Gönderen Konu: Pentax k-r aldım. Ama ıso ayarı yapamıyorum. Yardım edebilir misiniz?  (Okunma sayısı 12750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun araştırmalar sonucu ikinci el pentax k-r aldım. Ancak Iso değeri 400 ün altına inmiyor. Manuel olarak 400-12800. Otomatik olarak ise yine 400-12800 arası değerler veriyor. Bunun için yardımcı olabilir misiniz?

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
hocam makine yanımda yok ama vurgu telafisi diye yazılan yeri kapatın düzelir.bendede iso o açıkken 200 den aşagı düşmüyordu.yanlış haırlıyorsam akşama bakar yazarım.yada üstadlar yazarlar.saygılar
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi vurgu telafisi açık olduğundan ıso düşmüyormuş. (200'ün altına da düşmüyor)

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi vurgu telafisi açık olduğundan ıso düşmüyormuş. (200'ün altına da düşmüyor)

200'ün altınada düşer. Fakat C bölümünden ayarlardan yani düzeltilmesi gerekiyor şu anda adını hatırlamıyorum. K-r si olan arkadaşlar yardımcı olacaktır size.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Fabrika ayarlarına getirmek en akıllıcası bence  ;)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Fabrika ayarlarına getirmek en akıllıcası bence  ;)

Peki fabrika ayarlarına nasıl dönülüyor:) Bundan önceki makinem canon'du. Bu makinenin baya bi yabancısıyım yani anlayacağınız. ve bir sorum daha olacak bu makinede efix bilgilerinde isim gözükmesi için ne yapabilirim?

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Fabrika ayarına dönün bence. Iso 200'ün altına gene de inmez ama fabrika ayarına döndükten sonra aşağıda anlatacağımı yaparsanız 100'e gelir iso. :)

Fabrika Ayarları:
1- Menü tuşuna bas.
2- SIFIRLA kelimesini ara ve onayla. :))

200 iso altı için:
1- Menü tuşuna bas.
2- C sayfalarına gel.
3- GENİŞLETİLMİŞ HASSASİYET bölümününden iso değer aralığını aç.

Ve bu kadar. Vurgu telafisi, gölge telafisi, bozulma telafisi, yan kromik sapma ayar tarzı özellikleri kullanmak için daha çok erken. Ayrıca belirtmek isterim. :)

İyi günler.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
... ve bir sorum daha olacak bu makinede EXIF bilgilerinde isim gözükmesi için ne yapabilirim?

Menü anahtar işareti menüsünün ikinci sayfasında telif hakkı bilgileri var.. Bu arada yoksa kullanım kitabini buradan indirebilirsiniz. Basılısı varsa da indirin. Çünkü pdf in içinden merak ettiğiniz bir şeyi bulması (Ctrl+F) daha kolay  ;)

Yazılım güncellemelerini de buradan takip edebilirsiniz.

Işığınız bol olsun.. Hep böyle denir ama, malum fazlası zarar yeterincesi karar :)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Fabrika ayarına dönün bence. Iso 200'ün altına gene de inmez ama fabrika ayarına döndükten sonra aşağıda anlatacağımı yaparsanız 100'e gelir iso. :)

Fabrika Ayarları:
1- Menü tuşuna bas.
2- SIFIRLA kelimesini ara ve onayla. :))

200 iso altı için:
1- Menü tuşuna bas.
2- C sayfalarına gel.
3- GENİŞLETİLMİŞ HASSASİYET bölümününden iso değer aralığını aç.

Ve bu kadar. Vurgu telafisi, gölge telafisi, bozulma telafisi, yan kromik sapma ayar tarzı özellikleri kullanmak için daha çok erken. Ayrıca belirtmek isterim. :)

İyi günler.

Hocam çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Şuan ISO 100-25600 aralığında. Gerçekten bu makine özellik olarak çok ayrıntılı ve çok güzel...Belirttiğiniz konu için çoook çalışmam lazım yani:))

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Menü anahtar işareti menüsünün ikinci sayfasında telif hakkı bilgileri var.. Bu arada yoksa kullanım kitabini buradan indirebilirsiniz. Basılısı varsa da indirin. Çünkü pdf in içinden merak ettiğiniz bir şeyi bulması (Ctrl+F) daha kolay  ;)

Yazılım güncellemelerini de buradan takip edebilirsiniz.

