Gönderen Konu: ilk hdr denemelerim  (Okunma sayısı 6857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
ilk hdr denemelerim
« : 21 Aralık, 2011, 12:00:04 »
oynanmamış hdr dir.eleştiriye sonuna kadar açıktır.sadece teknik değil diğer yönlerinide incelerseniz sevinirim.
« Son Düzenleme: 21 Aralık, 2011, 12:43:19 Gönderen: haldun31 »
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: ilk hdr denemelerim
« Yanıtla #1 : 21 Aralık, 2011, 12:27:19 »
Görebilsek dükkan senin.  :o  ;)

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #2 : 21 Aralık, 2011, 12:32:43 »
Haldun abi galiba ekleme yapamamışsın tekrar dene :)
« Son Düzenleme: 21 Aralık, 2011, 14:59:21 Gönderen: JoRDaN »
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Aralık, 2011, 12:44:46 »
çözünürlüğü düşürmeden yapınca sistem eklememiş.şimdi hallettim.resim amasrada çekilmiştir

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Aralık, 2011, 12:55:00 »
Şimdii, sanatsal yönü yok çünkü teması yok onu geçiyoruz, duvarlar ve bulutlar pembeleşmiş, üst solda çardakta pembe patlamış, yani tone-mapping'de çalışılması lazım, sol alt köşede kayanın üzerindeki bize bakan vatandaşlar fotoğrafı bozuyor, bunun bir şehir manzarası fotoğrafı olmasınıda sevinçle   :) engelliyorlar. Üst kısımda minarenin ucundan sonra en az 1cm kadar bir boşluk olmalıydı. Bu fotoğrafta bence HDR effekti hemen hiç yok.

Sonuç Fetvası: Aynı yere gidip,  üzerinde çalışıla.  ::)  :)

Ek: Minareden sonra gökyüzüne 1.5 santim daha verilmemesi haricinde fotoğrafın dengesi ve diğer kenarları iyi, fotoğraf gökyüzü haricinde iyi oturtulmuş. Gökyüzü tamam olsaydı dengede tam olacaktı.
« Son Düzenleme: 21 Aralık, 2011, 13:07:58 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Aralık, 2011, 12:58:06 »
acı ama gerçek bu demek :)
« Son Düzenleme: 21 Aralık, 2011, 13:00:28 Gönderen: haldun31 »

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Aralık, 2011, 13:01:42 »
birde hikmet kardeşimden rica etsek acaba bu fotoya profesyonelce bir hdr yapsa bende biraz fikir edinirdim.mümkünmü acaba.şimdiden tşk.ederim

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Aralık, 2011, 13:27:56 »
Moraliniz asla bozulmasın, fotoğrafta gerçek şudur: Güzel fotoğraflar'ın %95'i tek çekimde yapılmaz, %4.99 çok büyük tecrübe ile (eğer varsa) çekilir %0.01'ide şans eseri tek çekimde çekilirler. (Gayet bilimsel istatistiki çalışmalarımdan.)  8)

Mesela tanınmış moda fotoğrafçılarını düşünün, onlar bile %4.99'luk orana girme riskini almayıp, güm güm güm, onlarca  fotoğraf alırlar ne olur ne olmaz diye, sadece tek bir kare için, üstelik yardımcılarıyla birlikte, gayet kontrollu bir saha içinde olmalarına rağmen...

Yani iki fotoğraf çektim ikiside kötü çıktı olayının  pek bir anlamı yoktur, önemli olan vizyondur, yani fotoğrafı kafanızda önceden oluşturmanızdır, eğer oluşturursanız mutlaka çekersiniz, mesela Ansel Adams'ın gölge kontrolu için bir fotoğrafı çektikten sonra tam bir yıl bekleyip, uygun güneş/gölge açısı oluştuğu zaman tekrar oraya gidip meşhur fotoğraflarından birini çektiğini biliyormuydunuz??..

