Gönderen Konu: Yeni Pentax'cıya lens önerisi  (Okunma sayısı 9071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı takezo

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Pentax'cıya lens önerisi
« Yanıtla #15 : 21 Mart, 2015, 11:53:17 »
Ufak bir güncelleme yapayım, her ne kadar vedib üstad aceleci olmamamı sağlık vermiş olsa da ben dayanamadım tabi :)

İyice okuyup araştırıp 50mm smc 1.7M objektif almaya karar verdim. A'lar daha kullanışlı denilmesine rağmen m lenslerin daha kaliteli yapıda olmaları beni etkiledi, plasitkten, ucuz hissiyattan tiksinmiştim çünkü  nikonda. Ki saf manuel modda kullanmayı istediğim için bana zor gelmedi. Zaten makine metreleme işini iyi yapıyor yeşil butonla. Hatta kit lensten çok daha doğru yapıyor daha az pozlama telafisi gerekiyor. Sadece lensi manuel fokuslamaya alışmak lazım malum gözlüklü olunca zor bu işler. Ama lense bayıldı, o tokluğuna, metal gövdesine, yağlı fokus halkasına. Duruşu da son derece retro oldu k20nin şimdi. Yıllardır aradığım buydu. Bu saatten sonra beni kimse tutamaz manuel lenslerde.  ;D

Bir tek takumarlardan çekindim o kadar radyasyon ölçüm videosunu görünce.

Şimdi bir başka sorum var.

Pentacon preset 135 2.8 veya jupiter 37am 135 3.5 düşünüyorum. İkisinin de temizi 370 civarı. Bu parayı ederlermi? Çünkü başka bir çok 135 prime 120-160 arasına alınabiliyor. Jupiterin resimleri çok başarılı ama pentaconda bokehte iddialı ki portre mühim bana. Jupiter'de satıcı diyafram yapraklarında hafif yağdan bahsetmiş bu sorun olur mu?

Paylaşmak yasak değilse

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-mc-jupiter-37am-135mm-f-3.5-turkiye-de-tek-204648715/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-pentacon-preset-135-2%2C8-bokeh-monster-15-bicak-186384707/detay

bu iki lens. Jupiterin fokus mesafesi 30cm daha yakın fotoları çok keskin, renkler kontrastlı.
Pentaconda bokehler tereyağı gibi resmen. Tecrübesi olan bir arkadaş yönlendirebilir mi? Jupiterin aynısı yarı fiyatına satan da var bu arkadaşın fiyat yüksekliği kondisyondan sanırım ama diyafram yağ olayı düşündürdü, bir de piyasasını bilmiyorum sizden yönlendirme bekliyorum. Bana güzel bir 135 prime önerin arkadaşlar.

Bir de 70-135 aralığında yakın çekim makro özelliği bulunan manuel lensler var mı?

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 21 Mart, 2015, 18:23:17 »
Eğer kaliteli macro istiyorsan vivitar tokina gibi markaların 55mm f2,8  90mm f2,5 100mm f2,5 ve 105mm f2,5 gibi lenslerine bakman lazım pentaxın 35-105 manuel lensleri çok keskindir portrede, pentaxforums ve mflenses gibi sitelerde incelemeleri var tüm manuel lensleri inceleyebilirsiniz. Lester dine, elicar gibi adını duymadığımız bir çok kaliteli eski lenslerin incelemeleri mevcut

http://www.pentaxforums.com/userreviews/miscellaneous-lenses-for-pentax-primes-c88.html

Çevrimdışı bigbigbig

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 21 Mart, 2015, 23:57:13 »
m42 ler pentaxa direk.takiliyo mu ?

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 22 Mart, 2015, 00:26:20 »
m42 ler pentaxa direk.takiliyo mu ?

hayır, adaptör gerekiyor.

Çevrimdışı bigbigbig

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 22 Mart, 2015, 02:22:14 »
tesekkurler

.manuel lensler evet kaliteli ama arkadasa manuel onermiyorum ben . ben ilk makinemi aldigimda k10d  50mm 1.7 ile almistim.ve col.zorlanmistim . kit.lensi.kullanip onu kenarda birakiyordum . arkadasa otomatik.tavsiye ederim .

Çevrimdışı takezo

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 22 Mart, 2015, 06:54:28 »
tesekkurler

.manuel lensler evet kaliteli ama arkadasa manuel onermiyorum ben . ben ilk makinemi aldigimda k10d  50mm 1.7 ile almistim.ve col.zorlanmistim . kit.lensi.kullanip onu kenarda birakiyordum . arkadasa otomatik.tavsiye ederim .