Işığınız bol olsun.. Hep böyle denir ama, malum fazlası zarar yeterincesi karar :)

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Kılavuz içinde ayrıca teşekkür ederim. Sonuçta ikinci el aldığım bir makine ve kullanım kılavuzu da yoktu.
Işığı bu makinede daha iyi ayarlarız artık:) Dediğiniz gibi fazlası zarar:)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Şuan ISO 100-25600 aralığında. Gerçekten bu makine özellik olarak çok ayrıntılı ve çok güzel...Belirttiğiniz konu için çoook çalışmam lazım yani:))

Çoğu kişi Pentax gövdeler için karışık dese de, katılmıyorum.

Sade menüsü, bol ayrıntısı var. Ama karışık değil. Hatta bulmaca gibi... Boş zamanlarda az az kurcalamalı. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
Çoğu kişi Pentax gövdeler için karışık dese de, katılmıyorum.

Sade menüsü, bol ayrıntısı var. Ama karışık değil. Hatta bulmaca gibi... Boş zamanlarda az az kurcalamalı. :)

Makineyi deneme aşamasında 'bu ne lan böyle, bu kadar ayrıntıya gerek var mı?' dediğimde menünün zenginliğinin zevkini alıştıkça çıkartacaksın yorumunu aldım.

ve makineyi dün alırken k-r dahil üç makine ile canlı canlı kıyaslayarak aldım... Sony A37, Canon 500D ve bu canavar:)

Sony'nin elektronik vizör olması dikkatimi çekmişti. Ancak lcd ekranı o kadar kötüydü ki... Hemen elimden bıraktım...
Canon'u ise eski kullanıcısı olduğum için kalıbı bozmak istememiştim...
Ancak iş pentax ve canon'la, aynı efix değerlerinde, aynı noktadan ve aynı yerin fotoğrafını çekince çok değişti...
Sadece sustum ve tamam diyebildim. Gerçekten arada o kadar çok fark var ki.... Dokuyu ve renkleri canon'a göre müthiş göstermişti...
Şu ana kadar pişman olmadım aldığıma. Umarım da olmam...
Şimdi geriye kalan ufak tefek aparatları temin etmekte...

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
efix den kasıt sanırım EXIF olacak. İngilizce “Exchangeable Image File” teriminin kısaltması olarak kullanılır.

http://www.fotografteknikleri.com/exif-nedir-nasil-kullanilir/

Çevrimdışı demirferrum

• Üye
    • Profili Görüntüle
efix den kasıt sanırım EXIF olacak. İngilizce “Exchangeable Image File” teriminin kısaltması olarak kullanılır.

http://www.fotografteknikleri.com/exif-nedir-nasil-kullanilir/

Haklısınız. Hatalı yazım için herkesten özür dilerim. :(

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Ne demek, klavye sürçmesidir. :)

EXIF'le ilgili burada da güzel bilgiler var.

Pentax makineler ve Yongnuo flaşlar hakkında soru

Başlatan Mhy

Yanıt: 3
Gösterim: 2241
Son İleti 11 Kasım, 2013, 18:15:09
Gönderen: Mhy
Pentax k-3 türkçe menü yükleme nasıl yapılr

Başlatan cengiz21

Yanıt: 5
Gösterim: 3230
Son İleti 07 Haziran, 2015, 23:30:57
Gönderen: cengiz21
hepinizi kurtardım vee artık bende pentax kullanıcısıyım :))

Başlatan naimmazman

Yanıt: 11
Gösterim: 6089
Son İleti 24 Nisan, 2012, 12:34:47
Gönderen: rsimsek
Pentax K1 Mark II de isoyu 100 e indirmek mümkün mü?

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 1
Gösterim: 1339
Son İleti 27 Mart, 2020, 22:56:29
Gönderen: ucam1
Yeni Pentax'cıya lens önerisi

Başlatan takezo

Yanıt: 23
Gösterim: 9052
Son İleti 23 Mart, 2015, 12:49:03
Gönderen: ysf044