Gönderen Konu: Fotoğraf çekerken amman dikkat!  (Okunma sayısı 5554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fotoğraf çekerken amman dikkat!
« Yanıtla #1 : 16 Şubat, 2015, 12:37:53 »
Telif hakkı ülkemizde hep değer verilmeyen bir konu oldu. :( Belki 400bin liralık dava açmıyorum ama mesela emek verdiğim konular başka forumlarda alıntı verilmeden paylaşılıyor, üzülüyorum.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Şubat, 2015, 14:46:11 »
Olan mevzuat bile uygulanamıyor. Telif hakkı olayı çok da mümkün görünmüyor. Müzik tarafında internet sayesinde yıllardır milyon satan albüm olamıyor maalesef. :(
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Şubat, 2015, 21:35:50 »
şimdi ben  tesadüfen çok harika bir manzara fotoğrafı çeksem, internete yüklesem bakmışsın 1-2 ay sonra hiç aklına geçmeyecek bir sitede fotoğrafın senden izinsiz kullanılmış.
örnek mi istiyorsunuz.  ilk link gotoğrafımın kullanıldığı site, ikinci link benim flickrdaki orjinal fotoğrafım.

http://devrimcikaradeniz.com/ekonomist-dergisi-trabzonda-hristiyan-gecmis-siliniyor/

https://flic.kr/p/4GNacQ

başka bir örnek
http://www.manzara.gen.tr/sehir-resimleri/trabzon-resimleri/trabzon-fotograflari-63457.html

https://flic.kr/p/4azjwB

http://www.pazar53.com/forum-trabzon-en-iyi-avm-secildi-18143h.htm

https://www.flickr.com/photos/ozbay/2616600170/in/photolist-

bunlar şuan için üstün körü bakıp bulduklarım, ya göremediklerim, bilmediklerim. kim bilir daha ne fotoğraflarım, aklımın ucundan dahi geçmeyecek sitelerde kullanılmıştır.  internete yüklemeyip,kendi bilgisayarımda dursa da olmuyor, çektiğim fotoğrafları benden başka kimse görmeyecekse niye çekiyorum.yükleyince de böyle çalıyorlar.
Sony a6000
Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
Raynox DCR-250 Super Macro
77mm Hoya pro1 slim CPL+uv filtreler
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Şubat, 2015, 22:32:16 »
Ben de bir fotoğrafımı bu şehir fırsatı sitelerinden birinde görmüştüm. Bir süre fotoğraf yüklemedim internete veya imzalı yükledim ama imzalı olması da hiç hoşuma gitmiyor. Instagram'ı daha fazla kullanıyorum artık bu yüzden, orada küçük boyutlu hali oluyor en azından.

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #5 : 17 Şubat, 2015, 04:13:00 »
Çalınan fotonun bölücü bir sitede yayınlanması ayrı bir acı olmalı.
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5
Nikon 55-200mm f/3.5-4.5 G ED VR

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Şubat, 2015, 20:46:07 »
Ben de kendi fotoğraflarımın yayınlandığı bazı yerlere denk geldim. Çoğu yerde güldüm geçtim. :) Ama eğer ki ticari bir noktada kullanılırsa sanırım kızarım. Ticari olmayan yerlerde kullanılması kişinin kendi seviyesi deyip geçiyorum. Tek tek dava açıp olayları takip etmek güç geliyor bana.

Selçuk Yöntem belki abartmış meblağ olarak ama kesinlikle haklı.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Şubat, 2015, 21:37:49 »
Selçuk Yöntem veya ünlüler dünyası versiyonu bir başka.....

Ama forum fotoğrafçılığı yapan çoğu kişi "telif hakkı"ndan söz etmesi ego sorunundan başka bir şey değil...
Makro çekim kuru yaprak, kedi, köpek veya bir etkinlikte çekilmiş bir fotoğrafını başkası tarafından yayınlandığını görünce havasına küplere biniyor.

Bu ayırımı yapmak gerekir.  şahsen benim bazı ürün fotoğraflarım veya yazılarım yerli ve yabancı sanal ortamda gördüğümde "aynen benim çektiğim veya yazdığım gibi" diye düşünüyor, tebessüm ediyorum. Mahkemeye veririm, ne koparırsam kardır diye hiç düşünmedim... Zaten herkes yararlansın diye yayınlıyorum. Reklam amaçlı olarak bazı firmalar kullanıyor ve ben rahatsız olmuyorum. Konuya vakıf olduğumdan fotoğrafı yeniden çekebileceğimi, yazıyı tekrar  kaleme alabileceğimi bildiğim için rahatım. Yazma stilimi bilmesem ürün açıklamasını birebir kopyaladığımı düşünen olabilir.

http://fotografdunyasi.com.tr/product/genis-aci-zoom-objektifler/pentax-da-18-135mm-f-35-56-ed-al-if-dc-wr-lens.html
http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,788.0.html 