Komşum manuel aldım ve kullanıyorum zaten şu an. Bence zor değil alışma ve tecrübe meselesi. Daha önceden slr tecrübesi olan ve manuel kullanmaya alışkın olan kişiler için manuel lensler hazine bence. Otomatik lenslere bir kamyon yükü para bayılmadan o kaliteyi alamıyorsun, anca leş gibi karanlık 4-5,6 objektifler alırsın, hiç işim olmaz öyle objektiflerle. Ferrari alıp golf motoru taktırıp sürmek gibi birşey. 1000lira üstü para vereceksin ki hızlı zoom yada prime otomatik lens alabilesin. Ama dediğin gibi ilk makinesini alan deneyimsiz kişiler için kit lensler işi öğrenene kadar daha rahat olacaktır.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 23 Mart, 2015, 11:58:32 »
Pentax'ın kendi lensleri kalitelidir, yukarıda ilanı verdiğiniz lenslerden hiç eksiği yok buna bokeh de dahil.İlk başta bizde senin gibiydik Zeiss, Rus lensleri vs vs işte.Ama sonra gördük ki zaten Pentax' Pentax yapan bu eski lensleri imiş uzağa gitmeye gerek yok. Daha vintage etkisi istersen Takumar lensleri al, M lensler biraz daha metaldir, ama A lensler ile aralarında kalite olarak da bir fark yok his olayı sadece.

Örneğin Takumar 135mm f2.5 veya K versiyonu aynısının o verdiğin 135mm'lerden daha kalitelidir,çok güzel de bokeh etkisi vardır. Daha kolay kullanım istiyorsan A 135mm f2.8 var o da çok karakterli bir lenstir. Otomatik ama eski imaj kalitesi de olsun dersen F serisi lensler genelde böyledir. Örneğin F 50mmm f1.7, piyasadaki isim yapmış birçok lense nal toplattırır vs vs.

Elbette Zeiss gibi eski vintage lensler de iyi ama bu iş bütçeye ondan sonra da zamana bakıyor.O yüzden ilk hedef Pentax'ın kendi lensleri olsun derim.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 23 Mart, 2015, 12:29:37 »
Helios 40-2 lensin girdap şeklinde efekt vermesi aslında bir lens kusuruymuş. dışa ve kenarlara doğru bozulmalar oluştuğu için girdap şeklinde gözüküyormuş. aynı bozulmayı photoshopta yapabilir miyiz? yapılabiliyorsa nasıl yapıldığını gösteren video varsa paylaşırsanız sevinirim.

helios 40-2 lensin nasıl görüntü bozulması olduğunu gösteren test fotoğrafı, aynı bozulmayı photoshop da yapması zor olmasa gerek.
Sony a6000
Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
Raynox DCR-250 Super Macro
77mm Hoya pro1 slim CPL+uv filtreler
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 23 Mart, 2015, 12:49:03 »
Helios 40-2 lensin girdap şeklinde efekt vermesi aslında bir lens kusuruymuş. dışa ve kenarlara doğru bozulmalar oluştuğu için girdap şeklinde gözüküyormuş. aynı bozulmayı photoshopta yapabilir miyiz? yapılabiliyorsa nasıl yapıldığını gösteren video varsa paylaşırsanız sevinirim.

helios 40-2 lensin nasıl görüntü bozulması olduğunu gösteren test fotoğrafı, aynı bozulmayı photoshop da yapması zor olmasa gerek.

eklentilerle yapmak mümkün farklı programlarla yapmak mümkün

https://www.youtube.com/watch?v=sPWp0mbp_V0

İlk DSLR'mi aldım. Sorunlar, tavsiyeler, temel ayarlar [Pentax K-r]

Başlatan Oldubitti

Yanıt: 9
Gösterim: 4532
Son İleti 12 Mayıs, 2016, 10:22:24
Gönderen: Lupara
Pentax k-r aldım. Ama ıso ayarı yapamıyorum. Yardım edebilir misiniz?

Başlatan demirferrum

Yanıt: 33
Gösterim: 12809
Son İleti 15 Mart, 2013, 19:37:40
Gönderen: rsimsek
hepinizi kurtardım vee artık bende pentax kullanıcısıyım :))

Başlatan naimmazman

Yanıt: 11
Gösterim: 6117
Son İleti 24 Nisan, 2012, 12:34:47
Gönderen: rsimsek
Pentax makineler ve Yongnuo flaşlar hakkında soru

Başlatan Mhy

Yanıt: 3
Gösterim: 2250
Son İleti 11 Kasım, 2013, 18:15:09
Gönderen: Mhy
Pentax k-3 türkçe menü yükleme nasıl yapılr