Gönderen Konu: Retina İMac kararsızlığı  (Okunma sayısı 2545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Retina İMac kararsızlığı
« : 28 Kasım, 2014, 12:02:10 »
 Haberi olmayan var mı bilmiyorum. İmac güncellendi ve artık 5120x2880 piksel 5k panel kullanıyor.
Fiyatı 7.300 tl işlemciyi i7 ekran kartını r9 m295x hdd yi 3 tb fusion yapınca 9.000 i görüyor.
Apple store da arkadaşım çalıştığı için %21 indirimle bana alabiliyor. Buda 7.100 tl yapıyor.

2 hafta içinde bir pc alacağım ama hala toplama kasa+monitör mü yoksa imac mi çıkamadım işin içinden.
Fotoğraf bölümü okuyorum okulda ki bütün pcler mac.

4500 tl kasa toplayıp 2500 e asus pa279q 2560x1440 piksel monitörü de alabilirim.

Olay şu ki imac'in panel gamutlarına baktım srgb de sorun yokken adobe rgb de anca %79 verebiliyor. Asus monitör de her ikisi de %99 100 seviyesinde. İmac nasıl veremez anlamadım :)

Sade tasarımı 5k ekranı ve hali hazırda indirimle alma gibi bir şansım varken bunu görünce biraz çekindim açıkcası. Az para değil sonuçta.

Sizden de yorum almak istedim.

Grafikleri burada;

http://pcm.my-magazine.me/main/News/8901-iMac-Retina-5K-色域評鑑
« Son Düzenleme: 28 Kasım, 2014, 12:06:46 Gönderen: kampfar »

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Retina İMac kararsızlığı
« Yanıtla #1 : 28 Kasım, 2014, 12:13:42 »
Yeni nesillerde fotoğraftaki pixel furyası gibi furyaya katılıp renk gamut genişliği ve doğruluğundan 4K 8K deryasında daldılar, şahsen en başta alıp yeni teknolojinin arge parasini vermek anlam inda tavsiye etmem, ama eski beyaz kasalı ekranları grafikerler öve öve bitiremiyor. Asus da cidden çok başarılı
EDIT: arkadaşınız indirimi bir önceki modellere de yapabiliyorsa tercih edilebilir.
« Son Düzenleme: 28 Kasım, 2014, 12:19:35 Gönderen: gokhans »
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Kasım, 2014, 12:18:46 »
Yeni nesillerde fotoğraftaki pixel furyası gibi furyaya katılıp renk gamut genişliği ve doğruluğundan 4K 8K deryasında daldılar, şahsen en başta alıp yeni teknolojinin arge parasini vermek anlam inda tavsiye etmem, ama eski beyaz kasalı ekranları grafikerler öve öve bitiremiyor. Asus da cidden çok başarılı
Benim fark ettiğim durum şu ki bu işten gerçek anlamda anlayan adam gidip ayrı monitör alıyor nec, eizo, veya asus'un üst düzey monitörleri gibi. Ama imac için ağızdan ağıza dolaşan artık şehir efsanesi halini almış "ne görüyorsan baskı da da o çıkıyor renkleri %100 doğru" laflarını genelde teknik detaydan çokta anlamayan insanlardan duyuyorum.

Bu adobe rgb olayı çok işime yarayacak bir şey mi onu da bilmiyorum. Yoksa İmac almak istiyorum. Fazla ince dokumamın sebebi yüksek miktar para verecek ve uzun süre kullanacak olmamdan dolayı.

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Kasım, 2014, 12:21:56 »
Edit yaptım ama tekrar yazayım eğer indirimi bir öndeki nesil imac ya da tercihan mac pro (+asus ekran) yapabiliyorsa tercih edilebilir.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Kasım, 2014, 12:25:37 »
Benim fark ettiğim durum şu ki bu işten gerçek anlamda anlayan adam gidip ayrı monitör alıyor nec, eizo, veya asus'un üst düzey monitörleri gibi. Ama imac için ağızdan ağıza dolaşan artık şehir efsanesi halini almış "ne görüyorsan baskı da da o çıkıyor renkleri %100 doğru" laflarını genelde teknik detaydan çokta anlamayan insanlardan duyuyorum.
Aynen öyle, aslolanın renk profili ve baskı makinası operatörü olduğunu monitörler sanki, orjinali yok diye yan sanayi magenta kullansin sen de 10.000 daha harca tutturmaya. En baba yiğit MF makina kullanılan stüdyolarda  hazırlanan kataloglara bile not var: renkler gerçeğinden farklılık gösterir diye
« Son Düzenleme: 28 Kasım, 2014, 12:29:20 Gönderen: gokhans »
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Kasım, 2014, 12:28:44 »
Mac pro çok aşıyor :) Önce ki nesil imaclere de güvenemedim açıkçası. Gamutlarını bulamadım ama muhtemelen onlar da aynıdır.