Yani sahne sizi avlamamalı, siz sahneyi avlamalısınız, bunun için ateş edeceğiniz anı beklemelisiniz veya işe yarıyorsa (güm güm olayı) makinalı tüfek kullanmalısınız diyede analoji yaparak özetleyebiliriz durumu
« Son Düzenleme: 21 Aralık, 2011, 13:29:34 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Aralık, 2011, 14:09:14 »
can bey tecrübe yaşandıkça kazanılıyor.eminim verdiğiniz örneklerde olduğu gibi güzel foto çekmenin incelikleri vardır.ben yapı olarak yoluma çıkan şeylerden pek etkilenmeyipte yolunu değiştirmeyenlerdenim.bir şeyi ne kadar çok istediğinizi önünüze çıkan engelleri aşma azminiz gösterir. .sizlerden gelen eleştirileri kesinlikle olumsuz manada düşünmem tam aksine bana katacak ne varsa almaya çalışırım.zahmet edip buraya yorum yazmış insanlar benim için mutlak kıymet arzederler.ilginize çok tşk.ederim. :)

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #9 : 21 Aralık, 2011, 15:14:58 »
Haldun abi ben biraz işledim. Bu fotoğraftaki insanları yok ettim.(Umarım pek belli olmaz) :) Aynı zamanda gökyüzüne biraz mavilik verdim ve HDR yaptım.

Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Aralık, 2011, 16:30:00 »
Gökyüzü/denge olayından neyi kastettiğimi açıklayayım, sadece kompozisyonel olarak düşünelim fotoğrafı. 4 byük kütle var fotoğrafta, ana kütle yukarıdaki kütleyi sıkıştırıyor, minareyide kenara batırmak zorunda bırakıyor.   Her şey çok açıkça gözüküyor burada değilmi?

« Son Düzenleme: 21 Aralık, 2011, 17:12:36 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Aralık, 2011, 16:40:15 »
Haldun abi ben biraz işledim. Bu fotoğraftaki insanları yok ettim.(Umarım pek belli olmaz) :) Aynı zamanda gökyüzüne biraz mavilik verdim ve HDR yaptım.

hikmet kardeşim ellerine saglık şimdi can beyin ne demek istediği konusunda daha iyi anladım.hakikaten fark bariz belli.anlaşılan yazın senden birşeyler öğrenmek için Hataya gitmeyi bekliyeceğiz artık

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Aralık, 2011, 16:44:00 »
can bey 4 günlük kursa gittim. biliyorsunuz işte kursta öğretilenler yüzeysel oluyor.ama bu siteye üye olunca anlatılanların çok ötesinde bir derinlik olduğunu farkettim.bu eleştirileri dikkate alıp daha iyiye yol alırız inşaallah.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Aralık, 2011, 16:59:20 »
Fotoğraf derneklerinin kurslarında kompozisyon öğretilemez (bende Ankara ve Trabzonda bunların hocalarından biriydim, kompozisyon değil ama teknik ve çekim yardımı hocasıydım), birinci faktör  ders zamanı yoktur bu işler için, çoğunda dahada kötüsü olur ve yanlış öğretilerek fotoğrafçı adayı sakatlanır, altın oran bile yanlış ve eksik öğretilir. Bunları ancak resim hocaları öğretebilir Türkiyede, ancak onlarında öğretmeye gerçekten istekli olanlarını bulmak lazım gelir, bilgi kıskançlarıda çoktur aralarında, bazıları sadece yüzeysel öğretip geçiştirmeyi tercih ederler. yani Türkiyede kompozisyon ve daha sonra sanat eğitimi almak için mücadele etmek zorundasınız.

Sonra sonuç ortada, mesela klişeleşmiş eski evden bakan  çocuk fotoğrafına, gına getiren yayla fotoğrafına  sanatsal eser diye bakılır. Resimcilerde güler bu duruma ama renk vermezler.
« Son Düzenleme: 21 Aralık, 2011, 17:06:39 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Aralık, 2011, 17:08:35 »
aynen dediğiniz gibi on tane foto gösterilerek kompozisyon öğrettiler bize(artık ne öğrendiğimizi siz düşünün).bunun için 4 hafta sonunu feda ettim ama olsun bir adım attık artık.

İlk Denemelerim-Eleştiri lütfen

Başlatan ZgR

Yanıt: 12
Gösterim: 4852
Son İleti 27 Ağustos, 2012, 12:57:27
Gönderen: ZgR