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #8 : 21 Şubat, 2015, 18:45:14 »
Ekonomik sıkıntıları olan az gelişmiş ülkelerde fikir ve telif hakkı hırsızlıkları malesef kronikleşmiştir. Üzücü bir durum lakin fotoğraflarımızı işlediğimiz programlar pluginler çoğunlukla cracklenmiş yada ücret ödenmeden key edinilmiş oluyor. Durum bu olunca fotoğrafçınında telif ile ilgili hak iddia etme şansı uçup gidiyor. :)

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Şubat, 2015, 21:29:09 »
amatör hobi fotoğrafçısı olsak da çektiğim fotoğrafı internete yüklemiş olmam,al bunu sen kullan anlamına gelmez. makineye,lenslere ve öteki ekipmanlara bir sürü para veriyoruz,her çekim gezisinin kendine göre bir masrafı var. peki bunun karşısında beş kuruş para kazanıyor muyum? hayır. 
bu işten para kazanmayanlar bu işi tabiki de egoyu tatmin için yapıyor. para kazanmayacam,egomu tatmin etmeyecem, o zaman ben bu fotoğrafları ne demeye çekiyorum, ne demeye o kadar para harcıyorum.kamu hizmeti olsun diye mi?
Sony a6000
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 22 Şubat, 2015, 02:16:16 »
Internete eklenen her sey kamu mali sayilir. Dogru yada ysnlis ama bu boyle. Zaman icinde sorunlara cozum bulunabilir belki.

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Şubat, 2015, 02:24:24 »
Internete eklenen her sey kamu mali sayilir. Dogru yada ysnlis ama bu boyle. Zaman icinde sorunlara cozum bulunabilir belki.

Aman hocam olur mu öyle şey?

http://www.telifhaklari.gov.tr/ana/sayfa.asp?id=408

SORU: İnternetteki fotoğrafları izin almadan kullanabilir miyim?
CEVAP: Bir fotoğrafın ya da başka bir eserin internette yayınlanması bu eserin serbestçe kullanılabileceği anlamına gelmez. Esere ilişkin hak sahiplerinin eser yayınlanmış olsa bile hakları devam eder, bu sebeple ilgili hak sahiplerine ulaşarak izin alınması gereklidir.

Pratikte dediğiniz gibi uygulanıyor olsa da bir fotoğrafı internete yüklemeniz onu kamu malı yapmaz.

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Şubat, 2015, 09:42:09 »
22 Şubat 2015 tarihi itibariyle artık fotoğrafçılığı ikinci plana atma kararı aldım. o kadar fotoğraf çektim de ne oldu koca bir hiç. üstelik paralar harcayıp çektiğim fotoğraflardan 5 kuruş kazancım oldu mu? hayır. üstelik o para harcayıp çektiğim fotoğrafları başkaları beleşe hiç emek harcamadan kullandı.Evet çektiğim fotoğraflar öyle ahım şahım bir şey değil,ama gitsin benden iyisini kendi çeksin.
  Neyse artık benim ilk önceliğim videolar ve kısa film senaryoları olacak. çektiğim videolardan en azından youtube'tan para kazanma ihtimalim var. başarıyı videolar çekebilirsem nitelikten kazanırım, çekemezsemde abuk sabuk bir sürü video çekerim nicelikten gene para kazanırım. Ayda 5 dolar kazansam bile kardır. 10 senedir fotoğraftan 1 kuruş bile kazanamadığımı düşürsek benim için 5 dolar kazanmak bile büyük bir başarı olur :)

Sony a6000
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

sinema lensleri vs fotoğraf makinesi lensleri

Başlatan Desperado

Yanıt: 1
Gösterim: 2182
Son İleti 14 Ekim, 2015, 20:53:55
Gönderen: Baha
Yurt dışından fotoğraf makinası getirme konusunda yardım

Başlatan cronos10

Yanıt: 43
Gösterim: 21609
Son İleti 11 Şubat, 2013, 20:35:13
Gönderen: zaferguler
Yeni başlayan birisi için fotoğraf gezisi önerisi

Başlatan kerimerdogan

Yanıt: 2
Gösterim: 2144
Son İleti 05 Ocak, 2015, 17:01:32
Gönderen: kerimerdogan
Forumların Amaçları ve Forumlara Periyodik Fotoğraf Koyma

Başlatan cbaytan

Yanıt: 2
Gösterim: 2835
Son İleti 10 Nisan, 2012, 19:30:16
Gönderen: cbaytan
PENTAX KULLANICILAR FOTOĞRAF VE BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU..

Başlatan umutcanyel

Yanıt: 0
Gösterim: 2007
Son İleti 28 Ekim, 2013, 21:44:10
Gönderen: umutcanyel