7D makinemi K5 İle kıyaslamak isterim.
Bu pentax ı kötülemek anlamına gelmez sadece merakımdandır.
Ama yanlış anlaşılmalar nedeni ile konu sapmasın bence.Bir birinizi kırmayın kırmayalım gerek yok böyle şeylere.
Yemişim pentax ı canon u nikon u önemli olan aynı çatı altında bir şeyler yapıyor olmak :)

Çevrimdışı Eagle Fly Free

• Üye
    • Profili Görüntüle
Nikon kullanmak isteyenler için bir neden :)

Nikon kullanmak istemeyenler için bir neden :)

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
Nikon kullanmak istemeyenler için bir neden :)

Diğer takımları tutan nikonculara gıcıklık olsun diye yazdım

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Selamlar :))))

GS formasina Nikon hos ne diyelim. eskisi gibi takip edemesem de gs`imi, Nikon reklami o efsane Marshall yada Ulker reklamina gore daha bir yumusak olmus :) Canon kullanip gs`li olan arkadaslara takilabilecek guzel bir konu malzemesi olmus :)
Ben K-5 kullaniyorum o baska :)

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz? Bu eski konuyu gündeme getirmek belki forum fotoğrafçılığının neden bu durumda olduğunu açıklar.

Aradığım özellikleri bulduğum DSLR olan Pentax’ı seçtim. Ayrıca elitlerin kullandığı marka olduğundan bunun payı çok büyük oldu. Günümüzde Canon iyi yer edinmiş olması ve en yaygın marka Canon varoş ve kendini ispat etmek isteyen kullanıcıların kullandığı marka olduğundan çoğu zaman bana itici gelmiştir. Fotoğraf makinesi kullanıcılarında en güzel makineye sahip olma duygusu hep depreşir, güzel kelimesinin ne anlama geldiği bilinmeden peşine takılıp gidiyoruz.
     Fotoğraf makinesi kullanıcıları Canon, FullFrame ve Profesyonel kelimelerinin kendi meziyetleri olması ve bunu gösteriş için kullanmaları fotoğraf sanatının sonunu getirmiştir. Dikkat ederseniz fotoğraf forumlarında sanatçı dediğimiz popüler şahsiyetler yoktur ve ne zaman yer almaya başlasalar anında geri adım atıyorlar. Toplum olarak her şeyi bilen, egosu tatmin olmayan ve karşıdakini itibarsızlaştıran bir yapıdadır.   

Çevrimdışı geberesice

• Üye
    • Profili Görüntüle
Pixel Shift ve Astrotracer Özelliği bence Pentax almak için başlı başına bir sebep
- PENTAX K1 -
- IRIX 15mm 2.4 FireFly -
- FA 50mm 1.4 -

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
 :) :) başdan okudum nostalji oldu bana topik eskiler hatırladım.keşke şükrü abide gelse tekrar ibrahimin gelmesine sevindim tekrardan.canon nikon yuvarlanıp gidicez böyle işde. :) :) önemli olan hatırlar dostluklar vefa.

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
eski konu ama ilginç bir durum var. pentax piyasadan siliniyor. makineler çok iyi başarılı vs ancak cidden popüler olduğu Almanya'da bile artık bulmak çok zor . Her sene iş nedeniyle gittiğim için ve meraklısı olduğum için mutlaka mağazalara ve elektronik marketlerine gidip bakarım alırım fiyat incelerim vs. Bu sene Pentax yoktu.
« Son Düzenleme: 19 Aralık, 2018, 10:44:09 Gönderen: dgncsk »

Çevrimdışı abacus

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Genel olarak DSLR'nin pazar kaybından dolayı olduğunu düşünüyorum. İnsanlar artık ya fotoğraf makinası almıyorlar, alacaklar ise aynasızı daha fazla tercih etmeye başladı. Bu durum piyasada rekabetçi bir aynasız çıkartmayan Pentax için piyasadan silinmesi anlamına gelir. Bugün  doğru dürüst  DSLR çıkartmamış firmaların bile adı daha çok anılıyor (Fujifilm, Panasonic, Olympus) Pentax, full framede olduğu gibi piyasayı 7-8 sene geriden takip ediyor.
Maalesef Pentax öldü. Son anda kurtarıcı bir model ile hayata dönmez ise, yakında gömeriz artık ya da niş bir ürüne dönüşür.

Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3178
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 4194
Son İleti 07 Mayıs, 2013, 21:13:54
Gönderen: Baha
Pentax lens ve makinaların Flickr sitesindeki fotografları

Başlatan sdemir03

Yanıt: 3
Gösterim: 4063
Son İleti 06 Kasım, 2013, 13:17:06
Gönderen: akn786
Dünya ve Türkiye deki Ünlü Pentax'cılar